Készült: 2024.09.19.08:59:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

162. ülésnap (2008.10.07.), 44. felszólalás
Felszólaló Dr. Répássy Róbert (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 8:44


Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz), a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Mindenki előtt szeretném kifejezni örömünket, amiért ez a két évvel ezelőtt benyújtott országgyűlési indítvány, képviselői indítvány végre napirendre kerülhetett. Ismertek az előzmények, 59 esetben utasította el eddig az Országgyűlés szocialista és szabad demokrata többsége a napirendre vételét, most, 60. alkalommal végre sikerült napirendre venni ezt a javaslatot. Kicsit üröm az örömben, hogy az előzetes nyilatkozatok alapján a Magyar Szocialista Párt csak azért támogatta a napirendre vételét, hogy elutasíthassa a javaslatunkat. Ez valóban nem jó előjel, de mégis úgy gondolom, nagy jelentősége van annak, hogy elkezdhetjük a parlament plenáris ülésén a vitát arról, hogy valóban kisebb legyen az Országgyűlés, azaz kevesebb legyen az országgyűlési képviselők létszáma.

A javaslatunk az, hogy az alkotmány határozza meg, hogy az országgyűlési képviselők létszáma legfeljebb 200 fő legyen, és az alkotmány módosítása adjon egy határidőt a parlamentnek, hogy megalkossa az ehhez szükséges választójogi törvényeket, a választójogi reformot. A rendszerváltás óta eltelt évek demokratikus parlamenti működésének elemzése folyamatosan napirenden tartotta egy hatékonyabb és egyben kisebb létszámú Országgyűlés létrehozását. A jelenlegi képviselői létszám rontja a képviselői munka hatékonyságát, lassítja és drágítja a törvényhozást, továbbá aránytalanul magas más országok, más hasonló lakosságszámú országok parlamentjeihez képest.

A Fidesz-Magyar Polgári Szövetség évek óta következetesen javasolta a képviselői létszám nagyarányú csökkentését. Ennek megfelelően már a polgári kormány programjának is részét képezte egy kisebb létszámú parlament mielőbbi megvalósítása. Elviekben valamennyi párt - hangsúlyozom, elviekben valamennyi párt - egyetért a képviselői létszám csökkentésével, az eddig folytatott tárgyalásokon azonban nem sikerült egyezségre jutni.

A javaslat az alkotmányban kívánja korlátozni a képviselők létszámát, amelynek alapján sor kerülhet az ennek megfelelő új választójogi törvény kidolgozására. Az eredeti javaslat szerint, amelyet 2006 júniusában nyújtottunk be, 2007. április 30-ig kellett volna az Országgyűlésnek megalkotnia az alkotmány módosításából következő választójogi törvényeket. Természetesen ez a javaslat, ez a szakasz módosításra szorul, de ezen kívül más módosítást mi nem tartunk indokoltnak.

Javaslatunk szerint körülbelül egyéves időtartam állna az Országgyűlésnek rendelkezésre arra, hogy az alkotmány módosítását, az abból következő választójogi reformot végrehajtsa. E határidő elmulasztása esetén az Országgyűlés mulasztásos alkotmánysértést követne el, amelynek elkerülése a mihamarabbi megegyezés irányába terelheti a tárgyalásokat. Erre a határidőre már csak azért is szükség van, és ennek a határidőnek a betartására már csak azért is szükség van, mert az Alkotmánybíróság egy korábbi határozatával egy sajnos azóta lejárt határidőt biztosított az Országgyűlés számára, hogy gondoskodjon a választókerületek választójog-egyenlőségének megfelelő kialakításáról, az úgynevezett arányosításról. Tehát amennyiben a tisztelt Ház elfogadná a javaslatunkat, akkor az alkotmány rögzítené azt a maximumot, amely az országgyűlési képviselők létszáma, ezt követően pedig részben a választójogi reformot, részben pedig a választójog egyenlőségét garantáló arányosítást el kellene végezni.

A javaslatunk tehát az alkotmánymódosításon kívül egy nyitottságot tartalmaz. Mi nem szeretnénk ráerőltetni a választójogi elképzeléseinket a parlament többi frakciójára. Azt javasoljuk, hogy ez az alkotmányos kényszer ültesse végre komolyan asztalhoz a tárgyalópartnereket, ültesse végre le a parlamenti frakciókat egy asztalhoz, és alkossuk meg közösen azt a választójogi reformot, amely szükséges egy ilyen nagyarányú létszámcsökkentés eléréséhez. De szeretném leszögezni, hogy nyitottak vagyunk, a tárgyalások előtt nem kívánjuk sem magunk, sem mások kezét megkötni azzal, hogy ebben az alkotmánymódosítási vitában az egymástól eltérő elképzeléseket, választójogi elképzeléseket ütköztessük.

Tisztelt Ház! Szeretnék szólni arról a két módosító indítványról, amelyet még két évvel ezelőtt a Magyar Szocialista Párt képviselői benyújtottak. Úgy gondolom, hogy azért lehet erről szólni az általános vita szintjén, mert ez, mint mondom, egy több mint kétéves törvényjavaslat, és több mint két évvel ezelőtt rögzítette a Szocialista Párt az álláspontját.

(11.40)

Nem értünk egyet azzal a módosító javaslattal, amely 300 képviselőben határozná meg az országgyűlési képviselők maximumát. A Szocialista Párt egyik módosító indítványa arra irányul, hogy egy ilyen megkötést tartalmazzon az alkotmánymódosítás. Szerintünk jelentősen, lényegesen csökkenteni kell az országgyűlési képviselők létszámát, ilyen kisebb arányú csökkentés miatt nem érdemes felborítani a teljes választási szisztémát.

Nem tudok mit kezdeni azzal a módosító javaslattal, amely lényegében az egész törvényjavaslat elhagyására irányul, arra irányul, hogy ne szülessen meg ez a törvény. Ez a két módosító javaslat egyébként önmagának is ellentmond, hiszen a szocialisták egyik módosító indítványa arról szól, hogy ne szülessen ilyen törvény, másik módosító indítványa pedig az, hogy 300 fő legyen az országgyűlési képviselők maximuma.

Nem hiszem, hogy ez lenne a járható út. Kérem, fontolják meg, hogy ha egyetértünk abban, hogy valóban csökkenjen az országgyűlési képviselők létszáma, akkor az egyedüli és lehetséges megoldás, hogy az alkotmány jelenlegi hiányosságát töltsük ki. Az alkotmány jelenleg nem tartalmaz az országgyűlési képviselők létszámáról rendelkezést. Töltsük ki ezt az alkotmányos hiányosságot, töltsük meg normával ezt az űrt, és azt javasoljuk, hogy ez maximum 200 fő legyen. Azért hangsúlyozom, hogy maximum, mert a választójogi elképzelések utána ennél kisebb létszámú végeredményt kihozhatnak, de úgy gondoljuk, hogy a 200 fő fölé nem érdemes és nem szabad egy új, kisebb Országgyűlésnek mennie.

Tisztelt Ház! A javaslatunk jó lehetőség arra, hogy bemutassuk azt a konszenzust, amely a parlamenti pártok között a kisebb Országgyűlés létrehozásában - ahogyan az elején említettem - elvi szinten kialakult. A javaslat jó lehetőség arra, hogy végre példát mutassunk abban, hogy hogyan kellene az állami bürokráciát csökkenteni, hogyan kellene a képviselő-testületek számát csökkenteni. Csak halkan jegyzem meg, hogy természetesen szükség lenne az önkormányzati testületek létszámának a csökkentésére is, ilyen javaslattal egyébként már más pártok is éltek, ha azonban megfelelő morális alappal akarunk indulni, akkor először az országgyűlési képviselők létszámát kell csökkenteni, utána ildomos csak az önkormányzati képviselők létszámát csökkenteni. De mind a két lépésre szükség van, mind a két döntést meg kell hozni.

Köszönöm szépen a figyelmüket. Nagyon remélem, hogy két év után végre sikerül elfogadtatni ezt az alkotmánymódosítást, és utána megkezdődhetnek a tárgyalások egy választójogi reformról.

Köszönöm a figyelmüket, köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai