Készült: 2024.09.19.11:03:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

129. ülésnap (2016.02.22.),  105-108. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:   101-104   105-108   109-112      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Rendben. Tisztelt Országgyűlés! Szávay István képviselő úr, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszteréhez: „Miért kaphatnak magyarországi állami támogatást magyarellenességükről közismert ukrán egészségügyi dolgozók Kárpátalján?” címmel. A kérdésre miniszterelnök úr megbízásából a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Semjén Zsolt nemzetpolitikáért felelős tárca nélküli miniszter úr képében Potápi Árpád János államtitkár úr fog majd válaszolni. Parancsoljon!

SZÁVAY ISTVÁN (Jobbik): Csak eldőlt… Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A KárpátHír hírportál elmúlt csütörtökön megjelent cikke súlyos visszaélések gyanúját veti fel a kárpátaljai magyar egészségügyi dolgozóknak járó magyar állami támogatások kapcsán. Mint közismert, a magyar kormány a közelmúltban - teszem hozzá, nagyon helyesen - úgy döntött, hogy a kárpátaljai magyar pedagógusok, papok, lelkészek és művészeti iskolák tanárai után a magyarul praktizáló, magyar betegekkel magyarul kommunikáló orvosoknak és egészségügyi dolgozóknak, ápolóknak is biztosít bérkiegészítést. A Jobbik mindezt természetesen örömmel fogadta, még akkor is, ha a kedvezményezettek köre nem volt teljes, és abból kimaradtak például a magyar mentősök vagy a gyógyszerészek.

A KárpátHír számos helyi egészségügyi dolgozóra hivatkozó beszámolója szerint ugyanakkor olyanok is kaptak támogatást, akik bár ismerik nyelvünket, magyarul nem hajlandóak megszólalni. De van olyan támogatott is, aki egyáltalán nem beszél magyarul, mégis hozzájuthatott a magyarországi pénzhez. De tovább is van. Többen nemhogy magyarul nem tudnak, államtitkár úr, hanem egyenesen magyarellenességükről közismert ukrán soviniszták vannak köztük. A cikk egyébként konkrét neveket, illetve az érintettek számára beazonosítható monogramokat is tartalmaz. És bár az igénylő orvosok mindegyikét kifizették, a fentiek miatt az ápolóknak ebből már alig jutott, csupán a „C” betűig értek el a pénzek kifizetésével, ekkor elfogyott a nem kevesebb mint százmillió forintos keret. A többieket arra kérték, hogy várjanak türelemmel.

Beszédes tény, hogy a támogatások kezelésével megbízott Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség jótékonysági alapítványa múlt csütörtök óta, azaz ötödik napja nem reagál az írásra, és mindeddig nem cáfolta a visszaélések tényét.

A fentiek alapján kérdezem tehát államtitkár urat, hogyan juthatott a támogatásokból olyanoknak is, akik nem rendelkeznek magyar nyelvtudással. Kit terhel a felelősség az ügyben, és milyen következményei lesznek a visszaéléseknek? Kezdeményez-e a kormány vizsgálatot a KMKSZ jótékonysági alapítványánál, és végül mikor, és nem mellesleg miből kapják meg a magyar vagy magyarul valóban beszélő helyi ápolók a nekik jogosan járó bérkiegészítést? Az érintettek nevében is várom válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Potápi államtitkár urat illeti a szó. Tessék!

POTÁPI ÁRPÁD JÁNOS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Hadd válaszoljak Semjén Zsolt miniszterelnök-he­lyettes úr képében és hangján.

Az ukrajnai válsághelyzet következtében a kárpátaljai magyarság 2015-ben olyan léthelyzetbe és élethelyzetbe került, ami hosszú távon a közösség megszűnésének veszélyét hordozza magában. Jó néhány programot indítottunk el az elmúlt évben. Engedjék meg, hogy csak néhányat soroljak fel. Ilyen volt a magyar tanárok támogatására fordított 486 millió forint, aztán a művészeti iskolákban dolgozó oktatók számára 35 millió forint, és folytathatnám tovább a 4 ezer magyar óvodáskorú gyermek étkeztetésével kapcsolatos intézkedésünket, ugyanígy az egészségügyi dolgozók támogatására fordított 100 millió forintos alapon keresztül.

Valóban így van, a KMKSZ jótékonysági alapítványa hirdette meg ezt a pályázatot, és a magyar nyelvtudás tekintetében több szűrőt is beépítettek ebbe a pályázatba. Azt gondolom, elképzelhető az, hogy valóban jutottak olyan emberek ehhez a támogatáshoz, akik esetlegesen nem kaphattak volna belőle, mégis arról a több száz emberről is ejtsünk szót, akik magyar emberek között egészségügyi munkát végeznek el. Összesen az 1674 pályázatból 110-et utasítottunk el, a többieket pedig támogattuk.

Azt gondolom, hogy nagyon fontos az az intézkedésünk is, hogy körülbelül 800 gyerek tanulja már a magyar nyelvet, ukrán oktatási rendszerben, ukrán gyerekekről van szó. (Az elnök a csengője megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) De a konkrét dologhoz visszatérve, Beregszászban egy magyar nyelvű továbbképzést biztosítunk orvosok számára (Az elnök ismét csenget.), és akik nem kaptak, azok meg fogják kapni a támogatást. Köszönöm szépen a türelmét, elnök úr.




Felszólalások:   101-104   105-108   109-112      Ülésnap adatai