Készült: 2024.06.02.02:50:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

233. ülésnap (2012.11.05.), 6. felszólalás
Felszólaló Osztolykán Ágnes (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

OSZTOLYKÁN ÁGNES (LMP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! 2014 tavasza még messze van, a választások mégis e héten kezdődnek, Magyarország kormánya ugyanis válaszúthoz érkezett: választania kell az erőltetett államosítás és a józan kormányzás között. A kormánynak döntenie kell, vállalja-e a közoktatási és a szociális intézményrendszer csődbevitelét, vagy higgadtan mérlegelve időt ad a valódi reformok kiérlelésére. 150 ezer pedagógus, 3 ezer iskola és ugyanennyi önkormányzati vezető lélegzet-visszafojtva várakozik: azt várják, hogy a miniszterelnök végre szembenézzen azzal, hogy az elmúlt évtizedek legnagyobb szabású közoktatási és szociális államosítási kísérlete 35 munkanappal életbelépése előtt pénzügyileg, logisztikailag és törvényi szabályozásban is totálisan előkészítetlen. Ez az intézkedéscsomag végrehajthatatlan, ezt minden józan ember tudja, ezt el kell halasztani.

Annál is inkább, mert Eötvös József, Klebelsberg Kunó és Keresztury Dezső miniszteri székében ma nem ül senki. A magyar történelemben példátlan módon nincsen a kormányban oktatási miniszter, nincs működő oktatási kormányzata Magyarországnak. Nem csoda, hogy ilyen előkészítetlen reformszörnyek születnek, így nem lehet értelmes változásokat se kitalálni, se pedig keresztülvinni.

A magyar pedagógustársadalom, milliónyi szülő és gyermekeink nevében fordulok önökhöz, kormánypárti képviselőtársaim, hogy a nemzet oktatási és szociális rendszerét ne rabolják el az önkormányzatoktól és a polgároktól 2013. január 1-jén. Mi azt javasoljuk, hogy őrizzük meg együtt a jelenlegi status quót mindaddig, amíg pénzügyileg, logisztikailag és jogilag valóban megteremthető egy új dinamikus egyensúly az oktatási rendszer állami és önkormányzati fenntartásában. Ha ez megvalósul, talán értelmet nyerhet a nemzeti együttműködés rendszere. Ha nem így lesz, csak a fortélyos félelem igazgat továbbra is, a magyar oktatási rendszer megbukhat, de vele fognak bukni önök is, ha nem mentik meg, mert ezt egy ország nem fogja önöknek megbocsátani.

Iskoláink államosítása után térjünk át a szociális intézmények hasonlóan átgondolatlan, felelőtlen és káros államosítási terveire, hiszen sok esetben párhuzamot vonhatunk a két rendszer között. A megyei önkormányzatok fenntartásában lévő bentlakásos szociális intézmények lenyúlása után az állam most rá akarja tenni a kezét a települési önkormányzatok nagy intézményeire is. A legújabb államosítási roham drámai következményekkel járhat: a bentlakásos intézményekben élő több mint 70 ezer ellátott és több ezer szakember nagy részét érinti a reform, nem is beszélve a komplett gyermekvédelmi szakellátásról.

Az önkormányzati vagyon lenyúlása nem más, mint a helyi demokrácia megfojtása. Ezentúl a helyi lakosoknak és ellátottaknak semmilyen beleszólásuk nem lesz saját ellátásukba. Eddig legalább a helyi képviselőkhöz fordulhattak, most legfeljebb Balog Zoltán miniszter ajtaján kopogtathatnának, ha nem hajtanák el őket azonnal.

Még ennél is súlyosabb azonban az ellátórendszer tudatos lerombolása. A megyei intézményeket január 1-jétől már elragadták az önkormányzatoktól, és rettegnek a még önkormányzati fenntartású intézményekben élő ellátottak, családtagok és dolgozók. Az államosítást eddig brutális forráskivonás kísérte, pedig az intézmények eddig is a működésképtelenség határán egyensúlyoztak. Miközben milliárdos presztízsberuházásokra van pénz, addig a kormány a leginkább kiszolgáltatott helyzetben lévőkbe, intézményekben élő idősökbe, fogyatékkal élőkbe, pszichiátriai és szenvedélybetegekbe fog újra nekifutásból belerúgni. Az államosítással együtt járó forráskivonás után egyértelmű, hogy csak a spórolás és a bedőlő intézmények, az értékes épületek elpasszolása a cél. Szégyen, de az egész szociális ellátórendszert a Horthy-korszak szegényházainak nyomorúságos szintjére akarják lezülleszteni.

A kormányzáshoz nem elég a kétharmad, ahhoz szakértelem is kell. A törvényalkotáshoz sem elég a kétharmad (Moraj a Fidesz soraiban.), a sikeres Magyarországot nem lehet a bizalmatlanságra építeni. Annak a kormánynak, amely a bizalomra épít, lesz hitele; annak viszont, amely továbbra sem bízik senkiben - sem az iskolákban, sem a tanárokban -, és amelynek helyettes államtitkára is menekülni készül a felelősségvállalás alól, nemcsak hitele, de ideje sem lesz sokáig kormányozni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Még nem késő, hogy válasszanak: erőből csődbe vihetik a közoktatási és a szociális ellátórendszert, és elveszíthetik végleg az ország bizalmát, vagy felelős döntést hoznak és visszakoznak. A hibát belátni és korrigálni (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) sohasem gyávaság, hanem politikai bölcsesség és bátorság dolga.

Legyenek bátrak, képviselőtársaim! (Taps az LMP és az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai