Készült: 2024.09.25.17:49:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

201. ülésnap (2005.02.22.),  17-43. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita megkezdése
Felszólalás ideje 2:03:28


Felszólalások:   13-16   17-43   43-51      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Soron következik az elmúlt rendszer titkosszolgálati tevékenységének feltárásáról és az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára létrehozásáról szóló 2003. évi III. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat, valamint a Magyar Köztársaság alkotmányáról szóló 1949. évi XX. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat együttes általános vitájának megkezdése. Hiller István, Lendvai Ildikó, Burány Sándor, Katona Béla, Göndör István, Kovács Tibor és Varju László képviselők, MSZP, önálló indítványait T/14230. és T/14239. számokon, a bizottságok ajánlásait pedig T/14230/2., 6. és 7., valamint T/14239/2., 6. és 7. számokon kapták kézhez.

Megadom a szót Burány Sándor képviselő úrnak, a napirendi pont előadójának, 25 perces időkeretben. Képviselő urat illeti a szó.

BURÁNY SÁNDOR (MSZP), a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A múltat bevallani nem kell félnetek jó lesz. Az előttünk fekvő törvényjavaslat ellenzői és támogatói a vesszőt ebben a mondatban más-más helyre teszik. A törvényjavaslat ellenzői azt mondják, hogy félni kell bevallanunk a múltat, hiszen egyrészt érzékenységet, családi érzékenységet sértünk meg, ezenkívül olyan mennyiségű irattal árasztjuk el a közvéleményt, amely könnyen mérgezheti tovább a hazai közéletet, illetve egy másik álláspont szerint igazából a múltnak ez a része a közvélemény túlnyomó többségét egyáltalán nem érdekli. A törvényjavaslatot támogatók természetesen más helyre teszik a vesszőt a mondatban, ők azt mondják, itt az ideje bevallanunk a múltat. Itt az ideje, hogy különböző egyedi esetek sorozatát lezárva a múltat végre tegyük megismerhetővé. Mi, akik a törvényjavaslatot kidolgoztuk és az Országgyűlés elé terjesztettük, természetesen azt valljuk, hogy a múltat be kell vallani és le kell zárni.

Az állambiztonsági szolgálatok története, a múlt e szelete részben a rendszerváltás történetének a része. Mostanában újra vitatkoznak történészek arról, hogy igazából meddig tart a rendszerváltás, valójában mikor fejeződik be. És persze beszélnek a rendszerváltás különböző elemeiről, gazdasági, szociális, politikai rendszerváltásról. Többféle szelete van tehát a rendszerváltásnak. Azt hiszem, egyetérthetünk abban, hogy a rendszerváltásnak ez a szelete nincs lezárva. S amennyiben igen, az elmúlt hónapok, talán évek történései azt bizonyították, hogy rosszul varrtuk el a szálakat. Világossá vált, hogy éppen az a legfőbb forrása a kútmérgezésnek, ha a rendszerváltásnak ezt a részét nem fejezzük be. A múlt lezárása nélkül ugyanis nem lehet stabil és jó jövőt építeni.

Mondják, hogy a rendszerváltozás tizenöt éve tart. A történelemben sokféle háború volt már, volt tizenöt éves háború, volt harmincéves háború, volt százéves háború. Én eleve nem szeretem, ha a politikai küzdelmek háborúhoz hasonlítanak. Úgy gondolom ugyanakkor, hogy a vélt vagy valódi ügynökmúlt az elmúlt tizenöt év közéletében alkalmas volt arra, hogy hadat viselő felek eszközrendszerévé silányodjon. Azt vallom, hogy a rendszerváltozás nem lehet sem tizenöt éves, sem százéves háború. Ha már egyszer tizenöt éve tart ez a történet, akkor itt az ideje, hogy vegyünk egy nagy levegőt, és rendezzük végre közös dolgainkat.

A törvényjavaslat kidolgozóinak egyik fontos célja volt, hogy a múlttal ne lehessen visszaélni. Jelenleg - akárhogy szépítjük is - különböző egyéni és csoportérdekek határozzák meg, hogy kiről mi derül ki. Nem volt olyan hónap az elmúlt időszakban, amikor politikusokról, az értelmiség képviselőinek egyikéről-másikáról, sportolókról, zenészekről ne derült volna ki valami, és aztán természetesen az érintettek felfogásának, vehemenciájának tükrében foglalt állást mindenki, volt, aki beismerte, volt, aki tagadta, a viták mindenesetre nem csitultak. Világos, hogy bár a jelenlegi törvényi szabályozás ezt a gyakorlatot tiltja, Magyarországon jelenleg a jog ennek a gyakorlatnak nem képes gátat vetni. Márpedig ha ez a helyzet, és tényszerű, hogy ez a helyzet, akkor itt az ideje olyan törvényt alkotni, amely megakadályozza, hogy egyes emberek különböző érdekek alapján szivárogtassák ki a múltnak azt a részét, amihez éppen ők hozzáférhettek.

Ennek a gyakorlatnak tehát véget kell vetni. Annál is inkább, mert a Szocialista Párt nem bűnbakokat keres. Nem bűnbakokat keresünk, hanem a teljes igazságot. Az igazság részleteiben nem ismerhető meg. Történészek évek óta vitatkoztak, vitatkoznak arról, hogy milyen mértékű nyilvánosságot, kutathatóságot teremtsünk meg az állambiztonsági szolgálatok tevékenységével kapcsolatban. A történészek többségi álláspontja ma már az, hogy ezt a múltat nem lehet megismerni, ha csak egy része válik hozzáférhetővé. Ez a múlt csak akkor ismerhető meg, ha lényegében valamennyi dosszié, valamennyi akta - természetesen leszámítva néhány indokolt kivételt - hozzáférhetővé, megismerhetővé válik.

Itt ki kell térnem a törvényjavaslatnak egy apró mozzanatára, amire érdemes felhívni a figyelmet. Korábban, ha az állambiztonsági szolgálat szóba került, akkor az igazságot mindenki 1944 és 1990 között kereste. A történészek egy része az elmúlt időszakban viszont felvetette, nem kizárt, hogy az állambiztonsági szolgálati tevékenység aktái az 1944 előtti időkre is visszanyúlhatnak. Én természetesen nem vagyok a titkok tudója, nem tudom, hogy a Horthy-korszak csendőrségére, titkosszolgálatára nézve a különböző levéltárakban, hivatalokban milyen akták találhatók, abban viszont biztos vagyok, hogy ha ilyen akták léteznek, azokat ugyanúgy megismerhetővé és kutathatóvá kell tenni, mint az 1944 után keletkezett papírokat.

(9.50)

Ezért célunk tehát a teljes igazság, időben; minden, ami 1990, a rendszerváltozás előtt keletkezett - néhány korlátozástól eltekintve, amire mindjárt kitérek -, legyen megismerhető, kutatható, és ebben a tekintetben ne legyen különbség a III-as főcsoportfőnökséghez tartozó különböző osztályok papírjai között.

Ugyanakkor célunk - és most térnék rá a kivételekre - a magánélet és a nemzetbiztonsági érdek védelme. Kezdjük talán a nemzetbiztonsági érdekekkel. A kelet-európai rendszerváltás a különböző országokban eltérő módon ment végbe. Nem célom e helyütt egy európai kitekintést adni, hogy a különböző kelet-európai országokban ez hol, milyen módon zajlott, de azt fontos megjegyezni, hogy Magyarországon, ahol az átmenet békés volt, az átmenet a szolgálatokat is érintette.

Azok a tisztek, azok a személyek, akik tevékenységükkel bizonyították, hogy hazájukat szolgálták, és szakmai tudásuk alapján alkalmasak voltak arra, hogy demokratikus köztársaságunkat szolgálják tovább, azok a tisztek, azok a személyek különböző időpontokig, akár a mai napig is aktívak maradtak. Ismert, hogy a szolgálatok állományának jelentős része 1990 előtt kezdte tevékenységét, és mind a mai napig, reméljük, eredményesen szolgálja a Magyar Köztársaságot is. Éppen ezért nemzetbiztonsági érdek fűződik ahhoz, hogy mindazok személyét, akik a mai napig aktívak, homály fedje. Hiszen sehol a világon nem teszik közkinccsé a titkosszolgálatok aktív tagjainak, közreműködőinek névsorát - nem véletlenül. Magyarország sem követhet más gyakorlatot, ha nemzetbiztonsági érdekeire tekintettel van, márpedig én úgy gondolom, hogy erre tekintettel kell lennünk.

Tehát nem lehet nyilvános a ma is aktív, a Magyar Köztársaságot szolgáló személyek névsora. És természetesen figyelemmel kell lennünk az adatvédelmi törvény előírásaira, nemcsak azért, mert az egy törvény, hanem azért is, mert ezek jogos előírások. Az adatvédelmi törvény kimondja, hogy mindenkinek joga van a saját magánéletére. Márpedig a múlt megismerése adott esetben olyan akták megismerését is jelentheti, amelyekben magánéletre történő utalás szép számmal van. Az adatvédelmi törvény méltán tiltja, hogy bárki vallásával kapcsolatos, bárki szexuális orientációjával, szokásaival kapcsolatos, bárki egészségi állapotával kapcsolatos adatot idegen személy rajta kívül vagy a közvetlen hozzátartozókon kívül megismerjen. Ezeket a tilalmakat tehát fenn kell tartanunk. De ezzel ki is merült minden tilalom, amelyet fontosnak tartunk. A nemzetbiztonsági érdek védelme és a magánélet védelme, ez az a két tilalom, amely korlátozást jelent egy olyan törvényjavaslat esetében is, amely a korábbi kísérletekhez képest jóval messzebb megy a nyilvánosság megteremtése irányában.

A politikai és szakmai viták egyik fókusza egyébként éppen az, hogy a nyilvánosság érdekei és a nemzetbiztonság érdekei közötti határvonalat hol húzzuk meg. Mi, szocialisták mind a két érvet fontosnak tartjuk, mind a két törekvést jogosnak tartjuk, ebben eltökéltek vagyunk. De nyilván számos módosító indítvány fog születni a következő napokban - amennyire én tudom, már születtek is módosító indítványok -; mi készek és nyitottak vagyunk minden olyan tárgyalásra, amely pontosabban tudja meghatározni, hogy hol a határ a nemzetbiztonsági érdek és a nyilvánosság érdekei között. Ha ezt a törvényjavaslathoz képest jobban, pontosabban tudjuk meghúzni, akkor mi ebben partnerek leszünk.

Az önök előtt fekvő törvényjavaslat, ahogy az előbb említettem, minden korábbinál messzebbre megy a nyilvánosság megteremtésében. Itt, a Magyar Országgyűlésben még nem volt alkalmunk tárgyalni olyan törvényjavaslatot, amely azt célozta volna, hogy bárki bemehessen a levéltárba, és a már említett korlátozások mellett megismerhesse azokat a papírokat, amelyek a levéltárban vannak; hogy bárki érdeklődő bárkire rákérdezhessen, és ha az illető esetében van valamilyen érintettség, akár azért, mert megfigyelt volt, akár azért, mert megfigyelő volt, ez nyilvánosságra kerülhessen. Sőt, mi több, az Országgyűlés asztalán nem volt még olyan törvényjavaslat, amely azt célozta volna, hogy a szélesebb megismerhetőség érdekében a megismerhetőség az interneten keresztül is megtörténhessen.

Természetesen tisztában vagyunk vele, hogy a törvényjavaslattal azt nem lehet elrendelni, hogy holnapután minden akta az interneten hozzáférhetővé váljék. De törvényi rendelkezést hozhatunk arról, hogy igenis ez kell legyen a célunk, és természetesen az ehhez szükséges szakmai-tárgyi feltételeket meg kell teremteni. Ez nálunk sem megy majd néhány óra vagy néhány nap alatt. Azokban az országokban, ahol az interneten kutathatóvá, hozzáférhetővé tették a múltat, az akták digitalizálása hosszú időt, adott esetben éveket is igénybe vett.

A törvényjavaslat elfogadása esetén a megismerhetőség azonnali lehetőséggé válik, hiszen hatálybalépését követően a Történeti Levéltár anyagai között bárki megnézheti azt, amire kíváncsi, és természetesen ezzel párhuzamosan a digitalizálásra elő tudjuk azt készíteni, hogy mindez néhány év alatt, néhány év kutatómunkája, szorgos szakértői munkája következtében az interneten is hozzáférhetővé váljék.

Tudjuk jól, hogy a törvényjavaslat felveti két alkotmányos alapjog ütközésének lehetőségét. A magyar alkotmány egyaránt fontosnak tartja a személyes adatok védelmét, és egyaránt fontosnak tartja az információszabadságot is. A kettő adott esetben ütközhet. Adott esetben igenis személyes adatokkal kapcsolatban kell azt eldöntenünk, hogy ez közérdekűnek minősül-e vagy sem. Az alkotmányban közvetlen utalás arra, hogy amikor ez a két alapjog ütközik, mi a teendő, nincsen. Ismerjük a törvényi előírásokat, és ismerjük az Alkotmánybíróságnak azokat a döntéseit, határozatait is, amelyek e tárgykörben születtek.

A magyar Alkotmánybíróság egy esetben mondta ki minden kétséget kizáróan, hogy a közérdek adott esetben erősebb lehet a személyes adatok védelmének igényénél, és ez az egy eset a közszereplők esetében történt meg. Az Alkotmánybíróság adott néhány ismérvet arra vonatkozóan, hogy ki tekinthető közszereplőnek. Bár a definíció egyértelműnek tűnik, tudjuk, hogy a gyakorlatban a jogértelmezés és a közéleti gyakorlat korántsem ilyen egyértelmű. Ismerünk politikust, aki azt mondta, hogy elismeri, hogy ő közszereplő, és az ő esetében aktái hozzáférhetővé váltak, és ismerünk olyan országgyűlési képviselőt is, és nem országgyűlési képviselőt, de az én fogalmaim szerinti közszereplőt is, aki úgy nyilatkozott, hogy nem tekinti magát közszereplőnek. Adott esetben ezt bíróságnak kell kimondania, és bár sokan vannak, akik a bírósági ítéletek egyikét-másikát vitathatják, le kell szögeznünk, hogy a bírósági ítéletek, ha jogerősek, megkérdőjelezhetetlenek. Magyarán, hiába mondja ki egy alkotmánybírósági határozat, hogy ki tekinthető közszereplőnek, a gyakorlat felemás és ellentmondásos.

 

(10.00)

Ha pedig azt akarjuk, amit ez a törvényjavaslat megfogalmaz, hogy a múlt legyen megismerhető teljes egészében, akkor lényegében lebontjuk a határt civilek és közszereplők között.

