Készült: 2024.09.24.11:14:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

207. ülésnap (2005.03.21.), 253. felszólalás
Felszólaló Mécs Imre (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 5:48


Felszólalások:  Előző  253  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MÉCS IMRE (SZDSZ), a napirendi pont előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Mindenki kézhez vehette törvényjavaslatunkat, amely azt célozza, hogy valódi verseny alakulhasson ki a kábelhálózatok területén. Úgy vélem, nap mint nap tapasztalhatjuk, hogy általában a hírközlés területén és a távközlési piacon igen élénk verseny van, a 2004. január 1-jétől hatályos elektronikus hírközlési törvény versenyélénkítő szabályozásának köszönhetően. A verseny haszonélvezője, mint ahogy az lenni szokott, a fogyasztó lesz, hiszen a szolgáltatók által felkínált különböző árcsomagok közül mindenki kiválaszthatja a neki legjobban kedvezőt.

Míg azonban a telefontarifák, az internetszolgáltatások és, tegyük hozzá, a mobilszolgáltatások árai jelentős mértékben csökkentek, addig ez nem mondható el a kábelszolgáltatók által kínált lehetőségekről. Sőt, igen sok panasz érkezik hozzánk, képviselőkhöz választóink részéről, amelyek igen sok esetben a kábeltarifák emelkedéséről szólnak. Ezen a területen ugyanis a műsorelosztókkal szemben a vételkörzeti korlát fenntartásával nem tud igazi verseny kialakulni. A vételkörzeti korlát miatt kevés a nagybefektető a piacon. Néhány jól működő nagy társaság mellett több száz apró vállalkozás tengődik.

A jelenleg hatályos szabályozás a nagyvállalkozásoknak kedvez, azok képesek nagyobb műsorválasztékot és jobb minőségben szolgáltatni, és csak azok képesek hálózataikat a széles sávú internetezésre alkalmassá tenni. Képviselőtársammal benyújtott törvénymódosításunk a vételkörzeti korlát teljes eltörlésére irányul. Korlátozás nélkül a műsorelosztó vállalkozások növelhetik szolgáltatási területüket, nőhet a penetráció, megteremtődhetnek a feltételek a verseny élénküléséhez, aminek a fogyasztók csak nyertesei lehetnek.

Ez a változtatás emellett jogharmonizációs kötelezettségünk is. A vonatkozó uniós irányelv értelmében a tagállam kötelessége azt biztosítani, hogy bármely vállalkozás jogosult legyen elektronikus hírközlő hálózatot létrehozni és azt működtetni.

 

(20.00)

Vagyis szűnjön meg a korlátozás a kábelhálózatok építése, bővítése és az azon való szolgáltatási jogosultság tekintetében is.

Tisztelt Ház! Az önök előtt lévő javaslatot immár harmadszor vitatja meg az Országgyűlés. Első alkalommal történt ugyan kedvező elmozdulás, de az uniós elvárásokhoz és a kábelpiaci verseny élénküléséhez ez még nem elegendő. Tekintettel az uniós követelményekre, valamint az elektronikus hírközlési törvénnyel való összhang érdekére és annak megteremtése szükségességére, módosítani kell a rádiózásról és a televíziózásról szóló törvényt is. Bízom képviselőtársaim együttműködésében, abban, hogy ez a törvénymódosítás - amely elsősorban a lakosság érdekeit szolgálja - kedvező fogadtatásra talál.

Engedjenek meg néhány mérnöki gondolatot is. Amikor láttam a mobilhálózatok hihetetlen fejlődését és azt az óriási redundanciát, ami azáltal keletkezett, hogy három teljes kiépítettségű mobiltelefon-hálózat jött létre, akkor tudtam, hogy az eredeti minimál ekvivalensekre szorítkozó műegyetemi oktatással szembekerültünk. Meg kellett állapítanom, hogy a mobilárak ennek ellenére állandóan csökkentek, és kialakult egy egyre lefelé tartó egészséges mobilárszint, a mobilvállalkozások pedig jelentős versenyt biztosítanak. Úgy gondolom, nem célszerű azokat a “regáléknakö nevezett kivételes helyzeteket fenntartani, amelyek egy-egy területen kizárólagos jogot biztosítanak egy-egy szolgáltatónak. Jöjjön be ide a verseny, és a fogyasztók javára alakuljanak ki egészséges árak.

Éppen ezért kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a rádiózásról és a televíziózásról szóló 1996. évi I. törvény, valamint az elektronikus hírközlésről szóló 2003. évi C. törvény jogharmonizációs célú módosításáról szóló törvénymódosító javaslatunkat tárgyalja meg és fogadja el.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket.




Felszólalások:  Előző  253  Következő    Ülésnap adatai