Készült: 2024.09.24.19:02:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

253. ülésnap (2005.10.10.),  127-134. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:36


Felszólalások:   119-126   127-134   135-144      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Dávid Ibolya, az MDF képviselője, kérdést kíván feltenni a miniszterelnöknek: “Bátor lépésnek tartja-e az MDF javaslatait a kortárs képzőművészet támogatásáról?ö címmel. Miniszterelnök úr halaszthatatlan közfeladata ellátása miatt válaszadásra Bozóki Andrást, a nemzeti kulturális örökség miniszterét jelölte ki. Megkérdezem képviselő asszonyt, hogy elfogadja-e a miniszter urat válaszadónak. (Dr. Dávid Ibolya: Igen, köszönöm.) Köszönöm. Képviselő asszonyt illeti a szó.

DR. DÁVID IBOLYA (MDF): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! A magyar kultúra mostohagyermeke a kortárs képzőművészet. A Magyar Demokrata Fórum többször felhívta a figyelmet arra, hogy a kortárs képzőművészetet érintő támogatási rendszer és jogszabályi háttér tarthatatlan. Egy ötpontos Paletta-programot ajánlottam hónapokkal ezelőtt miniszter úrnak, ennek része egy pénzügyi alap, része, hogy a kortárs művészeti alkotás megvásárlása esetén nagyobb adókedvezményt javasoltunk úgy a magánszemélyeknek, mint a gazdasági társaságoknak, része ennek a programnak, hogy a ma élő művészek alkotásai kerüljenek kedvezményes áfakulcs alá, ahogy az egyébként Európa több országában él. Kértük a számlázási rendszer reformját, továbbá a nemzet képzőművésze cím létrehozását.

A miniszter úr akkori válaszában azt mondta, hogy a kormányzat minden lehetséges eszközzel támogatja a kortárs képzőművészetet, felvetéseimmel nyitott kapukat döngetek.

(17.10)

A minap örömmel láttam, hogy az ötpontos programból legalább egy javaslatunk megvalósulni látszik: a kortárs alkotások vásárlását társaságiadó-kedvezménnyel kívánja ösztönözni a kormány. Amikor ezt a miniszterelnök úr bejelentette, azt mondta: Magyarország eddig bátortalan volt a kortárs kultúra támogatásában. Ha ön, miniszter úr és a miniszterelnök úr is valóban a bátor lépések híve, akkor miért nem támogatják maradéktalanul mind az öt pontot, amelyről beszéltem, s amely egyébként az érintett szakmai szervezetek támogatását is bírja?

Várom miniszter úr válaszát. (Taps az MDF padsoraiban.)

ELNÖK: Válaszadásra megadom a szót Bozóki András miniszter úrnak.

DR. BOZÓKI ANDRÁS, a nemzeti kulturális örökség minisztere: Köszönöm szépen a szót. Képviselő asszony, valóban, a kortárs művészeti élet kiválóságainak elismerése fontos számunkra, és erre szolgál a kortárs művészet széles körű támogatására elindított program. Erre szolgál a társaságiadó-törvény most benyújtott módosítása, amely jelentős mértékben megemeli a kortárs képzőművészeti és iparművészeti alkotások vásárlóinak társaságiadóalap- kedvezményét.

Szeretnénk azt elérni, hogy a kultúra finanszírozása több lábon álljon, tehát a magánmecenatúra is belépjen az állami mecenatúra mellé. Ez a szemlélet és magatartás nyerhet teret a reményeink szerint mielőbb; a művészetbe invesztálót arra ösztönzi, hogy ő maga keresse meg az értéket a jelenben alkotó művészek munkái között, és élő kapcsolatot alakítson ki a galériákkal és a művészekkel. Itt tehát jelentős adóbevételről mondott le a kormány. Itt arról volt szó - és az a kormány célja -, hogy a művészek ne csak az állami költségvetés sohasem bővelkedő forrásaira számíthassanak, hanem növekvő mértékben a magánszférára is.

Az, hogy bátor lépés volt-e ez az adóbevételekről való lemondás vagy sem, nyilvánvalóan megítélés kérdése. Nekem feltett szándékom - és nyilván a miniszterelnök úrral további egyeztetés szükséges -, hogy az első lépés után további lépéseket tegyünk.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP padsoraiban.)

ELNÖK: Válaszadásra megadom a szót a képviselő asszonynak.

DR. DÁVID IBOLYA (MDF): Köszönöm szépen. Tisztelt Miniszter Úr! Hogyha a kormányzat valóban bátor lépéseket kíván tenni, akkor kérem, hogy ne halasszák 2006-ra, egy távoli bizonytalan jövőre azt, hogy a magánvilág mecenatúráját is ki tudják alakítani, hiszen megtehette volna a kormányzat már az idei évben is. Egy következő ciklusra vonatkozó ígéretvállalás nagyon bátortalan lépés a képzőművészet támogatására.

Én viszont arra kérnék választ még egy percben a miniszter úrtól, hogy miért nem támogatja a nemzet képzőművésze cím létrehozását. Ennek az elfogadására is egy bátortalan javaslatot tett a miniszter úr korábban, hogy egyeztetések folynak. Miért nem támogatja a miniszter úr a számlázási rendszer reformját, hogy ne használt cikként kelljen nyilvántartani az egyébként ön által is elismert értékes képzőművészeti alkotásokat? (Taps az MDF padsoraiban.)

ELNÖK: Viszontválaszra a miniszter urat illeti a szó.

DR. BOZÓKI ANDRÁS, a nemzeti kulturális örökség minisztere: Ami a nemzet képzőművésze javaslatot illeti: igen, itt kiszabadult a szellem a palackból. Különböző miniszteri rendeletek, állami alapítású kulturális szervezetek alapszabályai magas összegű havi járadékkal járó elismerést alapítottak. Ilyen volt a Nemzeti Színház által alapított Nemzet Színésze cím, majd a 2003-ban alapított Magyar Állami Operaház Mesterművésze cím vagy a 2004-ben kiosztott, a Magyar Mozgókép Mestere cím. A probléma az, hogy ezekkel a kitüntető címekkel összességében véve jóval magasabb összegű pénzjutalom jár, mint a Magyar Köztársaság legfontosabb állami díjaival.

Kérdés tehát, hogy ezeket az állami kitüntetésből finanszírozott címeket az állami kitüntetési rendszer elemeinek tekintsük-e és felelősen gondoljuk át, vagy eleget téve a képviselő asszony javaslatának, a rendszert további ad hoc elemekkel bővítsük. Mert ha lenne nemzet képzőművésze (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), miért ne lehetne nemzet muzsikusa, táncművésze, költője, s a többi. Azt hiszem, hogy a nyugdíjrendszer problémáit nem ezen keresztül kellene megoldanunk. Köszönöm. (Szórványos taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:   119-126   127-134   135-144      Ülésnap adatai