Az alkotmánybírósági gyakorlatból következően - bár bizonyosat nem állíthatunk - nem lehetünk biztosak abban, hogy ez a szándék kiállná az alkotmányosság próbáját egy alkotmánybírósági határozat esetén. Éppen ezért hosszú jogi konzultációkat követően arra a meggyőződésre jutottunk, hogy ha valóban a lehető legteljesebb körben kívánjuk lehetővé tenni a múlt megismerését és lezárását, akkor a törvényjavaslatot ki kell egészíteni egy alkotmánymódosítással is. Ezt is az Országgyűlés elé terjesztettük, és teljes joggal tárgyalja együtt a tisztelt Ház a két javaslatot.

Hölgyeim és Uraim! A magyar politikai elit 15 éve adós a rendszerváltás e szeletének lezárásával. Személy szerint is azt szeretném, ha nyilván heves viták után, de ezen túljutnánk. Azt szeretnénk, ha az Országgyűlés néhány hét múlva ezt a törvényjavaslatot megalkotná, és a hozzá kapcsolódó alkotmánymódosítást is elfogadná. Ebben az esetben lehetünk csak biztosak abban, hogy a múlt a lehető legteljesebb körben megismerhető és lezárható lesz.

Mi, szocialisták le akarjuk zárni a rendszerváltást. Azt akarjuk, hogy a politikusok, az értelmiség, általában a közélet elitje a jelen és a jövő problémáival foglalkozzon. Ennek érdekében nyújtottuk be javaslatunkat, s ennek érdekében kérem a tisztelt Házat, hogy megvitatása után a javaslatot fogadja el.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Most megadom a szót Hankó Faragó Miklós államtitkár úrnak. (Dr. Hankó Faragó Miklós nemet int.) Nem kíván felszólalni, államtitkár úr? (Dr. Hankó Faragó Miklós: Nem.)

Akkor a bizottságok álláspontjának és a megfogalmazódott kisebbségi vélemények ismertetésére kerül sor, a napirendi ajánlás szerint 5-5 perces időkeretben. A nemzetbiztonsági bizottság a két előterjesztéssel kapcsolatban külön-külön kívánja ismertetni állásfoglalását, valamint a kisebbségi véleményt is.

Először megadom a szót Dávid Gyulának az ügynöktörvény módosításával kapcsolatban. A képviselő urat illeti a szó.

DR. DÁVID GYULA, a nemzetbiztonsági bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársak! Az előbb hallottuk a törvénymódosító javaslat előadójától, hogy melyek azok az indokok, amelyek a szocialistákat abba az irányba indították el, hogy a múlt megismerése valóban most már teljes mértékben lehetővé váljon mindenki számára.

A nemzetbiztonsági bizottság speciális ülést tartott, hiszen az állambiztonsági levéltárban tartotta február 15-én ezt a bizonyos ülését, ahol erről a törvénymódosításról folyt a disputa közöttünk, és meg kell mondjam, hogy miközben mi mindannyian abban vagyunk érdekeltek, hogy a múlt minél szélesebb körben megismerhetővé váljon, ez a bizottsági ülés sem volt vita nélküli. Én abban bízom, hogy az ott megfogalmazott vélemények javítani fogják, ha szükséges, ezt a módosítást.

A szavazatarányok szerint 6 igen szavazattal a bizottság tárgyalásra alkalmasnak minősítette ezt a törvénymódosító javaslatot. Én is azt kérem, hogy hangozzanak el mindazok az érvek, amelyek ebben a körben ott elhangzottak, próbáljuk még pontosabban meghatározni ezt a két érdeket, amelyik részben a múlt megismerhetősége, részben a személyes adatok védelme és a nemzetbiztonsági érdekek védelme között húzódik. Ezzel zárom gondolataimat, és, ha megengedi a tisztelt elnök úr, akkor majd az alkotmánymódosítással kapcsolatos kisebbségi véleményt is ismertetni fogom. Köszönöm. (Szórványos taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Igen, képviselő úr. Most a kisebbségi vélemény ismertetésére megadom a szót Kövér László képviselő úrnak.

DR. KÖVÉR LÁSZLÓ, a nemzetbiztonsági bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Elnök úr, köszönöm a szót. Hadd kérdezzem meg, nem lehet-e egyszerre a két…

ELNÖK: Természetesen, igen. Utána folytathatja képviselő úr, utána újabb öt percre megadom a szót. Tehát összesen tíz perc áll az ön rendelkezésére.

DR. KÖVÉR LÁSZLÓ, a nemzetbiztonsági bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: De külön-külön vagyok kénytelen elmondani?

ELNÖK: Igen.

DR. KÖVÉR LÁSZLÓ, a nemzetbiztonsági bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Az meglehetősen abszurd, mert hiszen az előterjesztő is elmondta, hogy a két törvényjavaslat csak egyben értelmezhető. A törvényjavaslat az alkotmány módosítása nélkül - az előterjesztő véleménye szerint - nem állja ki az alkotmányosság próbáját, ezzel egyébként egyetértünk. Mindegy, akkor megpróbálom.

A törvényjavaslat esetében valóban, a nemzetbiztonsági bizottság többsége a kormánypárti képviselők szavazatával általános vitára alkalmasnak tartotta ezt a törvényt, amelynek megítélésünk szerint három célt kellene elérnie. Nem arról szeretnék beszélni, amelyről az előterjesztő úr, mert azt gondolom, azt ő sem gondolja teljesen komolyan, hogy az, hogy a múltat le kell zárni, lehetséges. Hogy a múltat be kell vallani, ezzel egyetértünk, de akkor talán nem itt kellene kezdeni, hanem példának okáért meg kellene kérdezni, hogy amikor a Gorenje-turizmus zajlott Magyarországról kifelé, és százmillió számra hordták ki dollárban számolva a valutát Magyarországról, akkor hogyan jött ez ki, a kinti magyar titkos ügynökökön keresztül hogyan jött vissza ebbe az országba, és hogyan alapozta meg egyesek gazdagságát a rendszerváltozás kezdetén.

Tehát kezdjük a tisztánlátást valahol ezen a környéken, és ne a szerencsétlen ügynökökkel foglalkozzunk! Tehát, ha már itt tartunk, akkor az első célt, hogy ez egy erkölcsös javaslat legyen, nem éri el. Ez egy velejéig erkölcstelen javaslat, mint ahogy erkölcstelen az MSZP múlthoz való viszonya úgy, ahogy van, tokkal-vonóval együtt.

Politikai célját sem éri el. Az előterjesztő úr azt mondta, hogy ennek az előterjesztésnek az a politikai célja, hogy lezárja azt az időszakot, amikor ilyen-olyan-amolyan ügynökbombák robbantak. Természetesen ezt azért nem tudja lezárni, mert azok a papírok, amelyek elő fognak kerülni majd a jövőben is, nincsenek ott, ahol most önök keresgélik, és ahonnan majd önök nyilvánosságra fogják hozni ezeket. Töredékesek ezek a papírok, mint azt ön is tudja, előterjesztő úr, egy részüket kilopták még annak idején, 1989 végén. Megint ott kellene érdeklődni a miniszterelnök úr környékén, ahol az előbb említett kérdést is lehetne tisztázni, hogy hol vannak ezek a papírok. Az érintett főelvtárs, aki akkor magas beosztásban volt, és állítólag az ő íróasztalán gyűltek össze az szt-tisztek dokumentumai, pontosan meg tudná mondani, hogy ezek a papírok hol vannak.

Tehát ez a cél sem teljesül. Sajnos, ezentúl is így fog ez majd működni, ráadásul még csak nem is politikai megfontolások alapján. Egész egyszerűen az úgynevezett bulvársajtó a maga szempontjai szerint fogja majd földobálni különböző emberek, nem is politikai életben szereplők, sőt nem is közszereplők különböző adatait, mint ahogy eddig is ez történt.

Jogállaminak kellene lenni ennek a törvényjavaslatnak. Erre hadd idézzem az adatvédelmi biztos úrnak, Péterfalvi Attilának a nyilván önök számára is hozzáférhető véleményét erről a javaslatról legalább egy mondat erejéig: “Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában található iratok teljes körű megismerhetősége, nyilvánosságra hozatala alkotmányosan nem oldható meg.ö Lehet ezzel az állásponttal vitatkozni, lehet talán ezt cáfolni is, de akkor egy olyan előterjesztést kell tenni, amely előterjesztés ezt valóban a gyakorlatban is cáfolja.

Két újítása van ennek a törvényjavaslatnak. Az egyik az, hogy nem kell közszereplőnek lenni ahhoz, hogy valakinek az adatait nyilvánosságra hozzák, kiteregessék. Én azt gondolom, hogy aki találkozott már olyan emberrel legalább egy név nélküli levél erejéig, aki megszenvedte azt, hogy őt ügynökként '56 után szabadon bocsátása fejében alkalmazták, talán tudja, hogy ezeknek az embereknek a lelkében nehéz kőként ott van a múlt, és nem fogják úgy lerázni magukról, mint kutya a vizet azt a szégyenlistát, amit önök ki akarnak rakni az internetre, mint mondjuk Horn Gyula a maga “na ésö-ével. Nem úgy fognak majd viszonyulni ehhez a múlthoz, mint az önök elvtársai, akik mind a mai napig ott ülnek a patkóban, akik ezt a mocskos, erkölcstelen rendszert fölépítették, működtették, a hasznait nap mint nap szedték. (Közbeszólás az MSZP soraiból: És közöttetek nem ülnek?) Képviselő úr, majd lesz módja hozzászólni, ha kíván.

A másik újítás pedig az, hogy fel fognak rakni az internetre mindenféle adatokat válogatás nélkül. Szemben az alkotmányügyi bizottsággal mi kíváncsiak voltunk az érintettek véleményére, akiknek végre kell hajtani ezt a törvényt. Elmondták, hogy az adatok töredékesek, a jelenlegi kapacitással ez a munka nem végezhető el, hozzákezdeni se nagyon érdemes, az iratok egy jelentős részének a digitalizációja nem lehetséges a jelenlegi technikai feltételek mellett. Nem beszélve arról, hogy az információk összefüggenek, tehát valószínű, hogy emberek tömege fog majd úgy gyanúba keveredni, hogy valójában nem lesz módja megvédeni magát, mint ahogy egyébként az átvilágító bírák előtt még volt jogorvoslati lehetőség arra, hogy az ember vitassa azt, hogy aktív érintettje volt-e a törvénynek.

 

(10.10)

Tehát summa summarum, a törvény azon túl, hogy erkölcstelen, politikai célját nem éri el, jogállami normáknak nem felel meg; azon túl nem is végrehajtható. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Most megadom a szót a kisebbségi vélemény előadójának, Dávid Gyula képviselő úrnak.

DR. DÁVID GYULA, a nemzetbiztonsági bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm, elnök úr. A második részben az alkotmánymódosítással kapcsolatos kisebbségi véleményről szeretnék néhány gondolatot mondani.

A szocialista képviselők a nemzetbiztonsági bizottság ülésén osztották az előterjesztő imént elmondott eszmefuttatását, ahol egyébként meghallgattunk más szakjogászokat is. Mi is úgy gondoljuk: ahhoz, hogy ezt a rendkívül komoly, nagy súlyú kérdést rendezni lehessen, és az alkotmányosságnak is megfeleljen, az alkotmányban a múlt megismerhetőségének, ennek a passzusnak benne kell lennie. Abban nem vagyunk teljes mértékben biztosak, hogy nem szükséges ebben a körben további vita, nem kell további érveket meghallgatni, és esetleg módosítani ezt az indítványt, de az indítványunk alapelvében biztosak vagyunk, nevezetesen: az alkotmánynak kell kimondania a múlt megismerhetőségét és azt, hogy ezt joguk van az állampolgároknak megismerniük.

Sajnos, a nemzetbiztonsági bizottságban evvel a véleménnyel kisebbségben maradtunk, a szavazási arány 5 igen, 2 nem és 4 tartózkodás volt.

Köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm. Most megadom a szót Balogh Miklós képviselő úrnak, a kulturális bizottság előadójának.

DR. BALOGH MIKLÓS, a kulturális és sajtóbizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Államtitkár Urak! Főigazgató-helyettes Asszony! A kulturális és sajtóbizottság február 15-ei ülésén tárgyalta az elmúlt rendszer titkosszolgálati tevékenységének feltárásáról és az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára létrehozásáról szóló 2003. évi III. törvény módosítását, illetve az ehhez kapcsolódó alkotmánymódosítást magában foglaló javaslatot. Az úgynevezett ügynöktörvényt a bizottság egyhangúlag, míg az alkotmánymódosítást egy ellenszavazat mellett tartotta általános vitára alkalmasnak. Éppen ezért nagy meglepetéssel hallom Kövér László képviselőtársam kemény hangú hozzászólását, mivel a kulturális és sajtóbizottságban az ellenzéki képviselők is támogatták mindkét javaslatot.

Tisztelt Ház! Azt nem egyformán ítéltük meg, hogy miért került elénk ez a törvénymódosítás, de mindannyian reménykedünk abban, hogy tovább is jutunk annál, amit ez a javaslat tartalmaz. A törvényjavaslat érdemi részét minden párt képviselői támogatták, s azt alkalmasnak tartották általános vitára abban a reményben, hogy érdemi módosító indítványokat nyújtanak majd be hozzá abban a reményben, hogy lesz fogadókészség a kormány, az előterjesztők részéről azok meghallására, elfogadására az ellenzéki kritikai észrevétel megtételekor. Ugyanakkor más szempontból látták problematikusnak a dolgot a kormánypárti és az ellenzéki képviselők.

A tényleges megoldás a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség szerint nem az, amit a szocialisták javasolnak, amit beterjesztettek, hanem egy teljes körű megoldás, amelyben fontos lenne megismerni a pártállami megbízók és a tartó tisztek személyét. Mi is azt valljuk: tényleges megoldás az lesz, ha nyilvánosságra kerül valamennyi, az állambiztonsági szervekkel egykor együttműködő vagy azok alkalmazásában álló személy kiléte internetes hozzáféréssel, sőt ki kell javítani a jelenlegi törvényben meglévő pontatlanságokat, amire az adatvédelmi biztos és a levéltár főigazgató-helyettese felhívta a figyelmet.

Az alkotmánymódosítás szükségességéről nincs mindenki meggyőződve, s az SZDSZ képviselője elmondta, hogy még a nem kétharmados törvényben is lehet olyan normákat megfogalmazni, melyek világossá teszik, hogy az ügynökök az állam nevében jártak el, tehát közfeladatot láttak el, így nevük és adataik bizonyos értelemben nyilvánosak lehetnek, illetve kell hogy nyilvánosnak tekintsük őket.

Tisztelt Képviselőtársaim! Elvárja a közvélemény - a rendszerváltás óta várja el, Kövér László úr -, hogy az Országgyűlés mind szélesebb körben törvénnyel biztosítsa az állambiztonsági szervek iratainak megismerését, az egykori megfigyelteknek információs kárpótlást nyújtson, s a tudományos kutatók számára lehetővé tegye a legkevesebb korlátozással a kutatást, a munkát. Kitapintható igény van, a történészek, a civil társadalom körében erre a nyomásra. Ezekkel a törekvésekkel lényegében mindenki egyetértett, ezért érezzük mi, szocialisták azt, hogy valamennyien a száz évvel ezelőtt született József Attila szellemében járunk el a múlt bevallása területén.

Nem véletlen, úgy gondolom, bár itt megcáfolt egy kissé engem Kövér László úr, hogy az elmúlt évben mindkét nagy párt, a Magyar Szocialista Párt is és a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség is József Attila-idézetet választott tételmondatául, az alábbi strófát: “A világ vagyok - minden, ami volt, van: / a sok nemzedék, mely egymásra tör. / A honfoglalók győznek velem holtan / s
a meghódoltak kínja meggyötör. / Árpád és Zalán, Werbőczi és Dózsa - / török, tatár, tót, román kavarog / e szívben, mely e multnak már adósa / szelíd jövővel - mai magyarok!ö “…Én dolgozni akarok. Elegendő / harc, hogy a multat be kell vallani. / A Dunának, mely mult, jelen s jövendő, / egymást ölelik lágy hullámai. / A harcot, amelyet őseink vívtak, / békévé oldja az emlékezés / s rendezni végre közös dolgainkat, / ez a mi munkánk; és nem is kevés.ö

Tisztelt Képviselőtársaim! Lezsák Sándor képviselőtársam, aki a maga személyében a bizottságban Pető Ivánnal, Vitányi Ivánnal, Kósa Ferenccel együtt 15 éve szimbolizálja a rendszerváltást, aki maga is írástudó tanárember, még hozzátette József Attila: Levegőt! című verséből a következő mondatokat: “Az én vezérem bensőmből vezérel! / Emberek, nem vadak - / elmék vagyunk! Szivünk, mig vágyat érlel, / nem kartoték-adat.ö

Ilyen stílusban és ilyen hangnemben foglaltak állást a kulturális és sajtóbizottságban a képviselők az előterjesztésről, és ilyen stílusban fogalmaztak. Így támogatták egyhangúlag a törvényjavaslat vitáját, és egy ellenszavazattal az alkotmánymódosítást.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Most megadom a szót Donáth László képviselő úrnak, az emberi jogi bizottság előadójának.

DONÁTH LÁSZLÓ, az emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottság előadója: Köszönöm, elnök úr, a szót. Kedves Képviselőtársaim! Az emberi jogi bizottság mind a két előttünk lévő javaslatot támogatja néhány tartózkodás mellett, ellenszavazat nélkül - hadd ne részletezzem! Inkább arra hadd hívjam föl figyelmüket, ami ezen körben általam hangot kapott, lévén, hogy a Demszky-Hack-féle javaslat óta nyomon követem ezt a mocskos ügyet.

Kövér Lászlónak teljesen igaza van abban, hogy valami egészen fertelmes problémát görget maga előtt a demokratikus Magyar Országgyűlés 15 esztendeje, és bizony ideje lenne annak, hogy ennek végét szabjuk. Nincs semmifajta történelmi érdem abban, hogy ez éppen most történjék meg. Magam némi szomorúsággal értékelem azt, hogy immáron a második baloldali miniszterelnök fut neki annak a kísérletnek, hogy ezt a rettenetet eltakarítsa, és látnom kell, hogy e jobb sorsra hivatott államférfiak olyanokkal szemben kényszerülnek visszakozásra, akiknek ugyan a feladatuk közszolgálati, s minden időben - s itt muszáj Kövér Lászlót egy picit helyesbítenem, hiszen annak a mocskos diktatúrának kiszolgálói állami feladatot láttak el, és ha jól dolgoztak, Isten és ember előtt őket csak dicséret illetheti. Nem ők tehetnek arról, hogy utólag, egy másfajta politikai és morális struktúrában nem lehet őket nem megítélni. Ez azonban sokkal általánosabb és sokkal súlyosabb, és amennyire én Kövér Lászlót ismerem, ebben közöttünk nincs vita, nincsen 10 ezer név, vagy Kenedi és Varga László kutatásaira hivatkozom, esetleg 170 ezer akta neve, elegendő lenne ezek internetre tétele, nyilvánosságra hozatala, mindenfajta betekintést lehetővé tevő törvény révén nyilvánossá tétele ahhoz, hogy végre ebben a dologban tisztán lássunk.

 

(10.20)

Kövér László nem említette, és én magam is némi szégyenkezéssel tudok csak beszélni erről, ami azt a fajta felelősséget jelenti, ami éppen a morális része ennek. Hiszen én azt gondolom, hogy minden szakmának kutya kötelessége nem a mundér becsülete miatt, hanem azért, mert különben minek lenne, védenie a saját módszereit, rendszerét, embereit és múltját. Nem háborodom fel azon, ha a Luther-film kapcsán - elnézést a kitekintésért - egy katolikus teológiaprofesszor azt rója fel a film készítőinek, hogy miért nem írják oda, hogy lám, most már mindezek nem problémák, mert az ökumené megoldotta a lutheri reformáció 500 éves gubancait.

Nem rovom fel a mai titkosszolgálatoknak azt, hogy védeni próbálják a maguk jogelődjeit, rendszerét, hogyan is dolgozhatnának. Én magunknak rovom fel, hogy miért nem eléggé erős a magyar társadalom, annak demokratikus közélete, politikai, morális és szellemi elitje ahhoz, hogy ezt a rothadást kivakarintsa, kitakarítsa a magyar közéletből. És ehhez még egy mondatot hozzá kell fűznöm, sok-sok részletet elhagyva most, és ezért csak azt az egy mondatot idézem, hogy velejéig erkölcstelen a javaslat. Nem velejéig erkölcstelen, rész szerint erkölcstelen, maradjunk ennyiben, amelyet ha ön és elvbarátai képesek korrigálni, akkor történelmi érdemet visznek véghez.

Azonban én mégis azt gondolom, hogy nem abban van a gubanc, hogy mennyi adat kerül és milyen módon nyilvánosságra, hanem abban, hogy végre belátja-e a magyar közélet, hogy nem ügynöklistákról van szó, hanem a történelem olyan új szemléletéről, a legnagyobb nyilvánosságról, az emberek információhoz való jogáról, arról a szabad rendelkezésről, amelyhez valóban mindenkinek, akit ezen a földön az Isten megteremtett, joga van, még akkor is, ha megfigyelték, még akkor is, ha megfigyelő volt.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Most a vezérszónoki felszólalásokra kerül sor, a napirendi ajánlás szerint… (Közbeszólások. - Dr. Kövér László feláll.) Képviselő úr? (Dr. Kövér László: Bocsánat, elnök úr, de vagy én értettem félre valamit, vagy ön. Megkérdeztem az előbb, hogy egybe kell-e elmondani…) Igen, és én azt válaszoltam, hogy igen, hogy közvetlenül egymás után elmondhatja a képviselő úr, hiszen először egy kisebbségi véleményt mondott a nemzetbiztonsági bizottság döntése szerint, úgy döntött, hogy két részletben mondja el, másodszor pedig az alkotmányról mondja el a véleményét. (Dr. Kövér László: És azt mikor mondhatom el?) Természetesen megadom a szót a képviselő úrnak most, és elmondhatja.

A képviselő úré a szó.

DR. KÖVÉR LÁSZLÓ, a nemzetbiztonsági bizottság előadója: Köszönöm szépen, akkor elnézést, valahol félreértettük egymást. Az alkotmánymódosításról valóban nem mondtam el még a többségi véleményt, ugyanis ezt a javaslatot a nemzetbiztonsági bizottság nem tartotta általános vitára alkalmasnak.

Egy alkotmány szövegéről nem lehet azt mondani, szemben egy törvény szövegével, hogy alkotmányba ütköző lenne, tehát ami ide le vagyon írva, amit önök esetleg elfogadnak, az onnantól kezdve meghatározza az összes többi törvénynek az értelmezési kereteit. Ehhez képest ebbe a kétmondatos alkotmánymódosításba rengeteg bizonytalansági tényezőt sikerült belefogalmazni, hogy így mondjam. A 2. § így szól: az 1990. február 15-e előtt az állambiztonsági szolgálatokkal együttműködő, valamint e szervek alkalmazásában álló személyek törvényben meghatározott személyes adatai nyilvánosak.

Milyen állambiztonsági szolgálatok? A Moszad, a CIA, a KGB? Nyilvánosságra hozzuk azokat a ma egyébként velünk szövetséges viszonyban levő állami diplomaták neveit is, akik annak idején még '90 előtt ebben az országban állomásoztak mint az ellenérdeket titkosszolgálatok ügynökei? Valóban ezt akarjuk?

Kik az együttműködők? Együttműködő volt, tisztelettel, mindenki, aki valamilyen bizonyos pozíciót elért, köteles volt információt szolgáltatni. Lehet, hogy nem rendszeresen, nem írásban, nem beszervezési nyilatkozat alapján, de köteles volt egy kultúrház-igazgató is együttműködni, ha megkeresték.

Alkalmazásában álló személy. - Ki? A sofőr? A takarítónő? Vagy kire tetszenek pontosan gondolni?

Törvényben meghatározott személyes adatai. - A “törvényben meghatározott személyes adataiö kitétel nem a személyekre vonatkozik. Tehát eszerint csak olyan törvény alkotható alkotmányosan, mely törvény minden, mindenfajta információt vagy mindenkiről szóló információt nyilvánosságra hoz, aki 1990. február 15-e előtt alkalmazásban volt, együttműködött s a többi. Nincs korlátozásra lehetőség, tisztelt hölgyeim és uraim. Ezt akarják? Biztos? Biztos ezt akarják?

Tisztelt Donáth Képviselő Úr! Persze, a mundér becsülete meg a lojalitás, az szükséges erény egyébként, azt gondolom, különösen ezeknél a szervezeteknél, de nem a jogelődöket védik, hanem a mai működési feltételeiket. Ha önök válogatás nélkül mindenkinek az adatait nyilvánosságra hozzák holnap az interneten, lesz olyan ostoba ember ebben az országban, aki, mondjuk, közbiztonsági érdekből hajlandó együttműködni a rendőrséggel, hogy ne a titkosszolgálatokról, nemzetbiztonsági szolgálatokról beszéljünk? Lesz olyan eszement ember, még ha fizetnek is érte? Hogy aztán majd jön egy kormány, aztán holnap kirakja az ő nevét az internetre? És esetleg akikről információkat szolgáltat, mondjuk, a szervezett bűnözés, valahol térdig betonban belehajítja a Dunába? Hát most komolyan gondolják ezt, képviselő úr? Komolyan tetszenek ezt gondolni?

Szóval, önök azt a játékot játsszák, amit amerikai párbajnak hívnak. Valójában nem a cél a cél. A cél az, hogy az ellenzékre lehessen mutogatni: megakadályozta az alkotmánymódosítást, ergo megakadályozta, hogy a törvény alkotmányosan elfogadható legyen, ők nem akarják föltárni a múltat.

Közlöm önökkel, tisztelt képviselőtársaim, nem az ellenzéknek van félnivalója ettől. Ha önök becsengetnek a Külügyminisztériumba, nincs olyan messze, falfehér arcokat látnak ott, élőhalottakat kódorogni a folyosón. Meg tudnám önöknek mondani, hogy hány vezető beosztású munkatárs kerül ki, beleértve politikusokat is, holnaptól kezdve a Külügyminisztérium apparátusából erre a listára. Ezt akarják? (Közbeszólás az MSZP soraiból: Honnan tudod?) Megvan az oka, hogy én honnan tudom, volt hozzá jogom, meg információs bázisom, legyen elég ennyi, de én nem teregettem ezt ki, szemben másokkal. Mert azt gondolom, hogy van államérdek, amely független attól, hogy ki van kormányon, és ki van ellenzékben. Van államérdek, tisztelt hölgyeim és uraim, mert ez az állam akkor is működik, amikor kellene hogy működjön, amikor önök vannak kormányon, meg akkor is kellene hogy működjön, amikor nem önök vannak kormányon. Ezért nem kéne szétverni a tetőt a fejünk fölül, tisztelt hölgyeim és uraim!

Szóval, ha azt gondolják, hogy majd mi fogjuk elrántani az utolsó pillanatban a kormányt, akkor nagyon tévednek. Ez a különbség, vagy ez az oka a különbségnek a nemzetbiztonsági bizottság meg a kulturális bizottság szavazati aránya között, mert én ezt a javaslatot soha életemben nem fogom megszavazni, mert 15 éves tevékenységemet tagadnám meg. De nem fogom a frakciótársaimat arra rávenni, hogy ugyanígy cselekedjenek. Cselekedjenek úgy, ahogy ők akarják, a felelősség meg önöké, Isten és ember előtt, ahogy Donáth képviselő úr mondta. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

ELNÖK: Tisztelt Képviselőtársaim! Most már a bizottsági vélemények ismertetésének végére értünk, így a vezérszónoki felszólalásokra kerül sor, a napirendi ajánlás szerint 20-20 perces időkeretben, és egyben felhívom figyelmüket, hogy ezek közben kétperces felszólalásokra nem kerülhet sor.

Elsőként megadom a szót dr. Simon Gábor képviselő úrnak, az MSZP képviselőcsoportja nevében felszólalni kívánó képviselőnek. Képviselő úr, öné a szó.

DR. SIMON GÁBOR, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Nem túl emelkedett hangvételű törvények vitája kezdődik meg, és az előbb elhangzott bizottsági vélemények ürügyén ez a vita nemcsak a bizottságokról szólt, hanem kicsit úgy éreztem magam, mintha az általános vita is megkezdődött volna itt a Házban. Ezért én először is szeretném megköszönni Balogh képviselő úrnak, hogy ezt a hangulatot fokozni akarta József Attila-idézetekkel - az én lelkivilágomnak nagyon jót tett.

