Készült: 2024.04.29.02:37:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

24. ülésnap (2006.10.24.),  176-187. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:02


Felszólalások:   168-175   176-187   188-191      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, miniszter úr. Tisztelt Országgyűlés! Zombor Gábor, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni az egészségügyi miniszternek: "Reggel, éjjel meg este" címmel. Zombor képviselő urat illeti a szó.

DR. ZOMBOR GÁBOR (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Miniszter Úr! Holnap tárgyalja a parlament a gyógyszerellátással kapcsolatos törvényt, amit nagyon fontos törvénynek tartok, és engedje meg, hogy felidézzek néhány rövid részletet abból, amit jelenlegi miniszterelnökünk mondott a választások előtt egy interjúban, amelyet a Gyógyszerészeti Hírlapban írtak le.

Az újság kérdése: "Nagy változástól nem kell félnie a szakmának?" Gyurcsány Ferenc: "Nincsenek napirenden nagy változások." Ehhez képest, úgy gondolom, hogy az a törvényjavaslat, amelyet benyújtottak, alapjaiban változtatja meg a gyógyszerellátást.

A következő kérdés: "Változhat-e a gyógyszertárak létesítésével kapcsolatos szabályozás?" Gyurcsány Ferenc: "Nem. Az a szabályozás, ami ma területi védettséget, területi monopóliumot s jól behatárolt ellátási körzetet biztosít a patikáknak, ez a szabályozás fennmarad. Ezt mi nem fogjuk bántani."

(16.50)

Ehhez képest a kormány gyógyszertörvény-tervezetének legfontosabb pontjai: a gyógyszerforgalmazás liberalizációja, gyógyszerek árusítása a plázákban, benzinkutakon, a patikaalapítási jog fellazítása. Ezek önök szerint nem nagy változások? Igazat mondott annak idején a miniszterelnök?

A következő kérdésre Gyurcsány Ferenc ezt mondta: "Köztudott, hogy 500 ezer gyógyszerész-beteg találkozás történik naponta. A betegek bizalommal fordulnak a gyógyszerészekhez, akik meghatározó személyiségei saját mikrokörnyezetüknek." A kérdésem az, hogy kihez forduljanak ezentúl bizalommal a betegek, mert a gyógyszerészhez nem engedik. A benzinkutashoz? Az áruház eladóihoz?

És végül nagyon olcsó poén lenne (Az elnök csenget.) idézni az őszödi beszédből, hogy "hazudtunk reggel, éjjel meg este", és megkérdezni azt, hogy amikor ez az interjú elkészült, éppen reggel volt, netán éjjel vagy este. (Az elnök ismét csenget.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr.

DR. ZOMBOR GÁBOR (Fidesz): Én inkább azt szeretném megkérdezni öntől...

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr.

DR. ZOMBOR GÁBOR (Fidesz): ...hogy mi változott meg az elmúlt időszakban, hogy ilyen változások történnek.

Köszönöm. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. A kérdésre Molnár Lajos miniszter úr válaszol.

DR. MOLNÁR LAJOS egészségügyi miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Képviselőtársam! Mi változott meg? A Nap felkel, és a Nap lenyugszik, és az egészségügy mindig megváltozik. Harmincöt éve kaptam diplomát. Ha úgy gyógyítanám ma a tüdőgyulladást, ahogy harmincöt éve nagyhírű tanáraim tanították, akkor börtönbe kerülnék.

Az egészségügy is mindig változik, és még valami megváltozott, képviselőtársam: az Európai Unió polgárai lettünk, és ez nemcsak azt jelenti, hogy európai uniós pénzeket kérünk és kapunk, hanem európai polgárként kell viselkedni, azokat a magatartási szabályokat kell követni, amelyek az Európai Unióban szokásosak, ami Európában szokás.

Tisztelt Képviselőtársam! Mi a beteg érdeke? A beteg érdeke az, hogy ha beteg vagy a gyereke beteg, akkor a közelben éjjel és nappal kapja meg a szükséges gyógyszerét. Más világ van, mint ezelőtt harminc vagy ötven évvel, képviselőtársam, amikor a gyógyszertárak még a gyógyszerek nagy részét a patikákban készítették. Ma 98 százaléka az eladott készítményeknek gyári készítmény, amelyek közül nagyon soknak a kiszolgálásához bőven elegendő egyrészt az orvos precíz felvilágosító munkája, másrészt nagyon sok esetben a beteg, akiben bíznunk kell, aki nem butább, mint lengyel vagy olasz társa, tehát ennek a betegnek az ismerete. Ha egy anya képes Magyarországon felnevelni két gyereket anélkül, hogy diplomás állna éjjel-nappal mellette, akkor tartsuk képesnek őt arra ugyanúgy, mint európai társait, hogy lázas gyerekének a megszokott gyógyszert megvásárolja. (Az elnök csenget.)

Kinek az érdekét kell nekünk képviselni, a kormánynak és itt a parlamentnek? A betegek érdekeit, és a betegek érdeke kívánja, hogy változtassunk a gyógyszerforgalmazás szabályain (Az elnök ismét csenget.), és ne néhány száz vagy egy-két ezer patikatulajdonos érdekeit vegyük figyelembe, hanem a betegekét.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm, miniszter úr. Viszontválaszra megadom a szót Zombor képviselő úrnak.

DR. ZOMBOR GÁBOR (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Hála istennek, nem harmincöt éve miniszterelnökünk Gyurcsány Ferenc, ugyanis ezt ő 2005 júliusában mondta, és akkor már, úgy tudom, az Európai Unió tagja is voltunk több mint egy éve.

Azt szeretném az elhangzottakkal kapcsolatban önnek elmondani, hogy itt senki nem beszélt pár száz vagy pár ezer gyógyszerész érdekéről, és a holnapi nap vitájának a témája, amiről ön beszélt. Meg szerettem volna kérdezni, hogy mi változott egy-két hónap alatt. Esetleg egy új párt lépett be az egészségügy színterére, új üzleti szférát kell keletkeztetni? Új gyógyszerláncokat kell kialakítani? A jelenlegi szabályozás nem engedte meg ezeknek a létrehozását? Valószínűleg az idő fogja majd eldönteni ezt a kérdést, ugyanis akkor fog kiderülni, amikor a sürgősséggel keresztülnyomott új törvények alapján (Az elnök csenget.) kialakulnak a multinacionális áruházakban a láncok.

Köszönöm. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Viszontválasz illeti meg a miniszter urat.

DR. MOLNÁR LAJOS egészségügyi miniszter: Ne leplezze, képviselőtársam, ön néhány száz üzletember üzleti érdekeit képviseli, azokét, akik ma patikatulajdonosok, azokét, akiknek a gyerekei örökölhetik a patikát akkor is, ha nem patikusok (Font Sándor: Szégyen!), és nem képviseli annak a több ezer gyógyszerésznek az érdekét (Font Sándor: Ezt a dumát elsütni miniszterként, szégyen!), akik közül nagyon sokan önálló egzisztenciára várnak és vágynak, de nem tehetik, és nem nyithatnak patikát.

Vajon nem azoknak a betegeknek kell az érdekeit képviselni, akik lázas gyerekkel hétvégén sorban állnak, vagy húsz kilométert utaznak azért, hogy egy lázcsillapítót tudjanak venni a gyereküknek? (Felzúdulás a Fidesz és a KDNP soraiban.) Ön miért nem azoknak az érdekét képviseli, akiknek több száz vagy több ezer forintért otthon kell tárolni gyógyszert csak azért, mert nem lehetnek benne biztosak, hogy ügyeletes gyógyszertárat találnak? (Font Sándor: Bezárattátok őket 2004-ben!) Ön nem képviseli azoknak a betegeknek (Az elnök csenget.) az érdekeit, akik kistelepülésen gépkocsi nélkül próbálnak éjszaka gyógyszerhez jutni.

Kérem, ezeknek az érdekeit vegyék figyelembe! (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:   168-175   176-187   188-191      Ülésnap adatai