Készült: 2024.04.29.02:26:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

262. ülésnap (2017.11.28.), 156. felszólalás
Felszólaló Dr. Répássy Róbert (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 3:29


Felszólalások:  Előző  156  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Nem gondoltam, hogy ez a rövid törvényjavaslat ilyen heves érzelmeket vált ki az ellenzéki képviselőkben, bár elhallgatva némelyik hozzászólást, az a benyomásom támadt, hogy önöknek két nagy problémájuk van: az egyik az, hogy kötelezően bevezettük az elektronikus ügyintézést, a másik problémájuk meg az, hogy kivételt teszünk a kötelező elektronikus ügyintézés alól. Tehát valószínű, hogy nem a törvényjavaslattal van bajuk, hanem a kormánnyal, ez ki is derült a hozzászólásaikból.

Arra kérem önöket, hogy mégis fontolják meg a törvényjavaslat támogatását, mert akár azoknak az állami szerveknek vagy bármilyen más szolgáltatóknak, amelyek kötelezettek ugyan az elektronikus ügyintézésre, de nem tudnak ennek megfelelni, nem tudnak ennek határidőre eleget tenni, akár azoknak az állampolgároknak, akik ügyeket szeretnének elektronikusan elintézni, nem jó egy bizonytalan helyzet. Ennél már sokkal jobb az, ha néhány állami szerv vagy néhány más szerv esetén a kormány megállapítja, hogy átmenetileg nem készültek fel az elektronikus ügyintézésre.

(15.30)

Természetesen számon lehet kérni egy törvényen, hogy miért nem tartják be, és ez jogos is. Tehát minden törvénnyel szemben nyilván számon lehet kérni. Az a kérdés, hogy mi a helyzet akkor, ha technikai, műszaki, informatikai okokból vagy akár költségvetési okokból nem tudott felkészülni egy szervezet az elektronikus ügyintézésre. Akkor mi a helyesebb? Ha ezt a kötelezettségét végleg megszüntetjük ennek a szervezetnek, vagy pedig megállapítja a kormány, hogy átmenetileg nem tudja az elektronikus ügyintézést kellő biztonsággal garantálni.

Mert azért láttunk már olyat, hogy formálisan elektronikus ügyintézésre lehetőség van, de akadozik, nem működik, számos probléma van vele, tehát még a tesztüzemen kívül is számos akadály merülhet föl. Ezért azt hiszem, hogy sokkal inkább az ügyek intézésének érdekét vagy a polgárok érdekét szolgálja, ha egyes szervezetek esetén a kormány bevallja vagy megállapítja, hogy az a szervezet nem tudja biztosítani az elektronikus ügyintézést.

Szerintem ez a törvény korrekt, ez a törvény azt a célt szolgálja, hogy minél több ügyet lehessen elektronikusan elintézni, és biztos vagyok benne, hogy néhány év múlva már nem lesz szükséges megállapítani egy-egy állami szervezetnél, hogy nem tudja biztosítani a szolgáltatást, mert mindenki át fog térni az elektronikus ügyintézésre. De amíg ilyen elfordulhat, addig nem terhelhetjük az ügyintézőket vagy az állampolgárokat azzal, hogy egy bizonytalan helyzet legyen. Ez a törvény lehetőséget ad arra a kormánynak, hogy átmenetileg megállapítsa azt, hogy egy szervezet nem tudja működtetni az elektronikus ügyintézést.

Tisztelt Ház! Kérem, hogy fontolják meg a törvényjavaslatot, és támogassák szavazataikkal. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  156  Következő    Ülésnap adatai