Készült: 2024.04.26.05:29:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

21. ülésnap (2002.09.24.), 6. felszólalás
Felszólaló Herényi Károly (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:32


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HERÉNYI KÁROLY (MDF): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! 15 esztendővel ezelőtt, 1987 szeptemberében még több tízezer, évtizedek óta ideiglenesen hazánkban tartózkodó szovjet katona vigyázta a diktatúra rendjét. 15 esztendővel ezelőtt még a munkásosztály élcsapata, az MSZMP sodorta egyre mélyebb válságba az országot. 15 esztendővel ezelőtt még nem léteztek a mai parlamenti pártok. És 15 esztendővel ezelőtt, 1987. szeptember 27-én 181 magyar gondolkodó összegyűlt Lakiteleken, hogy eszmét cseréljen a magyarság esélyeiről.

Nyilatkozatuk megállapítja: a magyarság történelmének egyik súlyos válságába sodródott. Népmozgalmi erejében megroppant, önhitében és tartásában megrendült. Önismerete megdöbbentően hiányos. Összeomlással fenyegető gazdasági válságnak néz elébe, a magyar etnikumot példátlan széttagoltság sújtja. Nemzetünknek nincs közösen vállalható jövőképe.

A 181 egybegyűlt a viták után egyetértett abban, hogy csak a társadalom részvételével lehet megoldani a válságot, mégpedig mind a társadalom, mind az ország politikai vezetőinek részvételével. A politikai és társadalmi szervezetek jelenlegi rendszerében nem volt biztosítva az önálló és független nézetek kifejtése, ezért javasolják a Magyar Demokrata Fórum létrehozását, amely a folyamatos és nyilvános párbeszéd színtere lesz.

A következő esztendőkben az MDF után sorra alakulnak az új szervezetek, és kelnek életre a régi történelmi pártok. A kommunista hatalom megroppan, az Ellenzéki Kerekasztal megbeszélései lehetővé teszik az első szabad választásokat. Az MDF 164 képviselőt juttat a parlamentbe, és Antall József a kereszténydemokratákkal és a kisgazdákkal koalíciós kormányt alakít. Az új kormány programjának két pillére: nemzet és demokrácia, összetartozás és igazságosság, úgy, ahogy 1987-ben Lakiteleken eldöntetett.

A mai Országgyűlés három más pártja ellenzékben segítette a rendszerváltás nehéz folyamatát. Antall József lélekben 15 millió magyar miniszterelnökének vallja magát, négy évtized után magyar kormányfő először üzen a határon túli magyarságnak: ők is a nemzet testrészei. Hatalmas munka kezdődik. Kiépül a demokratikus intézményrendszer, 1990 őszén megalakulnak az önkormányzatok. A magyar kormány kezdeményezésére felbomlik a Varsói Szerződés, megszűnik a KGST. 1991 a függetlenség visszaszerzésének éve, az utolsó szovjet katona is elhagyja hazánk területét. 1994-re több mint 300 elfogadott új törvény teremtette meg az átalakulás alkotmányos alapjait.

 

 

(9.50)

 

Amit 1987-ben Lakiteleken megálmodtak, az döntő részben ’94-re megvalósult. A mai parlament pártjai ellenzékből segítették a rendszerváltás nehéz műveletét. 1987 óta sok víz folyt le a Dunán, nagy utat jártak be a pártok. AZ MSZMP, az egykori szocialista munkáspárt megszűnt; utóda, az MSZP szociáldemokratának vallja magát. Az egykori nemzeti liberális Fidesz mára keresztény magyar polgári párttá alakult. A KDNP és a Kisgazdapárt már nincs a parlamentben. Mi, a Magyar Demokrata Fórum tagjai és országgyűlési képviselői ugyanazt valljuk, mint 15 esztendeje Lakiteleken: nemzet és demokrácia, összetartozás és igazságosság.

Ma a 15 évvel ezelőtti nagy kihíváshoz hasonló előtt állunk. Jók a magyarság esélyei arra, hogy két esztendő múlva, a rendszerváltozást megkoronázva, az egységesülő Európa egyenrangú és teljes értékű tagországa legyünk. Ma, lélekben fejet hajtva a lakiteleki alapítók tisztessége és bátorsága előtt, bizonyítsuk munkánkkal, hogy a mai Országgyűlés mind a 386 képviselőjét a nemzet sorsa és jövője iránti felelősség hatja át! Bizonyítsuk, hogy a nemzet sorsa és jövője mindnyájunk számára mindennél fontosabb!

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps.)

 




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai