Készült: 2024.04.29.12:48:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

123. ülésnap (2008.02.18.), 194. felszólalás
Felszólaló Dr. Szekeres Imre (MSZP)
Beosztás honvédelmi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 3:21


Felszólalások:  Előző  194  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZEKERES IMRE honvédelmi miniszter, a napirendi pont előadója: Elnök úr, köszönöm a szót. (Zaj. - Az elnök csenget.) Tisztelt Képviselőtársaim! Néhány hónappal ezelőtt az Egyesült Nemzetek Szervezetének Biztonsági Tanácsa 2007. szeptember 27-én elfogadott egy határozatot. Ebben a határozatban felkérte az Európai Uniót a csádi és a közép-afrikai köztársaságbeli válsághelyzet kezelésében történő részvételre.

(18.30)

Majd ezt a felkérést követően az Európai Unió külügyminiszteri tanácsa október 15-én elfogadott egy, a művelet jogi alapját adó együttes fellépésről szóló nyilatkozatot. (Zaj. - Az elnök csenget.) Ebben a nyilatkozatban az Európai Unió elkötelezett a válság átfogó, vagyis politikai, humanitárius és biztonsági eszközökre egyaránt építő, és regionális, vagyis Szudán és a szomszédos országok kontextusában egyaránt értelmezett rendezése mellett. Bár távol van tőlünk Afrika, ez a közös vállalása az Európai Uniónak jelentős szerepvállalás, hiszen az elsők egyike, amikor az Európai Unió közösen kíván fellépni egy másik földrész békéjének és biztonságának megteremtése érdekében. Ennek az egyéves időtartamú, mintegy 3-4 ezer fősre tervezett uniós katonai műveletnek a gerincét, melynek tevékenységét egy 300 fős ENSZ-vezetésű rendőri művelet egészíti ki, a jelenleg is Csádban állomásozó francia csendőri és katonai alakulatok adják.

A Magyar Köztársaság kormánya 2007. október 29-én engedélyezte, hogy a dárfúri konfliktus csádi átterjedésének megakadályozását, illetve Kelet-Csád, valamint a Közép-afrikai Köztársaság biztonsági és humanitárius helyzetének javítását célzó, az Európai Unió által vezetett katonai műveletekben a Magyar Honvédség állományába tartozó, legfeljebb 6 fő a művelet befejezéséig részt vegyen. Jelenleg 3 fő a művelet vezetésére és irányítására kijelölt műveleti parancsnokság állományában teljesít szolgálatot. A művelet közös költsége közel 100 millió euró, amihez hazánk 188 millió forinttal járul hozzá.

A kiküldött katonák műveleti területre történő vezénylése viszont határátlépéssel járó csapatmozgásnak minősül, így az alkotmány szerint annak közjogi engedélyezésére a kormány jogosult. A döntésről azonban a kormány tájékoztatni kívánja és tájékoztatja is a köztársasági elnök úr egyidejű tájékoztatása mellett az Országgyűlést. Ennek a kötelezettségünknek teszek most eleget a benyújtott jelentésünkkel. Kérem, hogy a jelentésünket az Országgyűlés elfogadni szíveskedjen.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  194  Következő    Ülésnap adatai