Készült: 2024.05.17.17:13:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

193. ülésnap (2012.05.22.), 162. felszólalás
Felszólaló Dr. Nemény András (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Foglalkoztatási és munkaügyi bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 4:37


Felszólalások:  Előző  162  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NEMÉNY ANDRÁS, a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Akkor ezek szerint a többségi vélemény ismertetésére nem kerül sor, talán mégis azért fogom érinteni a felszólalásomban azt is, hogy mihez képest értelmezhető a kisebbségi vélemény.

Ha a törvényből indulunk ki, akkor nem kell messze menni, elég egyszerű megnézni az előterjesztő célját, amit úgy fogalmazott meg, hogy a 2012. évi költségvetési hiánycél tartásának elősegítése az új közteher, a pénzügyi tranzakciós illeték bevezetésével. Ha ezt lefordítjuk nagyon egyszerűen, akkor ez másról nem szól, mint hogy a költségvetési hiánycél nem tartható, a gazdaságpolitika már ezen a ponton is megbukott, és ezt úgy próbálják korrigálni, hogy egy új közteher bevezetése szükséges.

Itt talán érdemes egy pillanatra megállni és visszatekinteni a múltba. A Fidesz mind ellenzékben, mind kormányra kerülve kifejezetten irtózott és félt a megszorítás szótól, hiszen állandóan csak azt ismételgette, hogy nem lesznek megszorítások. Hát mi ez, ha nem megszorítás? Sőt, lassan más sincs, csak megszorítás, hiszen ez az adó is az, mert hiába hivatkoznak rá, és a bizottsági ülésen is ez történt, a pénzforgalmi szolgáltatók ennek az új illetéknek az alanyai - de ahogyan mondta képviselőtársam, inkább adó alanyai -, hiszen ők ezt egészen biztosan továbbterhelik a lakosságra.

(14.40)

Spaller Endre, akinek a többségi véleményt kellett volna ismertetnie, a bizottság ülésén is kifejtette azt a megmosolyogtató érvelését, hogy nem fogják továbbterhelni a pénzügyi szolgáltatók, hiszen a bankadót sem terhelték tovább a bankok, és ezt mondta az előterjesztő is.

Ám azt hiszem, hogy akinek Magyarországon van hitele, bankszámlája, az tudja, hogy bizony átterhelték. És ha őszinték vagyunk, akkor ebből nem is csináltak ők titkot, mint ahogy most sem csinálnak titkot abból, hogy ezt az adót, ezt az illetéket is tovább fogják terhelni. A Bankszövetség elnöke ezt egészen világosan megmondta.

Magyarul nem történik más, mint a kormány a bankok segítségével, vagy ha pontosabban mondjuk, akkor inkább azokat eszközül használva megint az állampolgárokat szorítja meg. Mert azért azt senki sem gondolhatja komolyan, hogy a készpénzátutalás, a készpénzkifizetés számláról, befizetés számlára és a csekk beváltása vagy akár maga az adófizetés vagy a napi élelmiszer-vásárlás nem fogja érinteni a lakosságot, az állampolgárokat. Bizony, ez mindenkit fog érinteni.

Egy picit kitérnék én is itt is - a bizottságban is megtörtént ez - arra a polémiára, hogy mitől is illeték ez az illeték, hiszen ez a valóságban adó, hiszen nincsen ennek semmiféle ellenszolgáltatása, ellenértéke, ez az illeték kifejezés talán csak kozmetikázza a helyzetet. Talán az is megér egy szót, hogy ez az illeték semmiképpen nem egyenlő azzal az Európai Unióban most bevezetni tervezett, a növekedés segítése érdekében bevezetni tervezett, a spekulatív pénzügyi műveletekre vonatkozó adóval, hiszen egészen más a célja, mert míg ennek az EU-s ötletnek, adónak az a célja, hogy a spekulatív tőke helyett inkább a gazdaságban hagyják a pénzt és a növekedésre fordítsák, itt éppen az állampolgárokat fogja megadóztatni a kormány. Leegyszerűsítve: szimplán ez az állampolgárok és a lakosság megsarcolása.

Talán még egy fontos kérdés hangzott el a bizottsági ülésen, nem tudom, a vitában el fog-e ez hangozni, az pedig az, hogy ennek az adónak vagy adóalapnak lesz-e felső határa. Mert most ebben a javaslatban az előterjesztő szerint legalábbis nincs és talán nincs is ilyen szándék, márpedig ha ennek nem lesz felső határa, akkor ennek egészen borzalmas következményei is lehetnek, hiszen innentől kezdve senki nem fogja nálunk tartani a pénzét, magyarul ki fogják vonni innen Magyarországról a pénzt, ki fogják vonni a devizát, nem lesz tartalékunk, nem lesz hitelezés, és abba az irányba tartunk, amibe sajnos láthatóan egész évben tartottunk: tönkre fog menni így a magyar gazdaság.

Ez a lépés önmagában halálos tud lenni, ezért aztán sem mi, sem a többi ellenzéki párt képviselője nem támogatta általános vitára ezt a javaslatot. Köszönöm. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  162  Következő    Ülésnap adatai