Készült: 2024.05.14.19:23:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

72. ülésnap (2023.06.14.), 148. felszólalás
Felszólaló Gelencsér Attila (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 20:23


Felszólalások:  Előző  148  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GELENCSÉR ATTILA (Fidesz): Tisztelt Ház! Elnök Asszony! Nagyon szépen köszönöm a szót. Megtisztelő, hogy az év legfontosabb jogszabályánál, a ’24-es költségvetésnél fel tudok szólalni.

Először is, nehéz megállnom, hogy az időkeretem terhére ne reagáljak két DK-s felszólalásra. Az egyik. Arra a bravúrra volt képes Varga Zoltán, hogy 10 percet beszélt úgy, egy számokkal teli költségvetésről, milliárdok sorát tartalmazó költségvetésről, hogy ő maga számot nem mondott. Jelzőket azonban igen… (Varga Zoltán: Hát, téved!) Igen, mondott néhányat, százalékot talán kétszer hallottam (Varga Zoltán: Konkrét számokat is mondtam!), többségébenjelzőket: embertelen, aljas, dölyfös, szittya, fasizálódott. (Varga Zoltán: Köszönöm szépen! Majd fizetek valamit…) Tehát lehet, hogy rossz helyen van a képviselő úr, mert talán ha egy művészeti alkotásról beszél, akkor jelzőket használunk, egy költségvetésben számokról, folyamatokról beszélünk. (Varga Zoltán közbeszól.) Szóval, elbűvölő volt, képviselő úr, ez a retorikai teljesítmény. (Varga Zoltán: Dicséret!)

És Sebián képviselő úr se semmi, amikor itt szembesít bennünket azzal, hogy miért nem jönnek az uniós források, de erről később szeretnék beszélni, és közben Molnár Csaba, az önök európai képviselője pedig hazafias kötelességének nevezi, hogy megakassza a nekünk jogosan járó európai forrásokat. (Varga Zoltán: Nem szabad lopni!  Kálmán Olga: A lopást kellene…) Én nem szóltam bele az önök hozzászólásába, ez is egyfajta különbség. Tegyék nyugodtan, mert ezt is látják a választók, és ebben is különbséget tudnak tenni. Tudják, ugyanolyan nehéz volt önöket hallgatni, mint nyilván önöknek engem, de én mégis megtettem, mert tudok uralkodni magamon. El sem akarom képzelni, hogy nézne ki egy kormányzás önökkel, akik uralkodni sem képesek saját magukon.

Szóval, Molnár Csaba után szabadon, önök hazafias kötelességből európai fórumokon akasztják meg az uniós forrásokat, majd idejönnek, és van képük fölkérdezni bennünket egyébként arról, hogy miért nem érkeznek meg a források. És értem én, hogy vannak különféle ötleteik erre, de ezek megint a valóság tagadásáról szólnak, a valós folyamatokhoz semmi közük nincsen, és ugyanolyan szakmaiatlanok, mint Varga Zoltán felszólalása 10 percben számok nélkül. Gratulálok!

Szóval, egyéni választókerületi képviselőként én úgy szeretnék hozzászólni ehhez a költségvetéshez, hogy egyébként lefordítom a hétköznapi nyelvre, a napi esélyekre, nehézségekre. És hadd kezdjem azzal, hogy Kaposvár egy katonaváros; közel ezer katona és katonacsalád van Kaposváron, akik abból élnek meg, hogy a kormány segíti, támogatja a honvédelem ügyét, vagy esetleg éppen leépíti. Az önök egyik, most is regnáló képviselő asszonya, aki egyébként a Gyurcsány-kormány idején honvédelmi államtitkár volt, olyan hathatós teljesítménnyel járult hozzá a katonaság és a honvédelem teljes és totális leépítéséhez, hogy Kaposváron a Füredi I. laktanyában már mindenki azt találgatta, hogy vajon mikor fogják becsukni. És egyébként ezer embernek adott akkor is kenyeret, és óriási tudástőkével és professzionalizmussal végeztek ott egy munkát, amit a katonák szoktak.

Na most, abban az időben lepukkadtak az épületek, az ingatlanállomány, technikai eszközök beszerzése egyáltalán nem volt, és a katonák béréről inkább ne is beszéljünk. Ehhez képest most az a helyzet, hogy mindháromban előrelépés van  egyébként korábban ott egy zászlóalj működött, magam is ott voltam katona, ezért kötődöm hozzá, most pedig egy logisztikai ezred működik , az a helyzet, hogy mind az épületállományban, mind az eszközbeszerzésben, mind nyilvánvalóan a katonák bérében előbbre léptünk.

Miért volt és van erre lehetőség, tisztelt baloldal? Azért, mert jövőre, 2024-ben hétszeres lesz a honvédelmi kiadási oldal vagy költségvetés a 2010-eshez képest, amikor önök átadták; nem duplája, nem háromszorosa, hanem hétszerese. És egyébként történik mindez úgy, vagy történt az önök idejében amúgy, hogy tudható és látható volt mindenki számára, hogy globális krízisek fognak a XXI. században jönni.

(20.20)

Tudható folyamatok történtek, így a migráció, ami miatt határvédelemre van szükség, megérkezett a Covid, ahol szintén nagyon sokat tettek értünk a katonák, és nem beszélve most, amikor a szomszédunkban háború dúl. Szóval, az önök egykori kormányzásával szemben most inkább köszönetet mondunk, és hétszeresen támogatjuk a katonákat.

Közbiztonság, rendőrség. Ez azért érdekes, mert amikor én először mandátumot kaptam a kaposvári és a zselici emberektől, akkor évente négyezer bűncselekmény történt Kaposváron. Egy vidéki, mediterrán városról beszélünk, ahol semmi oka sem a városnak, sem az ott élőknek, hogy ilyen magas száma legyen a bűncselekményeknek: egy nyugodt kisváros. Most ehhez képest négyezer bűncselekmény történt. Nyilván az önök kormányzása kellett hozzá, de csak úgy csendesen jegyzem meg, hogy a rendvédelem, a rendőrség ügye, a biztonság ügye is alulfinanszírozott volt Gyurcsány, Bajnai idejében. A négyezer bűncselekmény  a tavalyi évi statisztikát ismerjük nagyjából  negyedére-ötödére, ezer bűncselekmény alá csökkent le egy évben. Hogy lehetséges ez?  kérdezhetné a baloldal, persze nem erről beszél, hanem inkább jelzőket használ számok helyett a költségvetés vitájában , hát úgy, hogy háromszorosára nőtt a rendőrség büdzséje az önök utolsó kormányzásához képest, és ez egyébként 860 milliárd forintot jelent ebben a tekintetben.

Kaposvár egyébként iskolaváros. Mint egy rendes megyeszékhely, számtalan iskolával és középiskolával rendelkezik. Engedjenek meg egy személyes elemet itt is: 16 tanévet tanítottam, többek között a Horn-Kuncze-kormánynak köszönhetően lettem politikus, és jellemzően az oktatásban zajló elképesztő folyamatok miatt én érdeklődve figyelem a pedagógusok és az iskolák körüli diskurzust, tüntetéseket is és az ellenzéki véleményeket is. Én, aki ebből a világból jöttem, nem emlékszem arra, hogy baloldali kormányzás alatt kapott volna ez a társaság, kapott volna ez az ügy, ez a hivatás, a gyermekeink bármi jót. Oly mértékben szenvedtünk tanáridőmben, hogy konkrétan azt gondoltam, hogy előrébb kell lépjek a politikai pályára (Varga Zoltán: Sikerült…), hogy tudjak segíteni saját magunkon. És aztán ezt követően pedig fél évvel Gyurcsány megválasztását követően lettem a megyei önkormányzat elnöke, a megyei közgyűlés elnöke Somogyban, amikor is kénytelen voltam elszenvedni azt az intézményfinanszírozást, amit voltak kedvesek akkor önök megtenni. Varga Zoltánnak, mert ő még itt van, Sebián képviselő úrnak már nem tudom mondani, mert ő már nincs itt, de nagyon szépen köszönöm a jelen lévő baloldali képviselőknek, hogy elmondhatom önöknek, illetve emlékeztethetem önöket arra, amikor itt bennünket oktatási kérdésekben vádolnak, hogy  nem emlékszem pontosan, de közel ötven intézmény fenntartására kaptam mandátumot a somogyiaktól, és azt képzeljék el, hogy  a normatíva, amit Gyurcsány Ferenc biztosított az intézményeknek, az a szükséges kiadás felére volt elegendő. (Kálmán Olga: És most?) Ehhez képest a bevételünk másik lába, ami akkor a megyei önkormányzat illetékbevétele volt, azt pedig Gyurcsány Ferenc elvette. Ezt követően kihirdette a baloldali, balliberális kormány a megyékről, hogy működésképtelenek, alkalmatlanok a feladatok ellátására, és ekkor mentünk el a kötvénykibocsátás, közismertebben, közérthetőbben: a hitelek irányába, odaterelt bennünket. És ehhez képest érdeklődve hallgatom mind az oktatásfinanszírozással kapcsolatos rágalmaikat, vádjaikat, mind az önkormányzatok ellehetetlenítéséről szólót. Nem tudom, hogy mi lenne… Most hogy lehetséges egyébként mindez akkor, amikor konkrétan 2000 milliárd forinttal több jut erre az ágazatra, mint az önök utolsó kormányzati évében? Szóval, ennyit az iskolákról.

Kaposvár egy súlyponti kórházzal is rendelkezik, ahol kétezren dolgoznak, több száz orvos végzi el a gyógyító munkáját nap mint nap, és nagyon büszkék vagyunk rájuk, és nagyon hálásak vagyunk nekik. Ez a terület is éppen 2000 milliárd forinttal, ahogy az oktatás, többet kap a jövő esztendőben, mint 2010-ben. Jelentős orvosbéremelésen mentek keresztül, most újabb szakdolgozóibér-emelésre készülünk. Egyébként ezt a jövő évi költségvetés nyilván nem tartalmazza, már túl vagyunk rajta: 30 milliárd forintból újult meg a Kaposi Mór Megyei Oktató Kórház. Nagyon érdekes volna, ha önök lejönnének Kaposvárra, és ott is elmondanák a lerohadó egészségüggyel kapcsolatos elemzésüket, amikor ott meg éppen áll egy gyönyörű új kórház, aminek a tetején leszáll a helikopter, a legmodernebb eszközökkel, diagnosztikával. (Kálmán Olga: És orvos is van?) És orvos, bizony, nem is akármilyen orvosaink vannak. Holnap nagy szeretettel látjuk Kálmán Olga képviselő asszonyt, egy akut stroke konferencián fogok beszédet, illetve csak köszöntőt mondani, egy tudományos konferencián, ahol az elmúlt tíz év kaposvári eredményeiről számolnak be az ország mindenhonnan odaérkező professzor vendégei. Ön szerint nincs orvos (Kálmán Olga: Ön szerint van?), hát jöjjön el, holnap 11 órakor kezdünk, a kaposvári kórház 4. emeletén várjuk szeretettel.

A következő pont: 18 ezer nyugdíjas él a választókörzetemben, Kaposváron és a Zselicben, többek között az édesapám is nyugdíjas, és azt tudom mondani önöknek, hogy 2010-ben mifelénk 85 ezer forint volt az átlagos nyugdíj. Hát az, nem tudom, hogy mondta Varga Zoltán, embertelen, aljas, dölyfös? (Varga Zoltán: Taigetosz.) Tehát így nézett ki a 2010-es nyugdíj, hogy embertelen volt és aljas, na, abból aztán tényleg nem lehetett megélni. A 13. havi nyugdíj előtt már elértük azt nálunk, meg az országban nyilván több helyen is vagy szinte mindenhol, hogy kétszeresére növekedtek a nyugdíjak. (Varga Zoltán: Kaposváron kétszeresek a nyugdíjak?) Elmondom önöknek, mert láthatólag (Varga Zoltán: Ezt hogyan sikerült elérni?), igen, vannak olyan számok, ahol egy városban is a Statisztikai Hivatal kimutatja a nyugdíjak mértékét. (Kálmán Olga: Kaposváron kétszeresek a nyugdíjak?) De Varga Zoltán változatlanul nem tud viselkedni, én örülök neki, mert a választók újra meg újra látják, hogy ön képtelen uralkodni saját magán, és én nagyon örülök neki, mert Varga Zoltán és Kálmán Olga beszólásai azt mutatják, hogy fáj, amit mondok. Ha most önök hallgatnának, az rosszulesne nekem, az azt jelenti, hogy érdektelen, amit mondok, de ezek szerint nagyon érdekli önöket, úgyhogy én adom továbbra is a gázt. (Kálmán Olga: Érdekes, csak nem mond igazat.) Az a helyzet, hogy hogyan lehetséges az, hogy 13. havi nyugdíjat adunk, meg kétszeresére nőttek a nyugdíjak. Elmondom önöknek: 2747 milliárd volt a nyugdíjkassza 2010-ben, most meg 6010. Ilyen egyszerű. Nem olyan bonyolult ez, el kell szánni magunkat, tudomásul kell venni, hogy ahogy róluk gondoskodunk, úgy példát mutatunk egyúttal a gyerekeinknek becsületességből és állhatatosságból. Ez önöknek sajnos nem sikerült.

Menjünk tovább: gazdaság és munkahelyek  itt számos kifejezés vagy beszéd elhangzott ezzel kapcsolatban. Itt is egy érdekességet hadd mondjak önöknek! Ez a rossz gazdaságpolitika, amit önök leírtak, meg a keleti nyitás, amit állandóan átkoznak, ennek köszönhetően az a helyzet, hogy 2010-ben négyezer kaposvári és zselici ember keresett munkahelyet, és teljesen kilátástalan volt az élete. Ez most ezer körüli, hullámzó, de valahol ezer körülire mérséklődött. Szeretném mondani, hogy mi pontosan tudtuk, hogy mire van ahhoz szükség, hogy munkahelyek legyenek, azt is tudtuk, hogy mire van ahhoz szükség, hogy magasabb bérek legyenek, tudtuk azt, hogy meg kell csinálni a 67-es utat, tudtuk azt, hogy ipari, üzleti környezetet, ipari parkokat kell építeni, és egy beruházásösztönző politikát és külgazdasági politikát kell folytatni. Ezt mindenki tudta. A kaposváriak, az egyszerű emberek is tudták. Most ehhez képest Kolber Istvánnak hívták a fejlesztési minisztert, egy kiváló DK-s politikus ma is, a kaposváriak szégyellik, hogy miniszter lehetett ő, de az a lényeg, hogy Kolber István idején egyébként sem 67-es út nem épült, helyesebben egy ilyen pici felújítás történt rajta, sem ipari parkok nem épültek, sem beruházásösztönzés nem volt. Sőt, én ebben a Házban azt hallgatom önöktől, hogy amikor egy beruházó érkezik, és kormányzati támogatásban részesül, ami az ő beruházási értékének a töredéke csupán, akkor önök azt sajnálják, és önök szerint az hibás lépés.

(20.30)

Szeretném mondani, hogy mifelénk ezt nem sajnáljuk, és nagyon köszönjük, hogy a török üveggyár állami támogatásban részesült és ipari környezetet tudtunk neki kialakítani, és a két hete bejelentett kínai befektető is, amely hidraulikákat fog gyártani Kaposváron, és 200 embernek ad majd munkát. Ezeknek mi örülünk, és ezt is ez a költségvetés biztosítja.

EU-s források. Ha jól értem, akkor ez Sebián képviselő úr szakterülete, legalábbis ilyen szakértőként mutatkozott itt az előbb. Itt egy olyan kontextust szeretnék behozni a Ház elé, amit egyébként nem nagyon hallottam még a mi oldalunkról sem, hogy elhangzott volna, lehet, hogy nem voltam itt esetleg azon az ülésen, az pedig a következő. Volt szerencsém a tulajdonképpeni első teljes tervezési és költségvetési ciklusban megyei közgyűlési elnökként európai forrásokra pályázni. Ez a 2006-2010 közötti időszak, amikor zajlik az önök által, azt hiszem, nemzeti fejlesztési tervnek elnevezett EU-s hétéves ciklus. Azzal szembesültem magam is, mert mifelénk ott az van, hogy évente egyszer összeülünk a 246 polgármesterrel, napokra elvonulunk, és előadókat hívunk, többek között kormánytagokat  , na, ekkor hívtuk meg egyszer Kolber Istvánt is sajnos , és azt várjuk tőlük, hogy irányt szabjanak. Az a helyzet, hogy vártuk volna, hiszen dübörgött a nemzeti fejlesztési terv, vártuk a forrásokat, Kálmán Olga és Varga Zoltán, amit most itt önök számonkérnek, vártuk, hiszen itt a nemzeti fejlesztési terv, nincsenek globális konfliktusok, nincs migráció, nincs háború, nincs Covid, nincs semmi, miért nem jönnek az uniós források.

Szeretném önöket tájékoztatni, hogy most, 2023-ban ennek a hétéves európai tervezési költségvetési ciklusnak körülbelül a hasonló vagy pontosan azonos időszakában vagyunk, mint 2010-ben voltunk, amikor önöket leváltották a választók, és ha jól emlékszem, talán valahol 3-4 százalék körül jártak a kifizetések egy olyan időszakban, amikor semmilyen globális krízis nem zavarhatta meg az EU-s források kifizetését.

Szeretném önöknek elmondani, mi történt: nem értettek hozzá. Ugyanúgy, ahogy Varga Zoltán nem ért a költségvetéshez, jelzőket mond, és nem mond számokat. Abban az időben pedig semmi nem akadályozta az EU-s források idehozását és kifizetését. Megyei közgyűlési elnökként nem tudtam az önök nemzeti fejlesztési tervéből forrást Somogyba hozni, és amikor a 245 polgármester megnézte az önök pályázati kiírásait, nem találta magát benne, rossz célokra írták ki, lehetetlenség volt megnyerni őket, és aztán különösen lehetetlen volt végrehajtani. Ezért az egész egy helyben topogott.

Most azt nem értem, hogy miért mondják azt ma, hogy önök direkt forrásokat adnának az önkormányzatoknak, ha már itt tartunk, kedves Sebián képviselő úr. Először is, az lehetetlen. Nem tudom, miért kell hazudni a választóknak. (Varga Zoltán: Mi is ezt kérdezzük!  Kálmán Olga: Jó is lenne, ha abbahagynád!) Pontosan tudják ők is meg önök is, hogy ilyen az uniós rendszerben nincs, hogy a komplett kohéziós forrásokat így direktben adjuk. De volt önöknek módja erre, volt egy nemzeti fejlesztési tervük. Hát, miért nem adták oda direktben? Tudják, mi a helyzet? Sem direktben, sem indirektben nem adták oda, merthogy sehogyan nem adták oda, és most meg azzal próbálnak kampányolni, hogy ha önök lennének kormányon, akkor direkt kapnának, meg most is emellett vagy ezért dolgoznak Brüsszelben. Hát, ez körülbelül olyan, mint ezek a jelzők, a Varga Zoltán által elmondott jelzők itt az előbb.

Nyilvánvaló, hogy aki ilyeneket mond, az vagy nem ért hozzá, vagy lenézi a választókat, vagy mindkettő egyszerre, és azt gondolja, hogy a választók úgyse értenek az ilyen bonyolult európai forrásallokációhoz, tehát nyugodtan lehet nekik olyat mondani, amiről mindenki tudja, hogy nem igaz, aki egy picit is ért hozzá. Én az önök helyében ezt abbahagynám, mert a hazug embert mindig előbb utolérik, tehát szerintem fölösleges, de önök tudják, ez az önök politikája.

Szóval, zárszó: nem mindig lehet megtenni, amit kell, de mindig meg kell tenni, amit lehet. Ez a költségvetés nem tud megtenni mindent, amit kellene, de mindent megtesz, amit lehet. Megtisztelő volt a figyelmük. (Szórványos taps a kormánypárti sorokból.)




Felszólalások:  Előző  148  Következő    Ülésnap adatai