Készült: 2024.04.29.10:24:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

89. ülésnap (2019.11.04.), 46. felszólalás
Felszólaló Arató Gergely (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:15


Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ARATÓ GERGELY (DK): Tisztelt Ház! Tisztelt Elnök Úr! Valóban, a cím kissé idejétmúlt, de a probléma nem oldódott meg azóta se, épp ezért ez az interpelláció aktuálisabb, mint benyújtása idején, ugyanis jól látható módon a választási csalások felderítése azóta sem szerepel az első ezer feladat között (Nacsa Lőrinc: …ismételjük meg!), a rendőrség teendői között. A tavaly áprilisi választási csalásokkal kapcsolatban 249 nyomozást rendeltek el, ennek több mint fele, 151 nyomozás még mindig folyamatban van, nem értesültünk róla, hogy a nyár folyamán lezárták volna közülük bármelyiket, és továbbra sem tudjuk azt, hogy hány összecsalt mandátummal ülnek bent fideszes képviselőtársaink, hány összecsalt mandátum biztosította önöknek a kétharmados többséget. (Zaj, felzúdulás a kormánypártok soraiban.  Az elnök csenget.) Az európai szabályok előírják, hogy minden polgárnak csak egy szavazata lehet, és a tagállamok felelőssége ezt ellenőrizni. Ennek ellenére ma semmilyen akadálya sincs annak, hogy egy határon túli, mondjuk, egy magyar-román kettős állampolgár kétszer is leszavazzon, egyszer Romániában, egyszer Magyarországon  ez az uniós választásra vonatkozik természetesen. Az a helyzet, tisztelt államtitkár úr, hogy az önök kötelessége az lenne, hogy elejét vegyék az ilyen csalásoknak, de semmit nem tettek ennek érdekében. Mint ahogy nem tettek semmit annak az elterjedt választási csalásnak a megelőzése érdekében sem, és ez az önkormányzati választásokra is hasonlóképpen jellemző volt, folyamatosan megjelennek a hírek arról, hogy fiktív lakcímekkel jelentkeznek be állampolgárok elsősorban az ukrán határ mellett, és ezekkel a fiktív lakcímekkel aztán részt vesznek a szavazásokban, eldönthetik azt, hogy kik képviseljék az ott élőket akár az Országgyűlésben, akár az Európai Parlamentben, akár pedig a helyi önkormányzatokban. És önök nem tesznek semmit. Emlékeznek arra, ebből még konfliktus is volt már az önkormányzati választásokon, és biztos vagyok benne, hogy egyre több konfliktus lesz belőle. (Nacsa Lőrinc: Szöveghűség!)

Ennek alapján kérdezem aztán államtitkár urat, hogy miért nem zárultak le még mindig a 2018-as választási csalásokat vizsgáló nyomozások. Politikai megrendelés áll e mögött a lassúság mögött? Miért nem tesz eleget az Európai Parlamenttel kapcsolatban a kormány annak az uniós kötelességének, hogy megakadályozza, hogy a határon túli kettős állampolgárok kétszer szavazzanak? Miért nem ellenőrzik, hogy akinek van határon túli és magyarországi lakcíme is, az mind a két helyen szavaz-e? Miért nem ellenőrzik azt, hogy aki EU-tagországban él, az nem nyilatkozotte úgy egy másik tagországban, hogy nem ilyen ország területén él, és ezért a magyar választáson is szavazhat levélben? Vane valamilyen kormányközi együttműködés folyamatban a környező uniós tagállamokkal arra vonatkozóan, hogy ellenőrizzék, a határon túli kettős állampolgárok nem szavaznake kétszer? Miért nézik évek óta tétlenül, hogy ukránok tízezrei nyilvánvalóan fiktíven jelentkeznek be magyar lakcímekre?

Miért nem kerítik kézre a mai napig az ukrán nyugdíjasok migrációjának, valamint az állampolgársági és választási csalások szervezőit? (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) És végül: miért adnak zöld utat a választási csalásoknak az EP-választásokon is meg a többi választáson is? Köszönöm szépen a lehetőséget. (Taps a DK és az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai