Készült: 2024.09.21.00:57:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

164. ülésnap (2008.10.13.), 149. felszólalás
Felszólaló Ékes Ilona (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:30


Felszólalások:  Előző  149  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ÉKES ILONA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Mint ismeretes, 2007. december 31-ével Horváth Ágnes, az időközben megbukott egészségügyi miniszter bezáratta az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetet. Ezzel az intézkedésével a Gyurcsány-kormány lefejezte a pszichiátriát Magyarországon. A mai újságokban olvasható, hogy a WHO pszichiátriai vészhelyzetet jósol Magyarországon.

Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa június 23-án közleményt adott ki az OPNI bezárása ügyében. Ebben a biztos többek között az alábbi megállapításokat tette. Az intézet bezárása aggályos helyzetet teremtett mind a mentálisan sérült vagy neurológiai betegségben szenvedő betegek, mind az egészségügyi dolgozók, végső soron pedig az egész társadalom számára.

Mit tett erre válaszul a szocialista kormány? 2008. július 9-ei ülésén elfogadta a "Biztonság és partnerség - feladatok az egészségügyben 2010-ig" című előterjesztését, amelyről széles körű társadalmi párbeszédet kezdeményezett. Bár jobb lett volna, ha az anyagnak a "Bizonytalanság és dilettantizmus" címet adják. A Gyurcsány-kormány előterjesztéséből ugyanis teljesen kimaradt a mentálhigiéné, a mentális egészség megőrzése, valamint a pszichiátriai ellátás ügye. A Magyar Pszichiátriai Társaság hivatalos állásfoglalásában ezt írta: "Az előterjesztés nem közelíti, hanem konzerválja Magyarország elmaradását az uniós országokkal szemben."

Kérdezem ezért, hogy miért maradt ki a kormány egészségügyi tárgyú előterjesztéséből a mentális egészség megőrzése, valamint a pszichiátriai ellátás ügye. Kezdeményezett-e egyeztetést az érintett intézmények és a szakma képviselőinek bevonásával a Lipót bezárása nyomán kialakult helyzetről? Ön szerint megengedhető-e, hogy az egy helyre koncentrált minőségi ellátás helyett a struktúraváltás minősíthetetlen és szakmai szempontból vállalhatatlan körülményeket teremtsen az egészségügyi ellátásban? (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Mit tesz azért, hogy a jövőben ne sérüljenek az egészségügy átalakítása kapcsán az emberi és az alkotmányos alapjogok Magyarországon, különös tekintettel (Az elnök ismét csenget.) a pszichiátria és a neurológia területére?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  149  Következő    Ülésnap adatai