Készült: 2024.04.28.00:33:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

221. ülésnap (2001.09.04.), 4. felszólalás
Felszólaló Kékkői Zoltán József (FKGP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KÉKKŐI ZOLTÁN földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Megköszönöm képviselő úrnak a szövetkezeti üzletrésszel kapcsolatos jogelőzmények bemutatását. Valóban, az 1992. évi II. törvény rendelkezett a szövetkezeti vagyon nevesítéséről. Ugyanakkor nem kellően ismert tény, hogy a szövetkezetek korábban különleges problémáik megoldására rendkívüli anyagi támogatásban részesültek. Az 1991. évi XXV. törvény - a kárpótlási törvény - alapján a termelőszövetkezetek az általuk használt, majd a kárpótlás során elárverezésre kerülő termőföld ellenértékének megfelelő értékű kárpótlási jegyben juttatott ingyenes vagyont kaptak. Ez jelentős vagyoni támogatást jelentett, hisz 1991. évi értéken mintegy 20 milliárd forintot tett ki.

Ilyen előzmények után a kormány a képviselő úr felszólalásában említett 1049/2001. számú határozatában valóban indokoltnak tartotta a kívülálló üzletrész-tulajdonosok hátrányos helyzetének megszüntetését piaci eszközök igénybevételével, amit az üzletrészek állam által finanszírozott vételi ajánlatával kíván megoldani. Az FVM megvizsgálta az Alkotmánybíróság által hatályon kívül helyezett üzletrésztörvény alapján a megyei földművelésügyi hivatalokhoz benyújtott igényeket, amelyeket a hivatal befogadott, rendszerezett és azokról számítógépes adatbázist alkotott.

A megyei földművelésügyi hivatalok 2001. május végéig többször pontosított és felülvizsgált adatai szerint mintegy 820 ezer érintett mezőgazdasági szövetkezettel kapcsolatban 222 ezer igényt nyújtottak be az állampolgárok, melynek összege 33 milliárd forint. A kormány felkérésének megfelelően az FVM elkészítette a külső üzletrészesek üzletrészeinek megvásárlásával kapcsolatos eljárási rendet és az eljárással összefüggő segédanyagokat. Az üzletrészt megvásárló kft. vételi ajánlatának megjelenését követően a földművelésügyi hivatalok 2001. augusztus 1-jétől kezdődően folyamatosan visszaküldik az igénybejelentő lapot és az üzletrészokiratokat valamennyi igénybejelentőnek, akik az Alkotmánybíróság döntését megelőzően, illetve azután adták be kérelmüket az üzletrész megvásárlására. Az elmúlt egy hónapban a tavasszal beadott és az Alkotmánybíróság döntése miatt okafogyottá vált beadványok közel 80 százalékát az FM-hivatalok visszaküldték az érintett állampolgároknak.

 

(8.40)

 

Az üzletrész-hasznosító kft. vételi ajánlatának megfelelő új igénybejelentésből országosan 28 ezer érkezett be, és 500 nyilatkozat is megküldésre került a hivatalok részére.

Tudomásunk van arról, hogy számos esetben a szövetkezetek élni kívánnak az elővásárlási jogukkal, ami csökkenti az állami felvásárlás költségét. Figyelemre méltó jelenség, hogy a szövetkezetek körében tapasztalható az elővásárlási jogukkal való élés, ugyanakkor szabadpiaci kereslet is mutatkozik, százszázalékos névértéket meghaladó ajánlatok vannak. Mindezek a jelenségek bizonyítják a szövetkezeti üzletrészek valós piaci értékét.

A csőd vagy felszámolás alatt lévő szövetkezetekkel szembeni követelésekre külön ki kell térnünk. A külső üzletrészek tárgyában hozott kormányhatározat 2001. június 30-án csődeljárás alatt nem álló szövetkezetek külső üzletrészeire tesz vételi ajánlatot. Sajnos a külső üzletrészekre adott vételi ajánlat üzleti jellegéből adódóan ez az ajánlat csak az élő üzletrészekre adható. Viszont emlékezzünk rá, hogy bizonyos csődeljárások azért is indukálódtak, hogy a vagyon feloszthatóvá és a követelések kielégíthetővé váljanak. A folyamat üzleti alapra tételéből adódóan a nem üzleti technikák és konstrukciók - kártalanítás - sajnos nem illeszthetők az eljárásba.

Az átalakult szövetkezetek esetében jogilag már rendezett folyamatról beszélhetünk, ugyanis az üzletrészek vagy kifizetésre kerültek, vagy részjeggyé alakultak. Előreláthatólag szeptember második felében lehet számítani az érvényes adásvételi szerződések megszületésére és a kifizetések folyamatos elkezdésére.

A kormány döntésének megfelelően az FVM kidolgozta a nyugdíjas szövetkezeti tagok üzletrészi vételi ajánlatának rendjét is. Ez decemberben várható.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai