Készült: 2024.09.19.07:55:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

262. ülésnap (2005.11.07.), 32. felszólalás
Felszólaló Molnár Albert (MSZP)
Beosztás pénzügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:17


Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MOLNÁR ALBERT pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az államháztartás 2005. évi közvetett adóbevételeinek és fogyasztói árkiegészítésének alakulását az év első tíz hónapjában hullámzó teljesítmény jellemezte; míg az év első részében egy lassúbb növekedés valósult meg a gazdaságban, addig a második negyedévtől fokozatos, gyorsuló növekedés valósul meg, és ezzel párhuzamosan az adóbevételek is növekednek. A második negyedévtől kezdődően az áfa havonta mintegy 10-30 milliárddal jobb havonta és gyorsabban nő, a fogyasztói árkiegészítés címén történt kifizetések pedig egy-két milliárd forinttal maradnak alatta a prognózisnak.

Nézzük egyenként ezeket az adótételeket! Az általános forgalmi adó 2005 első tíz hónapjában 1502,7 milliárd forint bevételt hozott a költségvetésnek. Ez a 2005. évi előirányzat - amely 2048 milliárd forint - 73,4 százaléka. Mint említettem, az első fél évben kedvezőtlenebbek voltak az időarányos teljesítések.

Ha az egyszeri hatásoktól megtisztítjuk ezt a számot, akkor azt látjuk, hogy 2005 első tíz hónapjában a nettó áfabevételek 14,1 százalékkal vannak felette a tavalyi év hasonló időszakának. Az áfabevételek alakulását az alábbi tényezők együttes hatása indokolja: a magyar gazdaság gyorsan, az eurózóna átlagát jelentősen meghaladó mértékben fejlődik; a növekedés hajtómotorja az export és a beruházások; az infláció történelmi mélyponton van.

A makrogazdasági mutatók második-harmadik negyedévi alakulása, illetve az elemzői várakozások azt valószínűsítik, hogy mind a bruttó áfabevételek, mind pedig a kiutalásokat növelő konjunkturális tényezők mérsékelt ütemű növekedése várható az év hátralevő részében. A költségvetési tervezés időszakában, közvetlenül a csatlakozást követően azzal a feltételezéssel éltünk, hogy az import és a beszállítások elszámolásának kivetéses helyett önbevallásossá történő változtatása miatt a nettó áfabevételek alacsonyabb befizetési és kiutalási szint mellett a korábbi trendet követik.

Nos, a befizetéseknél ez a változás bekövetkezett. A kiutalásoknál viszont a tervezettnél lassabban mérséklődtek. A jövedéki adónál az év első tíz hónapjában 542 milliárd forint bevétele származott a költségvetésnek. Ez az egyszeri bevételi hatásoktól megtisztított bevétel az előirányzatnak 80 százaléka, ami bár igaz, kicsit elmarad az időarányos tervezettől, de a második negyedévtől való pozitív növekedési folyamatok alapján a vártat meghaladóan teljesül.

Ez alapozza meg azt, hogy a második félévben eddig a havonkénti bevételek várhatóan 2-3 milliárd forinttal lettek kedvezőbbek. Az üzemanyagoknál a kedvező gazdasági folyamatok hatására az előirányzatot is meghaladó jövedékiadó-bevétellel lehet számolni. A cigarettatermékek jövedéki adója - bár az előirányzattól elmarad - a korábban vártnál némileg kedvezőbben alakul.

A regisztrációs adóból az első tíz hónapban 48,8 milliárd forint bevétele származott a költségvetésnek, amely egyébként 78,3 százalékos éves teljesülésnek felel meg, némileg magasabb, mint ez 2004-ben volt. A személygépkocsi-vásárlások egyik jellemzője, hogy az év utolsó negyedévében jelentősen több gépjármű eladása következik be, így reális esélye van annak, hogy a 2005. évben az előirányzat teljesüljön (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), esetleg túlteljesüljön.

Köszönöm a képviselő úr kérdését, kérem, hogy fogadja el a válaszomat. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai