Készült: 2024.05.21.03:47:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

193. ülésnap (2012.05.22.), 10. felszólalás
Felszólaló Magyar Anna (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:44


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MAGYAR ANNA (Fidesz): Elnök úr, köszönöm a szót. Az előzőekben elhangzott negatív ügyekkel ellentétben én egy pozitív dologról szeretnék szólni, egyben példát adva arra, hogy mindenkinek van lehetősége az aprómunka elvégzésére saját területén, ha akarja.

Kevesen tudják, hogy a Székely himnusz éppen 90 éve, 1922. május 22-én hangzott el először nyilvános helyen, a Székely Egyetemi és Főiskolai Hallgatók Egyesületének közgyűlésén, Budapesten. A kerek évforduló kapcsán szeretnék néhány gondolatot megosztani a tisztelt Házzal. A Székely himnusz zeneszerzője, Mihalik Kálmán 1896-ban született. 25 éves korában, 1921-ben szerezte a Székely himnusz dallamát, Csanády György költő szövegére.

Mihalik Kálmán kutatóorvos, zeneszerző volt. Kolozsvárott végezte iskoláit, és az első világháborút követően - amelyben katonaként éveken keresztül harcolt a hazáért - a Szegedre áttelepített kolozsvári egyetemmel együtt költözött Szegedre. Sem kutatóként, sem zeneszerzőként nem teljesíthette ki tehetségét, nem kapott erre elég időt a sorstól. Igen súlyos, halálos betegségben, tífuszban hunyt el egészen fiatalon, 26 évesen, 1922-ben, alig néhány hónappal a Székely himnusz nyilvános elhangzását követően.

A Székely himnusz azonban fennmaradt, ezzel hirdetve azt is, hogy rövidre szabott élet alatt is lehet maradandót alkotni. Az elmúlt 90 év göröngyös út volt a Székely himnusz számára is. Szinte mindig tiltották, Romániában pedig évtizedeken keresztül büntették is eléneklését. Mégis, sokan és sokszor énekeltük baráti körben, a családdal, megtanítottuk kicsi gyermekeinknek is. Szimbólummá, igazi szimbólummá vált, a konok székelyek megmaradásának egyik zálogává. Ez az év tehát kétszeresen is kerek évforduló: a zeneszerző halálának évfordulója is, és egyben emlékezhetünk arra is, hogy ma 90 éve indították diadalútjára a székely diákok ezt a sokunk szívéhez igen közel álló dalt, a székelyek himnuszát.

A zeneszerző sírja sokáig jeltelen volt, és a rendszerváltás környékén kalandos körülmények között derült fény arra, hogy Szegeden van eltemetve. Ekkortól, azaz évtizedek óta az Erdélyi Kör és a Mihalik Alapítvány gondoskodott a sírról, kopjafaállításról, a szűk körű megemlékezésekről.

A Csongrád megyei önkormányzat hat éve kapcsolódott be: ápoljuk a hagyományt, emlékműsorokat szerveztünk és neves embereket, köztük erdélyi politikusokat vittünk el a sírhoz koszorúzni.

A mai napon újabb jelentős lépés történik. A 90. évforduló alkalmából a szegedi Testamentum Kft. jóvoltából díszsírhelyet kapott Mihalik Kálmán Szegeden, a Belvárosi temetőben. Ma délután 2 órakor Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes mond emlékező beszédet a díszsírhely felavatásakor.

Ezzel a napirend előtti emlékező néhány perccel az volt a célom, hogy a Magyar Országgyűlés nyilvánosságával hívjam fel a figyelmet a kettős kerek évfordulóra és közös kincseink megbecsülésére. Azt kívánom: ahogyan a temetőben méltó helyre kerül a zeneszerző, úgy kerüljön minél több magyar ember szívében is méltó helyére a Székely himnusz.

Köszönöm a figyelmet, és elnök úr, köszönöm a szót. (Taps a kormánypártok és a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai