Készült: 2024.09.23.07:31:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap (2003.06.23.),  1-12. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 17:09


Felszólalások:   1   1-12   13-16      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Képviselőtársaim! Köszöntöm valamennyi képviselőtársamat, a kormány tagjait és mindenkit, aki figyelemmel kíséri mai ülésünket az ülésteremben, illetve a televízió képernyői előtt és a rádió mellett.

Tisztelt Képviselőtársaim! A néhány perces csúszásra azért került sor, mert a köztársasági elnök úr által megfontolásra visszaküldött törvény ügyében rendkívüli házbizottsági ülés összehívására került sor.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az Országgyűlés nyári rendkívüli ülésszakának 3. ülésnapját megnyitom. Bejelentem, hogy az ülés vezetésében Világosi Gábor és Vincze László jegyző urak lesznek segítségemre. Kérem képviselőtársaimat, hogy ellenőrizzék a csipkártyájukat.

Bejelentem, hogy a köztársasági elnök úr az alkotmány 30/A. § (1) bekezdés h) pontja alapján 2003. június 15-i hatállyal Szalay-Berzeviczy Gábor urat, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium politikai államtitkárát tisztségéből felmentette, és június 18-ai hatállyal politikai államtitkárnak Gaál Gyula urat kinevezte. Államtitkár úrnak a kinevezéshez szívből gratulálunk, és kívánunk önnek sikeres, eredményes munkát ebben a pozíciójában! (Taps.)

 

Tisztelt Képviselőtársaim! A mai napon a kormány nevében felszólalásra jelentkezett László Csaba pénzügyminiszter úr, “A gazdaság állapotárólö címmel. Öné a szó, miniszter úr.

 

DR. LÁSZLÓ CSABA pénzügyminiszter: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Azt gondolom, az ülésszak utolsó napján érdemes a gazdaság állapotával foglalkozni, egy kicsit áttekinteni, hogy az elmúlt egy évben mi történt, és hol tart jelenleg a gazdaság.

Tavaly nyárra világossá vált, hogy az előző kormány adóssággeneráló és költségvetési költekezésre épülő, a versenyképességet súlyosan rontó gazdaságpolitikája nem tartható fenn hosszú távon. (Nagy zaj az ellenzéki oldalon.) Ez esett egybe azzal a külső konjunktúraromlással, amit nyilvánvalóan az előző kormány sem láthatott előre, de sajnálatosan esett egybe azokkal a lépésekkel, amelyek például 2001 májusában születtek. Az új kormány tavaly augusztusban meghirdette a Magyar Nemzeti Bankkal közösen kialakított gazdaságpolitikáját, amely alapvetően a versenyképességre, a munkahelyteremtésre ösztönöz. A kormány vissza kíván térni a fenntartható növekedési pályára. Ennek keretében kell természetszerűleg csökkenteni a költségvetési hiányt, és egy óvatos bérpolitikát kellett meghirdetni.

E folyamat kezdetén az elmúlt fél évben kialakult egy spekulációs támadás, amely annak volt a következménye, hogy a monetáris és a fiskális politika közötti összhang átmenetileg megbomlott, különösen akkor, amikor az ír népszavazás, illetve a sikeres koppenhágai csúcsértekezlet után a befektetők jelentős mértékben Magyarország irányába indultak meg. Ezt a támadást akkor sikeresen elhárítottuk, és az euró körülbelül négy-öt hónapig 245 forint körül ingadozott. Ez az állapot mindenképpen kedvezőbb volt ahhoz képest, mint amikor év elején egy 234 forint körüli árfolyam lehetősége is felmerült, amikor szinte már a leghatékonyabban dolgozó exportszektorok is arról panaszkodtak, hogy e mellett a későbbiekben nem tudnak hatékonyan dolgozni.

Ennek a folyamatnak a végén, körülbelül három héttel ezelőtt a forint elkezdett gyengülni, ami lehetőséget adott arra, hogy a forint kellően eltávolodjon a sáv szélétől, és a kormány, valamint a jegybank közösen olyan intézkedési programot fogadjon el, amelynek keretében 75 milliárd forintnyi takarékossági lépésekről döntött a kormány, illetve a sávhatárok mintegy 2,2 százalékkal eltolódtak. Hangsúlyozni szeretném, hogy a forint árfolyama ezalatt az időszak alatt is a piaci kereslet-kínálati viszonyoknak megfelelően alakult.

Átmenetileg heves piaci reakciók alakultak ki a devizapiacokon, és ezek elhárítása érdekében a kormány és a jegybank közösen cselekedett az elmúlt hetekben, és világossá tette azt, hogy az árfolyam-politika, az antiinflációs politika, illetve a gazdaságpolitika alapvető kérdéseiben a jegybank és a kormány között egyetértés van.

 

(11.20)

 

Úgy látom, az elkövetkezendő hetekben-hónapokban jó esély van arra, hogy a piac megnyugvása után versenyképesebb árfolyam mellett, elfogadható kamatszint mellett a gazdaságnak jobb esélyei lesznek egy fenntartható gazdasági növekedés kialakulására. Ennek talán egy apró jele lehet az, hogy az elmúlt hetek eseményei után ma reggel 260 forint alatt nyitott a forint.

Mindenképpen érdemes foglalkozni azzal is, hogy az az új, meghirdetett gazdaságpolitika természetesen időt igényel. Ahogy ezt egy korábbi pénzügyminiszter mondta - nemrégen idézte valaki a sajtóban -: a cirkáló lassan fordul, de gyorsan süllyed. Ennek a kormánynak nemcsak a cirkálót kell fordítania, amihez idő kell, de közben a lékeket is gyors ütemben kell tömködnünk ahhoz, hogy a süllyedést megállíthassuk. (Moraj az ellenzéki padsorokban.)

Néhány kedvező jelet azért, azt hiszem, már most is lehet látni a gazdaságban: az ipari termelés áprilisban 6,6 százalékkal nőtt, ami mindenképpen pozitív jelnek tekinthető; a feldolgozóipari beruházások 4,4 százalékkal nőttek az első negyedévben, úgy, hogy tavaly 10 százalékkal csökkentek, ami talán a legrosszabb vagy a leginkább aggodalomra okot adó statisztikai adat az elmúlt évről; a feldolgozóipari termelékenység 8,2 százalékkal nőtt az első negyedévben; és az export oldaláról is, ha az IBM-től, illetve az X-Boxtól megtisztítjuk az adatokat, akkor az export is közel 10 százalékkal nőtt az első negyedévben.

Én azt gondolom, hogy ezek mindenképpen pozitív jelek, és remélem, hogy a későbbiekben továbbiak fogják ezeket követni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Tekintettel arra, hogy a Házszabály 51. § (2) bekezdése értelmében a képviselőcsoportok vezetői két-két perces időkeretben hozzászólhatnak, Dávid Ibolya frakcióvezető-helyettes asszonyt illeti a szó, a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportjából, kétperces időkeretben. Öné a szó.

 

DR. DÁVID IBOLYA (MDF): Tisztelt Elnök Asszony! Képviselőtársaim! Tisztelt Miniszter Úr! Nagy bátorság kell ebben a mai gazdasági helyzetben egy ilyen napirend előtti felszólaláshoz. (Közbeszólások az ellenzéki sorokból: Úgy van! Úgy van!)

Tisztelt Képviselőtársaim! Az egy év mérlegeként elmondhatjuk, hogy leült a magyar gazdaság; miközben a vállalkozásösztönzés nagyban visszaesett, a tőkekivonás igen jelentős mértékben felgyorsult a magyar gazdaságból. Összességében mára minden gazdasági paraméter romlott vagy rossz: a GDP tervezett nagyságrendje 4,5 százalék volt - valójában 3,2-3,3 százalékos lesz; a fizetési mérleg úgyszintén romlott, és ezen belül az export és import aránya is; az idegenforgalom mérlege visszaesett, és nem számolunk jelentősebb működő tőkével; a foglalkoztatás mérlege is rosszabb, mint volt egy évvel ezelőtt; az infláció pedig 5 százalék körül valójában bennragadt. A beruházásnövekedés rendkívül szerény, feleannyi, mint tavaly volt, összességében az állami beruházások, a vállalati beruházások és az önkormányzati beruházások jelentős mértékű csökkenése miatt. Az államháztartási hiány 5-6 százalék körül fog alakulni, ami egyébként kétszerese a maastrichti kritériumoknak.

Tisztelt Miniszter Úr! Az infrastruktúra-fejlesztés terén van mit pótolni a kormánynak, az informatikában elmaradtak az igazi áttörést jelentő beruházások; csak egy példát szeretnék mondani: a komputervásárlás valójában Magyarországon a legkisebb a környező országok közül. Nincsenek gazdasági prioritások, és nyugodtan elmondhatjuk, tisztelt miniszter úr, hogy az a monetáris politika, amelyet önök bevezettek, mára már nem követhető. Elindult... (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Bocsánat, köszönöm szépen.

A napirend előtti felszólalásommal kívánom majd folytatni. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető-helyettes asszony. Varga Mihály frakcióvezető-helyettes urat illeti a szó, a Fidesz képviselőcsoportjából.

 

VARGA MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Miniszter Úr! Magyarországon két gazdasági napilap van, amely a gazdasági kérdésekkel elsősorban foglalkozik; milyen érdekes véletlen, hogy a mai napon mind a kettő szintén elemzi a gazdaság állapotát - hasonlóképpen, mint a miniszter úr. Az egyik lap arról ír, hogy drámai esés van a működő tőkében, és Magyarországon regisztrálták a legnagyobb csökkenést az OECD-tagországok között. A másik napilap szintén arról számol be, hogy alig jön működő tőke az országba, majd egy másik cikkben arról írnak, hogy a piacot a teljes bizonytalanság jellemzi.

(11.30)

 

Ha miniszter úr beleolvas ebbe a cikkbe, akkor azt is megtudhatja, hogy a német Commerzbank elemzői szerint - akik mégiscsak tárgyilagosabban és talán elfogulatlanabbul tudják a magyar gazdaságot megítélni, mint mi itt a parlamentben - Magyarország és a magyar gazdaság eljátszotta a nemzetközi befektetők bizalmát, a sáveltolás egyre inkább költséges bumerángnak bizonyul - idézet az ő jelentésükből.

Tisztelt Miniszter Úr! Az elemzői vélemények szerint is hibás gazdaságpolitikai döntések sorozata okozta azt, ami a magyar gazdaságban előállt - önök leállították a gazdaságfejlesztést. Már tavaly a kormányprogram vitájában elmondtuk, hogy ha nincs külső gazdasági konjunktúra, akkor ezt a költekezést nem lehet finanszírozni - önök költekező és pazarló államháztartást működtetnek. Még a mai napig is szerepel a minisztérium honlapján az az 5,5 százalékos 2002-es előrejelzés, amit már önök készítettek - tudjuk jól, hogy 13 év legnagyobb hiánya állt elő. És végül itt van a helyben járás, a sodródás után a “végre tegyünk már valamit!ö felkiáltással a Medgyessy-csomag, a megszorítócsomag, amely ahhoz kevés, hogy az államháztartás egyensúlyát biztosítsa, ahhoz viszont épp elég, hogy futó és jól működő programokat leállítson.

Tisztelt Miniszter Úr! Ön az Orbán-kormány államtitkára volt, és a gazdaságpolitikában jelentős szerepet játszott. Ha mérlegre teszi az Orbán-kormány négy esztendejét és az önök egy évét, azt gondolom, el tudja találni a helyes választ, hogy hol volt gazdaságpolitika, hol volt aktív cselekvés, és hol van most helyben járás, sodródás. (Nagy taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Hozzászólásra következik Kuncze Gábor frakcióvezető úr, a Szabad Demokraták Szövetsége képviselőcsoportjából.

Frakcióvezető úr! (Zaj.)

 

KUNCZE GÁBOR (SZDSZ): Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Ami az előző négyéves ciklust illeti, ha már itt a volt pénzügyminiszter úr hivatkozott rá, annak első két évében sikerült az azt megelőző kormány gazdaságpolitikája által megtermelt többleteket felélni… (Felzúdulás, derültség az ellenzéki pártok soraiban. - Az elnök csenget.) - kérem rögzíteni, hogy helyeslő moraj volt hallható az ülésteremben (Derültség az ellenzéki pártok soraiban.) -, majd a második két évében sikerült a magyar gazdaságot letéríteni a fenntartható növekedési pályáról. (Derültség az ellenzéki pártok soraiban.) Merthogy, tisztelt képviselőtársaim, 1998-ban, a kormányváltáskor 5,8 százalék volt a gazdasági növekedés, 2002-ben a kormányváltáskor nem érte el a 3 százalékot. A gazdaság növekedése valójában 2000-től folyamatosan csökken; ez többek között az önök gazdaságpolitikájának a következménye, az erőltetett bérpolitikájuknak (Derültség az ellenzéki pártok soraiban. - Az elnök csenget.), az elmaradt intézkedéseknek… Képviselőtársaim, talán vissza kellene lapozni azokra az intézkedésekre, amelyek lerombolták a magyar gazdaság versenyképességét. (Zaj, közbekiáltások a Fidesz soraiból. - Dr. Répássy Róbert: Minimálbér! Arról beszélj!) Kétségtelen, hogy a száznapos program keretében ez folytatódott. Hadd tegyem azonban hozzá, hogy vitassa valaki, hogy a pedagógusokkal, orvosokkal, más közalkalmazottakkal szembeni több mint tízéves adósságot egyszer valamikor rendezni kellett! (Közbekiáltások a Fidesz soraiból. - Az elnök csenget.)

De ennek a helyzetnek a következménye az, hogy a kormányzat nagyon helyesen meghozta azokat a döntéseket, amelyekkel lehetőségünk van a magyar gazdaságot visszatéríteni a valóban fenntartható növekedési pályára. Erről szólnak a pénzügyminiszter által bejelentett intézkedések, és erről szól nyilván az is, hogy a jövő évben takarékos költségvetést kell elfogadni, véleményünk szerint a terhek csökkentésével, azért, hogy a versenyképességünket visszanyerhessük.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető úr. Göndör István frakcióvezető-helyettes urat illeti a szó, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából. Frakcióvezető-helyettes úr!

 

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Tudom, hogy önöknek nem tetszik, de mi büszkék vagyunk arra az egy évre, ami mögöttünk van. Igen! (Derültség és közbekiáltások az ellenzéki pártok soraiban. - Arra a negyvenre is!) Azért, mert megvalósultak olyan intézkedések, amelyeket akkor önök szerettek volna überelni, vagy soha nem tettek meg, amit Kuncze Gábor is említett, hogy 50 százalékos béremelés a közalkalmazottaknak, az egészségügynek (Zaj, közbekiáltások a Fidesz soraiból: És az önkormányzatok? - Az elnök csenget.), de nem folytatom a sort, mert most nem erről van szó.

Képviselőtársaim, a takarékosság az egyik legjobb bevétel. (Derültség, zaj és közbekiáltások a Fidesz soraiból. - Az elnök csenget.) Mi olcsóbb államot ígértünk a választási programunkban (Dr. Répássy Róbert: Menjél el nyugdíjasnak!), ez szándékunkban áll… Ha Répássy képviselő úr szót kér, akkor fogunk tudni erről beszélni - a nyugdíjasoknak is emeltük a járandóságait. (Közbekiáltások a Fidesz soraiból: Meg a gáz árát!) Szóval az, amivel önök riogatták az országot…

 

ELNÖK: Tisztelt Képviselőtársaim!

 

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): …kérem, 22 év óta nem volt olyan alacsony az infláció, mint most. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: És milyen magas a gázár?) Ez is ennek a gazdaságpolitikának az eredménye. De azt gondolom, érdemes lenne beszélni arról, hogy az a magatartás, az a monetáris politika, amire hivatkozott Dávid Ibolya képviselő asszony, mit okozott a magyar exportőröknek, azoknak a kis- és középvállalkozásoknak, amelyeket önök is szeretnének megvédeni és versenyképesen helyzetbe hozni, és mit okozott azoknak az importőröknek, milyen extraprofitot, akik éveken vagy hónapokon keresztül nem csökkentették az áraikat, hanem zsebre tették ezt a profitot.

Azt gondolom, nagyon fontos, hogy megtegyük, és Varga Mihály képviselő úrnak szeretném visszaidézni: ön a parlamenti vitában mondta azt, hogy legyen nagyobb a költségvetés hiánya, csak még több pénzt osszunk el, és százmilliárdokkal akarták növelni az adóterheket. (Taps és közbeszólások a kormánypártok soraiban: Így van!) Képviselőtársaim, gazdálkodásról lehet beszélni, de a furcsa az, hogy gazdálkodásról beszélnek olyanok (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), akik erre soha nem tettek kísérletet.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Nagy taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:   1   1-12   13-16      Ülésnap adatai