Készült: 2024.09.20.18:31:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

272. ülésnap (2013.04.29.),  151-158. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:36


Felszólalások:   141-150   151-158   159-164      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr.

Tisztelt Országgyűlés! E napirendi pont keretén belül az utolsó azonnali kérdésnek kell még sorra kerülnie.

Mirkóczki Ádám, a Jobbik képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a közigazgatási és igazságügyi miniszternek: "Gyilkosok szabadlábon. A törvényhozásé vagy az igazságszolgáltatásé a felelősség?" címmel. A miniszter úr halaszthatatlan közfeladata ellátása miatt nem tud jelen lenni, kijelölte az államtitkár urat válaszadásra. Kérdezem, elfogadja-e Rétvári Bence államtitkár urat. (Mirkóczki Ádám jelzésére:) Köszönöm szépen, öné a szó, képviselő úr.

MIRKÓCZKI ÁDÁM (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tudjuk, hogy a bíróság egy önálló, független hatalmi ág, tudjuk, hogy nem a kormány és nem a mindenkori kormány ítélkezik, de hogy hogyan működik Magyarországon az igazságszolgáltatás, az közvetve-közvetlenül azért mégiscsak a kormány hatásköre.

Nézzünk csak az elmúlt hét, az elmúlt napok vezércikkeiből néhányat: "Hazaengedték a roma gyilkosokat", "Bulit rendeznek a cigány sorozatgyilkosok családtagjai". Nem is folytatom ezt a sort, mert nem férne bele a felháborító cikkek egész sora. Beszéltünk már itt a Parlament falai között többször a Hunvald-ügy, a Cozma-gyilkosság kapcsán a felháborító bírósági ítéletekről, és mindig az volt a kormány válasza, hogy a kormány hatásköre addig terjed, hogy megfelelő jogi és törvényi környezetet teremtsen, kereteket alkosson.

(16.10)

Az, hogy most sorozatgyilkosokat engedtek ki úgy, hogy négy év előzetesben töltött idő után nem született ítélet, finoman fogalmazva is felháborító. Mert mit tettek az elkövetők? Áldozataik egyes-egyedül és állandóan védtelen öregemberek voltak, akiket saját otthonaikban vertek és kínoztak meg, majd raboltak ki; ketten belehaltak. Tizenkét ilyen eset történt Budapesten, Heves megyében, Hajdú-Bihar megyében ugyanazon banda által 2008 és 2009 között. Lopás, testi sértés és minden más apróbb bűncselekmény csak színesíti a lajstromukat. Volt olyan idős bácsi, akinek kezét-lábát megkötözték, rátapostak, szájába zacskót tömtek, hadd ne soroljam. Elképesztő szenvedések után halt meg szerencsétlen áldozat. Egy idős asszonyra az ágyat tették rá, és a százkilós bűnöző ráugrott.

Szóval, egészen felháborító és aljas, bestiális gyilkosságok történtek, és most Magyarország közvéleménye azzal szembesülhet, hogy ezek a gyilkosok szabadlábra kerültek, illetve házi őrizetbe, de mégiscsak hazamehetnek. Kérdezzük mi, hogy kié ilyen esetben a felelősség, a kormányé, amely a jogi kereteket adja vagy az igazságszolgáltatásé.

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Valóban mindannyiunkat megdöbbentenek ezek a különös kegyetlenséggel elkövetett bűncselekmények, és nyilvánvalóan mindenki azért igyekszik dolgozni, hogy ezeknek az elkövetői minél hamarabb az igazságos, méltányos és arányos büntetésüket megkapják. Ugyanakkor arra találták ki pontosan az előzetes letartóztatás intézményét, hogy addig az ideig, amíg nincs meg ez a jogerős ítélet, addig a szabadság elvonható legyen. Korábban teljesen egységes határidő volt ezzel kapcsolatban, most már differenciált, különböző bűncselekménytípusoknál más és más ennek a maximuma, nyilván minél súlyosabb bűncselekményről van szó, annál inkább magas ez. A legmagasabb korlát négy évig tart, kiemelkedő tárgyi súlyú bűncselekmények esetén. Ilyen például az emberölés minősített esetei.

És itt maguk a határidők is szigorítottak. Tehát ez már a mostani kormány alatt elfogadott büntető-eljárásjogi módosítás volt, hogy a tárgyalást három hónapon belül ki kell tűzni, ha megérkeznek az iratok a bíróságra, az elnapolt tárgyalást pedig három hónapon belül folytatni kell, és ekkor lehet ismétlés nélkül megtenni, nyilván akkor is, ha a tanács összetételében nem történt változás. Tehát a jogszabályi részt igyekeztünk ilyen szempontból megalapozni.

Nyilvánvalóan szükség van a bíróságoknak ehhez pénzre is. Egymilliárd forintot adtunk az elmúlt esztendőben a bíróságoknak arra, hogy a nagy ügyeket kifuttatva tudják gyorsítani az ítélkezést. Két bíróságot szeretnénk még építeni, hogy az ügyek jobban el legyenek osztva. Az ügyáthelyezés pontosan azt a célt szolgálja, hogy ha az egyik bírónak van negyven ügye, a másiknak száznegyven, ez a leterheltség kiegyenlítődjön, ezek az ítéletek hamarabb megszülessenek, és ne kerüljön senki házi őrizetbe, ami azért nem szabadláb, olyan szempontból, hogy az illető nem közlekedhet teljesen szabadon, és nem tud elrejtőzni, elbújni vagy megszökni a büntetőeljárás elől. De természetesen, hogy ebben tisztán lássunk, ezért Navracsis miniszter úr Handó Tünde elnök asszonyhoz levelet intézett, hogy hány ilyen régi ügy van, és mi a terv ezeknek a minél gyorsabb befejezésére.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. A képviselő urat illeti a szó.

MIRKÓCZKI ÁDÁM (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Én messzemenőkig értettem, amit mondott, és én is hangsúlyoztam, hogy házi őrizetbe kerültek, de a közvélemény előtt ez mégiscsak az, hogy sorozatgyilkosok, akik aljas, brutális, bestiális cselekedeteket elkövettek, most szépen hazasétálhatnak, képletesen szólva.

Én értem mindazt, amit elmondott, de ön is értse meg azt a felháborodást, ami a közvéleményt illeti, illetve amit mi is és szerintem minden tisztességes ember joggal érez. Önök idestova mégiscsak három éve vannak kormányon, ennyi idő alatt sikerült új alaptörvényt hozni, kétharmados törvények egész garmadáját, sőt hozzányúltak az igazságszolgáltatáshoz is, és mégis az történik 2013-ban, hogy sorozatgyilkosok ítélet nélkül hazakerülnek. Mit szóljanak az áldozatok hozzátartozói, és mit szóljanak azok az emberek, akik ezen a településen élnek, Ároktőn konkrétan, ahová ezek a bűnözők hazamennek?

Én azt gondolom, hogy ez így tarthatatlan és nem maradhat tovább. Tehát én arra szeretnék konkrét választ kapni, hogy a kormány most, ebben a helyzetben mit fog tenni. Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Államtitkár urat is megilleti a viszonválasz.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Nemcsak a közvélemény van felháborodva, hanem mindannyian szerintem itt a teremben, amikor ilyet tapasztalunk.

Ön is nagyon jól tudja, hogyha azt kérdezi, hogy a kormány mit tesz akkor, amikor négy éve folyik egy büntetőeljárás a bíróságokon, nyilván ebben a szakaszban a kormánynak már nincsen lehetősége egy konkrét ügybe beavatkozni, sőt korábbi szakaszban sincs lehetősége beavatkozni, mi a jogszabályokat tudjuk megváltoztatni. Ezért nem három év, hanem négy év után szűnik meg ilyesfajta kiemelt súlyú ügyeknél az előzetes letartóztatás lehetősége.

Ezért fogadtunk el új büntető törvénykönyvet is, amelyik nagyon sok bűncselekményt, erőszakos bűncselekményeket is szigorúabban büntet; ezért vezettük be a három csapás törvényt. Erre van lehetőségünk, hogyha valaki háromszor erőszakos és élet elleni bűncselekményt követ el, akkor tényleg életfogytiglani büntetést vagy a legszigorúbb büntetést kapjon, ami az adott esetben kiszabható. Mi ezeket tettük a három csapással és a büntető törvénykönyv szigorításával. A többi teljes mértékben a bíróságok kompetenciája, abba mi beleszólni nem tudunk.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:   141-150   151-158   159-164      Ülésnap adatai