Készült: 2024.05.21.00:55:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

193. ülésnap (2012.05.22.), 258. felszólalás
Felszólaló Göndör István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:47


Felszólalások:  Előző  258  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Asszony! Furcsa dolog, hogy most ugyanazt a vitát folytatjuk majdnem le, mint amit korábban. De ilyen esti órán és kevesen vagyunk, ezért azt hiszem, elmondhatom - és nincs nagy sajtónyilvánosság -, hogy én meg vagyok győződve arról, hogy ön is tudja, mit jelent az, amikor valamely szervezettel szemben fenyegetettségérzés van. És az, amit ön csinált a magánnyugdíjpénztárakkal szemben, az ezt jelenti. Én nem települési önkormányzatot hozok, én csak olyan általános példát mondok, ha a tőzsdén, mondjuk, egy rossz hír megjelenik, lehet ez egy cég, lehet ez a görög helyzet vagy bármi, akkor a BUX esik. Aki azon a napon veszi ki a pénzét, az lehet, hogy kevesebbet kap, mint amit valamikor betett. Ha jó időpontban veszi ki, akkor nyerhet akár 35 százalékot is. Ami kialakult akkor, ez azt jelentette, hogy az a vagyon meglehetősen elértéktelenedett. Ez egy erőszakos beavatkozás volt.

És ön is sokszor használja azt a kifejezést... - igen, a nyugdíjpénztáraknak volt egy portfóliója, azt a portfóliót törvény írta elő, hogy mennyit kell állampapírban, részvényben, és miben tarthatnak. Azt is hiszem, hogy azért ön is tudja, hogy a békebeli időkben a nyugdíjpénztárak a befektetéseik zömét ingatlanokban tartották. Azt hiszem, ez teljesen természetes, mert ez egyfajta spekuláció. Én nem voltam magán-nyugdíjpénztári tag, én egy önkéntes pénztárnak voltam a tagja. A nevét nem mondom, mert reklámot nem szabad csinálnom, de én azt mondom, hogy mi magunk olyan vagyonkezelőt és olyan vezetést választottunk, hogy ebben az önkéntes pénztárban, egyszerűen azt mondom, hogy hihetetlen hozamokat értek el, és tényleg igaz, hogy akár aki egy összegben felveszi, vagy azok, akik már nyugdíjszolgáltatást kapnak, nagyon szép összeghez jutnak. Tehát ebben a rendszerben nyilván volt egy kockázat, de azt gondolom, hogy mindössze két év volt hátra, hogy elkezdődjenek a kifizetések, akkor lehetett volna látni, hogy mi történik, és mit ér ez a portfólió. Én ezen nem vitatkozom, mert nyilván, ha részletesen belenézünk, akkor lesznek olyanok, akik simlisek, az élet minden területén.

Felhívnám a figyelmét, a mai újságokban van egy egész szép grafikon, összesen egy olyan intézményt hoznak, ahol negatív hozam van. Az összes többi pozitív, különböző nagyságúak. Ezt interneten meg tudja nézni, ha akarja.

Tehát egyrészt figyelembe véve, ami itt történt, tehát a jó gazda gondosságát én abban látom, hogy a magánnyugdíjpénztáraknál nem voltunk képesek itt a parlamenti patkóban eljutni odáig, hogy ezek valóban gazdasági társaságként működjenek, ahol a tagoknak beleszólási és ellenőrzési lehetősége van. Ahol visszaélés van, hitem szerint azért történhetett meg, mert a tagok nem tudtak ehhez túlzottan közel kerülni. Tehát a jó gazda gondosságával itt van a baj.

Ami viszont ezzel a javaslattal nekem a problémám. Én azt egyrészt megértem, hogy most a kormány mindent elkövet, hogy megpróbáljon állampapírokat eladni; ez, ami itt van még maradék, már nem akkora összeg. Ez most egy nagyon erős zsarolás volt, nagyon sokan visszaléptek. Tehát most már igazán csak az erős idegzetűek maradtak meg a magánnyugdíjpénztár-rendszerben, akik már azzal is számoltak, hogy idén a saját jövedelmükből tartják fönn a pénztárat, a működésre fizetnek, mert átutalás nem történik, pont a kormány korábbi intézkedései miatt. Tehát ők többletterhet is vállalnak a befizetéseiken túl, csak a működtetéséért.

Azt gondolja el, hogy amit itt határidőként meghatározott, mit fog tenni a magánnyugdíjpénztár. Azt fogja mondani, a törvény hatályba lépett, meg fogja állapítani Kovács II. József befizetéseinek az értékét, tételezem, a saját portfóliójának átlaga szerint. Tehát én azt el sem tudom képzelni, hogy azt mondja, hogy betett ennyit, attól kezdve ennyi hozam, tehát egy álombeli összeget, és azt mondja, hogy a portfóliójából átadja az állampapírt, és megmarad az összes többi. Nem, a mai napon, és mondjuk, ha valamilyen ázsiai papírokban van az egynegyede a tőkéjének, és ott most rossz árfolyam van, akkor azzal fogja átadni, azt az összeget fogja meghatározni, azt az összeget fogja átfordítani állampapírba. Én ezt gondolom, ezt feltételezem, és azt hiszem, ez a normális, mert ha elfogadnánk azt, amit előttem fideszes képviselőtársam mondott, hogy kié a kár: igen, ha azt tennénk, hogy azt mondjuk, hogy ezt az összeget a portfóliójából kiszakítjuk állampapírként, és ha ott maradtak kétes értékű papírok, ha vannak... Tehát ez még további zsarolás vagy büntetés azért, hogy ha ott maradtatok, akkor még ezt is el kell viselnetek. Egyszer viseljétek el, hogy már nem utalunk a jövedelmetekből, fent kell tartanotok a pénztárotokat, és még a portfóliótokat is gyengítjük, mert az állampapírokat vesszük el.

Tehát ezt tartom én rendkívül sportszerűtlennek vagy udvariatlan megoldásnak, mindössze azért, és a mai vitákban maga a pénzügyi államtitkár is elismerte, hogy a GDP évi mindössze másfél százaléka volt, ami megteremtette volna azt a lehetőséget, hogy a nyugdíjuknak egyik részét a magánból, a másikat 2013-tól pedig az állami rendszerből kapják. Ehelyett a rendszer összedőlt, mert most már mondhatjuk, hogy olyan kevesen maradtak, hogy ha lesz átutalás, akkor is nagyon-nagyon nehéz feltételekkel fognak tudni életben maradni, vagy erős fúziók végeredményeként lesz egy, kettő vagy három, aki életben marad, de akkor is arra a kicsi létszámra kell finanszírozniuk vagyonkezelőt és minden más működési költséget. Tehát azt gondolom, hogy ez a durva beavatkozás lassan a végéhez ér, és most még egyszer megbüntetik azokat, akik még mindig ott akarnak maradni.

Tehát mi nem támogatjuk ezt a javaslatot. Köszönöm szépen a szót, elnök úr. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  258  Következő    Ülésnap adatai