Készült: 2024.09.22.23:39:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

244. ülésnap (2009.11.17.), 2. felszólalás
Felszólaló Dr. Mester László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:34


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MESTER LÁSZLÓ (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Ház! 2009. november elején a Magyar Köztársaság elnökének meghívására Magyarországra látogatott az Örmény Köztársaság elnöke, Szerzs Szarkiszjan. E régen várt, őszinte örömmel üdvözölt látogatás kapcsán szeretnék pár gondolatot felidézni itt, a Magyar Országgyűlésben az örmény-magyar kapcsolatok köréből, és köszönetet mondani azoknak, akiknek munkálkodása hozzájárult e látogatás előkészítéséhez.

Az örmény-magyar kapcsolatok több száz évre nyúlnak vissza, e népcsoport mély nyomokat hagyott mind a magyar köz-, mind pedig a kultúrtörténetben. Egészen a közelmúltig azonban központi szinten erről kevés szó esett, pedig ma is mintegy 30 ezer örménységhez kötődő személy él Magyarországon. Helyi szinten immár több mint egy évtizede, hogy Budapest XVIII. kerület önkormányzata felvállalta az örmény hagyományok ápolását. E munkánkhoz jelentős segítséget kaptunk a nagy számú, igen aktív és lelkes kerületi örmény közösségtől, amelynek kezdeményezéseit mindvégig támogattuk. Együttműködésünk eredményeképpen testvérvárosi kapcsolat jött létre kerületünk és az ősi örmény kulturális centrum, Artasat városa között.

Pestszentlőrincen felállításra került az örmény-magyar katonai emlékmű, amely a második világháború örmény áldozatainak állít emléket, és amelynek párja Jerevánban található. Az emlékművet egyébként a jelenlegi köztársasági elnök és az akkori honvédelmi miniszter avatta fel. Jelenleg ez az egyetlen örmény-magyar katonai emlékmű az országban. Együtt emlékeztünk és emlékezünk minden márciusban közös múltunkra, az örmény származású aradi vértanú, Kiss Ernő honvéd altábornagy pestszentimrei emléktáblájánál. Önkormányzatunk rendszeres kapcsolatot tart Örményországgal, delegációnkat szinte valamennyi örmény közjogi méltóság fogadta már.

E sokrétű kapcsolat kialakításáért és működtetéséért köszönetet mondok Szárkiszán Ádámnak, az Országos Örmény Önkormányzat elnökének, és külön köszönetet szeretnék mondani az Országos Örmény Önkormányzat alelnökének, a kerületi örmény kisebbségi önkormányzat elnökének, Nazarjan Hamletnek, aki évtizedek óta önzetlenül munkálkodik az örmény-magyar kapcsolatok elmélyítésén, és elévülhetetlen érdemei vannak a mindkét országbeli örmény-magyar katonai emlékmű létrehozásában. E kapcsolatok talán most, elnök úr látogatásával új lendületet vesznek. Őszintén bízom benne, hogy az elnök úr vezette, üzletemberekből is álló delegáció látogatása, az első örmény-magyar üzleti fórum megrendezése nyomán megélénkül országaink között a kereskedelem, egyre többen látnak majd befektetési lehetőséget hazánkban.

Régi nyitott kérdés a magyarországi örmény diplomáciai képviselet ügye is, amelyben reményeink szerint a most aláírt örmény-török egyezmény hozhat változást. A belpolitikai adottságok ugyanis, a közös múlt, az élő kulturális kapcsolatok, az itthoni örmény diaszpóra, mind adottak. Ha ezek mellé még az élénkülő gazdasági kapcsolatok is csatlakoznak, úgy vélem, minden feltétel adott lesz a kétoldalú közvetlen kapcsolatfelvételhez.

Az Interparlamentáris Unió magyar tagcsoportja, Magyar-Örmény Baráti Tagozatának elnökeként, az egyik legjelentősebb magyarországi örmény kisebbséggel rendelkező Budapest XVIII. kerület polgármestereként, valamint Artasat város díszpolgáraként köszönöm tehát a barátságos fogadtatást, köszönöm mindazok hosszú évek óta csendben végzett munkáját, amelynek eredményeképpen mostanra a legfelsőbb szintű kapcsolatfelvétel is létrejöhetett a két ország között.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Szórványos taps.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai