Készült: 2024.09.23.03:40:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

263. ülésnap (2013.03.19.),  5-12. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 11:36


Felszólalások:   1-4   5-12   13-16      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm az államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Szintén napirend előtti felszólalásra jelentkezett Steiner Pál képviselő úr, MSZP-képviselőcsoport: "Hazánk közös ügye a rasszizmus elleni harc". Öné a szó, képviselő úr.

DR. STEINER PÁL (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Az elmúlt héten a foci szerelmesei nagy izgalommal figyelhették a Barcelona és a Milan gigászi csatáját. A több száz millió néző némi meglepetéssel tapasztalhatta, hogy a legdrágább reklámfelületen, a pálya szélén a szponzori hirdetések helyett angol nyelvű feliratok sokasága került kihelyezésre egyetlen fontos üzenettel: mondj nemet a rasszizmusra. A világ és Európa előttünk jár. A magyar válogatott antiszemita provokáció miatt zárt kapuk mellett játszik egy fontos tétmeccset, és a miniszterelnök annyira rosszallja a döntést, hogy magában tartja véleményét.

Joggal feltehető a kérdés: miért veti fel ezt az ügyet a mai plenáris ülésen a Magyar Szocialista Párt. Azért, mert az ENSZ Közgyűlése 1966. október 26-án a 2142. számú határozatával minden év március 21-ét jelölte ki a faji megkülönböztetés elleni küzdelem napjává. E napon emlékezik a humanista világ arra a 69 fekete nőre és férfire, akit a dél-afrikai apartheid rendőrség Sharpeville-ben, egy békés tüntetés során megölt. A közel fél évszázada elfogadott határozat egyben felszólította a nemzetközi közösséget, hogy növelje erőfeszítéseit a faji megkülönböztetés minden formájának megszüntetése érdekében.

A Magyar Szocialista Párt teljes mértékben egyetért az ENSZ Közgyűlése határozatában foglalt célokkal, közös nemzeti ügynek tekinti a rasszizmus, az antiszemitizmus, az idegengyűlölet, a kirekesztés és az emberi méltóságot bármely módon sértő megnyilvánulások és magatartások elleni harcot. Van dolgunk bőven. Ma Magyarországon a kormány kettős beszéde és mércéje miatt szembesülnünk kell azzal, hogy kitüntetnek antiszemita és rasszista nézeteket valló bértollnokot, tehetségtelen, kirekesztő, szélsőséges szöveget ordító zenészt, Orbán Viktor és a Fidesz megvédi a skizoid, cigánygyűlölő Bayer Zsoltot akkor, amikor az elsőfokú ítéletet sem hozták meg a védtelen cigánygyerekeket és -embereket gyilkoló, elvetemült gyilkosokkal szemben.

A Nemzeti alaptantervbe bekerült a nyilas parlament képviselője, a Szálasi-kormány utolsó sajtótermékének, az Eleven Újságnak a főszerkesztője, Nyirő József. Kövér László mint az Országgyűlés elnöke cinkosan eltűri, hogy parlamenti delegáció tagjaként Magyarországot képviselhesse a zsidó származású képviselőket, kormánytagokat listázni akaró Gyöngyösi Márton. (Suhajda Krisztián: Ez hülyeség!) Miközben Fellegi Tamás, Orbán volt minisztere az USA-ban egy szenátusi albizottság előtt bizonygatja, hogy a kormány és a kormánypártok elutasítják az antiszemitizmust, addig itthon a Fidesz-KDNP a parlamentben és az önkormányzatokban látensen együttműködik a nyíltan antiszemita, cigánygyűlölő és rasszista nézeteket valló Jobbik képviselőivel. (Közbeszólás a kormánypártok soraiból. - Ivanics Ferenc: Ilyen rosszul áll az MSZP?!)

Az MSZP számára elfogadhatatlan minden olyan vélemény vagy magatartás, amely sérti az emberi méltóságot. Az Országgyűlés jogalkotói kötelezettsége a jogi védelem biztosítása. A jogi védelem azonban önmagában kevés, a rasszizmus, antiszemitizmus, az idegengyűlölet, a kirekesztés minden formáját elutasító pártok képviselőinek erkölcsi és politikai kötelessége, hogy együtt fellépjenek a fajgyűlölő, náci alapvetéseket valló politikai erőkkel szemben, azok képviselőit pedig politikai karanténba kényszerítsék. Ez valódi nemzeti ügy. Erkölcstelen és politikailag bűnös az olyan magatartás, amely a gyűlölet és a kirekesztés árán igyekszik politikai bázist teremteni és szavazatokat szerezni. Akik pedig e retorikát képviselik, vagy a magatartást megvalósítják, politikai bűnözők, és méltatlanok a polgárok képviseletére.

Az MSZP az ENSZ antirasszista világnapja előtt kijelenti, hogy támogat minden olyan intézkedést, amely védi az emberi méltóságot, és fellép a rasszizmus és a gyűlölet bármely formája ellen.

Tisztelt Országgyűlés! Tegnap járta be Európát a hír, hogy egy fiatal görög focistát örökre eltiltottak a játéktól, mert fasiszta karlendítéssel üdvözölte a szurkolókat. (Az elnök csenget.) Sajnálom a fiatal sportolót, de megértem a döntéshozókat. (Az elnök csenget.) Nekünk együtt következetesen (Közbeszólások a kormánypárti padsorokból.), kérlelhetetlenül... (Az elnök csenget.)

ELNÖK: Képviselő úr...

DR. STEINER PÁL (MSZP): ...örökre ki kell tiltani a gyűlöletet...

ELNÖK: Képviselő úr...

DR. STEINER PÁL (MSZP): ...a demokratikus közéletből. Köszönöm. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: ...lejárt az ideje már nagyon régen. Fontos ügyekben, illő tisztelettel kérem, van lehetőség felkészülni, hogy tartsuk be az időt. (Dr. Józsa István: Tíz másodperc ebben a kérdésben?!) 17 másodperc volt, képviselő úr (Dr. Józsa István: Ebben a kérdésben?), az ülést pedig én magam vezetem. (Dr. Józsa István: Ebben a kérdésben!) Kérem, szíveskedjen tartózkodni ettől a megjegyzéstől.

Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak, aki a kormány nevében kíván válaszolni az elhangzottakra.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Valóban, ez egy fontos kérdés, és fontos erről itt, a Parlament falai között is oly sokszor vitatkozni, és úgy gondolom, hogy fontos lépéseket is tenni. Csak, tudja, miközben a múlt héten egy nagyon fontos lépést, nemzetközi szinten is fontos lépést tett a parlament ezzel kapcsolatban, hogy visszaszorítsa hosszú távon a mindenfajta csoport, mindenfajta etnikum, mindenfajta vallási vagy más közösség elleni gyűlöletkeltést, addig az ön pártelnöke éppen egy budai luxus wellness-szálló jacuzzijában üldögélt (Nyakó István: Nem igaz! - Dr. Józsa István: Ez nem igaz!), és kivonult a parlament üléséről. (Nyakó István: Utána kitüntettétek őket, Bence! - Az elnök csenget.) Ez nem más volt, mint az alaptörvény negyedik módosítása. (Közbeszólások az MSZP soraiból.)

Idézek egy közleményből: "A közösség méltósága mint az alaptörvényben helyet érdemlő emberi méltósággal összefüggő alapjog, nemzetközi szinten is előremutató és példaértékű." - a Tett és Védelem Alapítványnak, illetőleg az Egységes Magyar Izraelita Hitközségnek a közleményéből idéztem. (Gőgös Zoltán közbeszól.) Ők azt mondták, hogy az, amit a magyar parlament egy héttel ezelőtt megtett az alaptörvény negyedik módosításával, az nemzetközi szinten is példaértékű (Gőgös Zoltán: Aljas vagy! - Közbeszólások az MSZP soraiból.), felülmúl minden korábbi kísérletet, amely pontosan a gyűlöletbeszédnek a visszaszorítását célozza, vagy bármilyen közösség elleni fellépésnek az alkotmányos alapjait teremti meg. Mindeközben a wellness-szocialisták, távol a parlamenttől, épp ez ellen a törvénymódosítás ellen tiltakoztak, a véleményüket ki nem fejtették, hogy ezt támogatnák, inkább csak egy élményfürdőben próbálták magukat revitalizálni, akkor, amikor egyébként több millió másik magyar ember a munkahelyén volt és dolgozott, ők akkor éppen ezzel foglalkoztak (Dr. Staudt Gábor: Így van! Így van!), hogy hogyan tudják magukat már a hétfői napon rekreálni a sok munka után. (Dr. Józsa István: Aljas, amit mondasz, aljas!)

A közösséget sértő véleménynyilvánítást korlátozó paragrafust tehát nemcsak mi, a Fidesz-KDNP kétharmados többsége, hanem maguk a leginkább érintettek, a zsidó közösség tagjai is támogatták, és biztos vagyok benne, hogy a roma közösségek tagjai is támogatni fogják. Úgy szól tehát... (Nyakó István: A Szaniszlónak a kitüntetését is támogatják, ugye?! - Az elnök csenget.)

(9.20)

Úgy szól tehát ez a módosítás, hogy a véleménynyilvánítás szabadságának a gyakorlása nem irányulhat a magyar nemzet, a nemzeti, etnikai, faji vagy vallási közösségek méltóságának megsértésére. (Gőgös Zoltán: Igen, és utána kitüntettétek azt, aki ezt mondta.)

Tisztelt Képviselő Úr! Jobb lett volna, ha tiltakozás helyett inkább ezt a javaslatot támogatják. Tudják, valahogy feltűnő azoknak, akik a híreket követik, hogy különböző utcai felvonulások vagy nyílt antiszemita provokációk elsősorban nem jobboldali kormányok, hanem mindig baloldali kormányok alatt történnek. (Gőgös Zoltán: Ki tüntette ki a Szaniszlót?) Emlékszünk az önök miniszterelnökére, Gyurcsány Ferencre, aki külföldre rohangálva mondta el, hogy Magyarországon miféle antiszemitizmus dühöng. (Nyakó István, egy Magyar Hírlapot felmutatva: Szoktad olvasni? Ez tele van vele.) Jobb lett volna, ha itthon tesz ez ellen, de önök nem ez ellen tesznek, hanem éppen abban érdekeltek, hogy ilyesfajta felszított és már-már olykor hisztérikus hangulatkeltésben önmagukat mint ezen értékek megmentőjét mutassák be. (Dr. Józsa István: Ki tüntette ki a Szaniszlót? Ki javasolta, hogy kitüntessék?)

Azért emlékezzünk arra, tisztelt képviselő úr, hogy melyik kormányzat volt az, amelyik a holokauszt-emléknapot itt Magyarországon is bevezette. Ön egy másik emléknapot idézett. Áprilisban lesz idén is a holokauszt-emléknap, amit az első Orbán-kormány alatt vezettek be (Nyakó István: Márciusban kitüntetünk, áprilisban emlékezünk. - Moraj. - Az elnök csenget.), akárcsak a Holocaust Dokumentációs Központ, ami szintén az első Orbán-kormány alatt jött létre (Lukács Zoltán: Az csak egy ház, az csak egy épület.), és mind a mai napig működik. Éppen a holokauszt-emléknapon is diplomáciai képviseleteket és másokat látunk vendégül, és vezetjük körbe, hogy ismerjék meg a magyar történelemnek azt a részét, amit nem elhallgatni, hanem bemutatni kell, és mindent megtenni azért, hogy ilyesfajta tömeges jogsértés, népirtás ne következzék be még egyszer Magyarországon. (Dr. Józsa István: Mi az a minden? Szaniszló kitüntetése?) Mi ezekért tettünk, akárcsak a Wallenberg-emlékév keretében, amelyet képviselő úr is láthatott, nemzetközi szinten is számtalan vendéget fogadott ez az emlékév a tavalyi év során.

Ön is tudja, hogy nem a szocialisták voltak azok, akik a holokauszt-túlélők juttatásait egyik évben 50 százalékkal, majd a másik évben még 50 százalékkal megemelték. Annak a pár ezer, körülbelül 8 ezer embernek, aki még köztünk él, az anyagi megbecsülést az erkölcsi mellett nem a szocialista kormányok adták meg, hanem egy jobboldali kormány, és ugyanúgy igyekszünk méltóképpen felkészülni a holokausztra való emlékezésre a jövő esztendőben egy emlékév keretében is. (Nyakó István: Lemond a Balog?)

Emellett viszont még számtalan más példát tudok önöknek mondani. A büntető törvénykönyv módosításában a közösség elleni izgatást a közösség elleni uszítás váltotta fel, amely most már kiállja mindenfajta nemzetközi nyilvánvaló és közvetlen veszély tesztjét is a jogalkotás szempontjából, az "uszítás" kifejezéssel sokkal egyértelműbb lett. Továbbra is fontos büntetőjogi védelemben, pontosabban: tiltásban részesül a nemzeti szocialista vagy kommunista rendszerek bűneinek tagadása, és a közösség elleni erőszak szintén pontosítva lett az új büntető törvénykönyvben, hogy még inkább fel lehessen lépni. Az új büntető törvénykönyv - pontosan a különböző internetes portálokon lévő szélsőséges és rasszista kifejezések blokkolása érdekében - az elektronikus adat végleges hozzáférhetetlenné tételét új 77. §-ként iktatja be, az egyenruhás bűnözés elleni fellépést, amely itt a parlamentben is volt, a Btk. 217. §-a szabályozza, és szabálysértés lett a feloszlatott egyesületben való részvétel is.

Az új polgári törvénykönyv pedig mindenfajta etnikai vagy faji diszkriminációval szemben polgári jogi igény érvényesítését teszi lehetővé. Tudnám még folytatni a kormány intézkedéseit. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   1-4   5-12   13-16      Ülésnap adatai