(10.30)

1990. február 14-én megszűnt a Belügyminisztérium III-as főcsoportfőnöksége. Ekkor, '90 februárjában én 18 éves voltam, és meg kell mondani önöknek, hogy a III-as főcsoportfőnökségről még csak nem is hallottam. Azonban a politika, a közélet, az újságírók az elmúlt 15 évben kárpótoltak. Ugyanis nem múltak úgy el napok, hetek, évek, hogy ügynökbotrányoktól ne lett volna hangos a magyar közélet, ne lettek volna szenzációs vagy szenzációsnak vélt leleplezések.

Én azt gondolom, hogy ez így nem tartható. Azt gondolom, hogy ezt a korszakot le kell zárni. Azt gondolom, nem biztos, hogy az a legjobb megoldás és kőbe vésett megoldás, amit képviselőtársaim elénk terjesztettek. Igen, ezen lehet módosítani, erről lehet tárgyalni, hiszen ez a parlament funkciója, ezért vagyunk itt, ezért lesz általános és részletes vita. Meg szeretném én is erősíteni, hogy az MSZP-frakció elszánt abban, hogy nyilvánosságra kerüljenek ezek a dokumentumok, és együttműködési készségét fejezi ki valamennyi frakcióval, valamennyi képviselőtársammal szemben.

Azt kell mondanom, tisztelt hölgyeim és uraim, hogy ha a fogpaszta kikerül a tubusból, akkor azt nagyon nehéz visszagyömöszölni. Önök, a magyar politikai közélet közreműködött abban, hogy a fogpaszta kikerült a tubusból, hiszen ez állandó téma volt, állandó beszédtéma az elmúlt 15 évben. Sokan megpróbálták a visszagyömöszölést: nem sikerült, nem sikerülhet. Sokan megpróbálták, ami kijött, elkenni, elmosni. Én azt gondolom, ez így nem tartható. Nem vállalhatjuk tovább az elkenést, és nem vállalhatjuk azt, hogy mi, fiatalok és a jövő nemzedéke ezeket a kérdéseket ne lássa tisztán, a múlt e szeletének megismerését ne tudja elvégezni.

Azonban azt is látom, hogy a volt kelet-európai országok, a volt szocialista országok ugyanezekkel a problémákkal küszködnek. Azt hiszem, mindnyájan fel tudjuk sorolni a példákat, akár Bulgária, akár Szlovákia, Csehország, Lengyelország vagy Románia, ahol jelenleg is éles viták folynak a román parlamentben, hogy ezzel a kérdéssel nem könnyű megküzdeni, nem könnyű megküzdeni Magyarországon és ebben a régióban.

Kiindulópontként ezért én is, önökkel együtt megállapítom, hogy az egykori állambiztonsági szolgálatok iratainak nyilvánosságával kapcsolatos jelenlegi szabályozás nem kielégítő, nem teszi lehetővé a kérdés igazságos rendezését. A társadalom csak egy szűk csoportja, a közszereplők esetén beszélhetünk jelenleg az iratok nyilvánosságáról. Ráadásul a definíciók ebben az esetben csakúgy, mint más esetben, pontatlanok, hiányosak. Erre az előterjesztő utalt, de én is utalok ugyanarra a példára: nem tisztázott jelenleg az, hogy ki is a közszereplő. Ezen mindenféleképpen változtatnunk kell.

A törvényi szabályozás szerint csak a kutatók férhetnek jelenleg hozzá a levéltárnak átadott iratok nagy hányadához, így a társadalom egésze csak nehézkesen, áttételesen, esetleg fáziskéséssel jut hozzá azokhoz az információkhoz, amelyekre pedig a múlt teljes megismeréséhez vagy feltárásához szükség van.

Én azt gondolom, hogy ez a fennálló helyzet nem tartható, meg kell teremtenünk a lehetőségét, hogy az állampolgárok közvetlenül is megismerhessék a múltat, és választ találjanak kérdéseikre: hogyan működött ez a rendszer, kik, mit és miért tettek a működés során?

Az iratokban szereplő személyek joga, a rájuk vonatkozó adatok, az iratok megismerése tehát az én véleményem szerint elemi jog, a múltban keletkezett közérdekű adatok megismerése és nyilvánosságra hozatala azonban alkotmányos érdek. Érvényesítésük során figyelembe kell vennünk még egy szempontot, amire már többen utaltak. Ez a szempont pedig a nemzetbiztonság érdeke. A nemzetbiztonsági tevékenység az MSZP-frakció véleménye szerint is olyan védendő alkotmányos érték, amely adott esetben az alapjogi korlátozásokat is megvalósíthatja.

Ismét meg szeretném erősíteni: nem kőbe vésett a javaslatunk. A vita során finomhangolásra van lehetőség, azonban meg kell teremtenünk az egyensúlyt a múlt megismerhetősége, az állambiztonsági iratokban szereplő személyek információs önrendelkezési joga, valamint az ország mai nemzetbiztonsági érdekei között.

A múlt történelmi megismerésének immáron valódi lehetőségét kínálják az eddig számos külön irattárban elhelyezett anyagok, amelyek a 2003. évi III. törvény szerint átadásra kerültek a Történeti Levéltárnak. Az iratok átadása során fő vezérlőelv mindvégig az egykori állambiztonsági szervek titkainak a lehető legszűkebb körére való visszaszorítása volt. A rendszerváltozás óta még soha nem került sor ilyen mennyiségű irat rendezett és ellenőrzött formában történő átadására.

Az 1944. december 21-e és 1990. február 14-e között keletkezett, a levéltári törvény hatálya alá tartozó iratokból a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok a felülvizsgálaton átesett 65 800 tételnyi iratból 44 900 tételt adtak át. Ez összesen az iratok 69 százaléka. A felülvizsgált iratoknak csak 29 százaléka került bizottsági listára és 2 százaléka a külön főigazgatói jegyzékre. A bizottsági listára vétel és a főigazgató külön jegyzékében szereplő mindössze 2 százaléknyi irat visszatartásának egyetlen, jogállamban elismert indoka, hogy bizonyos módszerek, források, az együttműködők nyilvánosságra hozatala súlyosan veszélyeztetné a nemzetbiztonsági szolgálatok működését.

Az esély a múlt megismerésére adott, hogy élni lehessen vele, az átadott iratokat teljeskörűen az állampolgárok számára hozzáférhetővé kell tenni. Ezt a célt szolgálják a képviselőtársaim által benyújtott törvényjavaslatok.

Az anonimizálás nélkül megismerhető adatok körének bővítése, valamint a levéltár teljes digitalizált anyagának közzététele az interneten elérhetővé fogja tenni, hogy az eddigi korlátozásoktól mentesen, bárki által kutatható legyen az elmúlt rendszer működése, bárki megismerhesse a rá vonatkozó iratokat, adatokat, a jövőben ne lehessen szelektíven a nyilvánosság elé tárni egyes személyek ügynökmúltját. Az egykori állambiztonsági szervekkel együttműködő vagy azok alkalmazásában álló személyek azonosításához szükséges adatok személyes adatként, a jelenlegi szabályozás szerint rendkívül erős törvényi védelem alá esnek. Megismerésükre csak az egykori megfigyelteknek van lehetőségük.

Céljaink csak úgy teljesülhetnek, ha ez a jog valamennyi állampolgárt megillet, ezért indokolt az alkotmányban a közérdekű adatok megismeréséhez való jog kiterjesztése a múlt megismeréséhez szükséges adatokra. Továbbá rögzíteni kell az alkotmányban azt is, hogy ezek a személyes adatok nyilvánosak.

Az alkotmánymódosító törvényjavaslatnak azonban nem célja semmiféle büntető szankció alkalmazása. Annak csak a '90-es évek elején, a rendszerváltozás védelme érdekében lett volna értelme. Négy szabad választással a hátunk mögött semmi sem indokolja, hogy a nemzetközi jogi egyezményeket is megsértve egyes polgárok között, a múltban viselt szerepük miatt szankciókkal járó különbséget tegyünk. Feladatunk csupán annyi, hogy olyan helyzetbe hozzuk a választókat, hogy felelősen tudjanak dönteni, amikor az urnákhoz járulnak. A közvélemény értékítélete, úgy vélem, megfelelő súlyú következmény.

Azonban arra is fel szeretném hívni a figyelmet, hogy egy ember ügynökmúltja nehezen ítélhető meg a beszervezés körülményei, a ténylegesen végzett ügynöki munka vizsgálata nélkül. Senkit sem bélyegezhetünk meg hiányos ismeretek birtokában. A levéltári anyag összegyűjtése, rendszerezése és a teljes körű nyilvánosságra hozatala közelebb visz ahhoz, hogy az érintettek ténylegesen végzett tevékenysége megítélhető legyen majd, akár a választók számára is.

Ismét meg szeretném erősíteni az MSZP-frakció nevében, ugyan nem a törvényjavaslathoz kapcsolódik szorosan, azonban a médiavitákban többször felmerült és elhangzott a szankcionálás kérdése, hogy nem támogatjuk ezt a javaslatot. Bár tudom, hogy a nyilvánosság nem tekinthető közjogi szankciónak, azonban az elmúlt évek tapasztalatai arra világítottak rá, hogy a nyilvánosság ereje szankcióként működik.

Külön én is meg szeretném említeni az áldozatok védelmét. Nem hagyhatjuk, és közös felelősségünk, hogy akik áldozattá váltak, azokról bármifajta olyan tény vagy információ nyilvánosságra kerüljön, amely az ő érdekeiket, személyes jogaikat sérti vagy veszélyezteti.

 

(10.40)

Az előterjesztő kitért az alkotmánymódosítás szükségességére, úgyhogy röviden csak azt szeretném megerősíteni az MSZP-frakció nevében is, hogy a közérdekű adatok és a személyes adatok ütközésénél az elmúlt időszakban több alkotmánybírósági döntést említhetünk, amelyek ezen kérdéskörrel foglalkoztak, és a személyes adatokat helyezték előtérbe. Úgy gondoljuk, ezért csak alkotmánymódosítással oldható fel a jelenlegi helyzet, csak alkotmánymódosítással lehet a nyilvánosságot biztosítani.

Végezetül: azt gondolom, lehet vitatkozni azon is, hogy az iratok hány százaléka van meg, lehet vitatkozni azon, hogy hány százalék semmisült meg, s mennyi maradt a Történeti Levéltárban. De azt gondolom, ebben az esetben és ebben a helyzetben nem ez a kérdés. Az a kérdés, hogy azok az irataink, amelyek megvannak, azok az irataink, amelyek rendelkezésre állnak és természetesen az előbb említett szűkítő feltétel alá nem esnek, kerüljenek nyilvánosságra, egy kicsit hasonlatosan az amerikai esküvőkhöz - mindnyájan láttuk ezeket a filmeket. Az esküvő előtt megkérdezi a pap a násznéptől: tud-e valaki olyan okról vagy olyan törvényes akadályról, amely meggátolná az esküvőt? Ha tud róla, akkor azt hozza nyilvánosságra, ha nem tud róla, akkor pedig legyen örökké homályban. Az MSZP-nek ez a szándéka. Amiről tudunk, amiről rendelkezésre állnak az okiratok, azt most, 2005-ben - tizenöt évvel a rendszerváltás után - hozzuk nyilvánosságra. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

ELNÖK: Most megadom a szót Demeter Ervin képviselő úrnak, aki a Fidesz-képviselőcsoport nevében szólal fel.

DEMETER ERVIN, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Sokan felvetik a kérdést, foglalkoztatja a közéletet is, vajon miért hozta elő a Magyar Szocialista Párt az úgynevezett ügynöktémát, miért hozta elő a politikai köznyelvben csak gumicsontként említhető témát. Mi motiválhatta őket, akik eddig a törvény végrehajtásában - hogy finoman fogalmazzak - nem jeleskedtek; de erről a későbbiekben fogok néhány szót mondani.

Nagyon sok ember meggyőződése az - én magam is jelentős mértékben osztom -, hogy ennek a témának az előhozása a figyelemelterelés célját szolgálta, figyelemelterelést az ország gazdasági helyzetéről, az áremelésekről, az energiaár-emelésekről és arról, hogy az emberek mindennapjai egyre jobban nehezednek.

De vajon miért lehetett ezt a témát előhozni? Egyértelműen azért, mert nyugodtan megállapíthatjuk, hogy az úgynevezett ügynökügy nincsen megoldva.

De miért nincsen megoldva, tisztelt képviselőtársaim, amikor a parlament számos alkalommal foglalkozott ezzel a kérdéssel? 1994-ben, 1996-ban, 2000-ben, 2001-ben foglalkozott ezzel a törvénnyel. Az ügynökkérdés azért nincs megoldva, mert a tisztelt Szocialista Párt nem volt hajlandó végrehajtani a parlament törvényeit.

Ugye, abban egyetértés volt a parlamenti pártok között - és ennek szellemében született meg a törvény -, hogy próbáljuk meg a közéletből azokat a személyeket kiszorítani, akik együttműködtek az egykori politikai rendőrséggel, és ennek a termékeit fogyasztották. Ennek értelmében egy törvény született, amely az ilyen képviselőket és számos egyéb közhatalmi funkciót betöltő személyeket lemondásra szólítja fel.

Csak az a probléma, hogy ezt a törvény általi lemondást egyetlen esetben sem hajtották végre a tisztelt szocialista képviselők. Ki egy “na és?ö-sel, kemény vállrándítással intézte el, ki még erre sem vette a fáradságot. Éppen ezért azt tudom mondani, a téma mostani előhúzása is álságos és farizeus a Szocialista Párt részéről, különösen annak függvényében, hogy a jelenleg hatályos szabályozáshoz is visszalépés az, amit ide elénk terjesztettek, hiszen némán hallgatnak azokról, akik az egész rendszer, az egész piramis csúcsán álltak, működtették az egész rendszert, annak a haszonélvezői voltak.

De miért érdemes a törvényt elővenni? Azért, mert nem megfelelő a jelenlegi szabályozás, és a múlt teljeskörűen nem ismerhető meg.

Az eredeti szabályozás célja az volt, hogy a politikai közéletből kiszorításra kerüljenek azok, akik együttműködtek, illetve fogyasztották a politikai rendőrség termékeit. Ez nemcsak hogy nem sikerült teljeskörűen az említett “na és?ö és a törvény elszabotálása miatt, hanem az a csúfos helyzet fordult elő 2002-ben Magyarországon, hogy nemhogy kiszorítani nem sikerült ezeket a személyeket, hanem az egyik prominensük, egy szigorúan titkos tiszt Magyarország miniszterelnöke lehetett, ezzel a szégyennel kellett szembesülni. Pedig létezik megoldás, több országban - ezek közé tartozik Csehország és Németország is - van megoldás arra, hogy ezek kiszorításra kerüljenek, ezért azok a felvetések, amelyek azt mondják, hogy egy ilyen megoldás a nemzetközi jogi normákkal ütközne, teljes mértékben megalapozatlanok.

Miért nem ismerhető meg a múlt teljeskörűen? Miért nem állnak rendelkezésre az iratok?

Tisztelt Képviselőtársaim! Azért nem állnak rendelkezésre az iratok, mert 1989 decemberében, 1990 januárjában az iratoknak egy jelentős részét megsemmisítették, illetve széthordták olyan felelős személyek tevékenységével, aktív közreműködésével és felelősségi körében, akik közül ma is a Szocialista Párt padsoraiban találhatók, ilyen személyek viseltek ekkor ezért felelősséget. És azért sem ismerhetők meg teljeskörűen az iratok, mert nemcsak a III-as főcsoportfőnökségnél keletkeztek ilyen iratok, hanem számos helyen. Annak idején fű, fa, vak, világtalan rendelkezett úgynevezett minősítési jogosítványokkal, tehát titkos ügyiratok előállítására igen sok szervezet jogosult volt, tehát a III-as főcsoportfőnökség iratai ennek csak egy szűk szeletét jelentik.

Nos, ebben a helyzetben milyen megoldásokat kell keresni és milyen megoldások közül válogathatunk? Mindenféleképpen a jelenlegi törvény hibáját kellene kiküszöbölni, hogy ne fordulhasson elő még egyszer olyan szégyen, ami 2002-ben velünk történt. A törvénynek az a hibája, hogy valakit lemondásra szólít fel, azonban ez nem érvényesíthető a lemondásra felszólított megfelelő együttműködése nélkül. Ezért olyan törvényt kell alkotni, illetve véleményünk szerint be kell emelni az alkotmányba, hogy ne gyakorolhasson közhatalmat az, aki 1990 előtt együttműködött az akkori politikai rendőrséggel, illetve ezek irányításában részt vett, és a termékeit fogyasztotta.

A másik javaslattal pedig - és erre a Szocialista Párt is tesz kísérletet - az iratok megismerhetőségét kell célozni. Mint említettem, ahhoz, hogy megismerjük annak az időszaknak az egész közigazgatási, társadalmi, politikai működését, intézkedéseit, nem kizárólag a III-as főcsoportfőnökség iratainak a megismerése szükséges, hisz ebben az időszakban egypárti irányítás, pártállami diktatúra volt Magyarországon, tehát minden, így a III-as főcsoportfőnökség is és a társadalom számos közigazgatási, közhatalmat gyakorló területe a Magyar Szocialista Munkáspárt irányítása alatt állt, ugyanígy a III-as főcsoportfőnökség is, ezért minden olyan iratra ki kell terjednie, a pártállam összes titkos iratára ki kell terjednie a szabályozásnak. Jelenleg ez nem ilyen, de egy kedvező pillanatban vagyunk, hisz a levéltári törvény szerint a közigazgatásban keletkezett és maradandó értékű iratok átadására a keletkezésüket követő tizenöt év múlva sort kell keríteni, ezért 2005. május 2-án leszünk abban a helyzetben, hogy 1990. május 2-a óta, az első demokratikusan hivatalba lépett kormány időpontjától eltelik az a tizenöt év, amely lehetővé és szükségessé teszi az iratok levéltárba átadását.

(10.50)

Most már csak azzal a kérdéskörrel kell foglalkozni, hogy mi van azokkal az iratokkal, amelyeknek minősítése van, hisz a levéltári átadás ezekre nem vonatkozik. Ezeket az iratokat felül kell vizsgálni, megítélésünk szerint egy gyorsított eljárással felül kell vizsgálni azért, hogy a pártállam titkos iratai is bekerüljenek a levéltárba, és azok ott megismerhetők, kutathatók legyenek. Úgy gondoljuk, hogy ugyanazt a kutatási-megismerési szisztémát kell alkalmazni a levéltár esetében is, mint a Történeti Hivatal esetében, erre megfelelő módosító javaslatot teszünk. Semmi nem indokolja, hogy más kutatási szabályok vonatkozzanak a III-as főcsoportfőnökség irataira, mint mondjuk, az MSZMP Központi Bizottsága vagy Politikai Bizottsága irataira.

Nézzük az előttünk álló indítványokat! Két indítvány van előttünk, az alkotmány módosítására vonatkozik az egyik, illetve az iratok megismerhetőségének a kiterjesztésére vonatkozik a másik javaslat. Nos, nézzük őket, hogy mit is kezdjünk velük!

Alkotmánymódosítás: ahhoz, hogy az alkotmány módosítható legyen, tisztelt képviselőtársaim, tisztelt előterjesztők, talán legelőször a koalíciós partnert kellene megnyerni, ez egyelőre sikertelennek mutatkozott. De akkor sem ülhetnek nyugodtan az ülepükön, ha ezt megtették, mert ehhez még további képviselőket kell megnyerni a parlamenti patkó másik oldaláról, és csak jelezni kívánom, hogy nagyon rosszul állnak ezzel a feladattal, mert mind ez ideig a koalíciós partnert sem sikerült meggyőzniük tartalmi részeket illetően.

Az alkotmánymódosításról két típusú vélemény fogalmazódott meg. Az egyik nemzetbiztonsági megközelítésű, azt veszi számba, hogy a javaslat milyen következményekkel jár, és hogyan befolyásolja a mai nemzetbiztonsági szolgálatok működését. Ilyen hatástanulmányt az előterjesztők a javaslat mögé nem tettek, és meggyőződésem szerint azért nem tettek, mert nem tudtak tenni, mégis ezzel a kérdéssel szembesülni kell, és erről véleményt kell formálni. A nemzetbiztonsági szempontból megközelítők azt próbálják bemérni, hogy milyen következménye lesz annak, ha az egykori, tehát az 1990 előtti titkosszolgálatokkal úgymond együttműködők és a szervezetek alkalmazásában állók személyes adatai nyilvánosak lesznek. Ez azért érdekes, mert ma is dolgoznak Magyarországon a nemzetbiztonsági szolgálatoknál olyanok, akik ’90 előtt ott dolgoztak, és Magyarország lesz a világon az egyetlen, Magyarország fog a világon egyedül olyan biztonsági szolgálatot működtetni, ahol a munkatársak egy részének személyes adatai nyilvánosak lehetnek. Ennek egyértelműen mondhatjuk, hogy súlyos következményei lesznek és lehetnek a szolgálatok jelenlegi működését illetően. Hangsúlyozni kívánom, hogy a nemzet biztonságát védő szolgálatokról beszélünk.

Vitathatatlan, hogy a törvényjavaslat, ez az alkotmánymódosítás jelentős befolyással lesz a szolgálatok működésére, ezért a nemzetbiztonsági megközelítésű véleményeket nagyon jól lehetett összegezni a nemzetbiztonsági bizottság ülésén elhangzottak alapján, ezért más megközelítésűek a nemzetbiztonsági bizottság ülésén elhangzottak, illetve azok, akik ezt a véleményt képviselik. Abban nincsen vita, még a kormányoldal között sem, hogy ez károkat okoz, jelentős károkat; vannak olyan vélemények, amelyek azt mondják, hogy ez szétveri a szolgálatokat, sőt a határozottabb és markáns vélemények még a szétverés tudatos szándékát is feltételezik - talán nem alaptalanul.

A másik vélemény - az alkotmánymódosításról beszélve és folytatva - pedig a kormányzat felelősségét helyezi előtérbe, azt mondja, hogy a szolgálatokra való hatásának a feltárását, megismerését, mivel az előterjesztő nem tudta megtenni, és a kormány képviselője is néma csendben volt a vita indításakor, ezért azt kell mondanunk, hogy a kormánynak vannak lehetőségei arra, hogy megismerjék ennek következményeit, hogyan és milyen hatása lesz a szolgálatokra, illetve a kormánynak állnak rendelkezésére azok az eszközök, amivel ezt a féle-fajta kármentést meg kell tenni. Ezért mondják többen, talán nem alaptalanul, hogy ellenzéki képviselők ne próbáljanak kormányzati felelősséget átvállalni, ez a kormány felelőssége. Mindezek mellett és ezzel egyetértve, hogy ez a kormány felelőssége, azért örömmel vennénk és várnánk a kormánynak azt a véleményét, amivel szembesíti az Országgyűlést, hogy ennek a törvénynek milyen következményei lesznek a biztonsági szolgálatok működésére.

Nézzük a másik részét, a Történeti Hivatalról, illetve az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltáráról szóló törvényt! Ahhoz, hogy véleményt alkossunk, hogy mit is kezdjünk vele, vegyük számba a gyengéit a törvénynek.

Mindenféleképpen a gyengéi közé tartozik, hogy nem az iratok teljes körű megismerhetőségére törekszik, csak a Történeti Hivatalban levő iratokra vonatkozik. Említettem már, hogy számos ezen túlmenően és ezen kívül keletkezett irat is van a rendszerben, ami a társadalom akkori működésének megismeréséhez elengedhetetlen. De nincs is ott minden irat a Történeti Hivatalban, nem történt meg még az iratok olyan mértékű felülvizsgálata, amely a rendelkezésre álló iratok átadásának teljeskörűségét szolgálta volna, és nem hagyhatjuk figyelmen kívül, mint már említettem, hogy az iratok jelentős részét széthordták 1990-ben, és ezek az iratok öntörvényű életet élnek, hol felbukkannak, hol nem a mai társadalomban. Tehát az a szabályozás, amit önök próbálnak, az nem elegendő, az megáll félúton, amikor azt mondja, hogy csak a Történeti Hivatalban levő iratok megismerhetőségére vonatkozik.

Foglalkozni kell érdemben az áldozatok védelmével is, mert remélem, önök tudják, ha nem, akkor most szeretném hangsúlyosan mondani, és külön aláhúzni, hogy a Történeti Hivatalban lévő iratok 80 százaléka az áldozatokról szól. Azokról szól, amikor az úgynevezett célszemélyeket figyelték meg mind a besúgóhálózat tagjai, mind pedig adták ki a feladatot az őket irányítók. Tehát az áldozatok védelme elkerülhetetlen, és ez is mutatja, hogy az ott lévő iratok jelentős része az áldozatokról szól. Hogyha csak a Történeti Hivatalra terjesztjük ki a megismerhetőséget, az nem elegendő, az a bulvárlapoknak ad esetleg témát, de tisztességes, korrekt eljárást nem eredményez. Csak azt a maszatolást szolgálhatja, aminek önök már egyszer nekifutottak az úgynevezett Mécs-bizottságban, okkal, ok nélkül összemosva megfigyeltet és megfigyelőt, próbáltak embereket bemaszatolni. Ebben a formájában a törvény csak ezt a megoldást szolgálja, és az áldozatok védelmét a legkevésbé.

Ez a törvény, mint ahogyan a bizottsági véleményekben, és itt szeretném aláhúzni a nemzetbiztonsági bizottság véleményét, nem veszi figyelembe Magyarország nemzetbiztonsági érdekeit. Elfogadom azt a vélekedést, hogy a törvény elfogadásakor nem kizárólag a nemzetbiztonsági érdekeket kell figyelembe venni, ezenkívül más szempontok is vezérelnek minket, de az, hogy egyáltalán nem veszi figyelembe Magyarország nemzetbiztonsági érdekeit, az elfogadhatatlan. Erről a törvényről pedig egyértelműen állíthatjuk, hogy ez nem veszi figyelembe.

Végül a törvény gyengéi közé tartozik, hogy nem egy jogállami megoldás, lásd adatvédelmi biztos véleménye. A jelenlegi formájában is azt a summázott véleményt mondta az adatvédelmi biztos, hogy amit önök szándékoznak és ilyen formában, az alkotmányos keretek között nem megoldható, tehát más megoldás után kell nézni.

(11.00)

Vannak más megoldások, szeretném figyelmükbe ajánlani azt a javaslatot, amit benyújtottunk a Háznak, ami a pártállam titkos iratainak a megismerhetőségéről szól, és a közszereplői funkció kiszélesítésével próbálja a választ megadni arra a kérdésre, hogy a múltunk megismerhető legyen.

Összefoglalva, tisztelt Ház, tisztelt képviselőtársaim, maga a törvény, az iratok megismerését szolgáló törvény alapos javításra szorul. Ebben készségesen állunk rendelkezésükre, és számos módosító javaslattal igyekszünk javítani, bár az érdemi megoldást a megismerhetőség kiszélesítése jelenti, de tisztában vagyunk vele, hogy önök az ellenzék nélkül is meg tudják ezt a törvényt alkotni, ezért bátorkodtam a gyengéire felhívni a tisztelt figyelmüket.

De nézzük az alkotmánymódosítás kérdését! Az elhangzottak alapján azt kérném önöktől, hogy gondolják végig a felelősségüket, mert ezt a felelősséget nem fogja önöktől átvállalni az ellenzék, és nem is fogják tudni áthárítani. Rajtunk nem fog múlni. Ha kizárólag ilyen megoldást tudnak találni, rajtunk nem fog múlni, a felelősséget nem tudják áthárítani az ellenzékre, ebben nem leszünk partnerek. Ellenben partnerek leszünk minden olyan megoldási javaslatban, amely a törvény hibáinak kiszűrését szolgálja és a pártállam titkos iratainak minél szélesebb megismerését. Ha ebben egyetértés van közöttünk, megítélésünk szerint jó törvény születhet, és a vitát lezárhatjuk. Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Most megadom a szót Fodor Gábor képviselő úrnak, aki az SZDSZ frakciójának véleményét kívánja ismertetni.

DR. FODOR GÁBOR, a SZDSZ képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az előttem lévő szónokok mindegyike a maga beszédében hivatkozott arra, hogy múltunk megismerhetősége a cél. Nos, mindannyiunkat ez a szándék vezet, amikor e törvényjavaslat vitájára sor kerül: a múlt megismerése.

Természetesen nem egy könnyű feladat, hiszen Magyarország múltja, XX. századi múltja bővelkedik fordulatokban, és a nemzeti önismeret szerves része az, hogy múltunkkal tudjunk szembenézni.

Az elsődleges kérdés ezért mindenképpen az a számunkra - és ezt nagyon fontos itt, a parlamentben is hangsúlyozni -, és mindazok számára, akik figyelik ezt a vitát, hogy tisztázzuk, mi az értelme ennek a vitának, mi az értelme 15 évvel a rendszerváltás után foglalkozni az úgynevezett ügynökkérdéssel.

Nos, hát ez, tisztelt képviselőtársaim: a nemzeti önismeret kérdése, az, hogy tudjunk szembenézni a saját múltunkkal, mert csak akkor erős az önbecsülésünk, csak akkor tudunk tisztában lenni saját hibáinkkal és erényeinkkel, ha tudjuk, mi az, amit helyesen tettünk, és mi az, amit helytelenül, mi az, amit még egyszer nem szabad elkövetni.

Mint említettem, a magyar társadalom nincs könnyű helyzetben e téren, mert nagyon sok minden nem tisztázott. Tavaly volt a holokauszt 60. évfordulója, és sokat beszéltünk ennek kapcsán arról, hogy mennyire nem dolgozta fel a magyar társadalom mindazt a szörnyűséget, mindazt a borzalmat, ami történt, a magyarországi zsidó származású magyar polgárok elhurcolását és elpusztítását. De ugyanígy feldolgozatlan a Kádár-rendszer kérdése is. Hogyan működött ez a rendszer? Hogyan szedte áldozatait? Hogyan lett hétköznapivá egy idő után a működése? Máig nem tudunk nagyon sok mindent erről, nem néztünk szembe azzal, hogy valójában mi történt.

A szembenézés azért lényeges, tisztelt képviselőtársaim, hiszen vannak olyan országok, ahol szintén hasonlóan nehéz XX. századi történelmet kell feldolgozni, és látunk sikeres próbálkozásokat. Ott van például Németország esete. Itt, a mai vitában is voltak szónokok, akik hivatkoztak arra, hogy milyen emberi drámák állnak az ügynökkérdés mögött, kellően meggondolta-e mindenki, hogy milyen sorsok kerülnek elénk, milyen sorsokat látunk, milyen sorsok kerülnek reflektorfénybe, amikor erről a kérdésről beszélünk. Bizony, a német példát azért hozom fel, tisztelt képviselőtársaim, mert amikor a német társadalom is elkezdett szembenézni a saját múltjával, a náci rendszerrel, akkor a hetvenes-nyolcvanas években - ez egészen a kilencvenes évekig húzódott - bizony emberi drámákon, emberi sorsokon keresztül, vérrel, verejtékkel, nagyon sok konfliktussal, de sikerült nagyjából mára elrendezni ezt a kérdést. Nem volt egyszerű, több évtizedes történet volt.

A magyar társadalom előtte van még mindennek, és ezt tudnunk kell. Ez nem megy egyszerűen, ha úgy tetszik, nehézségek, áldozatok és konfliktusok nélkül. Nekünk az a dolgunk, hogy ezt természetesen mérsékeljük vagy próbáljuk emberivé tenni, vagy próbáljuk minden körülmények között a jogállami normákat betartani. De nem lehet egyszerűen megspórolni ezt a nehéz menetet, mert ez hozzátartozik ahhoz, hogy tisztán lássunk, és tudjuk azt, hogy hogyan kell kezelnünk a múltunkat.

Azt gondolom, azt is látnunk kell - hiszen pont a német példa is erre tanít meg minket -, hogy a gyengeség és a gonoszság példái nem olyanok, hogy elvetemült, esszenciális gonosztevőket látunk a társadalomban. Itt hétköznapi emberekről van szó, hiszen amikor a náci rendszerrel együttműködők és az azt kiszolgálók problémája merült fel a német társadalomban, kiderült, hogy egyszerű, hétköznapi emberek hétköznapi problémáiról volt szó, a zsarolhatóságról, a gyengeségről, a döntésképtelenségről. És ugyanez van a Kádár-rendszerrel kapcsolatban is, ne feledjük el. Ugyanígy ez a probléma, egyszerű, hétköznapi emberek mindennapi problémája, a zsarolás, a kiszolgáltatottság, a döntésképtelenség. Valahogy így működnek a diktatúrák, így működnek az elnyomó rendszerek.

Nem a megtestesült gonoszt látjuk, nem feketék és fehérek a szereplők, hanem a körülöttünk lévő - ahogy az előbb mondtam - hétköznapi emberek sorsáról van szó. Ezért valóban kellő érzékenységgel kell ehhez a témához nyúlnunk, de kellő határozottsággal is, hogy próbáljunk világosan látni, és egyszer s mindenkorra tisztázni azt, ami mögöttünk van.

Ennek kapcsán itt megint csak szeretnék utalni arra, hogy ebben a Házban ma is elhangzott már olyan szónoklat, amely felhívta a figyelmet arra, hogy az ügynökkérdés mögött milyen emberi sorsok húzódnak meg. Így van, képviselőtársaim, ezt csak aláhúzni tudjuk mindannyian. Bizony, emberi drámák vannak, és bizony kellő empátia, beleérző képesség kell mindannyiunk részéről ahhoz, hogy ezeket átérezzük. Valóban nagyon sok ember kiszolgáltatott volt, nagyon sok ember rendkívül nehéz helyzetben volt, és azért adta a nevét olyasmihez, amit talán ma már szégyell, és ma már úgy gondolkodik róla, hogy helytelen volt. De, tisztelt képviselőtársaim, itt is szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy ez mind igaz, de ne feledjük el, hogy a történetnek van egy másik oldala is. Ugyanis szintén voltak ebben az országban milliók, akik nem írták alá azokat a bizonyos papírokat, akik nem vállalkoztak ezekre a kompromisszumokra, akik nem adták a nevüket, és inkább vállalták a nehezebb utat. És ezzel sorsok törtek ketté, karrierek mentek tönkre, hiszen látjuk az elmúlt hetek, hónapok fejleményeiből is, amikor napvilágra kerülnek ügynökügyek, feljelentettek embereket, akik a hivatali ranglétrán az illető előtt voltak, és soha nem kerültek oda vissza. Velük, az áldozatokkal, az ő lelkivilágukkal nem érdemes foglalkoznunk?

Még egyszer hangsúlyoznám: természetesen az ügynökök mögött, az ügynökkérdés mögött is ugyanolyan emberi dráma van, de azt gondolom, féloldalas a gondolkodásmódunk, ha nem tesszük oda: és mi van az áldozatokkal, mi van azzal a sok millió emberrel, akikről írták a jelentést? Akiknek a saját élete ezért futott zsákutcába, mert nem voltak hajlandók megkötni ezeket a kompromisszumokat, mert nem álltak be a sorba, mert nem gondolták azt, hogy rendben, aláírom azt a papírt, csak hogy menjek előre a ranglétrán. Azt mondták, hogy inkább nem - és velük mi van? Velük foglalkozunk?

Tisztelt Képviselőtársaim! Azt gondolom, hogy számunkra az ő sorsuk is ugyanolyan fontos kell hogy legyen, sőt, ha úgy tetszik, bizonyos szempontból fontosabb, mint azoké, akik működtették az elnyomó rendszert.

Ezért a Szabad Demokraták Szövetsége az előttünk lévő törvényjavaslattal kapcsolatban alapvetően azon az állásponton van, hogy helyesli, hogy ilyen javaslat született, és helyeseljük azt, hogy a parlament elé került; vitatkozzunk róla, mert ezt a kérdést most már illendő lenne lezárni a magyar társadalom számára. Nincs illúziónk, a lezárás nem úgy történik meg, hogy majd döntünk róla egy-két hónap múlva a parlamentben, és azt mondjuk, hogy vége van. Csodát! Nem lesz vége, mert több év, akár évtized is eltelik, míg azt mondhatjuk, hogy lezártuk ezeket a kérdéseket, de a parlament és a törvényalkotás szintjén egyszer el kell érni oda, hogy azt mondjuk, hogy ezt a kérdést elrendeztük tisztességgel, és ez a célunk. Azt gondoljuk, hogy ezen a javaslaton változtatni kell; azt majd el fogom mondani, hogy szerintünk mely pontokon. De alapvetően, hogy itt van a javaslat előttünk, ezzel egyetértünk, és ezért minden dicséret megilleti az előterjesztőket, hogy ezt a fontos kérdést - és hangsúlyoznám: a társadalmat érdeklő kérdést - idehozták a parlament elé.

 

(11.10)

Nos, mielőtt az álláspontunkat kifejteném, hadd utaljak itt a parlamentben is - tisztelt képviselőtársaim figyelmére igényt tartva - arra, hogy milyen előzményei voltak ennek a törvényjavaslatnak, hogyan is állt ez az ügy, hiszen oly sokat mondjuk, hogy itt van adóssága az egész társadalomnak, az egész politikának arra vonatkozólag, hogy hogyan tudta elrendezni ezt a kérdést. Emlékezzünk rá, hogy a rendszerváltás után felmerült ez az igény. Donáth képviselő úr hivatkozott is a Demszky-Hack-féle javaslatra. Valóban, ez volt az első javaslat arra vonatkozóan, hogy ezt a kérdést tisztázzuk. Megjegyzem, érdemes tudni, hogy akkoriban, amikor ez a javaslat született, még nem volt a magyar társadalomnak, az ezzel foglalkozó szakembereknek sem tudomásuk arról, hogy valójában hogyan is működött az állambiztonság a Kádár-rendszer idején Magyarországon. Évekbe telt, míg sikerült kideríteni pontosan a III-as csoportfőnökség tevékenységét, működését, ezért az első javaslat természetesen még nem tartalmazhatta mindazokat az információkat, és nem alapozhatott azokra, amelyeket a későbbiekben megtudtunk.

1994-ben az Alkotmánybíróság egy határozatában előírta a törvényalkotóknak, hogy a megfigyeltek információs kárpótlását biztosítani kell. Ez fontos állomás volt ezen az úton. Így aztán 1996-ban az Országgyűlés döntött, és felállította a Történeti Hivatalt. Emlékeznünk kell arra, hogy ezzel a döntéssel valójában csak a III/III-asok ügye került ide, nem volt kontroll az iratátadás felett, és a megfigyeltek nem ismerhették meg például a saját besúgójuk nevét. Ez volt 1996-ban.

2001-ben történt a törvénynek egy módosítása, amely kiterjesztette a Történeti Hivatal illetékességét a teljes III-as főcsoportfőnökségre, a tényleges iratátadásra azonban nem adott garanciát ez a javaslat sem, így féloldalas maradt.

2003-ban készült egy újabb törvényjavaslat - amire még mindannyian emlékszünk, hiszen ez a parlament hozta meg -, amelyben az iratátadás garanciákkal lett körbebástyázva, de túl tág visszatartási okokkal, amiről még fogok beszélni a kritikai észrevételeim kapcsán. A megfigyelt most már megismerhette a besúgója nevét, és közszereplők esetén nyilvánossá vált az ügynökmúlt. Ez a 2003-as törvény, amely a Szabad Demokraták Szövetsége, a liberális párt álláspontja szerint is féloldalasra sikeredett, de azt azért el kell mondanunk, hogy ez indította el azt a folyamatot, amit most látunk. Ennek eredményeként kerülnek nyilvánosságra azok az ügynökügyek, amelyek újra előtérbe helyezték a múlt megismerésének a problémáját.

Tisztelt Képviselőtársaim! Azt mondtam, hogy mi alapvetően támogatjuk ezt az elénk került javaslatot, de természetesen van néhány kritikai észrevételünk. Szeretném elmondani, hogy miben van vitánk az előterjesztővel, miközben a lényeges pontokban helyesnek tartjuk az előttünk lévő indítványt. Helyesnek tartjuk azt, hogy elindult a szűkítés útján, azon törvényi okok szűkítésének az útján, amely törvényi helyekre hivatkozva az iratokat vissza lehetett tartani a nemzetbiztonsági szolgálatoknak. Eddig. Ezt azért tartjuk helyesnek, hiszen mindenki, aki kritizálta ezt a törvényt, elsősorban a kutatók, a történészek oldaláról - hiszen az ő munkájuk és szerepük rendkívül fontos a megismerés útján -, azt kifogásolta, hogy túl sok fontos irat marad megindokolhatatlan okok alapján a nemzetbiztonsági szolgálatoknál. Ez ma az elsődleges tennivaló. Mert mint emlékeznek rá, hivatkoztam arra, hogy a 2003-as törvény valójában ma már a legszélesebb szabályozást adja ezen a téren, jelentős előrelépést hozott az elmúlt évek-évtizedek szabályozásához képest, de eme előrelépés mellett is komoly gyengesége, hogy nagy lehetőséget ad a szolgálatok számára arra, hogy visszatartsanak iratokat. Ezt kell megszüntetni. Ez az egyik legfontosabb probléma a jelenlegi javaslattal. Ezen a téren a mostani beterjesztés előrelép, de azt gondoljuk, hogy nem eléggé, mert fenntart bizonyos kiskapukat, amelyeket nem lenne szabad, és erre is mindjárt ki fogok térni.

Azt is helyesnek tartjuk, hogy ez a törvényjavaslat erősíteni akarja a civil kontroll szerepét az iratátadás felett. Ez is vitás pont volt a legutóbbi törvényjavaslat kapcsán. Helyesnek tartjuk a törvényjavaslatban szereplő tudományos tanácsadó testületnek a mi javaslatunknak és elképzelésünknek is megfelelő felállítását, mert mindenképpen kívánatos, hogy a civil kontrollt erősítsük. A Szabad Demokraták Szövetségének a támogatására lehet számítani itt is.

Vitánk van viszont - mint ahogy jeleztem - két lényeges pontban az előterjesztővel, és ezt szeretném is elmondani. Az egyik az úgynevezett kerülőút kérdése. A törvényjavaslat visszahozza azt a jelenleg is hatályos állapotot, hogy a nemzetbiztonsági szolgálatok hivatkozhatnak arra, hogy bizonyos iratokat - ezt a köznyelvben gyakran szupertitkos iratoknak szokták mondani - visszatarthatnak úgy, hogy ezen iratok listájával egy legfelsőbb bírósági bíróhoz fordulnak, és azt mondják, pusztán felsorolva az iratok tételeit, hogy ezen iratok visszatartását, titkossá minősítését továbbra is fenntartják. Ezt mi helytelennek tartjuk, mert úgy gondoljuk, itt egy széles körű visszatartási lehetőséget nyitnánk ki. Úgy gondoljuk, hogy vannak ilyen iratok - természetesen, hiszen a nemzetbiztonsági érdekek fontosak; megint csak szeretném leszögezni, nagyon lényeges egy ország számára, hogy a nemzetbiztonsági szolgálatai jól és normálisan tudjanak működni, nekik is érdekük lenne már megszabadulni ettől a ballaszttól, amit jó ideje magunkkal hurcolunk már -, de nem lehet megengedni, hogy pusztán a szolgálatok döntsék el, melyek ezek az iratok, főleg ha azok egy jelentős része a múltra vonatkozik. Tehát úgy gondoljuk, hogy nem helyes ennek a kerülőútnak az ilyen módon való fenntartása, be lehet vonni ebbe a bíróságot, de csak akkor, ha ennek a megfelelő tudományos tanácsadó testületnek a vitája alapján nem tudják eldönteni, hogy mely iratokat kell visszatartani. Ebben az esetben a bíróság dönthet ebben az ügyben, nem pedig egy biankó csekket kell adni lehetőségként egy bíró számára, hiszen a nemzetbiztonsági szolgálatok azt tesznek fel erre az iratlistára, amit akarnak. Ezt nem tartjuk helyesnek, és a Szabad Demokraták Szövetsége számára ez kulcskérdés. Ha ebben kompromisszumra tudunk jutni, akkor számunkra már könnyen elfogadható lesz ez az előterjesztés, de ilyen formában nem tudjuk támogatni.

A másik lényeges kérdés - amire Demeter Ervin képviselő úr is utalt már - az a típusú szűkítés, hogy csak azoknak a hálózati személyeknek az adatai legyenek nyilvánosak, akiknek a személyi adatai és anyaga a levéltár kezelésében van. Képviselőtársaim, ez egyfajta menlevél adása lenne azok számára, akik együttműködtek a hálózatokkal, az állambiztonsággal a hetvenes-nyolcvanas években, és valamilyen oknál fogva a kilencvenes években átkerültek a szolgálatokhoz. Vannak, akik ilyen helyzetben vannak, vannak, akik esetében indokolt is, hogy az ő munkájukat és inkognitójukat fenn tudjuk tartani, de vannak olyanok, akiknél nem. Ezt nem lehet általános szabályként kimondani. Általános szabálynak annak kell lennie, hogy a Kádár-rendszerre, a pártállamra vonatkozó minden irat megismerhető. Ez alól kivételeket el lehet ismerni, lehet kivételeket teremteni, de nem lehet olyan szabályt megalkotni, hogy van egy kör, amelynek az iratai, az anyagai kikerülnek innen, és rájuk nem vonatkoznak azok a szabályok, amelyek a többiekre. Ez ugyancsak nem fogadható el számunkra, de azt gondoljuk, hogy itt is lehet előrehaladást elérni. Bízunk benne, hogy tudunk olyan kompromisszumot kötni, amely elfogadható számunkra is és az előterjesztők számára is.

Szeretnék azzal is foglalkozni, tisztelt képviselőtársaim, hogy az ellenzék javaslataihoz hogyan viszonyulunk, mert való igaz, hogy ez a törvény a kormánytöbbségen múlik, de egy olyan lényeges ügyről van szó - ne feledjék, azzal kezdtem, hogy a nemzeti önismeret ügyéről van szó -, amely nem pusztán néhány fős parlamenti többség ügye, hanem az a jó, ha ekörül szélesebb konszenzust tudunk teremteni. Ezért a magunk részéről minden olyan ellenzéki indítványt, amely támogatható, örömmel fogadunk. Szeretném elmondani, hogy a Fidesz által megfogalmazott négy fő javaslatból kettőt támogathatónak tartunk, kettőt viszont nem akarunk elfogadni. Hadd beszéljek arról, hogy melyik az a kettő, amelyik a mi felfogásunkkal egybeesik, s amelyek mögé szívesen odaállunk, és melyik kettőt nem tudjuk támogatni.

Az általunk támogathatónak tartott javaslat elsősorban az, amelyik arra vonatkozik, hogy az iratmegismerés és a múltfeltárás ne álljon meg pusztán a hálózati személyeknél, hanem terjedjen ki a megrendelőkre, vagyis az egykori MSZMP-funkcionáriusokra is. Ez helyes és kívánatos javaslat, a Szabad Demokraták Szövetsége ott van e mögött az elképzelés mögött.

 

(11.20)

Megjegyzem, ezek az anyagok, ezek az iratok javarészt kutathatók ma is már, tehát rendkívüli újdonságot nem állapítottunk meg ezzel. De amennyiben van olyan része az iratoknak, amely nem megismerhető, nem kutatható, vagy valamely más probléma van vele, mi teljesen készen állunk arra, hogy ezen segítsünk, és valóban nyissuk meg itt is a nyilvános megismerés útját. Tehát mi mögötte vagyunk ennek a javaslatnak.

Mögötte vagyunk annak a javaslatnak is, amely úgy szól, hogy a nyilvánosságra hozatal, mármint az adott lista nyilvánosságra hozatala, hogy kik voltak együttműködők a hálózatokkal, terjedjen ki azokra is, akik a zsarolást végezték, vagyis a tartó tisztekre. Megjegyzem - és most persze nem akarok ezzel különösebben foglalkozni -, finoman szólva látok némi ellentmondást a Fidesz különböző megnyilatkozásai között e téren, de az ellenzéki párt nyilván el fogja dönteni, hogy mely tekinthető hivatalos álláspontjának. Mi ezt a javaslatot, amelyet eddig minden bizottságban és a nyilvánosság előtt megfogalmaztak, támogathatónak tartjuk, és úgy gondoljuk, hogy helyénvaló, igen, legyen ez is nyilvános, természetesen a megfelelő nemzetbiztonsági érdekeket figyelembe véve. Legyen ez is nyilvános, mert most már valóban egyszer lássunk tisztán, hogy mi a helyzet.

De szeretném azt is elmondani, képviselőtársaim, hogy az áldozatok védelmét rendkívül fontosnak tartjuk. Nem gondoljuk azt - ahogy Demeter Ervin képviselő úr is beszélt erről -, hogy csak úgy, hasraütésszerűen aztán mindent föl kellene tenni az internetre azokból a dossziékból, amelyek ott vannak a levéltárban a jelen pillanatban is, hiszen teljesen megfordítanánk ezzel a történetet. Onnantól kezdve nem a Kádár-rendszerről és a pártállamról szólna, hanem csemegézni lehetne olyan iratokban és dokumentumokban, amelyek azokról az emberekről szólnak, akikről illegitim módon gyűjtötték ezeket az információkat, és akik küzdöttek a diktatúra ellen. Ezt helytelennek tartanánk, és nem is fogjuk támogatni, tisztelt képviselőtársaim, az ilyen törekvést. Nyilvánosság kell a rendszer megismeréséhez, a listák megismeréséhez, de nem az áldozatokra vonatkozó anyagok megismeréséhez.

Végül az alkotmánymódosításról annyit hadd mondjak, hogy a Szabad Demokraták Szövetsége ezt nem támogatja, viszont ha letesznek elénk bármilyen javaslatot, meg fogjuk vizsgálni, és ha meg tudnak győzni arról, hogy ez indokolt, mi készek vagyunk erre. Nem támogatjuk azért, mert nem tekintjük jogállami gondolkodásmódnak azt, ha egy politikai problémával találkozunk, akkor azonnal alkotmányt akarunk módosítani. Szerintünk a közszereplők fogalmának a tágításával megoldható ez a probléma, és erre az SZDSZ javaslatot is fog beadni.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Szórványos taps az MSZP soraiban. - Taps az SZDSZ soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Most megadom a szót Dávid Ibolya képviselő asszonynak, aki az MDF képviselőcsoportja nevében kíván felszólalni. A képviselő asszonyt illeti a szó.

DR. DÁVID IBOLYA, az MDF képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársaim! Hetek óta beszélnek a politikusok ennek a törvényjavaslatnak és alkotmánymódosításnak az előzményeiről, szinte kivétel nélkül mindegyik vezérszónok említette ezt a kérdést, ezért engedjék meg nekem, hogy magam is ennek a 15 évnek az áttekintésével kezdjem.

Ebben a 15 évben, a rendszerváltozás hajnalán, 1990-től '94-ig az Antall-kormány volt az, amely egy nagyon nagy lépést tett. Megszületett az első és egyetlen olyan törvény, amely a III/III-as törvény volt, amely kibírta az Alkotmánybíróság próbáját, és lehetőséget biztosított arra, hogy az úgynevezett besúgók világába bepillantást nyerhessünk, mi több, még következménnyel is járt mindez. Ezt követően azért volt ott más törvény is. Volt kísérlet arra, hogy hogyan lehet az elévüléssel segíteni a történelmi szembenézést, volt Zétényi-javaslat. Sok minden volt akkor, egy nem volt, tisztelt képviselőtársaim: ebben a Házban senki nem állt fel, és senki nem kampányolt azért, hogy ne csak a III/III-asok, hanem a III/I-esek, a III/II-esek és a III/IV-esek körében is legyen akár csak a közszereplők vonatkozásában megismerhető a múltjuk.

A legmesszebbre ment el akkor a Demszky-Hack-javaslat, amelyet oly sokszor hallunk, de képviselőtársaim, tessenek elolvasni még egyszer; az a javaslat kevesebbet kért, mint amit valójában az Antall-kormány a III/III-as törvényében megfogalmazott. Ennyit arról a történelmi tisztánlátásról, hogy akkor kellett volna megoldani, és immáron már a bűne is annak az időszaknak, hogy nem oldotta meg.

Kérem szépen, amit az akkori körülmények megengedtek, ahhoz képest igen sokat teljesített az Antall-kormány. Kérem, hogy ne állítsák be úgy ezt a kérdést ma, mintha azt ott valaki elrontotta volna, és egy percre gondoljanak vissza a '90-94 közötti időszakra, amikor recsegett-ropogott a szocializmus Közép- és Kelet-Európában, amikor nem tudtuk azt, hogy mikor, hol lesz visszarendeződés, amikor nem tudhattuk 1991-ben, az orosz puccs idején, hogy annak mi lesz a végkimenetele, a következménye. Nos, ha a délvidéki háborút végignézzük, akkor beláthatják, képviselőtársaim, hogy miért nem volt ember itt, aki a hírszerzés, kémelhárítás és egyéb területen nagyobb bepillantást akart volna nyerni a rendszerváltozás hajnalán. De aztán jött egy másik kormány - és akkor már négy évvel voltunk túl a rendszerváltozáson -, akinek megvolt a kétharmada. Megvolt a kétharmada ahhoz, hogy megfelelő jogi környezetet teremtsen, és nem tette.

Szóval összegezve, bizton állíthatom önöknek, hogy soha senki annyit nem tett a történelmi szembenézésért, mint amit a legnehezebb időszakban, a legnehezebb körülmények között munkáját megkezdett Antall-kormány ebben a kérdésben tett.

Tisztelt Képviselőtársaim! Aztán ez a gumicsonttá vált ügy előkerült. Egyetértek a Fidesz vezérszónokával, aki gumicsontnak nevezte ezt az ügyet. Higgyék el nekem, hogy ezt a minősítést a két évvel ezelőtti eljárás miatt vívta ki magának ez a törvénytervezet. Hiszen két éve is vajúdtak a hegyek, vajúdott az MSZP és az SZDSZ, és aztán egeret szültek. Emlékezzenek vissza, hogy fejeződött be annak a két törvénynek a szavazása két évvel ezelőtt!

Az az érzésem, hogy rosszul mennek a dolgok az országban, kell valami téma, ami leköti a média figyelmét, leköti az emberek figyelmét. Én nem kívánom lebecsülni az ügynökkérdést, és az állambiztonsági iratok nyilvánosságra hozatalának fontosságát, de vitatkozhatnánk azon, hogy vajon valóban ez-e a legfontosabb problémánk. Mindenesetre az MDF nagyon nagy örömmel venné, ha a kormánypártok hasonló gyorsasággal és vehemenciával meg hasonló elszántsággal viszonyulnának olyan kérdésekhez, mint például a gyermekszegénység, a 45 év feletti vagy a pályakezdő tartósan munkanélküli honfitársaink munkához jutása, a kis- és középvállalkozások, a gazdálkodók vagy a nyugdíjasok helyzete, vagy akárcsak a másfél éve éppen pihenő közjogi törvénycsomagunk.

Tisztelt Képviselőtársaim! Érdekes párhuzamok vannak abban, ahogyan az ügynökkérdés rendezése időről időre felmerül. A 2003-as törvényjavaslatok kezdeményezője Medgyessy Péter, akkori miniszterelnök volt, aki a személyes érintettsége kapcsán kirobbant ügy után maga kezdeményezett egy törvényt. Az eredeti törvényjavaslatokat azonban már részben saját maga mint képviselő, részben más MSZP-s képviselőtársaival egyetemben nyújtotta be. A benyújtott javaslatok a Sólyom-bizottság, az adatvédelmi ombudsman, az érintett szakértők egyhangú kritikái alapján azonban mind tartalmilag, mind szakmailag alkalmatlan előterjesztések voltak, arra is alkalmatlanok, hogy az Országgyűlés egyáltalán tárgyaljon róluk, ezért azokat visszavonták. Az átdolgozott javaslatokat már a kormány nyújtotta be, és egy újabb kör után, a harmadszori benyújtást követően két törvény közül az egyiket sikerült is elfogadni.

A helyzet most is hasonló, csak ezúttal az MSZP-től indult a kezdeményezés, amelyre Gyurcsány Ferenc miniszterelnök úr sietve rácsatlakozott. Azóta pedig folyamatosan kritizálta és kevesellte a tervezetet. Egyben instrukciókat is adott az előterjesztőknek, alkotmányos aggályait pedig azzal tompította, hogy készen áll az alkotmányt is módosítani, az információs önrendelkezési jog korlátozása érdekében. Ezt a javaslatot is sokan fenntartásokkal fogadták, most azonban mégis elénk került ez a törvénytervezet.

A kormány valóban nem ismer lehetetlent, megint azzal állunk szemben, hogy egy aktuálpolitikai kérdés kapcsán a kormány törvényt, egyúttal magát az alkotmányt írná át saját ízlése szerint, súlyosan korlátozva egy meglévő alapjogot. Emlékezzünk a PSZÁF-törvény vagy a monetáris tanács hasonló indíttatású ügyére is! Az adatvédelmi ombudsman részletesen kifejtette, hogy törvényt úgy kellene megalkotni, hogy ne legyen alkotmányellenes, nem pedig, hogy a hatályos alkotmányt hozzászabni egy politikai ötlethez, ráadásul úgy, hogy alapjogot kívánnak ezzel korlátozni.

(Az elnöki széket Harrach Péter, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

További kérdésként vetődik fel a tervezett szabályozás nemzetközi jogi vonzata is, abban az esetben, ha alkotmánymódosításra sort kerítenek. Az Európai Tanács adatvédelmi egyezményére gondolok, amelynek részes állama vagyunk, továbbá az Európai Unió és az OECD e tárgyban született irányelveire.

 

(11.30)

 

Persze, az is felvethető, hogy ha a miniszterelnöknek ötletei és konstruktív instrukciói is vannak, akkor miért nem a kormány nyújtotta be ezt a törvényjavaslatot. Miért nem ő vállalja ennek jogalkotási és politikai felelősségét a több ezer fős kormányzati apparátusával egyetemben? A két évvel ezelőtti törvényjavaslat is képviselői előterjesztésként indult, meg is bukott, mivel nem állta ki még a minimális szakmai, törvényességi követelményeket sem. Akkor is a kormánynak kellett belenyúlnia a tervezetbe. Elképzelhető, hogy most is így lesz. Ahogyan a történelem ismétli magát, úgy az MSZP képviselői is visszavonták már egyszer a mostani javaslatot, tehát már ez is egy átdolgozott tervezet, és még mindig nem tökéletes. Nem is lesz az, ha a kezdeményező MSZP nem törekszik politikai konszenzusra ebben a kérdésben. Az MSZP már többször jégre ment ebben a tárgykörben a javaslataival, ezért nem érthető, hogy azokat most miért nem a kormány nyújtotta be. A kormányfő és kormány is nem titkoltan támogatja a törvényjavaslatokat, az előterjesztő felelősséget nem vállalja, áthárítja a benyújtó képviselőkre.

Tisztelt Képviselőtársaim! A Magyar Demokrata Fórum nem zárkózik el attól, hogy a további nyilvánosság érdekében megszülessenek a szükséges törvénymódosítások. Támogatjuk, sőt elfogadásra javasoljuk azokat, amelyeknél a szükséges alkotmányos és törvényes garanciák biztosítottak. Fontosnak tartjuk ugyanakkor, hogy kevesebb lendülettel, jóval átgondoltabban közelítsük meg ezt a kérdést. Azt hiszem, hogy az előkészítés során a vitában is minden parlamenti párt részéről nagyfokú visszafogottság várható el az ügy érdemi részével kapcsolatban, hisz mind a négy korábbi kormányzatnak, mind a négy frakciónak, amely ma az Országgyűlést alkotja, volt lehetősége arra, hogy a rendszerváltozáshoz sokkal közelebbi időpontban ezt a kérdést szabályozza. Itt még egyszer szeretném kiemelni: volt egy '94 és '98 közötti időszak, amikor alkotmányos szinten az összes kétharmados törvény módosításával egyetemben parlamenti kétharmadával élhetett volna a korábbi kormányzat, az MSZP-SZDSZ-kormányzat, folytatva azt a munkát, amit heroikusan kezdett meg feles támogatottsággal az Antall-kormány.

A rendszerváltozás óta eltelt másfél évtized alatt sok minden kiderült az ügynökkérdéssel kapcsolatban. Megszületett 1994-ben az Alkotmánybíróságnak egy döntése, amely úgy szólt, hogy a politikai közvéleményt feladatszerűen ellátó személyek, a közhatalmat gyakorlók, a politikai közszereplők és a hivatalban lévő állami vezetők múltjával kapcsolatos adatok meghatározott része nyilvánosságra hozható. Ez akkor is nagyon fontos döntés volt, és ma is jó, ha figyelembe vesszük az Alkotmánybíróságnak ezt a döntését. Nagy felelőssége van annak, aki 15 évvel a rendszerváltozás után e kérdéshez nyúl.

A Magyar Demokrata Fórum részéről továbbra is úgy véljük, hogy ennek a megtisztulásnak a politikai eliten belül kellene elkezdődnie. Elsősorban a politikai pártok és a közélet szereplői számoljanak el önmaguk múltjáról, akikről az alkotmánybírósági határozat szól, és járjanak elöl jó példával. Soha senki eddig nem tiltotta meg senkinek, sem az MSZP képviselőinek, sem az SZDSZ képviselőinek, hogy ezt megtegyék. Ez a lehetőség fennáll, jogszabályban biztosított '94 óta, 2003 óta pedig kiváltképp, mégsem történt ez idáig semmi.

Erre is tekintettel a Magyar Demokrata Fórum azt szorgalmazza, hogy a rendszerváltozást megelőző állambiztonsági szolgálatokkal való együttműködés legyen összeférhetetlen a közjogi, közéleti tisztségekkel. Aki közjogi tisztséget, közfeladatot vállal, attól elvárható, hogy tisztázza a múltját. Számunkra az is elvárható, ha később bebizonyosodik, hogy ez a múlt a közéletben vállalhatatlan vagy nem a valóságnak megfelelő, akkor ennek legyen meg a következménye.

A politikusok legnagyobb tőkéje a szavahihetőségük. Ez a szavahihetőség napjainkra igencsak megkopott a közvélemény szemében. Aki közéleti szerepet vállal, attól elvárhatjuk, hogy az életében ne legyen és ne szerepelhessen olyan tényező, amely tevékenységének átláthatóságát akadályozza, ami által kiszolgáltatottá válik. Mindenekelőtt azt mondjuk, hogy aki az ügynökkérdést meg akarja oldani, először saját magát világíttassa át, és hozza ezt nyilvánosságra. Ezért a Magyar Demokrata Fórum a múlt héten kezdeményezte a párt országgyűlési képviselőcsoportjának, elnökségének és a megyei választmányok elnökeinek az átvilágítását.

A Magyar Demokrata Fórum volt az az egyetlen párt a Magyar Országgyűlés pártjai közül, amelyik - emlékezzenek vissza - a Mécs-bizottság működése után kialakult helyzetben megvált az egyetlen gyanúba keveredett képviselőjétől is. Sem a legnagyobb kormánypárt, sem az ellenzéki párt, sem a törvényjavaslatot kezdeményező SZDSZ hasonló magatartást nem tanúsított. Tisztelt Képviselőtársaim! Kettős mérce és kettős látás jellemzi a mai magyar közéletet. Jó lenne, ha mindenki ezt a kérdést elintézné előbb a saját csapatában, és utána nyúlna hozzá a jogalkotás rendkívül felelős eszközéhez.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az ügynökkérdés rendezése nem válhat újkori boszorkányüldözéssé, egyetértek. Azzal is egyetértek, hogy el kell kerülni, hogy egy átgondolatlan javaslat súlyos jogi, erkölcsi és egzisztenciális körülményekkel járjon több tízezer érintett számára, ugyanakkor a rendszer kitalálói, működtetői, haszonélvezői homályban maradnak. Mikor fog összeállni egy teljes kép, egy olyan kép, ami egy rendszerről megadja nekünk a teljesség igényével azt a lehetőséget, hogy szembe tudunk nézni a múltunkkal? Kérdezem az előterjesztőket: ugye, önök sem gondolják azt, hogy az ügynökök nevének nyilvánosságra kerülése egyet jelent azzal, hogy bátrak voltunk, és szembenéztünk a történelmi múltunkkal? Hol vannak a mozgatórugók? Hol vannak azok az eljárások? Hol vannak a hivatásos szolgálatú emberek, az irányítók, a kiagyalók, a felhasználók? Hol van az állampárt működtetése, az MDP, az MSZMP, a KB, a PB, az ott ülő emberek, akiknek rendelésére dolgozott itt egy egész rendszer? És akik ezt kiagyalták, működtették, hol vannak ők megnevezve? Hol van az ő politikai felelősségük?

A titkosszolgálatok hatékony működése érdekében ugyancsak óvatosan kell az ügynökkérdéssel bánni. A nemzetbiztonsági bizottság ülésén felvett jegyzőkönyv nagyon tanulságos, tisztelt képviselőtársaim. A becslések szerint az állomány 35-40 százaléka, míg a vezetők esetében 60 százalékuk vonatkozásában van átfedés a jelenlegi és a rendszerváltozást megelőző időszak titkosszolgálati állománya között. Nem tudom, hogy az előterjesztők feltették-e már maguknak a kérdést: mi lesz a hazai titkosszolgálatok állományával a törvény hatálybalépése után? Ez az önök felelőssége. Érdekes lenne tudni a tárgyban érintett Belügyminisztérium, Honvédelmi Minisztérium, nemzetbiztonsági szolgálatok szakmai apparátusának a véleményét erről a tervezetről.

A törvényjavaslat előterjesztői kiszolgáltatott helyzetbe hozzák a ma is működő, hírszerzéssel, kém- és terrorelhárítással, a szervezett bűnözés elleni küzdelemmel foglalkozó szolgálatokat és azok teljes állományát, valamint az ügynöki hálózataikat is. Hazánkkal szemben bizalmi válságot teremtenek mind a titkosszolgálatok külföldi társszervezetei, mind pedig a különböző nemzetközi szervezetek vonatkozásában. Az elmúlt évtizedben ezekkel a társszervezetekkel kialakult együttműködés alapja a kölcsönös bizalom. Amelyik országban a hírszerzés vagy a kémelhárítás adatait, közreműködőit nyilvánosságra hozzák, azzal a többi szervezet megszakítja a kapcsolatait. Amelyik országban a megfigyelés alá vont külső vagy belső személyek meggyőződhetnek arról, hogy megfigyelés alá vonták-e őket, ott az ország kiszolgáltatja önmagát.

Tisztelt Képviselőtársaim! Néhány kérdés a törvénytervezetről. A levéltár munkájának kiskorúsítására vagy segítésére négytagú tudományos tanácsadó testület jönne létre. A testület egy-egy tagját a Tudományos Akadémia, a Történelmi Társulat és két tagját a kormány jelölné. A testület feladata elég nehezen körvonalazható, és a minősítéssel kapcsolatos bírósági jogorvoslat is átkerülne ezen testülethez, mellyel megszűnne a levéltár ilyen irányú jogosultsága. Az utóbbi felveti a testület perképességének kérdését is. Mivel ezt a törvény nem mondja ki, ezért vagy a testület elnöke perel mint magánszemély, vagy a Pp. alapján rendelkezni kell arról, hogy a perben a testület részéről ki járhat el.

A javaslat rendelkezik az iratok internetes közzétételéről és azok hozzáférhetővé tételéről. Ez újabb gyakorlati problémákat vetít előre, hiszen mintegy 700-800 ezer oldalnyi anyagról van szó, ami rendkívül időigényes, akár egy évtizedes munka is lehet. Ehhez a jelenlegi állomány jelentős bővítésére, a férőhelybővítésre, új épületre is szükség van. Az iratokat tételesen vizsgálni, válogatni kell, mivel az anyag jelentős része érdektelen vagy értékelhetetlen információkat tartalmaz, illetőleg ügyelni kell arra, hogy olyan információk, adatok, melyek titkossága továbbra is indokolt, nem kerülhessenek nyilvánosságra.

(11.40)

Itt magam is szeretném aláhúzni, hogy az áldozatok - és ebben a helyzetben az áldozatok alatt a megfigyelt személyeket értem -, a megfigyelt áldozatok személyes adatainak a védelmére rendkívüli módon vigyázni kell. Ez a törvény és a XXI. század első parlamentje nem válthatja valóra az ÁVH álmát, hogy a kiagyalt, a megfigyelt, a kitalált személyes dolgokat úgy teregesse a világ elé, hogy utóbb több generáció ennek a hátrányát lássa. No, ezért nem lehet ezt a fajta eljárást úgy elfogadni, ahogy ezt előterjesztették az előterjesztők. Arról már nem beszélve, hogy milyen munkát jelent az, hogy a 700-800 ezer oldal mellett a jelentős része kézzel íródott, ennek feldolgozása ugyancsak jelentősen időigényes, anonimizálni kell az iratokat, és sok minden más probléma jár vele. A lényeg ebből az, hogy ez egy igen tetemes, becsülhetően több milliárdos költségvonzattal járó munka. Tisztelt Előterjesztők! Tisztelt Kormányzat! Hol van ennek a fedezete? Vagy az egész ötlet komolyságát bizonyítja az, hogy egy szó nincs arról, hogy ez milyen költségvonzattal, milyen ütemezéssel járó munka lenne?

Tisztelt Képviselőtársaim! A nemzetbiztonsági bizottság ülésén az is kiderült számomra, hogy az előterjesztők gyakorlati információkkal rendkívül hiányosan rendelkeztek, több, a bizottsági ülésen kiosztott iratfajtával is csak akkor találkoztak először. Olyannyira hiányosak voltak az ismereteik, hogy az előterjesztő képviselője, Burány képviselő úr meg is jegyezte, hogy az internetes közzététellel kapcsolatban az elhangzott információk alapján át kell gondolnia az előterjesztését.

Tisztelt Képviselőtársaim! A Magyar Demokrata Fórum részéről arra teszünk javaslatot, hogy az alkotmánymódosítás kérdéséről folytassa le az Országgyűlés a vitát. Elhangzott az alkotmányügyi bizottságban, hogy a Fidesz úgy, ahogy van, az alkotmánymódosító szöveget szó szerint, módosítás nélkül támogatni képes és hajlandó. Ha önök a saját előterjesztésüket komolyan veszik, a két nagy párt elegendő ahhoz, hogy az alkotmánymódosítás megtörténjen. Ez nyitja meg arra az ajtót, hogy utána elgondolkodjunk azon, hogy milyen ügynöktörvény, milyen levéltári törvény, milyen titkosszolgálati törvény kövesse az alkotmánymódosítást.

Megítélésem szerint, ha nem parlamenti komédiára készülünk, akkor az előterjesztő, aki az alkotmánymódosítást előterjesztette, és aki az alkotmányügyi bizottságban a Fidesz támogatásáról biztosította ezt az előterjesztést, felelősek együtt azért, hogy ne vagdalkozzunk a törvényalkotásban, hanem egy biztos úton induljunk el. Ez az önök felelőssége!

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak.

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A vezérszónoki felszólalások végére értünk. Az együttes általános vitát elnapolom, folytatására és lezárására következő ülésünkön kerül sor.

Soron következik az igazságügyi szakértői tevékenységről szóló törvényjavaslat, valamint az igazságügyi szakértő nem peres eljárásban történő kirendeléséről és ezzel összefüggésben a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat együttes általános vitájának folytatása és lezárása. Az előterjesztéseket T/13674. és T/13675. számon, az alkotmányügyi bizottság ajánlását pedig T/13674/1. és T/13675/1. számon kapták kézhez.

Tisztelt Országgyűlés! Az egyes képviselői felszólalásokra kerülhet sor, 10-10 perces időkeretben. Mivel írásban senki nem jelezte előzetesen felszólalási szándékát, kérdezem, ki kíván felszólalni.

Megadom a szót Gyimesi József képviselő úrnak, Fidesz-frakció.




Felszólalások:   13-16   17-43   43-51      Ülésnap adatai