Készült: 2024.04.26.07:20:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

196. ülésnap (2001.03.27.),  144-150. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:48


Felszólalások:   136-143   144-150   150-156      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Az azonnali kérdések végére értünk, áttérünk az interpellációk tárgyalására.

Francz Rezső, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be a pénzügyminiszterhez, "Miniszter úr, milyennek látja a vidéki önkormányzatok helyzetét?" címmel. A képviselő urat illeti a szó.

 

FRANCZ REZSŐ (MSZP): Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! A hivatalos kormánypropaganda szerint az önkormányzatok finanszírozása rendben van, mi több, a központi költségvetésből származó források oly mértékben növekedtek, hogy gond nélkül fedezetet nyújtanak az önkormányzatok többletkiadásaira. Ezzel szemben a valós helyzet az, hogy az önkormányzatok többségénél a normatív támogatás és a személyi jövedelemadó helyben maradó hányadából keletkező többletforrás még a kötelező béremelések és azok közterheinek a költségnövekedését sem fedezi.

A dologi kiadásokra fordítható hozzájárulás harmadik éve nem emelkedett, míg az infláció rendre meghaladja a kormányzati körökből származó jóslatokat. Az energiaárak, a karbantartási költségek és egyéb költségek emelkedése miatt a szükséges fejlesztések rendre elmaradnak.

A somogyi 6-os választókörzet két városában, Nagyatádon több mint 30 millió forinttal, Barcson több mint 20 millió forinttal haladja meg a kötelező béremelés költségnövekedése a normatív támogatás és a személyi jövedelemadóból származó többletbevételt. De ugyanez a helyzet a kisebb településeken is, mint Babócsa, Háromfa, Lad, hogy a többit ne soroljam. Ezek az önkormányzatok kétségbeesett kísérleteket tesznek arra, hogy a kötelező feladataiknak eleget tegyenek. Ahol volt mit eladni, azt már eladták. Ezek a falvak nem örököltek semmit az állami vagyonból, sőt a gázközművagyonból is csak kevesen részesülhetnek.

Hogyan teremthető elő a szükséges pénz az előírt intézményi eszközfejlesztésre, miből lehet biztosítani a pályázatokhoz szükséges saját erőt, amely lehetővé tenné az infrastrukturális fejlesztést, hogy Nagyatádon ne 14 százalékos, Barcs térségében ne 18 százalékos munkanélküliséggel küszködjenek? Honnan vegyenek pénzt az egyre növekvő összegű szociális segélyezésre? Mit tegyenek az önkormányzatok, hogy a kormány sikerpropagandáját hallgató emberek úgy érezzék, ők is jobban élnek egy kicsit?

A dél-somogyi emberek nem kívánkoznak Strasbourgba, itthon, a szülőföldjükön szeretnének dolgozni és élni. Tisztelt államtitkár úr, mit tanácsol, mit tegyenek az ott élő emberek? Mikor fogja végre a kormány az általa előírt feladatok végrehajtásához a szükséges pénzt is biztosítani?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps az SZDSZ- és az MSZP-frakció soraiban.)

 

ELNÖK: Az interpellációra Tállai András államtitkár úr válaszol. (Bauer Tamás: Halljuk!)

 

(14.10)

 

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Úgy gondolom, a 2001-2002. évi költségvetési törvény vitája kapcsán kellően kitértünk az önkormányzatokra, ezt a kérdést alaposan megvitattuk, nekem volt szerencsém a képviselő úrral a költségvetési bizottságban külön vitát is folytatni erről a kérdésről.

Szeretném megjegyezni, hogy a helyi önkormányzatok többletforrásai az elmúlt évek költségvetési kondícióihoz képest jelentősen javulnak, a 2001. évben a központilag szabályozott bevételek 13,4 százalékkal emelkednek. Ezen belül a törvény egyik legfontosabb prioritása a közszféra bérhelyzetének javítása.

Mindehhez csak a normatív hozzájárulásokban mintegy 90 milliárd többletforrás kapcsolódik. A költségvetés tervezési követelményei alapján ez az összeg országosan fedezetet nyújt az alap-, illetve a többletkereset-emelésekhez is. Természetesen más források is szükségesek ahhoz, hogy a bérfejlesztést elő tudja teremteni az önkormányzat. Így a közszférában elvárt 2 százalékos létszámcsökkenés is ez, azt hiszem, a képviselő úrnak nem ismeretlen, hiszen az ön által már elfogadott költségvetésekben is szerepeltek ezek a tételek az elmúlt években.

Engedje meg azonban, hogy rátérjek az ön térségére. A kormány előtt ismert a barcsi és a nagyatádi kistérség, amely az ország gazdasági-társadalmi szempontból elmaradott kistérségei közé tartozik. Szeretném felsorolni önnek azokat a forrásokat, amelyek az elmúlt években, illetőleg az azt követő években többletforrást jelentenek ennek a térségnek.

Az első: a kormány javaslatára került be Somogy megye az ország öt megyéje közé, ahol a tárcák fejlesztési előirányzataiból többlettámogatás vehető igénybe kifejezetten a kistérségek felzárkóztatására. Ennek mértéke a 2000. évben 1,5 milliárd forint volt, 2001-ben 1,6 milliárd, és 2002-ben 1,8 milliárd forint.

A második: az elmaradott települések az önkormányzati szabályozás keretében külön normatív támogatásban részesülnek. Barcsnak 2001-ben 42,7 millió forintot, Nagyatádnak 40,5 millió forint pótlólagos támogatást jelent ez a rendszer. További jövedelemkiegészítő támogatás Barcs térségében 2001-ben 271 millió forint többletet, Nagyatád térségében 264 millió forint többletet tesz ki. Ezek az úgynevezett szja-hoz és az iparűzési adóerő-képességhez kapcsolódó számítások. Emlékszem, képviselő úr, mennyire tiltakozott ez ellen, amikor a költségvetésben ezt először elfogadtuk. Ez önöknek most 618 millió forint többletforrást fog jelenteni 2001-re.

Szeretném folytatni a megyei területfejlesztési tanács által az elmúlt három évben ennek a térségnek juttatott összeggel, amit infrastrukturális és munkahely-teremtési célokra vettek igénybe. Ez az összeg, képviselő úr, ebben a térségben 534 millió forint.

De folytatnám azzal, hogy az ön térségében lévő önkormányzatok pályáztak az önhibáján kívül működési forráshiánnyal kapcsolatos pályázatra; a térség az elmúlt évben 67,4 millió forintban részesült.

Szeretném önnek elmondani azt is, hogy a gázközművagyon rendezése kapcsán az ön térségében 215 millió forint fog jutni. Képviselő úr, ha ezeket a számokat összeadjuk, az ön kistérsége az elmúlt évben, illetve a 2001. évben - a 2001. év még nincs lezárva természetesen, hiszen a megyei területfejlesztési tanácsi pályázatok most kerültek kiírásra -, az ön térsége 1,4 milliárd forint többlettámogatásban részesült.

Tisztelt Képviselő Úr! Erre a számra itt, a parlamentben büszkék és elégedettek lennénk többen, ha a képviselői körzetünkben tudtunk volna ennyi pénzt szerezni. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Így van!) Kérem a képviselő urat, hogy legyen ön is erre büszke.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Megkérdezem Francz Rezső képviselő urat, hogy elfogadja-e az interpellációra adott választ.

FRANCZ REZSŐ (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Hogy lehetnék büszke ily mértékű szegénységre?! Mondja meg nekem! (Dr. Fazekas Sándor: Fogadja el! - Közbeszólás a Fidesz soraiból: Ti csináltátok! Fogadd el!) Miután említette, hogy az önkormányzatok mennyi önhibáján kívüli támogatást kaptak, mit gondol, miért?! Mert rá vannak szorulva! Az ön indokai nem elfogadhatók. (Dr. Fazekas Sándor: Miért nem?!) De nagyon szívesen megkérem, hogy jöjjön el, meghívom, hogy magyarázza el ott, abban a kistérségben azoknak az embereknek (Dr. Fazekas Sándor: A negyven évet magyarázd meg!), akik ezt kénytelenek megoldani! És nem lesz a háta mögött az a rengeteg ujjongó, meg nem értő képviselő! (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Fejezd be! Szégyelld magad!) És készüljön fel arra, hogy ha oda eljön, vegyen futóedzéseket, mert könnyen előfordulhat, hogy megzavarják! (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Ülj le!) Köszönöm.

A választ nem fogadom el, éppen úgy, mint ahogy az önök által beterjesztett költségvetést sem fogadtam el. Ön ne akarjon engem kompromittálni, hogy ezt a költségvetést elfogadtam! Nem fogadtam el!

Köszönöm. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A képviselő úr nem fogadta el az interpellációra adott választ. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy elfogadja-e az interpellációra adott választ. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 123 igen szavazattal, 71 nem ellenében, 13 tartózkodás mellett elfogadta. (Általános zaj.)

 

Eörsi Mátyás, az SZDSZ képviselője, interpellációt nyújtott be a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszterhez, "Polgári sikertörténet: Happy End" címmel. Eörsi Mátyás képviselő urat illeti a szó. Tisztelt Országgyűlés! Egy kis figyelmet kérnék!

 




Felszólalások:   136-143   144-150   150-156      Ülésnap adatai