Készült: 2024.05.17.18:32:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

193. ülésnap (2012.05.22.), 210. felszólalás
Felszólaló Spaller Endre (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:  Előző  210  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SPALLER ENDRE, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Ennél az adónál talán a legfontosabb momentum, hogy három közteherből egy lesz, három adó megszűnik, egy lesz belőle, ezzel megszűnik három adminisztráció, három határidő, három szabályrendszer, és mindezek helyett egy lesz, mindezt úgy, hogy az adóterhelés az ellenzéki képviselők felszólalásával ellentétben érdemben nem nő. Aki meghallgatta a bizottsági ülésen az NGM válaszát, az egyértelműen azt tudja mondani, hogy az adóterhelés - még egyszer mondom - összességében, érdemben nem nő, ugyanezt az adót fogják a biztosítók máshogy megfizetni. Egy-egy biztosítónak természetesen növekedhet a terhe, de akkor értelemszerűen egy másiknak csökkennie kell ezzel párhuzamosan, a szektor összességében nem fizet majd többet, tehát áthárítani sincs mit, hiszen - még egyszer mondom - ugyanazt az adót fogják befizetni, ráadásul nem is a biztosítottak, hanem maguk a biztosítók. Csökken viszont az adminisztráció. Nagyon fontos, hogy nemcsak a központi költségvetésben csökken az adminisztráció, hanem a biztosítóknál is az értelmetlen kiadásokat csökkenti ez a javaslat.

Áthárítható-e ez az adó? Azon túl, hogy alapvetően nincs mit áthárítani, hiszen - még egyszer mondom - a szektor összességében ugyanannyit fog befizetni, azt gondolom, nem is nagyon hárítható át. Maga a Mabisz mondta, hogy ez a biztosítás azért nem áthárítható, mert a szerződésekben előre lefektetik, hogy mennyivel lehet a biztosítási díjat emelni, és ebben semmilyen szó nincsen sem adóemelésről, sem biztosítási adóról, sem semmiről. Igaz, ezt ők nem olyan örömmel mondták, amilyen örömmel mi hallgattuk, de ettől függetlenül a tény az még tény marad. Nem várható tehát az sem, hiszen a díjtételek nem emelhetők emiatt, hogy maga a biztosítottság szintje csökkenjen. Nem várható az, hogy emiatt az emberek kevesebb vagyonbiztosítást, kevesebb lakásbiztosítást kössenek, az élet- és egészségbiztosításról nem is beszélve, amit ez az adó egyáltalán nem érint. Egy olyan adóról van szó, amelyik a 27 európai országból 23-ban szerepel, tehát mi nem egyfajta kivétel leszünk, hanem mi a fősodorhoz akarunk ezzel csatlakozni, és folytatjuk azt a politikát, hogy alapvetően a fogyasztási és forgalmi típusú adók növekedjenek.

Háza, autója, vagyona kinek van? - tehetjük fel a kérdést. Az ellenzék mindig azt mondja, hogy a gazdagokat kellene jobban adóztatni. Bizony, háza, autója, vagyona alapvetően a tehetősebbeknek van, de nem a fizetésüket kell elvenni, ahogyan ez a korábbi ciklusokban történt. Nem azt kell megoldani, hogy akinek egy kicsit épp jobb a munkahelye, mert valamiért éppen előléptették, akkor az előléptetéssel járó pénzt gyorsan el is vesszük, hanem hadd költse el, és ahogyan elkölti, természetesen attól függően, hogy mire költi ezt a pénzét, megtakarítja vagy más módon költi el, különböző módon és különböző adóterheket fog fizetni.

Az autóstársadalmat féltette itt az MSZP. Amikor önök többkulcsos szja-t követelnek, ez a korábbi napirendi pontokban is szerepelt, akkor az vajon kit fog terhelni? El ne higgye senki, hogy csak a - nem tudom én - leggazdagabb 1 százalékra fogják kivetni! Ha önök többkulcsos adót vetnek ki, ezt bizony a teljes autóstársadalomra ki fogják vetni, igaz, hogy nem biztosítási adó, hanem szja-oldalon, de ugyanúgy meg fogják velük fizettetni, ahogyan a tizenharmadik havi nyugdíjat sem csak a gazdag nyugdíjasoktól vették el, ha egyáltalán lehet ebben a kategóriában ilyen különbségtételt tenni, és a vizitdíjat sem csak a gazdagokra vetették ki, hanem mindenkire. Bizony, önök a többkulcsos adót is mindenkire ki fogják vetni. Amíg az autóstársadalmat féltik, az elég hazug dolog, mert igazából önök ezzel lehet, hogy el is vennék az autót pontosan azoktól az emberektől, akik mondjuk, esetleg most még egy ilyen biztosítási díjjal alapvetően nem járnak nagyon rosszul.

A különadó kivezetése, ami ebből a három megszűnő adóból az egyik, az egy nagyon fontos dolog, hiszen egyfelől tartanunk kell a hiányt, ami a korábbi kormányoknak nem igazán sikerült, sőt az EU-s csatlakozásunk óta gyakorlatilag egyszer sem, azonban összességében és struktúrájában ez a pénz mégiscsak befolyik, és mégis struktúrájában úgy változik meg, hogy egy ideiglenes adóbevétel vagy állandó bevétel lesz, azaz ezáltal az EU-s módszertan szerint is jobban járul hozzá a hiány elismeréséhez, igazából nem is a csökkentéséhez.

Végezetül nem mindenről a gazdasági válság tehet, mondta Kovács Tibor. Valóban, ez a mondat kiált azért, hogy be is fejezzük ezt a mondatot. Valóban, nagyon sok mindenhez a szocialisták korábbi kormányzása is hozzájárult, ezt azért tegyük hozzá.

Köszönöm a szót. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  210  Következő    Ülésnap adatai