Készült: 2024.05.05.21:06:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

244. ülésnap (2009.11.17.), 44. felszólalás
Felszólaló Frankné dr. Kovács Szilvia (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:02


Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FRANKNÉ DR. KOVÁCS SZILVIA (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A már elfogadott és reményeink szerint rövidesen kihirdetett polgári törvénykönyv nagykorú személyek védelmét szolgáló jogintézményként bevezeti a gondnok önálló eljárásra való feljogosításának lehetőségét, a támogatott döntéshozatal jogintézményét, amelyek alkalmazásához szükséges eljárásjogi feltételeket e törvény nemperes eljárásként szabályozza.

(Az elnöki széket Pelczné dr. Gáll Ildikó, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Érdemes tehát rövid áttekintést adni a polgári törvénykönyv személyekről szóló könyvében bevezetett újdonságokról, amelyek a gondnokság rendszerének leglényegesebb változásait célozzák. Röviden szeretnék erről beszélni.

Így például nagyon fontos rendelkezése a kizáró és általános korlátozó gondnokság megszűnése; a cselekvőképesség csak meghatározott ügycsoportra korlátozható a jövőben; a gondnokrendelés bírói hatáskörbe kerül, és a kötelező felülvizsgálat időtartama öt év. A szabályozás megváltozásának indokait is át kell tekinteni, hiszen nemcsak magyar civil szervezetek észrevételei és jelzései tették szükségessé a rendelkezések meghozatalát, hanem nemzetközi szabályzatokból is eredő kötelezettsége van Magyarországnak e tekintetben; így például az ENSZ-egyezmény a fogyatékossággal élő személyek jogairól, az Európa Tanács Miniszteri Bizottságának R4-es ajánlása a cselekvőképtelen nagykorúak jogi védelméről.

És ha egy kicsit nemzetközi kitekintést is végzünk, akkor láthatjuk azt, hogy e szabályozás megszületésének Magyarországon belül keresendők elsődlegesen mégis az okai. Hiszen Magyarországon rendkívül magas a gondnokság alatt állók száma, 70 ezer fő. Csehországban összesen 30 ezer fő, Szlovákiában 13 ezer fő, Svédországban 3500 fő. Magyarországon a gondnokoltak többsége kizáró gondnokság alatt áll jelenleg, tehát semmilyen módon nem vesz részt az őt érintő döntések meghozatalában, ami akadályozza a gondnokoltak integrálódását a társadalomba.

Az új polgári törvénykönyv külön törvény alapján lefolytatott eljárásban feljogosíthatja a gondnokot a korlátozás alá sorolt ügycsoportokban vagy ezeken belül egyes ügyekben, hogy a gondnokolt helyett és nevében, meghatározott feltételek esetén önállóan járjon el, és önálló jognyilatkozatot tegyen. Jelen javaslat tartalmazza az ezekkel kapcsolatos eljárási szabályokat, a bírósági illetékességi szabályokat egyaránt.

Az eljárás rendjét mögöttes szabályként a polgári peres eljárás szabályai alkotják, a nemperes eljárás sajátosságait figyelembe véve. Lényeges kívánalom volt az eljárás gyorsaságának és a garanciális szabályok megteremtésének igénye. Ezen elvárásnak a javaslat megfelel, hiszen minden, a polgári törvénykönyvben meghatározott alapelvnek és szabálynak megfelelően állapítja meg a követendő eljárási rendet, az illetékességi szabályokat, a felek meghallgatásának kötelezettségét, a gondnok önálló eljárásának eseteit, annak lehetőségeit, feljogosításának hároméves maximális időtartamát és a felülvizsgálati eljárás szabályait is.

A törvényjavaslat nemperes eljárás keretében biztosítja a támogató döntéshozatal szabályait és a támogató kirendelésének szabályait is. Ebben a kérdéskörben a szabályozással érintettek a szociális kapcsolatokkal nem rendelkező, értelmi képességük, pszichés állapotuk, szenvedélybetegségük miatt segítségre szoruló, cselekvőképességükben nem korlátozott személyek. Egy vagy több, a támogatottal bizalmi viszonyban álló személy segítséggel látja el az ítélőképességében korlátozott személyt döntései meghozatalában.

Támogató lehet bármely családtag vagy barát, aki ezt vállalni tudja. Azok számára, akik nem családban élnek, vagy nincs ilyen személy körülöttük, hivatásos támogató néven bevezetendő jogintézmény nyújt segítséget. A támogatott döntéshozatal nem korlátozza az érintett cselekvőképességét, hanem korlátozás nélkül részesíti olyan védelemben, amelynek segítségével ügyeiben el tud járni, és így cselekvőképességét megőrizheti.

Tisztelt Ház! A közös nyilvántartásra vonatkozó szabályok megjelennek a törvényjavaslatban, amelyek biztonságot jelentenek nemcsak a felek számára, hanem harmadik személy számára is. A törvényjavaslatban megjelent szabályok garanciát jelentenek a polgári jog alapelveinek megfelelő eljárás lefolytatására és az emberi jogok alkotmányos gyakorlására. Kérem a tisztelt parlament képviselőcsoportjait, hogy támogassák a törvényjavaslat elfogadását.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Szórványos taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai