Készült: 2024.09.22.11:41:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

242. ülésnap (2012.11.27.), 156. felszólalás
Felszólaló Dr. Dorosz Dávid (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:32


Felszólalások:  Előző  156  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. DOROSZ DÁVID (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az előttünk fekvő törvényjavaslat szintén egy folyamat része, egy olyan folyamatnak a része, amely 2010-ben indult el, és amely a rendvédelmi dolgozókkal szemben nem megfelelő politikát folytat. Egy olyan politikát folytat, amit a Lehet Más a Politika nem tud támogatni. Egy olyan politikát látunk, amelynek egyik állomása volt az a semmisségi törvény, amely lényegében hazugnak mondott ki minden rendőrt; állomása volt a rendvédelmi szakszervezetek megfegyelmezése, lényegében a rendvédelmi szakszervezetek teljes szétverése. Önök azért nyújtottak selyemzsinórt a rendvédelmi szakszervezeteknek, mert ők voltak azok, akik először álltak ki az önök hatalma és a megszorítások politikája ellen.

Ennek a folyamatnak egy újabb része ez a törvény. Egy olyan törvény, amelyben nagyon súlyos korlátozások és nagyon súlyos újdonságok vannak, amellett, hogy vannak benne támogatható elemek. Ezek közül kivételesen szerencsésnek tartjuk azt, hogy még a tárgyalási folyamatoknál, illetve az egyeztetések során felmerülő lehetőségként a pótlékok megvágása végül nem került bele a törvényjavaslatba. Ennek kifejezetten örülünk, hogy egy újabb megszorítást nem kell elszenvednie azoknak az embereknek, akik a hazájukért és a magyar emberekért áldozzák az életüket.

Továbbra sem tudjuk azonban támogatni a kifogástalan életvitel vizsgálatát. Azt gondoljuk, hogy ez az eszköz semmi másra nem jó, mint az állomány megfélemlítésére. Önök azt vallják, hogy az elnyomó társadalompolitika mellé elnyomott rendvédelmi dolgozókra van szükség, ennek egyik eszköze a kifogástalan életvitel vizsgálata. Eddig sem támogattuk sem a bevezetését, sem pedig az alkalmazását ennek a módszernek. Továbbra sem tudjuk támogatni azt, hogy bármilyen toldozgatással-foldozgatással ezt az eszközt továbbra is használják azok ellen, akik ezt nem érdemlik meg.

Újabb eljárásként, illetve visszakerül a törvénybe egy régi eljárás, méltánytalansági eljárás. Azt gondoljuk, hogy ez sem elfogadható. Most már a törvényben lényegében öt olyan jogcím van, amivel meg lehet szüntetni a jogviszonyt, öt olyan jogcím van, amivel meg lehet regulázni és félelemben lehet tartani azokat a rendőröket, akik éjt nappallá téve az emberek biztonságáért dolgoznak, és megpróbálják a rendet fenntartani olyan vidéki kistelepüléseken, kisvárosokban is, ahol minden anyagi nehézség ellenére, a felszerelés hiánya ellenére is ők azok, akik ott állnak a vártán, és ők azok, akik minket megvédenek. Önök pedig ezt azzal hálálják meg, hogy újabb és újabb lehetőséget teremtenek arra, hogy különböző vizsgálatok, különböző titkosszolgálati eszközök bevetése után ezeket az embereket az állományból eltávolítsák. Mi ehhez nem asszisztáltunk eddig sem, és ezután sem fogunk asszisztálni, így aztán az ötödik olyan lehetőséget, amelyet önök bevezetnek a törvényben, hogy el lehessen küldeni valakit a szolgálatból, ezt nem tudjuk támogatni.

Szintén nem tudjuk támogatni az Országgyűlési Őrséggel kapcsolatos szabályozást sem, hiszen magával az országgyűlési őrség felállításával sem értünk egyet. Azt gondoljuk, hogy a Terrorelhárítási Központ után, ami lényegében Orbán Viktor magánhadserege, nem gondoljuk azt, hogy Kövér László elnök úrnak is egy magánhadsereget kellene teremtenünk. Nem értünk egyet azzal, hogy januártól kezdve az országgyűlési őrség lényegében egy bevethető fegyver lesz az ellenzéki képviselők ellen. Nem gondoljuk, hogy erre van szüksége a magyar parlamentnek. A magyar parlamentnek arra lenne szüksége, hogy önök megfelelő törvényhozási folyamatokban gyakorolják a többségüket, nem pedig visszaélve a többségükkel, lényegében egy az egyben mindent átpasszírozzanak a törvényhozáson.

Éppen ezért ugyanúgy, ahogy az országgyűlési őrség felállítását, így a vele kapcsolatos szabályozást sem tudjuk támogatni. Azt gondoljuk, hogy ha Kövér László ennyire vágyik valamilyen hadseregre, akkor vegyünk neki néhány ólomkatonát (Babák Mihály: Üljél már le, kérlek!), ezzel ő is jól járna, mi pedig megspórolnánk több milliárd forintot az adófizetők pénzéből, amit itt önök erre az őrségre akarnak költeni. Sokkal jobb helyen lennének ennek a forrásnak a pénzügyi eszközei például azoknak a rendőröknek a zsebében, akik a mai napig nettó 80-90 ezer forintért járőröznek havonta. Erre kellene költeni, nem pedig arra, hogy itt mindenféle őrségeket felállítsanak. (Babák Mihály közbeszól.)

További módosító javaslatokat fogunk benyújtani az üdülési joggal kapcsolatban, illetve a keresetlevél beadásával kapcsolatban. Ezek részletszabályok, amiknél azt gondoljuk, hogy jó irányba indult el a törvényalkotó, de vannak benne problémák, és ezeken javítani kell.

Összefoglalva azt tudom elmondani, hogy ez továbbra is minden jó igyekezet ellenére egy rossz irányba történő szabályozás, egy olyan szabályozás, amely nem erős rendőrséget épít, hanem egy megfélemlített rendőrséget épít. Nem egy olyan rendőrséget épít, amely erősebben, hatékonyabban tud fellépni a bűnözés ellen, hanem egy olyan rendőrséget épít, ami senki másnak nem szolgálja az érdekeit, csakis Orbán Viktor és Pintér Sándornak. Mi ezt a folyamatot továbbra sem tudjuk támogatni, éppen ezért a törvényjavaslatot sem fogjuk támogatni.




Felszólalások:  Előző  156  Következő    Ülésnap adatai