Készült: 2024.09.19.20:39:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

193. ülésnap (2001.03.08.),  2-3,50-51,157-158. felszólalás
Felszólalás oka tárgyalás ügyrendi javaslatról
Felszólalás ideje 3:26
4:35
5:46


Felszólalások:   1   2-3,50-51,157-158   3-21      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KELLER LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm szépen. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Ügyrendi indítványt szeretnék tenni. Ügyrendi indítványom pedig úgy szól, hogy kérem elnök urat, illetve a Házat, hogy kérje föl a kormánynak két miniszterét arra, hogy ma délben tájékoztassa az Országgyűlést, illetve ezen keresztül az ország nyilvánosságát a Felső-Tisza-vidéken kialakult, meglehetősen aggasztó és szomorú eseményekkel kapcsolatban az általuk megtett intézkedésekről. Kifejezetten szükségesnek tartom azt, hogy szólaljon meg a belügyminiszter úr és a pénzügyminiszter úr. Indokolásom pedig a következő:

Kedden az Országgyűlés plenáris ülésén Áder János házelnök úr javaslatára Manninger Jenő politikai államtitkár úr adott egy tájékoztatást. Akkor a Ház elnöke kilátásba helyezte, hogy a későbbiek során, amennyiben a helyzet úgy kívánja, akkor további tájékoztatásra kerül sor itt az Országgyűlésben.

Én úgy érzem, hogy hallva a híreket, beszélve azokkal az emberekkel, akik most már több napja ott dolgoznak a területen, beszélve azokkal a polgármesterekkel, akik felelősek azért, hogy a kitelepített lakosságot valamilyen módon ellássák, én úgy gondolom, hogy most szükséges lenne egy teljes körű tájékoztatás. A pénzügyminiszter úr meghallgatása, illetve a beszámolója azért különösen aktuális, mert azt tapasztaljuk, hogy azok az önkormányzatok, amelyeknek feladata most a kitelepített lakosság ellátása, elszállásolása, nem rendelkeznek mai napig sem megfelelő forrással.

Úgy érzem, hogy nincs felkészülve a kormányzat arra a feladatra, ami előtt most állunk. Úgy érzem, hogy azok az önkormányzatok vagy azok közül az önkormányzatok közül jó néhányan nagyon nehéz helyzetben vannak, amelyeknek a feladata az elszállásolás - még egy percem van, elnök úr, az indoklásra -, és éppen ezért én azt gondolom, hogy egy tételes tájékoztatásra lenne szükség, hogy azok az önkormányzatok, amelyek most befogadók, milyen pénzügyi kondíciókkal rendelkeznek, és milyen lépéseket tesz a kormányzat annak érdekében, hogy jobb helyzetbe hozza őket.

Elnök úr, köszönöm szépen, és feltétlenül szükségesnek tartom ezt a tájékoztatót itt a Ház falai között, természetesen a sajtó képviselőit is értesítve arról, hogy ma megszólal a két miniszter úr.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Képviselő úr, a kérését tolmácsolni fogom a kormány számára. Azért jeleztem, hogy lassan fejezze be, mert nem tudom ügyrendi felszólalásként tekinteni, ugyanis nem a napirendhez kapcsolódóan tette meg a javaslatát, de a kérést ennek ellenére a kormány felé továbbítani fogjuk.

Természetesen ebből az is következik, hogy ügyrendi körre most nincs lehetőség, mert a javaslat nem ügyrendi jellegű volt.

 

Soron következik, tisztelt Országgyűlés, a tankönyvpiac rendjéről szóló törvényjavaslat általános vitájának megkezdése. Az előterjesztést T/3745. számon, a bizottságok ajánlásait pedig T/3745/1-2. és 8-9. számokon kapták kézhez.

Megadom a szót Pálinkás József államtitkár úrnak, a napirendi ajánlás szerint 25 perces időkeretben.

 

KELLER LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm szépen. Elnök Úr! Tisztelt Ház! A keddi nap során elnök úr az interpellációkat megszakítva kérte Manninger Jenő politikai államtitkár urat arra, hogy adjon tájékoztatást a felső-tiszai árvízhelyzetről. Én ma reggel hasonló indítványt tettem, elnök úr, 9 órakor, azt indítványoztam, hogy a Pénzügyminisztérium és a Belügyminisztérium vezetője, minisztere tájékoztassa az ország közvéleményét arról, hogy jelen pillanatban hogy áll a védekezés, különös tekintettel a Pénzügyminisztérium megszólalására várnak az érintettek, hiszen a befogadó önkormányzatoknak a pénzügyi lehetősége meglehetősen szűkös.

Szeretném indítványozni ismételten, elnök úr, hogy kerüljön sor a két tárca vezetőjének a meghallgatására vagy a politikai államtitkár úr meghallgatására, a Pénzügyminisztérium politikai államtitkára itt is van a teremben; kapjunk egy tisztességes tájékoztatást, az emberek nem tudnak a televízióból tájékozódni, mondjuk, a rádió talán rendelkezésükre áll, tehát meg kell hogy hallják azt, hogy jelen pillanatban a védekezési munkálatok a kormányzat részéről hogy állnak.

Elnök úr, pusztán csak olyan javaslatot tettem, amit ön volt kedves kedden is megtenni. Megítélésem szerint erre szükség van az országban, kell hogy itt, az Országházban is a két tájékoztatás elhangozzék. Higgye el, hogy az emberek igénylik ezt a tájékoztatást, elnök úr, és kerítsünk erre módot és sort, hogy a két illetékes miniszter megtegye ezt a tájékoztatást.

Elnök úr, elnézést kérek az ügyrendi javaslatért, de úgy gondolom, hogy közös érdekünk, hogy ez megvalósuljon. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 

ELNÖK: Tisztelt Képviselő Úr! Nem nyitok ügyrendi vitát, tehát bárki jelentkezett is ez ügyben, nem fogok szót adni, mert ilyen értelemben nem gondolom, hogy ez olyan kérdés, amiről ügyrendi vitát kellene folytatni. Annyiban más a helyzet ahhoz képest, mint amikor én a bejelentést megtettem, hogy akkor egy olyan esemény történt, amiről úgy gondoltam, mindenképpen a Ház plénumán szólni kell, ráadásul akkor lényegesen nagyobb számban voltak itt a képviselők, tehát az érintett területek és térségek képviselőit is ilyen módon közvetlenül lehetett tájékoztatni.

A tájékoztatás egyébként ettől függetlenül, tehát nemcsak a parlamentben történik, hanem minden lehetséges fórumon, tehát helyben a védelmi bizottságok emberein keresztül és a tömegkommunikáció eszközein keresztül, tehát nem vagyok olyan információ birtokában, ami azt mondatná, hogy azt sugallná, hogy az emberek nem rendelkeznek megfelelő információval a tekintetben, hogy mit kell csinálniuk. Ennek ellenére, ha a minisztériumok munkatársai megfelelő időben meg tudnak érkezni, nincs akadálya annak, hogy megszakítva vagy a két napirendi pont között egy ilyen tájékoztatás elhangozzék. Ha én vezetem akkor még az ülést, egészen biztos, hogy vitára nem lesz mód és lehetőség. De mondom még egyszer, most egyelőre a minisztérium munkatársai dolgoznak, pontosan ezeken a kérdéseken dolgoznak, úgyhogy alkalomadtán, majd ha itt lesznek és tudnak időt szakítani a Ház tájékoztatására, amellett, hogy egyébként a munkájukat végzik, különösen az árvízi védekezés kapcsán, akkor erre sort kerítünk.

Nos, folytassuk szerintem a munkát. Kétperces hozzászólásra olyan képviselők is jelentkeztek, akiket én nem látok az ülésteremben, úgyhogy kérem a nevüket törölni, Lotz Károly pedig már, gondolom, majd a vitához kíván hozzászólni, mert normál szót kérőként jelzi a monitor.

Tehát akkor most soron következik az Állami Számvevőszékről szóló '89. évi XXXVIII. évi törvény módosításáról szóló törvényjavaslat részletes vitája. Az imént elmondtam, hogy milyen sorszámon kapták már kézhez a különböző dokumentumokat. Az volt a kérdés, amikor megakadt az ügyrendi javaslat miatt a tárgyalás menete, hogy a bizottságok kívánnak-e előadót állítani, és ezt a kérdést most megismétlem, és várom a választ. (Nincs jelentkező.) Nem kívánnak előadót állítani, úgy látom.

Tisztelt Országgyűlés! Indítványozom, hogy a két módosító javaslatot összevontan tárgyalja meg az Országgyűlés. Aki a javaslattal egyetért, kérem, kézfelemeléssel szavazzon! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés látható többsége a módosító javaslatok összevont tárgyalását elfogadta.

Megnyitom a részletes vitát az ajánlás 1. és 2. pontjaira. Kérdezem, kíván-e valaki felszólalni. Lotz Károly képviselő úrnak adom meg a szót, Szabad Demokraták Szövetsége.

ELNÖK: A részletes vita lezárása után.

Az általános vita lezárására a módosító javaslatok házszabályszerű benyújtása érdekében a pénteki ülésnap végén kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Tállai András államtitkár úr kért szót, ha jól sejtem, akkor a korábban itt, az Országgyűlésben megfogalmazódott igény alapján. A szocialista frakció vetette fel, hogy a Pénzügyminisztérium vagy valamely más kormánytag számoljon be az árvízi helyzetről. Ha erről kíván az államtitkár úr szólni, akkor megadom a szót.

(16.40)

 

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Köszönöm szépen a bevezetőt, így nem kell elmondanom, hogy milyen ügyben szeretnék reagálni.

Úgy gondolom, egy elég különleges eset történt a mai nap is a parlamentben, amikor egy ellenzéki képviselő ahelyett, hogy, mondjuk, kézzelfoghatóan tudná segíteni a védekezést (Közbeszólások az MSZP padsoraiban: Ez nem volt szép!), olyan kijelentéseket tesz, amelyek semmiképpen nem megalapozottak.

Amint tudjuk, a bajok először hétfőn mutatkoztak az országban. Néhány óra múlva, másnap reggel már a kormány tagjai a helyszínen voltak, így miniszterelnök úr és két miniszter, a belügyminiszter és a közlekedési miniszter úr már a helyszínen tájékozódott a katasztrófahelyzetről. Ezt követően kezdődött a kormányülés. A kormányülésen természetesen szóba került ez a probléma, gond. A kormány döntött is, a kormány rendeletet alkotott, amelyben kimondta az 1996. évi törvény alapján, hogy Szabolcs megyében árvízvédekezési vészhelyzet alakult ki, és ez 2001. március 6-án 12 órától lépett hatályba.

Ugyanebben a kormányrendeletben meghatározta, melyek a teendők. Így kormányzati koordinációs bizottságot hozott létre, amelynek március 20-áig kell jelentést tennie arról, hogy az árvízvédekezés milyen összefüggő költségekből áll. Ezen túl rendelkezett a kormány arról, hogy az árvízvédekezés költségeihez a teljes körű felmérésig a költségeket a kormány biztosítja. Az átcsoportosítási összegekről a védekezésben részt vevő vízügyi szervezetek részére a közlekedési és a vízügyi miniszter engedélyezhet átutalásokat. Úgy gondoljuk, akkor, amikor kormányülés volt, ennyit lehetett tenni.

Ezen túl, ezt követően hallhattuk, hogy a baj, a nagy baj fokozódott, hiszen gátszakadás történt, így ezrek, most már lehet mondani, több mint tízezer ember védekezik a gátakon. Például a mai napon a közlekedési miniszter úr a helyszínen tájékozódott arról, milyen módon, hogyan látják el a feladatokat mind az állami szervek, mind pedig a helyi lakosság. A védekezésben részt vesz a honvédség, a tűzoltóság, a rendőrség, a katasztrófavédelmi csoportok emberei, és természetesen a helyi vezetők, a polgármesterek és a lakosság. A védelmi bizottság irányítja a munkálatokat.

Én néhány perccel ezelőtt beszéltem a védelmi bizottság elnökével, Helmeczy Lászlóval, és tájékozódtam arról, van-e olyan jellegű probléma, amely a védekezési munkálatokat gátolná. Ő egyértelműen kijelentette, hogy ilyen probléma nincsen, a pénz, ahogy azt miniszterelnök úr kedden reggel ott, a helyszínen is elmondta, rendelkezésre áll. Tehát források nem gátolják a védekezési munkákat.

Konkrétan elmondta, hogy elsőként a megyei területfejlesztési tanács vis maior alapját használták föl erre a célra, ez több mint 55 millió forint. Több mint 30 önkormányzat részesült ebben az összegben. Jelzem: az önkormányzatok ilyen jellegű kérelmet nem is nyújtottak a megyei területfejlesztési tanács, illetve a védelmi bizottság felé. Ők ezt helyből döntötték el, és a pénzek kiutalása folyamatosan történik. Több önkormányzat, már amelyik ezt külön kérte, 500 ezer, 1 millió forint vagy afölötti összeghez is hozzájutott. Jelezte, hogy a lehetőséggel élve még a mai napon jelzi a Belügyminisztérium felé és kéri, hogy a vis maior-keretet töltsék föl.

Ezen túl a kormány természetesen a következő ülésén is fog ezzel a kérdéssel foglalkozni, és azok a döntések, amelyek kormányzati hatáskörben vannak, természetesen a kormányülésen meg fognak születni. Ez annak függvénye, hogy milyen további költségek merültek föl.

Összességében tehát vissza kell hogy utasítsam azokat a vádakat, amelyeket az ellenzéki képviselő ma kétszer is elmondott a parlamentben.

Tanulságként pedig azt szeretném elmondani, hogy nem szabad a katasztrófából politikát csinálni. Nem szabad félinformációk, félreértések, ilyen-olyan telefonok alapján a parlament munkáját ilyen dolgokkal megzavarni. Úgy érzem, hogy ez semmi másra nem való, mint kicsinyes politikai tőke kovácsolására, amit mindenki elbírálhat, hogyan sikerül vagy nem sikerül. Ez nem más, mint egy hisztériakeltés akart lenni. Ezt teljes mértékben vissza kell hogy utasítsuk.

Úgy gondolom, hogy a parlamentben lehet felelőtlenül beszélni, ott a helyszínen, ahol a katasztrófa megtörténik, nem lehet felelőtlenül intézkedni. Én úgy gondolom, ezekben a percekben tiszta, józan fejre és erős kezekre van szükség.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti képviselők padsoraiban.)

 




Felszólalások:   1   2-3,50-51,157-158   3-21      Ülésnap adatai