Készült: 2024.05.05.09:51:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

39. ülésnap (2006.11.28.), 174. felszólalás
Felszólaló Keleti György (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:38


Felszólalások:  Előző  174  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KELETI GYÖRGY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Nagy figyelemmel hallgattam a vezérszónoklatokat és a bizottsági véleményeket is, hiszen majdnem egyedül vagyok nem orvosként ebben a teremben, tehát kérem, hogyha elbotlik a nyelvem, és például ezt a súlyponti kórházat nem tudom megérteni, én kiemelt kórháznak mondom, akkor értsék meg, hogy erről beszélek, vagy ha néhány olyan adatot hozok, énnálam a heveny szívizomelhalás okozta halálozás az infarktust jelent. Ha megengedik, akkor megpróbálok egy kicsit volt katonaként, civilként fogalmazni.

Először is azt szeretném elmondani önöknek, hogy ötödik ciklusban vagyok egyéni országgyűlési képviselő egy adott választókerületben, Oroszlány és Kisbér. A hosszú képviselőségem alatt, úgy visszatekintve, az egészségügy volt az a terület, amiben a legtöbb kudarc vagy a legtöbb siker ért. Hadd soroljak fel néhányat, amelyek közül természetesen van néhány helyi, de van országos is. Komoly gondok voltak annak idején a háziorvosi szolgálat bevezetésével, komoly gondok voltak annak idején az ügyeleti rendszer bevezetésével, de komoly gond volt például Kisbéren a kórházi ágyszám csökkentésével, ami tíz évvel ezelőtt azt jelentette, hogy Kisbéren két osztályt megszüntettek, a sebészetet és a gyermekosztályt. Ezek mellett pedig közel száz ágy megszűnésére is sor került. Az akkori ágyszámcsökkentés, ami a megyét illette, 211 volt, tehát Oroszlány részét Kisbérre terhelték. Meg kell mondjam őszintén, azóta is kapok a választópolgároktól, és azt gondolom, hogy valamilyen módon igazuk van abban a tekintetben, hogy akkor a megye kinézte magának Kisbért, ezt le lehet csontozni, a többiek pedig jórészt meg tudnak maradni. Remélem, most ezek a RET-döntések nem ilyen jellegűek lesznek.

Szeretném elmondani, hogy a kormány programját természetesen támogattam mint kormánypárti képviselő, és többek között azért, mert benne találtam az egészségügyi reformnak a fogalmát, ami pontosan az előző élményeim alapján indokolt volt. Azért volt pozitív élményem is, ide sorolnám azt, hogy például jó néhány falusi háziorvosi rendelőt felújítottunk, hogy néhány példát mondjak, Szákszenden vagy Akán, vagy más helyeken, de megépült Oroszlányban 70 ápolási ággyal egy intézet, ami azt gondolom, hogy egy komoly dolog. És hadd büszkélkedjek azzal, hogy egy hónappal ezelőtt adtuk át a kisbéri kórházat 70 rehabilitációs ággyal és 36 belgyógyászati ággyal, ami, azt mondják, hogy egy egyre inkább jó munkát végző rehabilitációs szakkórházzá kezd válni. Ennek a magam részéről persze örülök, de itt jövök hozzá ehhez a törvényhez, és szeretnék néhány szót szólni.

Először is szeretném elmondani, hogy a törvény abban az értelemben a tetszésemet váltotta ki - nem vagyok szakember -, hogy ezt a bizonyos négyszintű egészségügyi ellátórendszert emlegeti. Én azt gondolom, hogy ez valóban elfogadható, bár rögtön szeretném hozzátenni, hogy ennek az egyik nagyon fontos kiegészítője kell legyen a mentőszolgálat, amiről többen szót ejtettek. Itt szeretném javasolni államtitkár asszonynak, a kormánynak, hogy jó lenne mielőbb látni egy koncepciót a mentőszolgálat fejlesztéséről, mert nagyon szép dolog megígérni 15 percen belül a mentő odaérkezését, csak én kívánom, hogy egy versenyvezetővel menjenek el a Bakonyaljára 15 perces rajtra. És azt gondolom, hogy a mentő nem fog odaérni, mert olyan gyorsan és olyan nehéz körülmények között kell menni, és nyári időt ajánlok, nem télit, amikor hófúvások vannak és egyéb más körülmények.

A háziorvosi rendszer is benne van ebben a négyszintűben, én ezt szintén jónak tartom. Azt gondolom viszont, hogy szintén kéne a kormány részéről valami koncepció, és itt az EU-pénzekkel kapcsolatosan komoly tervek vannak tudomásom szerint a kistelepülési - persze a nagyobbakra is gondolok, ahol indokolt - háziorvosi rendelők körülményeinek kulturált megteremtésére. Egyrészt az európai uniós szabványnak megfelelően, és így már sok faluban nem felel meg az az épület sem vagy az a néhány terem, ahol a háziorvos rendelést folytat; másrészt hogy a betegek, mozgássérültek bejussanak, ezért lépcső helyett megfelelő feljárórendszer kiépítése; harmadrészt pedig azok a higiéniás feltételek, amelyek bizony, bocsánatot kérek, de ma még sok kis faluban nem teljes mértékben adottak a háziorvosi rendelőkben. Ebben persze van felelőssége a háziorvosnak, de felelőssége van a helyi önkormányzatoknak. Csak tessék megmondani, egy 600 fős település hogyan tud 8-10 vagy 15 millió forintot fordítani ilyen célra. Tehát én örülnék, ha a kormány mutatna egy olyan koncepciót, ami például a háziorvosi rendelőintézetek európaivá tevése érdekében születne, és ami erre vonatkozóan mutatna valamit, ami szükséges lenne.

És itt jutottunk el a következő hármas felosztáshoz, ami azt mondja, hogy legyen 20 kilométeren belül szakrendelő intézet, 30-on belül területi kórház, 55 kilométeren belül pedig kiemelt kórház. Én azt gondolom, hogy sokan mondták a körzőt; a körzőt elő kell venni, mert térképen úgy lehet dolgozni, hogy körzővel kell megrajzolni. Csak hát azt gondolom, ezeket a számokat nem szabad ilyen mereven venni, mert ha valaki Súrról Kisbérre be akar menni, akkor az a 16 kilométer, ami olyan távolság, az a közúton rögtön 22-23 kilométerré változik, vagyis sokkal inkább a körülményeket kellene figyelembe venni. De a térképre való rajzolással azért egyetértek, mert így lehet kialakítani valami elképzelést.

És itt rögtön jön a területi kórházra vonatkozó, a RET-ek számára biztosított keret, ami a 2. számú mellékletben van. Szeretném rögtön hozzátenni, hogy ezt a mellékletet ilyen formában nem tudom elfogadni. Nem tudom elfogadni azért elsősorban mint egyéni képviselő, mert a választókerületem egy megyéhez, egy régióhoz tartozik, és olyan kimagaslóan diszkriminatív módon osztották el ezt a kiosztható, pályázható aktív ágyat, ami számomra nem elfogadható, ezt még egyszer szeretném aláhúzni. Hogy elmondjak néhány adatot: az országos átlaghoz képest, tehát ami nyilván nem a legjobban járó régiót jelenti, hanem egy átlagot, 976 ágyat kéne hozzátenni, hogy ez a kerület, illetve ez a térség, a Közép-Dunántúl elérje az országos átlagot. Ahhoz, hogy az országos átlagnak csak a 90 százalékát érje el, ahhoz 488 ágyat kéne hozzátenni, és hogyha a 80 százalékát szeretnénk elérni, akkor 244 ágyat kéne, aktív ágyat, hozzátenni. Én kérdezem államtitkár asszonytól, mi indokolja ezt egy ilyen térségben, ugyanis például a választókerületem egy olyan kistérségbe tartozik, mint Kisbér, amely - és ezt nem én gyártottam, hanem ez nyilván az ÁNTSZ megfelelő tanulmánya alapján készült - (Felmutat egy kiadványt.) az infarktusok tekintetében nemcsak a megye vagy a régió, hanem - magáról a halálozásról beszélek - magasan az országos átlag fölött van. Ez azt jelenti, hogy olyan 145 százalékos - a 100-at véve olyannak, ami az országos átlagot jelenti -, a magasvérnyomásos betegség okozta halálozás tekintetében Kisbér magasan az országos átlag fölött van, az agyiér-megbetegedések tekintetében Kisbér magasan az országos átlag fölött van, és sorolhatnám, például a légzőszervi betegségek okozta halálozás, az is az országos átlag fölött van, vagyis egy rendkívül rossz egészségügyi állapotban lévő kistérségről van szó. Ennél a kistérségnél ez a 2. számú táblázat kilátásba helyezi a veszélyét annak, hogy a kórházban, amit egy hónapja adtak át, meg fog szűnni a belgyógyászat. Rögtön szeretném hozzátenni, hogy én a veszélyt többek között abban is látom, hogy állítólag a minisztériumból kikerültek bizonyos halállisták, én ilyet nem láttam, de a szakmában ezt így emlegetik; ez az a lista, amin rajta van, hogy a tárca melyik területi kórházak megmaradását nem fogja szorgalmazni a RET-ek számára, vagyis fordítva úgy lehetne mondani, hogy azok a kórházak vannak rajta, amit ajánlani fognak a RET-ek figyelmébe a pályázható ágyak megítélésénél.

(17.50)

Rögtön szeretném persze megkérdezni államtitkár asszonytól, hogy létezik-e ilyen lista. Van-e egyáltalán értelme, hogy egy magamfajta képviselő itt felálljon, és megpróbáljon a választókörzetének a lakóiért, betegeiért szót emelni? Mert ha nincs értelme - alig van egy fél percem, be fogom fejezni -, persze akkor azt gondolom, hogy valami más módszert kell választani, ha egy jó törvényt akarunk elérni, ami az emberek érdekeit szolgálja.

Összességében tehát a törvénnyel egyetértek, az abban lévő alapelveket, a felosztást, egyáltalán, hogy az ágyszámok kiosztása a RET-eken keresztül történjen, azt helyeslem, csak azt kérem, hogy a kormány vegye figyelembe, hogy a közép-dunántúli régió túlzottan hátrányos helyzete - ami tíz évvel ezelőtt is jelentősen érződött, most még fokozottabban - megszűnjön, és legalább közelíteni tudjuk az országos átlagot, mert azt gondolom, hogy ilyen egészségügyi - halálozási és egyéb - mutatók esetén ennek a kistérségnek joga van ezt kérni, és ezt most rajtam keresztül kéri önöktől.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  174  Következő    Ülésnap adatai