Készült: 2024.09.21.10:21:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

170. ülésnap (2008.11.03.),  169-172. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:38


Felszólalások:   165-168   169-172   173-176      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Czira Szabolcs, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszternek "Milyen sorsot szán a kormány a magyar almatermelőknek?" címmel. Képviselő úré a szó.

DR. CZIRA SZABOLCS (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Már a meggyfelvásárlás és a dinnyeértékesítés alatt is megjelent a termelők elégedetlensége. A gazdák reménykedtek, hogy az almával könnyebb dolguk lesz. Csalódniuk kellett. Az ügy odáig vezetett, hogy végül is egy felvásárló cég, a gazdák, valamint a miniszter úr egy megállapodást írtak alá, amelyben egy mindenkinek megfelelő árgarancia is szerepelt. A hír be is járta a sajtót. Az akció sikeres volt, újra egy remek médiakampány, mindenki megnyugodhat, az országban a gazdák megkapták az ipari almáért a kilogrammonkénti 21 forint 50 filléres árat. De valóban így van, vagy fele sem igaz?

Kevesebb sajtóvisszhangot kapott, hogy a kialkudott ár nem az ország teljes területére és nem korlátlan mennyiségre vonatkozik. Az ország egy részén egy megszabott mennyiséget vettek át a kialkudott összegért. Mi lesz a többi sorsa? Más területen, mint szűkebb pátriámban, Nagykőrös környékén a termelők kezdetben 15 forintot, majd egy-két héttel később már csak 13 forintot, majd néhány nap elteltével már csak 10 forintot kaptak az ipari alma kilójáért. Ennyiért nem éri meg nekik termelni, hiszen a termelési költség hektáronként, a betakarítást nem is számolva, eléri az évenkénti 5-600 ezer forintot. Sajnálom, hogy újra pusztán egy sikeres kommunikációs kampánynak lehettünk tanúi, illetve egyesek statisztái, ahol néhány termelő megkapta ugyan az elfogadható összeget, de a többiek hoppon maradtak, ráadásul most már a hoppon maradottaknak kell magyarázkodniuk, miért is elégedetlenek azzal a jól kialkudott árral, amit ők meg sem kaptak.

Kérdés tehát: a kormány milyen sorsot szán a magyar almatermelőknek? Számíthatnak-e a jövőben arra, hogy a kormány úgy avatkozik be, hogy az minden magyar termelő érdekeit egyformán szolgálja? Tervez-e a kormány intézkedéseket tenni a magyar alma árát letörő külföldi behozatalokkal szemben?

Várom válaszát. (Közbeszólás a Fidesz oldaláról: Bravó!) Köszönöm szépen.

ELNÖK: A kérdésre Gőgös Zoltán államtitkár úr válaszol.

GŐGÖS ZOLTÁN földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Ami ebből a megállapodásból a kormányra hárult feladat, abban semmilyen különbség nem volt olyan értelemben, hogy ki hol végzi ezt a tevékenységet, hiszen a megállapodás része volt, hogy hektáronként 70 ezer forint támogatást adunk, úgynevezett de minimis támogatást minden almatermelőnek, aki a kihirdetett rendeletnek megfelel. Azt a megállapodást, amit egyébként a Magosz közreműködésével hoztunk tető alá a termelőkkel, a piacon csak egy szereplő fogadta el, igaz, hogy az a 60 százalékát birtokolja a magyar piacnak; csak ő fogadta el, és a többi feldolgozó nem, ez nem a minisztérium felelőssége.

Tehát mi a piaci folyamatokba direkt beavatkozni nem tudunk, a de minimis támogatás minden termelőnek jár. Mi annyit tudunk tenni a jövőben is, hogy ilyen típusú egyeztetéseket kezdeményezünk, ahogy ezt tettük az idén is, és megpróbálunk valamilyen megállapodásra jutni. Ezt a megállapodást egyébként a termelői szervezetek, illetve az érdekképviseletek velünk együtt aláírták, pedig tisztában voltak vele, hogy csak egyetlenegy felvásárló volt hajlandó megadni azt az árat, amit a termelők vártak. Tehát már akkor lehetett tudni, hogy ez nem a teljes iparialma-mennyiségre vonatkozik.

A másik, hogy mi lesz az almatermelőkkel, az részben rajtuk is múlik, hogy egyáltalán hajlandók lesznek-e azokban a szerkezetváltási programokban részt venni, amit mi folyamatosan hirdettünk meg az elmúlt évben. Mi most azt szeretnénk, hogy az Európai Unió ezt a lehetőséget a továbbiakban is biztosítsa, tehát hogy magának az ipari és a minőségi almának az arányában megfelelő változtatást tudjunk elérni, hiszen lényegesen kisebb probléma volt ebben az évben - annak ellenére, hogy sok az alma - az étkezési almával, mint az ipari almával. Tehát csak régi ültetvényeken ipari almát termelni valószínűleg a jövőben sem lesz kifizetődő, ezért mi azt javasoljuk a termelőknek, hogy álljanak át a szerkezetváltási támogatás segítségével a más típusú megállapodásra.

Az importvédelem kapcsán annyit szeretnék elmondani, hogy közösen léptünk a lengyelekkel, hogy elsősorban a Kínából származó sűrítmény magasabb vámot kapjon. Ezt ebben a hónapban napirendre tűzi a Bizottság, és remélem, pozitív döntést hoznak a mi kezdeményezésünk kapcsán.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:   165-168   169-172   173-176      Ülésnap adatai