Készült: 2024.05.04.06:29:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

148. ülésnap (2016.05.09.), 88. felszólalás
Felszólaló Dr. Ónodi-Szűcs Zoltán Gusztáv
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:03


Felszólalások:  Előző  88  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ÓNODI-SZŰCS ZOLTÁN GUSZTÁV, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Már a kérdésfelvetést is nagyon furcsának találom, hiszen a két egészségügyet működtetés kapcsán azt kell mondanom, hogy az MSZP-kormány alatt egy egészségügyet sem tudtak működtetni. Azért merem ezt állítani, hiszen én abban a kórházban dolgoztam, ahonnan a forráskivonások miatt több mint 600 embert kellett elbocsátani 2007-ben. Hogyha ezt nem tudja elhinni, akkor hozom tanúnak a másik 1800 dolgozót, aki akkor a kórházban dolgozott. (Gőgös Zoltán: Azért, mert nem volt jó a vezető!)

Tény és való, hogy a kórházműködtetésre az elmúlt időszakban minden évben infláció felett költött a kormány. Az is tény, hogy olyan problémát én nem tudok most önnek felidézni ezek közül, amiket most ön mondott, amelyek a Fidesz-kormány alatt jöttek volna létre, ezek mind a korábbi időszakból örökölt problémák.

(15.40)

Szeretnék végigmenni azokon a pontokon, amik egyébként szerepeltek ezen a listán, engedelmükkel, hogyha megtehetem.

A várólisták kapcsán. Ez a kormány volt az, amelyik egyáltalán volt olyan bátor, hogy ezzel a gonddal szembenézzen, és megszámolja azt, hogy összességében az országban hányan vannak várólistán. Amikor ez megtörtént, akkor több mint 77 ezer fő volt rajta. Jelenleg ez a szám kevesebb, mint 33 ezer.

Azt is el kell mondanom, hogy abban a műtéti körben, amely ma Magyarországon várólistára van kötelezve, összesen több mint 200 ezer műtét történik. Döntsék el önök, hogy ha ez így van, akkor a 33 ezres szám sok-e vagy kevés. Én azon a véleményen vagyok, hogy ez kevés, kevesebb, mint bárhol Európában.

Az elvándorlás kérdése. Ha azt a számot nézzük meg, hiszen ha valaki más-más országba akar pályázni, akkor többször kell kikérnie a hatóságtól a bizonyítványt, ha csak azt nézzük, hogy hányan kértek először engedélyt a hatóságtól, akkor azt kell mondjam, hogy miközben ezelőtt hat évvel még 900 fő körül kértek hatósági bizonyítványt, ez a szám az elmúlt évben 500 alá csökkent, tehát 40 százaléknál nagyobb mértékű az elvándorlás csökkenése. Ha az a kérdés, hogy ez még mindig sok-e ‑ nyilván sok ‑, azonban a tendencia megfordult: nem növekszik az elvándorlás mértéke, hanem csökken.

Ha a bérkérdésről kell beszélgetnünk, akkor azt kell mondjam, hogy az ágazat volt az első, ahol egyébként 2012-ben és 2013-ban béremelés történt, összességében 27 százalékos bérkiáramlás-növe­ke­dést lehet megfigyelni. Ez nyilván nem fog megállni, hiszen önök is tudják, hogy a költségvetés vitájában újabb béremelés fog következni az egészségügyben. Tehát azt gondolom, hogy minden olyan gondot, amelyet ez a kormány örökölt, megpróbálja kezelni. Úgyhogy tisztelettel szeretném kérni a Házat, hogy fogadja el a válaszomat. Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  88  Következő    Ülésnap adatai