Készült: 2024.04.27.18:51:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

237. ülésnap (2005.06.14.), 391. felszólalás
Felszólaló Dr. Vojnik Mária (MSZP)
Beosztás egészségügyi minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:23


Felszólalások:  Előző  391  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VOJNIK MÁRIA egészségügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! A módosító indítványok, amelyeket az előterjesztők támogattak, segítenek értelmezni az alapajánlást, az országgyűlési határozattervezetet, és a kormány hozzáteszi a maga támogató véleménye mellett mindazokat a konkrét intézkedéseket, amelyekkel a meddőséggel kapcsolatos problémák valóban átfogóan rendezhetők lennének. És éppen ezért, ami a munka törvénykönyvében a gyermekre váró párok esetében a védelmet nyújtja a leendő kismamáknak, hogy őket e miatt az állapotuk vagy a kezelésre való járásuk miatt ne érje munkaügyi hátrány, azt gondolom, hogy ebben már egy határozott elkötelezettséget vállaltunk.

A másik ilyen, hogy a kezelésekhez való hozzáférés, a tájékoztatás és a meddőség megoldásának orvosi lépéseiben miket tudunk megtenni, ebben is elkezdtük a megfelelő tájékoztatást, információszerzést, szakmai protokollok kidolgozását, és azt gondolom, hogy ez már a képviselő hölgyekhez, urakhoz is eljutott. Mert én egy kicsit vitatkozni szeretnék azokkal a képviselőkkel, akik úgy gondolják, vagy úgy viselkednek, mint ha a meddőség mostantól lenne probléma, vagy a múlt héttől lenne probléma, vagy a kormányváltástól lenne probléma, és ezért némiképp csodálkozással is hallgatom képviselőtársnőim véleményét és harciasságát is, mert ugyanezek a lehetőségek, kedves Stukics Erzsébet és Steinerné Vasvári Éva képviselőtársaim, megvoltak az előző kormány idején is, ezért kénytelen vagyok visszakérdezni, hogy ugyan miért nem tettek egyetlenegy lépést sem ebben az ügyben. De azt gondolom, legyen ez az önök lelkiismeretének a dolga, most arról beszéljünk, hogy mit fogunk tenni mi ebben a kormányidőszakban.

És szeretném elmondani Csáky András képviselő úrnak, hogy teljes félreértelmezése a volumenkorlát működtetésének az, amit a képviselő úr megpróbál ide behozni a Ház falai közé. Az intézményen belül az osztályoknak, a szakmai profiloknak módjuk van a szükségletek szerint átalakítani a saját belső működésüket, szakmai rendjüket úgy, hogy a megnövekedett ilyen típusú igényeknek eleget tudjanak tenni. Ha ezen túljutnak, akkor a térségben, a régióban a tulajdonoshoz tartozó összes intézményben ezt meg lehet tenni. Ha ezen is túljutottunk, ahogy a képviselő úr elmondta, most sincsenek kitöltve azok a kapacitások, amelyek rendelkezésre állnak, azonban szeretném elmondani, hogy a gyerekre váró meddő pároknak nem ez az igazi problémájuk.

És ha talán eljutottak önökhöz a szószólóik, akkor tudják, hogy azt kérik először is, hogy az orvos-beteg találkozásokkor kapjanak korrekt felvilágosítást arról, hogy mi a kivizsgálás menete, mi a kezelés menete, milyen eljárásoknak kell magukat alávetni, pontosan tájékoztassák őket, kvázi vonják be őket ebbe a kezelésbe, hogy milyenek azok a szakmai körülmények, amelyeket egy-egy szakorvos vagy egy intézmény föl tud vállalni, milyen mutatóik vannak az elért eredményekben, hogy csak azok az orvosok vállalhassanak vagy az a személyzet ilyet, amelyiknek ebben megfelelő jártassága van. És teljesen egyetértek Csáky képviselő úrral, valóban csak azokhoz a szakmai teamekhez lehessen ezt a feladatot telepíteni, amelyeknek kellő ismeretük, jártasságuk van, mert ez a sikeres kezelésnek az egyik nagyon fontos feltétele.

Szeretném a parlamentet tájékoztatni, hogy a kezelés lehetősége az elmúlt két évben jelentősen bővült, én azonban azt gondolom, hogy a használt gyógyszerek és eljárások a leendő párok és elsősorban a leendő anyukák számára nem mindig kockázat nélküliek. Ezért amikor néhány megszólaló úgy mondja a hormonkezelést, mintha az valami banális terápia lenne, akkor mégis arra kérem, hogy kellő óvatossággal járjon el ebben a kérdésben. Ezek nem kockázat nélküli eljárások. A szövődmények és a várható kockázatok kellő mértékű mérlegelése minden körülmények között elkerülhetetlenül szükséges, ez főleg az orvos-beteg kapcsolatban, a tájékoztatásban kellő hangsúlyt kell hogy kapjon.

A meddőségi protokollok, a szakmai eljárásrendek nagyon sokat fognak segíteni abban, hogy a leendő kismamák lássák, hogy nekik milyen lehetőségeik vannak. Egyfelől azt gondolom, a reménykeltés miatt, másfelől a felesleges illúziók és csalódások elkerülése végett is szükséges ez a lehetőség.

Ezért én úgy gondolom, hogy egyfelől van az orvos szakmai része, amelyikben azt gondolom, a szakma partnere a parlamentnek és a képviselőknek a legjobb megoldások megkeresésében, másfelől pedig megvannak azok a költségvetési lehetőségek és korlátok, amelyek között a parlamentnek mozgástere van. Éppen ezért azok a kiegészítő támogatások és lehetőségek, amelyeknek a nyújtására a költségvetési törvényben van még lehetőségünk megteremteni a pénzügyi alapjait, ezek még akkor is meglesznek, amikor a költségvetést benyújtjuk, vagy annak a részletes szabályozását megteremtjük.

Ezért kértem én, és ezért nem támogatta a kormány, hogy valamennyi szakaszt egyszerre, szeptember végéig nyújtson be a megvalósításhoz az Országgyűlésnek a kormány, pont, amit most mondtam, hogy vannak korlátok, és vannak lehetőségek, amelyeknek a felmérése a költségvetési törvényben adja meg idő szerint és hely szerint a lehetőségeket.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  391  Következő    Ülésnap adatai