Készült: 2024.04.28.23:09:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

133. ülésnap (2008.03.31.), 197. felszólalás
Felszólaló Tatai-Tóth András (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:23


Felszólalások:  Előző  197  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TATAI-TÓTH ANDRÁS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az Eötvös József nevét viselő, méltán országos hírű tatai gimnázium ügyében kértem szót.

A sajtótudósítások szerint ugyanis a szeged-csanádi püspökséggel kezdett tárgyalásokat a Komárom-Esztergom megyei közgyűlés elnöke, a 800 diákot oktató-nevelő tatai Eötvös Gimnázium és 200 fős kollégiuma átadásáról. Ez már redukált létszám, mert a megyei önkormányzat anyagi okokra hivatkozva az idei tanévtől csökkentette a két tannyelvű oktatást, megszüntette a felnőttképzést, és felfüggesztette az Arany János tehetséggondozó program új osztályainak indítását is ebben az iskolában.

Helyi közügynek tűnhet, de valójában országos jelentőségű az átadás kérdése, mert olyan gyakorlatot indíthat meg, amely alapjaiban sértheti Magyarországon a lelkiismereti és vallásszabadságot, megronthatja a magyar állam és az egyházak kapcsolatrendszerét, megkérdőjelezheti a Vatikánnal kötött államközi szerződés fenntarthatóságát, indokolatlan feszültséget gerjeszt az érintett iskolában tanuló diákok, szüleik, a tanárok és az egyházak között.

Mi az oka egy ilyen kezdeményezésnek? Bár a vatikáni megállapodásra is lehet hivatkozni - ahogy a közgyűlési elnök tette -, de sokkal inkább ilyen módon kíván megszabadulni a megyei elnök attól a törvényben előírt kötelezettségtől, amely a középfokú oktatás tekintetében a megyei önkormányzatot terheli, s egyúttal ezt a terhet a központi költségvetésre kívánja visszahárítani.

Vajon jogosult-e középfokú oktatás ellátásáért felelős megyei önkormányzat a saját felelősségét és anyagi terheit olyan módon visszahárítani az állami költségvetésre, hogy iskoláját, egyéb intézményeit pusztán anyagi okokra hivatkozva átadja valamely egyháznak? A vatikáni megállapodás és a többi egyházzal megkötött szerződés lényeges eleme, hogy ha a szülő egyházi fenntartású iskolába íratja a gyermekét, az állam ugyanannyival járul hozzá a képzéshez, mint amennyivel az önkormányzati iskolába járókéhoz átlagosan az állam és az önkormányzatok együttesen hozzájárulnak. Az egyházi kiegészítő normatíva, amely 2008-ban 217 ezer forint tanulónként, az önkormányzati hozzájárulást pótolja.

A vatikáni megállapodás a lelkiismereti és vallásszabadság érvényesülése érdekében született, nem pedig a megyei önkormányzati feladatok áthárítására. Ha egy önkormányzat forráshiány miatt nem tud eleget tenni iskolafenntartási kötelezettségének, jogosult az országos költségvetésből többletforrást igényelni. Ennek feltétele a racionális gazdálkodás, hogy mindaddig ne költekezzen közpénzből másra, amíg a kötelező feladatait el nem látta.

Alapvető alkotmányos alapjogokat és törvényeket sért eljárásával a megyei önkormányzat, ha Tata város és kistérsége egyetlen önkormányzati gimnáziumát az ott tanulókkal együtt egyházi fenntartásba átadja, mivel a szülők világnézetileg el nem kötelezett állami, önkormányzati fenntartású iskolába íratták gyermeküket, nem kötelezhetők arra, hogy világnézetileg elkötelezett fenntartó által működtetett iskolába járjanak. A közoktatási törvény szerint ugyanis az intézményfenntartó az intézménnyel együtt felelősséget vállal a jelentkezéskor meghirdetett programok végrehajtásáért.

Az anyagi okokra hivatkozó kezdeményezés azért is érthetetlen, mert ha átadja a megyei önkormányzat a gimnáziumot az egyháznak, négy évig még köteles lesz megfizetni azt a kiegészítő állami támogatást, amit csak négy év eltelte után fizet a központi költségvetés. 800 gimnazista és 200 kollégista esetében ez legalább évi 220 millió forinttal terhelné a megyei önkormányzatot akkor is, ha nem ő a fenntartó.

Az ilyen felelőtlen törekvések értelmetlenül terhelik az érintettek és az egyház, valamint az állam és az egyházak kapcsolatát. Kezdeményezem, hogy az oktatási kormányzat vizsgálja meg ezt a kérdést. A további károkozás megelőzése érdekében gondoskodjon az iskolát érintő önkormányzati döntések törvényességének vizsgálatáról. Azért is furcsa ez az átvételi szándék, mert az 1998-ban megszületett döntés alapján a katolikus egyháztól a magyar állam mintegy 1 milliárd forintért megváltotta a tatai Eötvös Gimnázium által használt ingatlanokat. Tatán egyébként is létezik egyházi középiskola, a református gimnázium, ahol nagyobb részt katolikus gyerekek tanulnak.

Az Eötvös Gimnázium katolikus fenntartásba kerülésével a 40 ezer lakosú kistérség az egyetlen önkormányzati gimnáziumát veszíti el. Ez pedig megfosztja az itt élő szülőket és fiatalokat a választás lehetőségétől, ami semmiképpen sem lenne helyes dolog.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  197  Következő    Ülésnap adatai