Készült: 2024.05.01.23:44:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

171. ülésnap (2008.11.04.), 184. felszólalás
Felszólaló Szabados József (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:57


Felszólalások:  Előző  184  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABADOS JÓZSEF (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A 2009. évi költségvetés a kényszereké, a korlátoké és sajnos nem a lehetőségeké. Ennek a kényszernek következtében kellett átdolgozni a törvényjavaslatot. Szeretném elmondani Ivanics képviselő úrnak, hogy nincs harmadik költségvetés, a benyújtott költségvetéshez van módosító javaslat benyújtva, amit meg lehet vitatni természetesen, de nem úgy, hogy az egyik közgazdász képviselőtársuk ezt lobogtatta 20 percen keresztül a bizottsági ülésen, és bele sem nézett a 66 oldalas módosító javaslatba.

A világon végigsöprő pénzügyi és gazdasági válság nem kerülte el kicsi Magyarországunkat sem, amely nyitott a világgazdaság felé. Ennek ellenére lehetőségeink szerint a legnagyobb védelmet adjuk, hogy enyhíthessünk a kényszerű sebeken. Ezért megvédjük a közalkalmazottak munkahelyeit, igaz, azon az áron, hogy jövőre nem nő a fizetésük, és nem kapnak 13. havi fizetést, de biztos marad a munkahelyük és a bérük. Megvédjük, amennyire csak lehet, a piaci szférában foglalkoztatottak többségének munkahelyeit (Babák Mihály: Mivel?), mert ők azok, akik nagy veszélyben vannak, például munkahelymegőrző támogatásokkal, például piac- és hiteljuttatási feltételekkel. Megvédjük az uniós fejlesztések lehetőségeit, azokhoz a költségvetésben biztosítjuk a hazai forrásokat. Megvédjük, amennyire csak lehetséges, az életképes és tisztességes hazai vállalkozásokat.

Képviselőtársaim! Az ilyen körülmények között benyújtott költségvetésnek három prioritása van. Nem arany háromszög, nevezhetjük, mondjuk, ezüstnek is: a stabilizáció, a munkahelymegőrzés és az egyensúly megőrzése. (Babák Mihály: Ezt képtelenek vagytok megoldani.) Az egyensúlyjavulás, a kiadáscsökkentés érdekében elmaradó adócsökkentés, a tárcák kiadásainak csökkentése, a bérbefagyasztási intézkedések, a 13. havi bérek kifizetésének felfüggesztése a vidéken élőket is negatívan fogja érinteni, de pozitívan érinti az uniós források igénybevételéhez szükséges hazai források biztosítása a vidékfejlesztést, a közösségi összefogásra épülő kezdeményezések támogatását. (Babák Mihály közbeszól.)

Hozzászólásomban elsősorban tehát a vidékről szeretnék beszélni, Babák képviselő úr. A minisztérium felelőssége nagy, a társadalmi-gazdasági hatása a vidékre kihatással van. A tárca a programjához igazodóan alapfeladataiból kiindulva határozta meg költségvetési gazdálkodásának célkitűzéseit. Magyarország az Európai Unió teljes jogú tagjaként, a változó agrárpolitikai tevékenység alakítójaként érdekelt abban, hogy a megváltozott világgazdasági és élelmiszer-termelési kihívásokhoz igazodva a mindenkori közös agrárpolitika keretei között növelje termelését, és éljen az összes támogatási konstrukció teljes használatával. Figyelembe kell vennünk, hogy a csatlakozással a piac kitágult, de a verseny éleződött, a támogatási rendszer átalakult.

Az agrárgazdaság 2007. évi jelentésének vitájában a tárca államtitkára, ha nem is tudom szó szerint idézni, de arra hívta fel a politikai szereplők figyelmét, hogy a jelenlegi pénzügyi világválság idején és az ezt követő sajnálatos gazdasági recesszió idején az ágazatban különleges összefogásra van szükség, mert az élelmiszer aranyat fog érni, az emberiségnek a válságok idején is fontosabb az élelmiszer, mint sok egyéb más, a magyar élelmiszer-gazdaság tehát kitüntetett helyzetbe kerülhet. Ha félre tudjuk tenni a hangzatos politikai vitákat, az ágazat eredményessége a válságból kivezető út egyik fontos eszközévé válhat.

A fentiek alapján az agrárpolitika legfontosabb törekvései az alábbiak. 1. A több mint tízmillió hazai fogyasztó és a bővülő exportpiacok egészséges élelmiszerekkel való ellátása. 2. A vidéken élők jövedelembiztonságának és megélhetőségének javítása. 3. A közös agrárpolitika keretében hazánk számára rendelkezésre álló ágazati és vidékfejlesztési források lehívása, célszerű és eredményes felhasználása.

A fenti célok elérése érdekében, hogy a gazdálkodók felkészüljenek a piacon dúló hatékonysági versenyre, a követelmények betartására, a környezet védelmére, a gazdák öngondoskodáshoz való segítésére van szükség.

(19.10)

A törvényjavaslat, valamint a benyújtott módosító javaslat a tárca költségvetésében változást csak a személyi juttatások és a munkaadókat terhelő járulékok vonatkozásában jelentene. A költségvetési szigorítások ellenére is a közép- és hosszú távú agrárpolitikai célkitűzéseinket teljesíteni tudjuk. Az Új Magyarország vidékfejlesztési program előirányzata 148 milliárd 439 millió forint, amelyből az uniós támogatás 109 milliárd 264 millió forint. A tárca költségvetésében nem szereplő közvetlen uniós támogatások összege több mint 228 milliárd forint, amely tartalmazza a területalapú és piaci támogatásokat. Ez a támogatási összeg több mint 37 milliárddal meghaladja az előző évit.

Szeretnék szólni az általam a vidék szempontjából fontosnak tartott Új Magyarország vidékfejlesztési programról. A program megvalósítására 148 milliárd 439 millió forint áll rendelkezésre. A támogatás mértéke intézkedéscsoportonként, úgynevezett tengelyenként eltér. Az első tengely keretében a támogatás mértéke 71,77 százalékos. Ebben az intézkedésben a mezőgazdaság, az élelmiszer-feldolgozás, az erdészeti ágazat, a fenntartható fejlődés támogatására kerülhet sor. A második tengely keretében a támogatás intenzitása 78,86 százalékos, ebben a környezet és a vidék állapotának javítása a támogatott cél.

A harmadik tengely támogatási intenzitása 71,77 százalékos. Az intézkedésben a mikrovállalkozások támogatása, a turisztikai tevékenységek ösztönzése, falumegújítás és -fejlesztés, az épített örökség megőrzése, integrált közösségi terek kialakítása, a vidéken élő lakosság számára nyújtott alapszolgáltatások fejlesztése, például az úgynevezett tanyabuszok című cél szerepel. Végül, de nem utolsósorban a LEADER-programok megvalósításához szükséges helyi közösségek megalakítását is ebből a programból segíti a tárca.

Az országban 96 helyi vidékfejlesztési közösség alakult, lefedve a tízezer fő feletti városok kivételével az egész országot. Cselekvési terveink megvalósítását megkezdték, forrását az Új Magyarország vidékfejlesztési program tartalmazza.

Tisztelt Országgyűlés! Az Állami Számvevőszék elnökének nyilatkozatából tudom idézni, hogy amennyiben nem következett volna be a világban a pénzügyi válság, abban az esetben a Pénzügyminisztérium, illetve a kormány által szeptemberben benyújtott költségvetés az utóbbi tíz év legjobb költségvetése lehetett volna.

Összességében tehát a benyújtott költségvetés biztosítja a lehetséges forrásokat a kitűzött célok megvalósításához, a vidék fejlődéséhez, az életminőség javításához, ezért ennek elfogadását javasolom.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  184  Következő    Ülésnap adatai