Készült: 2024.04.26.07:12:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

148. ülésnap (2016.05.09.), 18. felszólalás
Felszólaló Kósa Lajos (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:00


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KÓSA LAJOS (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! (Németh Szilárd István: Kedves Tóbiás Úr!) Kedves Frakcióvezető-társam! (Zaj. ‑ Az elnök csenget.) A legkevésbé sem szeretném rontani a Szocialista Párt elnökségéért vívott küzdelmében az esélyeit, ezért élesen támadni fogom, nehogy véletlenül félreértse bárki azt a személyes véleményemet, amit itt bekiabálással mondtam, hogy ön egészen kiváló elnök és frakcióvezető. Azonban senkinek nem kerülheti el a figyelmét az, hogy Tóbiás József nyílt törvénysértésre buzdította a parlamentet. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Úgy van! ‑ Moraj az MSZP soraiból. ‑ Zaj. ‑ Gőgös Zoltán: Olvastad? Elolvastad, amit benyújtottunk? Mi lenne, ha arról beszélnél?) Persze ez nem meglepő, hiszen emlékszünk arra a kijelentésére, egy aktívaértekezleten mondta Tóbiás úr, hogy a törvények nem számítanak, majd a választási kampány végén leülünk, és megbeszéljük, hogy mennyi a büntetés. (Zaj. ‑ Gőgös Zoltán: Ezt az Orbán mondta, ne hülyéskedj már! ‑ Zaj. ‑ Az elnök csenget.)

Most arra tett javaslatot, hogy a parlament fittyet hányva minden létező jogszabálynak, támogassa a szocialisták azon javaslatát, amely egyébként még nincs a Ház előtt, hogy a parlament írjon ki népszavazást az önök által feltett két kérdésben. (Közbeszólások az MSZP soraiból: Nem ez van leírva! ‑ Zaj.) Persze ennél egyszerűbb politikai blöff nem is létezik, hiszen ha lett volna ‑ vagy van ‑ százezer aláírásuk, akkor természetesen beviszik a Választási Irodához, ahol 60 nap áll rendelkezésre, hogy ezt mind hitelesítsék.

(13.50)

Ha ez nem történik meg, akkor ennek hiányában a parlamentnek nincs miről dönteni. Ha a parlamenthez fordul a Nemzeti Választási Bizottság, megállapítva egy határozatában, hogy lehet erről a kérdésről népszavazást kérni, ekkor, számolja ki, kedves Tóbiás frakcióvezető-társam, semmilyen jogi lehetőség nincs arra, a törvényeket betartva, hogy a két népszavazást egy időben lehessen kiírni. (Gőgös Zoltán: A kötvénnyel mi van?) Még akkor sem lehet kiírni, hogyha az államfő az úgynevezett 38 napos szabályt veszi figyelembe; egészen egyszerűen nem ér össze a kettő.

Nekünk, a parlamentnek a kérdésről a kényszerbetelepítés kapcsán 30 napon belül döntenünk kell; az önök még be sem adott, állítólag meglévő 100 ezer aláírásáról 60 napig fog a Nemzeti Választási Iroda számolni, és döntést hozni, hogy megvan-e vagy sincs. De bizonyára az egészet csak abban a kontextusban szabad értelmezni, hogy dúl az elnökválasztási kampány a Szocialista Pártban, egészen kiváló elnökjelöltek vannak, akik mindenfajta blöffel próbálnak egymás fölébe keveredni vagy elnyerni a tagság szimpátiáját, és itt tényleg az a helyzet, hogy a jogszabályok nem számítanak még Tóbiás frakcióvezető-társamnak sem. De annyi jogtudós ül ott ön körül, kérdezze már meg, hogy a Nemzeti Választási Irodának milyen határidős kötelmei vannak, a parlamentnek milyen határidős kötelmei vannak, és onnantól kezdve nagyon gyorsan rá fog jönni, hogy amit ön mond, az képtelenség.

A parlament egyetlenegy dologban tud most dönteni: hogy kiírjuk-e a kényszerbetelepítés kapcsán a népszavazást. Én azt javaslom, hogy támogassa a parlament a kiírást. A szocialisták nem létező, primitív politikai blöffnek minősíthető kezdeményezését pedig majd akkor vitassuk meg itt, ha előálltak a 100 ezer aláírással, de még jobb, ha 200 ezerrel állnak elő. Sőt, ha önnek igaza van, és olyan az elégedetlenség az országban, akkor Tóbiás József hívószavára egymillió aláírás sem illúzió, vagy kétmillió. Hiszen ön nap mint nap nemzethalált, közvetlen gazdasági csődöt, összeomlást és hasonlókat vizionál. (Tóbiás József: Soha nem jelentettem ki semmi ilyet.) Ha ez igaz lenne, akkor a 200 ezer aláírás, kedves elnök úr, meg se kottyan, egy fővárosi szervezetnek 500 ezret kéne begyűjteni. (Gőgös Zoltán: El sem olvastad, Lajos, az a baj.) De mi várjuk azt a 100 ezret, még azt sem látta senki, csak önök beszélnek róla.

Én azt gondolom, hogy ha valóban állást szeretnének foglalni fontos, a jövőnk szempontjából meghatározó kérdésben, itt a lehetőség: döntsenek úgy, hogy nem egymillió kínait invitálnak az országba, mint akkor, amikor kormányon voltak (Gőgös Zoltán: Azokat a Szijjártó hozta ide be.), hanem döntsenek úgy, hogy a parlamenttől senki ne vehesse el azt a jogot, hogy eldöntsük, hogy kivel akarunk hosszú távon együtt élni és kivel nem. És mondjanak önök is nemet a kényszerbetelepítésre, ha kínaiakról van szó, ha másokról. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai