Készült: 2024.04.28.08:43:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

221. ülésnap (2001.09.04.), 235. felszólalás
Felszólaló Szalay Gábor (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:09


Felszólalások:  Előző  235  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZALAY GÁBOR (SZDSZ): Tisztelt Államtitkár Úr! Az elmúlt évek zavaros, át nem látható bankkonszolidációs ügyletei között vélelmezhető, hogy több milliárd, esetleg több tízmilliárd forintnyi közpénz folyt el, alakult át egy szűk kör magánvagyonává a banktitokra és üzleti titokra vonatkozó hivatkozások leple alatt. Ezért több mint két évvel ezelőtt az SZDSZ négy képviselője képviselői önálló indítványt terjesztett az Országgyűlés elé, hogy megfelelő törvénymódosítással elérje, ne legyen banktitoknak minősíthető azon követeléseknek és befektetéseknek az értékesítésére létrejött szerződés, amelyből származó veszteség ellensúlyozásához állami költségvetési pénzeszközöket vettek igénybe a megképzendő céltartalék vagy felhasználandó általános és tőketartalék kiegészítése céljából. A kormánypárti többség, anélkül, hogy egyetlen mondatban ismertette volna véleményét, meglepő és nem teljesen érthető módon ellenezte az önálló képviselői indítványunk tárgysorozatba-vételét és megtárgyalását.

A témával a nyári szünet folyamán ismét megkerestem Varga Mihály pénzügyminiszter urat, aki továbbra is a teljes elutasítás álláspontjára helyezkedett. Ez utóbbi annál is különösebb, hiszen az Állami Számvevőszéknek a Reorg-Apport Rt. tevékenysége ellenőrzéséről szóló jelentésének leglényegesebb javaslata a kormány felé pontosan a mi elképzelésünkkel esik egybe. Idézem az Állami Számvevőszék jelentésének megfelelő részét: "A kormány a korrupcióval szembeni kormányzati stratégia végrehajtása keretében a jogszabályokban rögzített üzleti titok tartalmát szűkítse, különösen olyan esetekben, amikor a gazdálkodó szervezet működését közpénzzel támogatja a magyar állam. A közérdekű adatok nyilvánosságának követelménye akkor teljesül, ha a közvélemény arról is tájékoztatást kap, hogy mi vezetett oda, hogy közpénz felhasználása vált szükségessé, és az ügyletben közreműködők személye nem marad ismeretlen."

Kérdezem ezért az államtitkár urat, hajlandó-e támogatni most már ennek ismeretében a bank- és üzleti titok oldásának szabad demokraták által jó két évvel ezelőtt javasolt formáját. Mivel menthető és magyarázható a törvénymódosítást illető jelentős késlekedés? Várható-e a banktitok és üzleti titok oldását illető jogszabály-módosítás, ha a pénzügyminiszter úr véleménye láthatóan még mindig teljes egészében eltér nemcsak a mi véleményünktől (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hanem információim szerint az Igazságügyi Minisztérium véleményétől is?

Köszönöm szépen, várom a válaszát. (Taps az SZDSZ padsoraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  235  Következő    Ülésnap adatai