Készült: 2024.04.28.00:39:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

36. ülésnap (1998.11.30.), 245. felszólalás
Felszólaló Bauer Tamás (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:13


Felszólalások:  Előző  245  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Először is azt szeretném megjegyezni, hogy Surján László képviselő úr 9 százalékos inflációban reménykedik. Varga Mihály államtitkár úr nyilván fel tudja világosítani arról, hogy 9 százalékot jövőre a kormány is csak december-december alapon remél, amikor viszont családtámogatásokról vagy bármilyen juttatásról beszélünk, akkor az évi átlagos inflációval kell kalkulálnunk, hiszen nem decemberben fogják megkapni az idei decemberhez képest, hanem egész évben kapják a juttatásokat. Az egész évet tekintve a kormány is 11 százalékos inflációban reménykedik, s a kormánynak ezt a reményét magam is osztom.

Ha ezt elfogadjuk, akkor viszont a következő lépés az, hogy tudatában kell lennünk annak, hogy mindazok a támogatások, amelyek emelkednek - tehát nem a családi pótlék, mert az nominálisan sem emelkedik -, a kormány számításai szerint 11 vagy 12 százalékkal emelkednek, tehát a családi támogatásoknál semmiféle reálérték-növekedés nincsen.

Azoknál a családoknál tehát, amelyek nem jutnak hozzá az adókedvezményhez, hanem csak a családi pótlékhoz és az egyéb családi támogatásokhoz, a legjelentősebb támogatás, a családi pótlék reálértéke az inflációval csökken, mert nominálisan nem emelkedik, a többi támogatás pedig változatlanul marad, tehát valójában semmi sem kompenzálja - ezt nyilván Surján László is pontosan tudja - ezen családok számára a családi pótlék értékvesztését.

Ezek után jön a fő kérdés: a fő kérdés pedig az - mint most is kiderült, s minden alkalommal kiderül -, hogy a Fidesz vezette jobboldali kormány amellett döntött, hogy azon családok, amelyeknél nincs adóköteles jövedelem, csak reálértékében csökkenő támogatást fognak kapni, s mindmáig nem mérte fel, hány százezer gyerek kerül ebbe a körbe. Mi korábban 350-400 ezer gyerekről beszéltünk (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), a Pénzügyminisztérium azonban a gyerekek 25 százalékával kalkulál, ami valóban több mint félmillió gyerek.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 

 

(17.30)

 




Felszólalások:  Előző  245  Következő    Ülésnap adatai