Készült: 2024.05.17.21:06:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

193. ülésnap (2012.05.22.), 190. felszólalás
Felszólaló Szatmáry Kristóf (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 4:19


Felszólalások:  Előző  190  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZATMÁRY KRISTÓF nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! 2010-ben úgy véltük, hogy a világgazdasági válság 2013-ra véget ér. Ezzel együtt bíztunk abban, hogy a magyar gazdaság is tartósan magas növekedési pályára áll, a gazdasági többletteljesítmény pedig költségvetési bevételt generál.

Az átmeneti időszakban keletkező költségvetési hiány csökkentésére akkor bejelentett módon, ideiglenes intézkedésként, válságadókat vezettünk be. A válságadók rendszere ugyanakkor szakított a korábbi évek gyakorlatával, hangsúlyozottan nem a lakosság vállára tette a konszolidáció terhét, hanem a teherviselésre fokozottan képes ágazatokra.

A válság azonban reményeink ellenére nem ér véget 2013-ban sem, ugyanakkor a válságadók a korábbi ígéreteknek megfelelően 2013-tól megszűnnek. 2010-ben mindamellett megkezdtük az adórendszer többéves átalakításának programját. E program az élőmunka, a jövedelmet terhelő adók csökkentésében és a forgalmi-fogyasztási adók növelésében ölt testet. 2013-tól kiteljesedik és minden magánszemélynél érvényesül az arányos egykulcsos jövedelemadó. Ezzel együtt kiemelt adópolitikai célkitűzés az adórendszer áttekinthetőbbé tétele, az elvonási csatornák számának csökkentése is.

Tisztelt Országgyűlés! A kormány továbbra is elkötelezett a költségvetési hiánycél megtartásában és az adórendszer átalakításában, egyszerűsítésében. A Széll Kálmán-terv 2. fogalmazta meg, hogy a biztosítási adó 2013-tól váltson ki három, a biztosításokkal összefüggő közterhet, azaz csökkenjen a közterhek száma, a biztosítási adó legyen három az egyben adó. A törvényjavaslat szerint a biztosítási adó tehát kiváltja a biztosítók által fizetett pénzügyi intézmények különadóját, a tűzvédelmi hozzájárulást, továbbá a gépjármű-üzembentartók által fizetett baleseti adót.

A forgalmi jellegű adónem alanya a biztosító, az adót neki kell megfizetni. A törvényjavaslat szerint természetesen a nem magyar székhelyű biztosító is adóalany, ha Magyarországon - fióktelepe útján vagy határon átnyúló szolgáltatásként - adóköteles biztosítási tevékenységet folytat.

(16.30)

Az adókötelezettség egyes biztosítási szolgáltatások nyújtására - konkrétan a betegbiztosítás kivételével - a biztosítási törvény szerinti úgynevezett nem életbiztosításokra terjed ki abban az esetben, ha a kockázat felmerülésének helye, amelyet a biztosítási törvény pontosan meghatároz, ez a hely Magyarország. Nem lesz adóköteles, hangsúlyozottan, az életbiztosítás és a betegbiztosítás, fontos, hogy a hosszú távú megtakarítások ne viseljenek ezen területeken adókat. Az adó alapja a biztosító által a számviteli szabályok szerint elszámolt bruttó díj, az adó mértéke azonban biztosítófajtánként eltérő.

A javaslat szerint a kötelező felelősségbiztosítás díja 30 százalékos adómértékkel terhelt lenne, a biztosítási adóval egyidejűleg megszűnő baleseti adó mértéke is egyébként 30 százalék volt. A casco biztosítások díjára 15 százalékos mérték, míg az összes többi adóköteles nem vagyonbiztosítás díjára 10 százalékos mérték vonatkozna. A biztosítási adót a biztosítónak a biztosítási díj elszámolását követő 20. napjáig meg kell állapítania, bevallania és megfizetnie az állami adóhatósághoz. A törvényjavaslat a baleseti adó megszűnésével összefüggésben rendelkezik arról is, ha a gépjármű üzemben tartója a 2012. évben már megfizette azon díjrész utáni baleseti adót, amely 2013-ra vonatkozik, akkor ezt vissza kell hogy kapja a biztosítótól. A biztosító az így visszafizetett adót az állami adóhatóságtól természetesen visszaigényelheti.

Megköszönve figyelmüket, kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a törvényjavaslatot támogatni szíveskedjen.

Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  190  Következő    Ülésnap adatai