Készült: 2024.09.24.00:52:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

197. ülésnap (2012.06.04.), 313. felszólalás
Felszólaló Ágh Péter (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:50


Felszólalások:  Előző  313  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ÁGH PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A most napirenden lévő munka törvénykönyvéről szóló törvényjavaslat több ponton érinti a Magyar Honvédség működését és szabályozását. Módosításra kerülne a két legnagyobb, a honvédséget érintő törvény, a Hjt. és a Hvt. és több, nem közvetlenül a honvédséget érintő törvény módosítása is.

Először a honvédelemről és a Magyar Honvédségről, valamint a különleges jogrendben bevezethető intézkedésekről szóló törvény, azaz a Hvt. módosításáról mondanék pár szót. Jelenleg a Magyar Honvédség szállítóeszközeire és műszaki gépeire nem jogosult a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat. Azonban ez a törvénymódosítás lehetőséget biztosítana arra, hogy a honvédség szállító eszközei és műszaki munkagépei, a rendszeresített harci járművek és fegyverzet kivételével, kérelemre, a honvédelmi miniszter engedélyével, megállapodás alapján, természetesen térítés ellenében, ideiglenesen átengedhetőek lennének a KNBSZ számára. Erre azért van szükség, mert a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat nem része a honvédségnek, ezért az erre jogosult szervezet készenlét fokozása esetén sem tud haditechnikát biztosítani. A javaslat tehát rendezné ezt a helyzetet.

Szintén a Hvt. módosításával kívánja rendezni a javaslat katonai jelképek fogalmát, amelybe a honvédség főparancsnokának lobogója, a csapatzászló, a zászlószalag, a hadi lobogó, az árbocszalag, a történelmi zászlósor és a felségjel tartozna.

A honvédelmi miniszter pedig ezzel kapcsolatban rendeletben szabályozná a katonai jelképek tartalmi elemeit, leírásait, az adományozásukra és használatukra vonatkozó szabályokat.

A Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak jogállásáról szóló törvény módosításra kerülne a törvényjavaslat által, mégpedig több ponton is. Ezek közül fontosnak tartanám kiemelni a harctéri mentő katona fogalmának bevezetését. A jelenleg hatályos Hjt. harctéri életmentő katona kifejezését alkalmazza, azonban ez az elnevezés félreértésekhez vezethet, hiszen a harctéri életmentő katona egy, az Amerikai Egyesült Államok egészségügyi szakkiképzési rendszerében használt, pontosan definiált fogalom, amely a harctéren, műveleti területen leggyakoribb halált okozó egyes sérülési formák esetén alkalmazandó életmentő beavatkozások elvégzésére felkészített, kiképzett katonát jelent.

(21.00)

Ezt figyelembe véve szükség van a fogalom módosítására. A javaslat szerint meghatározott harctéri mentőkatona mint gyűjtőfogalom magába foglalja más szakképzési szintek mellett a harctéri életmentő katona szakképzési szintjét is. Erre pedig azért van szükség, mert nem minden esetben biztosítható, hogy egy esetlegesen bekövetkező harci sérüléskor rendelkezésre álljon egy orvos vagy megfelelő beavatkozási jogkörrel és gyakorlattal rendelkező egészségügyi szakszemélyzet, de hatékony egészségügyi beavatkozást hajthat végre a Magyar Honvédség egy olyan tagja, aki annak ellenére, hogy nem rendelkezik egészségügyi végzettséggel, de egészségügyi kiképzésben részt vett, tehát el tudja látni a sérültet.

A törvénymódosítás a Hjt.-t még több ponton érinti, mint például a méltatlanság eljárása, a rendelkezési állományra vagy az illetmény-visszatartásra vonatkozó szabályok módosítása terén.

A törvényjavaslat még több, közvetlenül a Magyar Honvédség működését érintő törvényt is módosítana, amelyek közül kiemelném a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló törvényt, amely kiegészülne azzal a speciális szabályozással, hogy a Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnokát a honvédelemért felelős miniszter nevezné ki, illetve mentené fel.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az elmúlt percekben általam kiemelt változások, remélem, alátámasztották a javaslat fontosságát, és támogatni fogják annak elfogadását.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  313  Következő    Ülésnap adatai