Készült: 2024.09.21.18:09:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

221. ülésnap (2017.05.08.), 30. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:31


Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A tavalyi több mint 170 milliárd forint után, amely a tavalyi évhez képest az idei többlete az egészségügyi kasszának, a jövő évi költségvetés egy ön által lebecsült, több mint 100 milliárdos tételt tartalmaz. A korábbi években az volt a jellemző 2010 előtt, hogy csökkentek ezek a számok, 2010 után tudtak elkezdeni növekedni, minden évben infláció fölött, most pedig érezhetően két évig 100 milliárd forint fölötti ez az összeg, amivel többől gazdálkodhatnak a kórházak.

Ha csak az ön politikai működésének kör­ze­té­ben látható, található kórházakról beszélünk, a tavalyi év végi célzott többletforrásokból az ajkai Magyar Imre Kórház 432 millió forint többletet kapott, a tapolcai Deák Jenő Kórház 53 millió forint többletet kapott, az ózdi Almási Balogh Pál Kórház és Rendelőintézet pedig 297 millió forint többletet kapott. Ez csak a tavalyi év végi, de országosan is voltak ilyesfajta támogatások, év végén 8,5 milliárd forintot kaptak év végi maradványként gyógyító-megelőző ellátásokra a kórházak, 15 milliárd forintot működési hatékonyság javítására, 45 milliárd forin­tot pedig adósságkonszolidációra, de az azt megelőző évben, 2015-ben is 60 milliárd forintot fordított erre a kormányzat. Azt hiszem, ezek jelentős többlet­for­rások.

Ha megnézzük a gyógyító-megelőző ellátások te­rü­letét, ott 41,7 százalékos a növekedés 2010-hez képest, az alapellátás 52 milliárddal, a háziorvosok 37 milliárddal, a védőnői ellátás 7 milliárddal, a járó­beteg-szakellátás 37 milliárddal, a rezidensek közel 8 milliárddal magasabb összegből gazdálkodhatnak, vagy ennyivel több támogatás jut a költségvetésben, mint 2010-ben amennyi volt. Az Egészségbiztosítási Alap pedig összességében 40 százalékkal magasabb főösszeggel rendelkezik, mint 2010-ben. Ha csak az idei többleteket nézem, tavalyhoz képest gyógyító-megelőző ellátásokra az Egészségbiztosítási Alapban 23 milliárd forinttal van több, ennek a céltartaléka még további 10 milliárd forint, emellett HBCS-re verziós bértöbblet szintén 10 milliárd forint, gyógy­szer­kassza 7,9 milliárd forint, nagy értékű gyógyszer­beszerzés 5 milliárd forint.

Minden részén szinte az egészségügyi kasszának szerencsére több pénz van, ebből a több pénzből tud­nak a kórházak most már gazdálkodni. Minden kór­ház számára a megfelelő eszközök és bérek kigaz­dál­ko­dásának a kerete jóval nagyobb, az Egész­ség­biz­to­sí­tási Alapból nézve 40 százalékkal nagyobb, mint 2010-ben. Azt hiszem, ez egy könnyebbség minden kórház számára. Köszönöm szépen. (Taps a kor­mány­pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai