Készült: 2024.09.20.07:19:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

142. ülésnap (2000.05.23.), 20. felszólalás
Felszólaló Dr. Gógl Árpád (Fidesz)
Beosztás egészségügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Igen tisztelt Elnök Asszony! Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Két elemét mondanám vissza Bognár László képviselő úr kérdésének. Húszezer dolgozóról beszélt - 8542 az érintett dolgozók száma. (Kuncze Gábor: Név szerint? - Derültség.) Ha kell, úgy is elmondom.

A másik az volt, hogy minden szakmai elképzelést nélkülöz. Azt hiszem, talán jobban át kellene tekinteni az anyagokat, és akkor ilyen sarkos megfogalmazásra nem kerül sor.

Az egészségügyi tárcának egyébként 47 intézménye van, elég változatos szerkezetűek és feladatúak. Homogén csoporttá néhány rendezhető, ilyenek a gyógyító-ellátó intézmények. Kétségtelenül igaz, hogy az Oktatási Minisztérium és az Egészségügyi Minisztérium feladat- és hatásköre valahol átnyúlik egymásba, ezt illik megszüntetni, mert egy egységes szerkezetű és irányítású egészségügyben gondolkodunk. Európában 37 szakág van, amit szükségesnek tartanak a probléma föloldásához. Ennek megfelelően hoztunk létre 37 szakmai kollégiumot, és a kollégiumok elnökeit neveztük ki koordináló tanszékvezetőnek. Tekintve, hogy négy autonóm egészségtudományi egyetem van, a koordinációt kell tanszéki szinten rendezni, ezek veszik át mindazokat a feladatokat, amit eddig országos intézetekként végeztek.

Az országos intézetek közül fele arányban volt szervezett országos intézet, kivétel nélkül Budapesten, és a másik fele volt tanszékhez rendelve ráépített országos intézetként, kivétel nélkül Budapesten. Az új 37 szakmai kollégiumból 18 koordináló tanszékvezető került a három vidéki egyetemre, és ezek lettek a koordináló tanszékvezetők, míg a többi maradt Budapesten. Létrejött az az irányító rendszer, amiben a ráépített intézeteket megszüntetjük, a volt országos intézetek feladatköreit pedig átcsoportosítjuk. Maradt egyébként az országos intézményeknél, tehát a volt országos intézeteknél koordináló tanszéki feladat. Tehát szó nincs arról, hogy ez így szűnne meg.

Öt intézetet kétségtelenül fölajánlottunk a Semmelweis Egyetemnek, most már az egyesített egyetemnek Budapesten. Ennek az a célja, hogy akkreditált egyetem lehessen a Semmelweis Egyetem, tehát a diplomáját elfogadják Európában. A többi feladatot, a szakirányú továbbképzés, a szinten tartó képzés szervezését már országos vonatkozásban ezek a koordináló tanszékvezetők végzik.

Miért hoztunk létre kht.-t? Azért, mert a budapesti intézménycsoport, ami 16 intézetet jelent, illetve van négy szanatóriumi csoportunk - Sopron, Hévíz, Balatonfüred és a mátra-bükki szanatóriumi csoport -, ezeknek vannak olyan feladataik, amelyek összevonva sokkal jobban kezelhetők. 28 milliárd forintot kezel ez az országos intézeti hálózat, és ebben van olyan, ami lényegesen jobban, hasznosabban, olcsóbban végezhető; ilyen a tömegesen használt gyógyszerek tendereztetése, közbeszerzési eljárások lebonyolítása, tulajdonképpen a beruházások irányítása, hiszen az egyik intézetet, a rehabilitációs intézetet 12 milliárdért fogjuk fölépíteni az elkövetkező két évben. Emellett vannak nagybeszerzések textíliára, tisztítószerre, egyebekre, amit sokkal jobban lehet megcsinálni egy ilyen nagyságrendben, mint más módon. Van olyan is, ami egy telephelyen, a budapesti térségben lévő intézményekre vonatkozhat, ahol a mosodai és egyéb, központi laboratóriumi, diagnosztikai rendszerek centralizálása tanulmányok szerint 15-20 százalékos megtakarítást, átcsoportosítható eszközt jelent.

Nyilvánvalóan a jogi személyiség elvesztésével az OEP-pel való tárgyalás egységes lesz, és azt gondolom, egy egységes tárgyalás levezénylése ésszerűbb lehetőségeket teremt.

Szeretném megnyugtatni a képviselőtársamat, szó nincs arról, hogy az intézmények szakmaisága megszűnne. Sőt, a szakmai irányításához egy testületet hozunk létre, amelyben az intézmények szakmai vezetői részt vesznek. Egyébként teljesen önállóak maradnak még munkajogi értelemben is.

A ráépített intézményeket megszüntetjük, ez 130 főt érint. Az igaz, hogy átalakul a közalkalmazottiság egy szerződéses viszonnyá (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), de az egész rendszer a szellemi szabadfoglalkozásúság felé mozdul. Köszönöm a kérdését. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai