Készült: 2024.04.26.07:12:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

265. ülésnap (2017.12.11.), 76. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:11


Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Természetesen a kormány az erőszaknak minden formáját elutasítja, és mindenhol igyekszik az áldozatokat segíteni, sőt leginkább arra törekszik, hogy megelőzze ezeket a helyzeteket, hogy ne is váljanak áldozatokká.

Ön itt, tisztelt képviselő asszony, a titkos menedékházakról beszélt, azt mondta, hogy ott pár tucatnyi ember van, pedig több ezer főnek kellene hogy lehetőséget biztosítsunk erre. A titkos menedékházakat az 1997. évi XXXI. gyermekvédelmi és gyámügyi törvény tartalmazza. A titkos menedékházak létrehozataláról 2015-ben itt a parlamentben szavaztunk. Akkor ön már országgyűlési képviselő volt. Ön itt volt, és azt mondta most, hogy morális kötelességünk a titkos menedékházak segítése, nem rejthetjük el az arcunkat, minden parlamenti képviselő kötelessége, hogy a titkos menedékházaknak a valós lehetőségét elősegítse. Akkor ön miért nem szavazta meg, képviselő asszony? (Moraj a kormánypártok soraiban.) Itt ült a parlamentben, és most azt kéri rajtunk számon, hogy miért nem több az ilyen lehetőség, de amikor önnek lehetősége lett volna itt a parlamentben támogatni ezt a törvényjavaslatot, nem támogatta. Mi azonban ettől függetlenül is igyekeztünk, mert ez egy komoly és fontos társadalmi probléma, nem egy pártpolitikai kérdés, hanem nekünk felelősségünk van valóban, hogy mindenkin segítsünk, és ezt mi komolyan is gondoljuk, nemcsak a szavak szintjén, hanem a költségvetési törvény szintjén is, a parlamenti szavazások szintjén is, ezért több lépést is tettünk, és ezek tettek formájában öltöttek testet.

(13.10)

Az új büntető törvénykönyv, amelyet az ellenzék nem támogatott, most már tartalmazza a kapcsolati erőszaknak a tényállását. Az előző kormányok sokat beszéltek erről, lehetőségük lett volna itt a parlamentben szavazni is erről, javaslatot benyújtani; nem tették. A Fidesz-KDNP a 2013. július 1-jével életbe lépett új büntető törvénykönyvben ennek a lehetőségét megteremtette. Sokféle módon léptünk föl, és ön azt kérdezte, milyen eredményei vannak ennek. Ha a sértetti statisztikákat nézzük, hogy a személy elleni erőszakos bűncselekmények esetében mennyi női sértettről van szó, akkor azt láthatjuk, hogy 2010-ben 5124 női sértett volt, 2016-ban pedig 3210. Nyilván mi azt szeretnénk, ha egy sem lenne, de azt mondhatjuk, hogy ez azért egy érezhető pozitív tendencia, bár feladatunk bőven van.

Hogy miben segítjük az áldozatokat akkor, amikor áldozattá válnak és tényleg külső segítségre van szükségük: a 2016. évi költségvetési törvény, amelyet az ellenzék nem támogatott, 50 százalékkal növelte meg a krízisközpontoknak a működési támogatását, és mindemellett a titkos menedékházak támogatását 100 százalékkal növelte, duplájára növelte, bár az ellenzék ezt nem támogatta. A 2016. év végén két új félutas házat és egy új krízisközpontot nyitottunk azoknak, akik nehéz helyzetbe kerültek, vagy azoknak, akik megpróbálnak kikerülni ebből a helyzetből és segítségre szorulnak, hogy visszatérjenek a mindennapi életbe. Ma hazánkban 15 krízisközpont és 6 félutas ház működik, 29 férőhelyes az úgynevezett titkos menedékház, amelynek a jogi kategóriáját ön nem támogatta. Azt mondhatjuk, hogy 2010 óta a férőhelyek száma Magyarországon másfélszeresére nőtt, és arra, hogy ez a szám tovább nőhessen és több segítséget nyújthassunk, úgy látom, csak a Fidesz-KDNP-kormány a garancia. 2016-ban a krízisközpontok 748 főt tudtak fogadni, a félutas kiléptető házak 52 főt, a titkos menedékházak 210 fő bántalmazottat fogadtak összesen, ebben nők, gyermekek, apák egyaránt benne vannak.

Jövő évben az a tervünk, hogy 2018-ban 5 új krízisközpontot nyitunk, és ennek megteremtettük az anyagi fedezetét, 5 új kríziskezelő ambulanciát, amely formabontóan új segítségmód, és 11 félutas kiléptető házat az új élet kezdésére; a már elfogadott pályázataink alapján ‑ mert mi nem 4-es metró korrupciójára költjük az európai uniós pénzeket ‑ 3 milliárd forintot (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) például kríziskezelő szolgálatoknak a fejlesztésére, „Biztos menedékre” vagy a „Védőháló a családokért” keretében az áldozattá válás megelőzésére. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai