Készült: 2024.04.28.13:22:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

221. ülésnap (2001.09.04.), 145. felszólalás
Felszólaló Ughy Attila (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:23


Felszólalások:  Előző  145  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

UGHY ATTILA (Fidesz): Elnök Úr! Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Budapest XVIII. kerületében a Magyar Szocialista Párt vételi szándékát jelezte az általa 2000. január 1-jétől bérelt önkormányzati tulajdonú ingatlanra, ami az Üllői út 337. szám alatt található. A helyi rendelet szerint az elidegeníthető helyiségeket a képviselő-testület jelöli ki. A testületi döntést megelőzően a polgármesteri hivatal két értékbecslést készíttetett. Az Inkez Bt. 29 millió forintról, a Formap Bt. pedig 37,5 millió forintról adott ingatlan-értékbecslést; azonban a képviselő-testület elé augusztus végén egy 29,8 millió forintos eladási árat tartalmazó határozati javaslat került, kiegészítve egy a helyi rendeletben szereplő, különös méltánylást lehetővé tevő kedvezményes fizetési feltétellel. E kedvezmény alapján a szerződéskötés időpontjában csupán a vételár 50 százalékát kell kifizetni, a fennmaradó 50 százalék törlesztésére hároméves lehetőséget biztosít ez a módosító javaslat.

Az önkormányzat egyébként e méltányos kedvezménnyel eddig még csak és kizárólag olyan esetekben élt, amikor a vevő személye köztiszteletnek örvendő kerületi közéleti személyiség volt vagy a kerület fejlődéséért, hírnevéért sokat tevő szervezet vagy vállalkozás.

A képviselő-testületi ülésen arra a kérdésre, hogy milyen forrásból kívánják a helyi szocialisták a 30 millió forintos összeget előteremteni, a "majd kalapozunk" válasz hangzott el. A szavazásnál felmerült egyébként még egy probléma, ez pedig az adásvételt kezdeményező szocialista elnök érintettsége a kérdésben. E feltevést a jegyző elutasította, mondván, a kerületi Szocialista Párt elnöke személyében nem érintett az ügyben, ami egyébként azért szomorú, mert a szavazási arányokat tekintve, amennyiben a kezdeményező nem vett volna részt a szavazásban, abban az esetben minősített többség hiányában elutasították volna a javaslat elfogadását. (Csurka István közbeszól.)

Tisztelt Képviselőtársaim! Feltételezem, a párttörvénnyel nem összeegyeztethető az, hogy adott párt egy helyi szervezete tulajdont szerezzen. A pártok gazdálkodásáról szóló törvény szerint kedvezményes bérleti díj nem állapítható meg a pártszervezetek helyi szervezetei számára sem. Mindez analóg módon legalábbis szerintem feltételezi azt, hogy ugyanez az adásvételi szerződések tekintetében is igaz. Azt sem tudom elképzelni, hogy milyen jogszerű kalapozás lehetséges a pártok számára, amelynek során közel 30 millió forintot tud egy helyi szervezet összegyűjteni, nem beszélve arról, hogy az így összegyűjtött pénzt milyen módon lehet egy párt gazdálkodásában jogszerűen elkönyvelni és a polgárok számára láthatóvá tenni, hogy a gyanú árnyéka se vetülhessen az adakozókra.

Ezek alapján kérdezem miniszter urat, hogy ebben a konkrét esetben tekinthető-e érintettnek az ingatlan megvételét kezdeményező kerületi szocialista szervezet elnöke. A második kérdésem pedig az, hogy egy önkormányzat képviselő-testülete kimeríti-e a szándékos vagyonvesztés fogalmát (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), ha egy ingatlan értékesítésénél a meglévő két értékbecslésből saját politikai szervezete anyagi előnyhöz juttatása érdekében az alacsonyabb összegűt veszi figyelembe. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  145  Következő    Ülésnap adatai