Készült: 2024.09.23.19:43:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

245. ülésnap (2012.12.03.),  69-75. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:45


Felszólalások:   61-69   69-75   75-81      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 181 igen szavazattal, 40 nem ellenében, 24 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Vágó Sebestyén, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: "ENSZ-egyezmény, új fogyatékügyi program?" címmel. Vágó Sebestyén képviselő urat illeti a szó.

VÁGÓ SEBESTYÉN (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! December 3-a 1992 óta a fogyatékos emberek nemzetközi napja. Az ENSZ által életre hívott világnap célja, hogy felhívja a figyelmet a betegség, baleset vagy katasztrófa következtében fogyatékossá válók problémáira.

Magyarországon több mint 600 ezerre becsülik a tartósan egészségkárosodott és fogyatékossággal élő emberek számát, sorsuk alakulása közvetve a lakosság mintegy harmadát érinti, és azt se felejtsük el, hogy ez az a sors, amibe közvetve vagy közvetlenül, önhibáján kívül bármikor bárki - akár közülünk is - belekerülhet.

Az ENSZ Közgyűlése 2006 decemberében elfogadta a fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló egyezményt, amelyhez Magyarország az elsők között csatlakozott, valamint megszületett az új fogyatékosügyi program, amelyet a parlament 2006-ban el is fogadott. Az ENSZ-egyezmény 20. cikkelye a mozgásszabadságról szól, elsősorban az akadálymentesség és a segédeszközök tekintetében. Ezzel a problémával a program is részletesen foglalkozik, de a probléma megoldásával kapcsolatban hat éve nem sok minden történt.

Többször intéztem már kérdést az aggályokkal kapcsolatban a kormányhoz, de megnyugtató választ soha nem kaptam. Mi a helyzet a szinte '60-as években megrekedt gyógyászatisegédeszköz-támogatás rendszerével? Mi a helyzet az akadálymentesítéssel, akár közintézményről beszélünk, amelyeknek 2013. december 31-ig kell akadálymentessé válniuk, akár szolgáltatókról, akár tömegközlekedésről legyen szó? Hogyan lesz például a vasúti személyszállítás a tervek alapján Magyarországon 2013. január 1-jére akadálymentes? Aki ismeri a magyar valóságot, tudja, hogy sehogy, pedig az egyik legalapvetőbb joga lenne egy fogyatékossággal élő embernek, hogy A pontból B pontba ugyanolyan joggal tudjon eljutni, mint egészséges társai, illetve hogy az ügyintézéseit is akadálymentesen tudja végezni.

Ezekben csak az épített környezetről beszéltem, amit a program is kiemelten említ, de meghatározza a társadalomban való aktív részvételhez szükséges akadálymentesítést is, amely a parlament által elfogadott jelentés szép szavai ellenére is siralmasan áll. A határidők folyamatos tologatása helyett végre tényleges intézkedési tervekre és intézkedésekre lenne szükség, nem beszélve az utóbbi időben a kormány működése kapcsán a "semmit rólunk nélkülünk" elvének folyamatos lábbal tiprásáról hazánkban.

Tisztelt Államtitkár Úr! Tervezi-e a kormány a gyógyászati segédeszközök rendszerének gyökeres átalakítását? Illetve lesz-e a kormánynak a közeljövőben használható koncepciója a siralmas akadálymentesítési helyzet megváltoztatására?

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Válaszadásra megadom a szót Halász János államtitkár úrnak.

HALÁSZ JÁNOS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! E falak között számos alkalommal elhangzott, hogy a 2007-2010-es időszakban közel 15 milliárd forint akadálymentesítési forrás elköltésére került sor. Ennek ellenére az akadálymentesség messze nem éri el azt a szintet, amit a törvényi határidők leteltével mindannyian várhattunk.

A fogyatékos emberek érdekeit szem előtt tartva ezért úgy döntöttünk, hogy folytatjuk az akadálymentesítés támogatását, egyúttal rendbe tesszük a támogatások hosszabb távú tervezési mechanizmusát is, mert a szocialista kormányok időszakából nem áll rendelkezésünkre hitelt érdemlő adat. Mivel a szocialisták hanyagsága miatt nem tudtuk, hogy a kormányváltásig erre a célra elköltött pénzből pontosan hol és milyen intézmények váltak egyenlő eséllyel hozzáférhetővé, elindítottunk egy országos kormányzati és önkormányzati akadálymentesítési felmérést. Az így létrejövő naprakész adatbázis alapján a jövőben a valós hazai állapotokra alapozva, célzottan, ezáltal költséghatékonyan tudjuk folytatni az akadálymentesítési források hasznosítását. A fenti feladatot az új országos fogyatékosügyi program végrehajtásának 2012-2013. évekre vonatkozó intézkedési tervéről szóló kormányhatározat tartalmazza.

Tisztelt Képviselő Úr! Ez év végéig az Új Széchenyi-terv keretében több mint ötmilliárd forint keretösszegű pályázati kiírást jelentetünk meg valamennyi kormányablak, illetve a fogyatékossággal élő ügyfelek által leglátogatottabb kormányhivatalok egyenlő esélyű hozzáférésének támogatására. Ami pedig a jövőbeli tervezést illeti: korábbi ígéretünkhöz híven az Emberi Erőforrások Minisztériuma november 29-én elindította három munkacsoport működését. Ezek a fogyatékos személyek jogairól szóló törvény és a kapcsolódó jogszabályok átfogó revízióját végzik annak érdekében, hogy azokat az ENSZ fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló egyezményének rendelkezéseihez igazítsák. A munka része lesz többek között az akadálymentesítési szabályozás, illetve az országos fogyatékosügyi program kötelező tartalmi elemeinek áttekintése is, ami a hosszabb távú szakpolitikai tervezés alapját képezi. A munkacsoportok 33 tagja közül 24 nem kormányzati szakértő, akiket 11 fogyatékosügyi civil és szakmai szervezet delegált.

Tisztelt Képviselő Úr! Ön is láthatja, hogy a kormány komolyan veszi a "semmit rólunk nélkülünk" elv alkalmazását. Az új országos fogyatékosügyi program megjelöli azokat a területeket, ahol előrelépésre van szükség a fogyatékossággal élő személyek életvitelének, rehabilitációjának elősegítése érdekében. A programban összefonódnak a szociális és egészségügyi kérdések, így például az életvitelt segítő eszközök kölcsönzése és az Egészségbiztosítási Alapból finanszírozott gyógyászati segédeszközök társadalombiztosítási támogatási rendszere terén.

A már említett 2012-13. évekre vonatkozó intézkedési terv feladatként tartalmazza a gyógyászati segédeszközök társadalombiztosítási rendszerének felülvizsgálatát, a rendelkezésre álló források ésszerűsítése érdekében. A rendszer felülvizsgálata jelenleg is zajlik abban a szellemben, ahogyan tárcánk a szakmai szervezetekkel, betegszervezetekkel és gyártói, forgalmazói szervezetekkel együttműködve eddig is tette.

(15.00)

Természetesen mindannyiunk célja egy olyan rendszer kiépítése, amely az érintettek számára tényleges segítséget jelent önálló életvitelük megteremtése érdekében. Ennek kialakítása azonban igen összetett feladat, amely szoros és hosszú távú együttműködést igényel. Addig, amíg az országban nem lesz minden akadálymentesítve, fontos, hogy felhívjuk a figyelmet arra, hogy a segítőkészség soha nem lesz teljesen kiváltható. Ezért azon is dolgozunk, hogy a kölcsönös segítségnyújtás, egymás támogatása mindenki számára fontos értéket jelentsen. Remélem, ön is így gondolja ezt. Kérem, fogadja el válaszomat. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Kérdezem képviselő urat, elfogadja-e az államtitkári választ. Öné a szó.

VÁGÓ SEBESTYÉN (LMP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. A választ elfogadni nem tudom, mégpedig több szempontból nem tudom elfogadni. Az egyik az, hogy elég hátrányos késésben vannak, ugyanis ezeket a problémákat a kormányzás átvételekor is tapasztalhatták, és előremozdulást nem láttunk. Annak ellenére nem láttunk, hogy innen, az ellenzéki padsorokból többek között én is nagyon sokszor fölhívtam ezekre az anomáliákra a kormány figyelmét. De a válaszokban cinikus választ kaptunk, illetve az előrelépésekben és a változás előmozdításában semmit nem tapasztaltunk.

Az pedig egy érdekes kérdés, hogy majd ezek a csoportok ki fogják-e szűrni azokat a jogszerűtlen, jogtipró és az ENSZ-egyezménnyel szembemenő kormányzati intézkedéseket, illetve a kormány nyomására elfogadott törvényeket, amelyek nagyon sok esetben jogsértést okoznak, illetve joghátrányt okoznak a fogyatékossággal élő embereknél. Legutóbbi példa például a 327/2012. kormányrendelet, ami olyan helyzetbe hozza a halmozottan, illetve súlyos fogyatékossággal élőket foglalkoztató cégeket, hogy lehet, hogy kénytelen lesznek a munkaerejüktől megválni.

Így a válaszát, még egyszer mondom, elfogadni nem tudom. (Taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem tehát a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 182 igen szavazattal, 32 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Tóth Csaba, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be a miniszterelnökhöz: "Füstöl a dohány!" címmel. Az interpellációra a miniszterelnök úr megbízásából a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter asszony képviseletében Fónagy János államtitkár úr válaszol. Megadom a szót, képviselő úr.




Felszólalások:   61-69   69-75   75-81      Ülésnap adatai