Készült: 2024.09.26.15:26:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

153. ülésnap (2000.09.04.), 56. felszólalás
Felszólaló Göndör István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Gazdasági bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GÖNDÖR ISTVÁN, a gazdasági bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Ahogy Horváth képviselő úr elmondta, valóban konszolidált vita folyt a gazdasági bizottságban, és több vonatkozásban is hasonlít a költségvetési bizottságéhoz.

Valójában kifogásoltuk mi is, hogy 18 törvénymódosításról van szó egy csomagban, ebből eredően rendkívül áttekinthetetlen, különösen figyelemmel arra, hogy 2001-re és 2002-re vonatkozó módosítások kerültek ebbe a csomagba. Sérelmeztük azt, hogy a kormány által beígért adóreform ezek szerint már nem valósul meg ebben a kormányzati ciklusban, és nem folytatódik az államháztartási reform sem, mert a benyújtott törvényjavaslat azt bizonyítja, hogy a kormány egyre nagyobb tömegű adóbevételre törekszik.

A pozitív dolgokat nem sorolom fel, azokról az államtitkár úr nagyon hosszan beszélt. Egyet szeretnék kiemelni, ami némi elégtétel. A praxistörvény kapcsán hangoztatott érvek, amelyeket az államtitkár úr most elmondott - hogy valójában ez vagyon értékű jog, ennek az illeték- és adóvonzatát rendezni kell -, igen, most ebbe a törvénybe ez bekerült, de akkor ezekről a kormánypárti oldal hallani sem akart.

Igen nagy gondot látunk abban, hogy mivel ez egy csomagban van, a végén egy szavazással döntünk, miközben sok pontja így elfogadhatatlan számunkra, bár itt számos olyan tétel van, amelyet támogatni tudnánk.

A stabilitást csak látszólag szolgálja az, hogy két évről van szó e törvényjavaslatban, hiszen a változások mértéke, amelyek a százon felüli paragrafusban vannak elrejtve, oly mértékben áttekinthetetlen, hogy az államtitkár úr ugyan azt mondta, hogy majd nagy gondot fordítanak erre a vállalkozások - de mibe kerül nekik ez a változtatás?

Nagyon élesen kijött a vitában, hogy miért bünteti a kormány azokat a gyermekeket, akik szegény családban születnek, ahol kis jövedelem áll rendelkezésre, miért bünteti a pályakezdő fiatalokat, ahol kis jövedelem van.

A továbbiakban az is elhangzott, hogy az adótörvényeken, az egész csomagon keresztül a kormány nem ösztönzi, nem segíti azokat a munkavállalókat, akik évtizedeken keresztül dolgoztak, és a nyugdíjkorhatár előtt kénytelenek a munkanélküliek kenyerét enni, nem próbálja őket visszasegíteni a piacra, például azzal, hogy a társadalombiztosítási járulék egy részét, mondjuk, a költségvetés magára vállalná.

 

 

(17.30)

 

 

Megfogalmazódott olyan gondolat, hogy a járulékcsökkentés valójában csak kommunikációs elem.

A minimálbéren foglalkoztatottakkal kapcsolatban nagyon határozottan fogalmaztuk meg azt, hogy az adóterheiket csökkenteni kellene, különösen az adójóváírás alkalmas erre a formára.

Az általános forgalmi adóval kapcsolatban maga a kormány előterjesztője is elismerte, hogy európai uniós viszonylatban is nagyon magasak az áfakulcsaink, de ezzel együtt a kormány nem tett lépéseket arra, hogy a háztartási energia kérdésében néhány százalékkal esetleg csökkentse az adóterhet, vagy az üzemanyagok kérdésében, amire külön kitérnék a jövedéki adó kapcsán. Különösen sérelmeztük az általános forgalmiadó-törvénynél, hogy a kormány kap jogot arra, hogy eldöntse, kik azok, akik visszaigényelhetnek általános forgalmi adót vagy sem. Ezt korábban, egy évvel ezelőtt az APEH-nak adta meg az előterjesztő.

A jövedéki adónál mindenképpen változtatni kellene, mert azok az üzemanyagárak, amelyek ma vannak, és az általuk indukált általános forgalmi adóból való bevétel lehetővé teszi, hogy jövedéki adóban ne érvényesítse a kormány az inflációnövelő hatást.

Nagyon fontos kiemelni a magánnyugdíjpénztárakkal kapcsolatos diszkriminációt, ami majdhogynem már kimeríti azt a kategóriát, hogy a kormány szinte üldözi azokat, akik az öngondoskodásnak ezt a formáját választották.

Szeretnék még egy kicsit karikírozni az szja-ban: most már a nyelvtanfolyam költségét is külön szankcionálni tervezik.

Szeretnék szólni - amit Tállai képviselő úr elmondott - a beruházási kedvezményekről. Kedves Képviselőtársaim! Egy évvel ezelőtt a miniszterelnök úr hasonló bejelentést tett az adójóváírás tárgykörében. Ha Farkas Imre képviselőtársammal nem nyújtunk be módosító javaslatot (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), nem került volna be a rendszerbe, mert kormánypárti oldalról senki nem nyújtotta ezt be.

Köszönöm szépen a figyelmüket, ezért nem tartottuk általános vitára alkalmasnak. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)




Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai