Készült: 2024.04.29.12:48:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

182. ülésnap (2008.12.01.), 371. felszólalás
Felszólaló Török Zsolt (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:16


Felszólalások:  Előző  371  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÖRÖK ZSOLT (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr, és valóban, még az AIDS világnapján vagyunk, hiszen talán még december 1-je van, bár már éjfél felé jár az idő.

1983-ban, 25 évvel ezelőtt izolálták a HIV-vírust és magát a később kialakuló betegséget. Magyarországon 1986 óta van AIDS-szűrés. Az AIDS-et, vagyis a szerzett immunhiányos tünetegyüttest nem véletlenül szokták a modern kor pestisének nevezni. Felbukkanásuk váratlansága, terjedésük gyorsasága, az általuk keltett félelem joggal társítja egymással a két betegséget a fejünkben. Ha azonban a középkor emberének megjósolják, hogy a jövőben egy, a pestisnél mintegy harmincszor pusztítóbb betegség támad az emberiségre, azt bizonyára csakis a végítélet eljöveteleként tudta volna elképzelni, márpedig a távolságok összeszűkülésével, a népesség számának meghatványozódásával nem csupán civilizációnk, de pestisünk is hatalmasabb lett.

A betegséget okozó HIV-vírus az izolálása óta eltelt 25 év leforgása alatt nem kevesebb, mint kétszer annyi áldozatot szedett, mint a pestis maga a XIV. század közepétől számított öt évszázad alatt. A fertőzöttek száma minden egyes évben továbbra is mintegy 10 százalékkal növekszik. Az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének becslése szerint a világon percenként 11 férfi, nő és gyerek fertőződik meg a HIV-vírussal.

A HIV-fertőzöttekre a világban és azon belül Magyarországon sokáig úgy tekintettek, egyesek ma is úgy tekintenek, mint akik maguk választották sorsukat, épp ezért megérdemlik azt. Ezt a gondolkodásmódot sürgősen száműznünk kell a közbeszédből, nem csupán azért, mert Magyarországon az egyik első regisztrált fertőzés egy koszorúérműtét közben történt, nemcsak azért, mert a hazai, közel 1600 fertőzött közül számos hemofíliás, vagyis vérzékeny beteg vérkészítmény beadása közben, mások kórházi ellátásuk során, megint mások pedig már az anyaméhben megkapták a kórt.

A világon ma élő 33 millió regisztrált HIV-fertőzött között 2,5 millió gyermeket találunk. A kábítószer, a kábítószer-használat terjedése miatt is egyre többen kapják el ezt a gyilkos kórt, szerzik meg a HIV-vírust akaratlanul is. Úgy látszik tehát, hogy a gondatlan szexuális kapcsolatok, a kábítószer-fogyasztás mind-mind azt eredményezhetik, hogy egyébként egyre többen válnak a vírus áldozatává, majd később a kialakuló betegségnek.

Mit tehetünk? Magyarországon, mint említettem, 1986 óta, tehát viszonylag korán, világviszonylatban is nagyon gyorsan megszületett a válasz, elkezdődött a felvilágosítás, a prevenció, szűrések indultak el, és azt gondolom, hogy ez a továbbiakban is folytatandó tevékenység. Legfontosabb tehát, hogy felvilágosítsunk, s itt elsősorban hadd térjek ki a fiatalokra, azokra a fiatalokra, akiket fokozottan érhet az a veszély, hogy milyen veszély is leselkedik rájuk.

Társadalmi ügyről van szó, nem csupán egészségügyi problémáról, nem csupán betegségről, nem csupán fertőzésveszélyről, hanem egy általános társadalmi problémáról, amely, amint előzetesen is jeleztem, szexuális úton, kábítószer-használat során is terjedhet, vagy például a különböző egészségügyi beavatkozások során is, bár ez utóbbi nem jellemző, százalékokban szinte nem is mérhető, mégis mindegyikre oda kell figyelnünk. Társadalmi szolidaritásra van szükség, mert mindenki elkaphatja ezt a vírust is, bár nem terjed oly módon, mint ahogyan azt sokan gondolták 20-25 évvel ezelőtt.

A mai napilapok egyébként nagyon sokszor azzal foglalkoztak, hogy ma van az AIDS világnapja, és valóban, pár sort hadd idézzek az egyik mai napilapból: "Szkafanderben, a fejük búbjáig beöltözve érkezett a két mentős a csonttá soványodott beteggel. Odamentem, nyújtottam a kezem, bemutatkoztam. A szkafanderesek elképedve figyeltek." - nyilatkozta Magyarország egyik leghíresebb orvosa, aki foglalkozik a HIV-fertőzöttekkel és az AIDS-betegekkel.

Kereskedelmi csatornák foglalkoztak az AIDS világnapján az AIDS-szel, ma például az egyik kereskedelmi csatornán Gálné Szendi Katalin, az ügy egyik szakértője nyilatkozott, vagy az előbb említett napilapban Szlávik doktor nyilatkozott. Azt gondolom azonban, nemcsak egészségügyi kérdésről van szó, hanem sokkal inkább társadalmi ügyről, de fontos, hogy valamennyien odafigyeljünk erre is, hiszen korunk pestise az AIDS, és a HIV-vírus az, ami ezt okozza. Kérem ezért önöket, segítsünk a felvilágosításban, a prevencióban, a megelőzésben.

Köszönöm, hogy meghallgattak.




Felszólalások:  Előző  371  Következő    Ülésnap adatai