Készült: 2024.09.19.02:55:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

13. ülésnap (2006.07.10.), 43. felszólalás
Felszólaló Dr. Zombor Gábor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:51


Felszólalások:  Előző  43  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ZOMBOR GÁBOR (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszterelnök Úr! Nem tudom, hogy ön és egészségügyi minisztere szereti-e a focit - mint az utóbbi napokban látjuk, a magyar orvosokat nem igazán kedvelik -, de azt bizonyára érzékelik, hogy Európa szerencsésebbik része mostanában focilázban égett. A magyar lakosság lázas állapotáról sajnos nem a magyar válogatott, hanem a kormány megszorító intézkedései gondoskodnak. Július 1-je óta azonban a lázcsillapító is jóval többe kerül, mivel a kormány nem kevesebb, mint 1400 gyógyszer árát emelte. 300 termék ára ugyan csökkent, de az eredmény így is 5:1 a drágulók javára.

Az OEP hivatalos tájékoztatása szerint az áremelés oka kettős: a gyógyszerek állami támogatása csökken, illetve több patikaszer kerül a fixesített támogatási körbe. A támogatás mértékének csökkenése azt jelzi, hogy a Gyurcsány-kormány ismét a betegeken, rászorulókon kíván spórolni. Ezt támasztja alá az OEP képviselőjének nyilatkozata is, miszerint a mostani intézkedések számításaik szerint 5-6 milliárd forint megtakarítást eredményeznek a gyógyszerkasszában. A kormány tájékoztatása alapján tudjuk, hogy a gyógyszerkassza ismét elszállt, már most 40 milliárd forint a hiány, és ez az év végéig még nőni fog. A gyártók ugyan 22,5 milliárd forintot befizetnek a kasszába, de még így is tetemes lesz a hiány. Amennyiben a kormány a hiányzó összeget is a betegekkel kívánja megfizettetni a gyógyszerek árának további emelésével, úgy az emelkedés mértéke szakértők szerint elérheti a 15-20 százalékot is.

Molnár Lajos egészségügyi miniszter úr több sajtóorgánumban nyilatkozta az utóbbi időben, hogy még ez évben gyökeres változásokat szeretne a gyógyszerek árképzésében. Úgy látszik, hogy ha manapság a kormányzat változást említ, akkor abból mindig áremelés, az emberek terheinek növekedése következik be.

Tisztelt Miniszterelnök Úr! A kormány megszorító intézkedései leginkább az időseket, betegeket fogják érinteni. Sajnos, a legtöbb gyógyszert is ők kénytelenek megvásárolni. A gyógyszerek árának emelésekor figyelembe vették-e az egyéb megszorítások hatásait a legkiszolgáltatottabb rétegekre? Hogyan kívánja a kormány a gyógyszerkassza hiányát orvosolni? Terveznek-e további gyógyszeráremelést ez évben, és ha igen, ez milyen mértékű lesz? Vajon mikor fékezik meg végre a gyógyszerárak növekedését?

Tisztelettel várom válaszát. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  43  Következő    Ülésnap adatai