Készült: 2024.05.04.06:39:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

215. ülésnap (2012.07.12.),  1-4. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:34


Felszólalások:   1   1-4   5-8      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Köszöntöm a jelen lévő képviselőtársaimat és mindenkit, aki figyelemmel kíséri munkánkat.

Az Országgyűlés nyári rendkívüli ülésszakának 13. ülésnapját megnyitom. Tájékoztatom önöket, hogy az ülés vezetésében Szűcs Lajos és Nyakó István jegyző urak lesznek segítségemre.

Tisztelt Országgyűlés! A mai napon napirend előtti felszólalásra jelentkezett Harrach Péter frakcióvezető úr, a KDNP képviselőcsoportjából: "Mozgalmas félév" címmel. Megadom a szót, frakcióvezető úr.

HARRACH PÉTER (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Egy eseménydús félév utolsó napjához értünk; érdemes áttekinteni, mi minden történt ez alatt az idő alatt. Természetesen azt a törvényhozási folyamatot, aminek részesei voltunk, egy az egyben nem lehet ennyi idő alatt átnézni, de néhány, talán önkényesen kiemelt eseményt parlamenten kívül és parlamenten belül talán érdemes megemlíteni.

Január 1-jén lépett életbe az alaptörvény. Ez a mű Magyarország megújításának legfontosabb feladatait tartalmazza, azt az irányt, ami ezt a megújulási kényszert számunkra jelenti. Érdemes talán arról is szólni, hogy ennek az iránynak a képviseletében egy olyan megmozdulásra került sor ez alatt a félév alatt - a békemenetre gondolok -, amely jóarcú, tiszta tekintetű, gyűlöletmentes emberek felvonulása volt. Sok százezer jelenlévő tudta kifejezni azt, hogy egyetért azzal az iránnyal, amit az alaptörvény is megfogalmaz. Ebben az időben átéltük az európai válság mélyülését. Magyarország képes volt a kilábalás eszközeivel élni, úgymint az adósságcsökkentés vagy a hiánycél tartása.

Meg kell említenünk az emberek érdekében tett intézkedéseket, elsősorban a devizahitelesek megsegítését. Persze hozzátehetnénk azt is, hogy a rezsiköltségek befagyasztása, majd bizonyos szinten tartása is a háztartások, a magyar családok érdekeit szolgálta. Általában a családok iránti érzékenység és figyelem jellemezte ezt az időszakot. Hozzátehetnénk a legújabbat, a munkahelymegőrző csomagot is, amely szintén a magyar családok érdekeit szolgálja.

Történt néhány olyan esemény, ami személyekre vonatkozik, nem annyira társadalmi csoportokra vagy az össztársadalomra, és gondoljunk arra, hogy vannak olyan szituációk, amikor a közszereplőket támadások érik, és ezek olyan mértékűek - függetlenül annak igaz vagy hamis voltától -, hogy a közösség békéje érdekében le kell mondania. Így mondott le Schmitt Pál, és így nem mondott le egy másik érintett; tudják, kire gondolok. (Dr. Józsa István: Nem tudjuk, kire gondol. Matolcsy?) De az összmagyarság szempontjából fontosak a parlamenten kívüli események is: gondoljunk csak arra, hogy magyar tudós kapta a matematikusoknak járó legmagasabb rangú kitüntetést. Volt persze szomorú esemény is, a népesedési kerekasztal vezetője távozott közülünk. Ő volt az, aki képes volt az első számú nemzeti sorskérdést úgy megfogalmazni, hogy azt még az értékek iránt kevésbé érzékenyek is el tudták fogadni.

Végül az utóbbi időszak vitáira is emlékeztetnünk kell. Nem szeretnék a Nyírő- vagy Horthy-vitába bekapcsolódni, de Prohászkát mindenképpen meg kell védeni. Ő az, aki a XX. század első felének jelentős gondolkodója, írója volt, egy talpig becsületes ember, akinek személyisége és tevékenysége legfontosabb elemeként kimondhatjuk, hogy a szegények, a rászorulók, általában a bajba jutott emberek felé fordult. Megalapított egy olyan mozgalmat, amely később millióknak tudott segítséget nyújtani. Úgy gondolom, hogy vele kapcsolatban ki kell mondanunk általános igazságokat is, többek között azt, hogy a rasszizmus elleni legbiztosabb védelmet a hiteles kereszténység jelenti, illetve azt, hogy a megalapozott rasszizmusvád az érintett hitelét rontja, a megalapozatlan vád pedig a vádaskodónak a hitelét.

Ez az eseménydús és hosszúnak tűnő félév vége alkalmat ad arra, hogy minden képviselőtársamnak kellemes, jó pihenést kívánjak a nyárra. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm, frakcióvezető úr. A kormány nevében megadom a szót Halász János államtitkár úrnak, aki válaszolni kíván az elhangzottakra. Öné a szó, államtitkár úr.

HALÁSZ JÁNOS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Felszólalásában többször is említette a család szerepének erősítését és a család fontosságát. Engedje meg, hogy válaszomban a családok megerősítése érdekében tett intézkedések közül soroljak fel néhányat, alátámasztva mindazon elveket és azok fontosságát, annak a gyakorlatban való megvalósulását, amire ön is fontos irányként utalt.

Tudjuk, hogy a Gyurcsány-korszakban a szocialisták eltörölték a szociálpolitikai támogatást. A nemzeti ügyek kormánya a gyermekvállalást azzal is támogatja, hogy visszaállította a vissza nem térítendő szocpoltámogatást. Azt is tudjuk, hogy a szocialista kormányok három évről két évre csökkentették a gyermekgondozási segélyt, a gyes időszakát; a nemzeti ügyek kormánya viszont újra megadta annak lehetőségét, hogy az anyák a gyermek hároméves koráig kapjanak gyest, és ehhez kapcsolódóan a kormány heti 30 órában maximálta a gyes mellett végezhető munka időtartamát is. Ezenkívül - immár új intézkedésként - az örökbe fogadó szülők is igénybe vehetik a harmadik életévet betöltött gyermek után legfeljebb hat hónapra a gyest. A három- vagy többgyermekes szülők részére járó gyermeknevelési támogatás újra a gyermek hároméves korának betöltésétől folyósítható.

Az egyik legfontosabb intézkedésünk a családi adókedvezmény. A devizahitelesek megsegítése mellett ez volt egy olyan intézkedés, amely elengedhetetlen volt, hiszen kiterjesztettük újra az egy- és kétgyermekes családokra, valamint a három- és többgyermekes családok esetén is megemelte a kormány az őket korábban megillető kedvezményeket. Egy és két gyermek esetében 62 500 forinttal, három vagy több gyermek esetében pedig mintegy 200 ezer forinttal csökkenthető az adóalap gyermekenként, amelynek révén az egygyermekes szülők havi nettó 10 ezer, a kétgyermekesek 20 ezer, a háromgyermekesek pedig 99 ezer forint kedvezményben részesülhetnek.

A Gyurcsány-korszakban egymást követték a megszorító csomagok, melyek minden terhet az emberekre tettek; többkulcsos bonyolult adórendszer büntette a munkát és a gyermekvállalást. Abban az időben megérte kijátszani ezt és adót csalni, de nem érte meg többet dolgozni. A nemzeti ügyek kormánya ezzel szemben bevezette az arányos adórendszert, amely támogatja a munkát, hiszen aki többet dolgozik (Dr. Józsa István: Tízszer.), az több pénzt tud keresni.

2012-től - szintén a családi szemléletet is erősítendően - az örökbe fogadó szülőknek is jár a szülési szabadság. Bevezetésre került a gyermekgondozás után a munkahelyükre visszatérő kismamák félállásban történő foglalkoztatása utáni járulékkedvezmény is, amellett további egy évvel, 2012 végéig - ezt az intézkedést is most hoztuk - meghosszabbításra került a gyermekgondozási ellátás után újonnan elhelyezkedni kívánó kismamák számára korábban is létező Start-járulékkedvezmény igénylési lehetősége, ráadásul még kedvezőbb formában, egy évig teljes járulékmentességet biztosítva. Módosult a bölcsődei gyermekétkeztetés térítési díjára vonatkozó szabályozás is: a három vagy több gyermeket, a tartósan beteg vagy fogyatékos és rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre nem jogosult gyermeket nevelő családoknak 50 százalékos térítésidíj-kedvezmény jár a gyermekek után. Megújult formában és újragondolt tartalommal folytatódik tovább a "családbarát munkahely" pályázat is.

(9.10)

2012-től a gyermek után járó, gyermekenkénti kétnapi pótszabadságot nemcsak az egyik, hanem akár mind a két szülő egyidejűleg is igénybe veheti. A gyermekgondozási díj, a gyed maximális összege a minimálbér emelésének köszönhetően 2012-től 130 200 forintra emelkedett, ez is egy idei intézkedésünk volt. És az új egykulcsos adórendszer bevezetése kapcsán azok a gyedben vagy terhességi gyermekágyi segélyben részesülő szülők, akiknek az adójóváírás kivezetése miatt 2012-től csökkent volna az ellátásuk, kompenzációban részesülnek, ami biztosítja számukra az ellátás változatlan összegű folyósítását.

Ezek voltak röviden és nem is teljeskörűen azok az intézkedések, amelyek zömét még ebben a félévben hozta a kormány, a törvényalkotói munka után a különböző rendeletek megalkotásával is. És a családok megerősítését szolgáló intézkedésekre ezután is odafigyelünk, és kérjük képviselő urat, frakcióvezető urat a további együttműködésre, segítségre, arra a segítségre, amelyre eddig is mindig bizton számíthattunk. Közösek a céljaink, a magyar családok megsegítése; dolgozzunk ezért tovább együtt.

Köszönjük szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   1   1-4   5-8      Ülésnap adatai