Készült: 2024.05.04.08:00:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

228. ülésnap (2005.05.24.), 20. felszólalás
Felszólaló Bánki Erik (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Idegenforgalmi bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:13


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÁNKI ERIK, az idegenforgalmi bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A parlament idegenforgalmi bizottsága tárgyalta az előttünk fekvő T/15888. számú törvényjavaslat általános vitára való alkalmasságát.

A bizottsági vita során megállapítottuk azt, hogy gyakorlatilag a 2001-ben elfogadott alaptörvény óta eltelt időszakban jelentős fordulat következett be az akkor még ellenzékben, ma pedig kormánypárton lévő képviselők tekintetében. Hiszen ha visszaemlékezünk, amikor ennek a törvényjavaslatnak a parlamenti, illetve bizottsági vitája folyt, akkor a mostani kormánypártok legnagyobbika heves támadásokkal illette ezt a javaslatot, mondván, ez nem életszerű, túlzott szabályozásokat vezet be, és adott esetben megbénítja néhány fontos beruházás megvalósításának a lehetőségét.

Ehhez képest örömmel fogadtuk, hogy ma már sokkal felelősebb gondolkodás mellett egy új átdolgozását látjuk ennek a törvénynek, amelyben az alapkoncepció továbbra sem változott. Az általános indoklásban olvasható, hogy az elmúlt évek jogalkotási tapasztalatai alapján vált szükségessé a törvényi szabályok módosítása - ahogy az imént is említettem -, amelyben nem kívántak eltérni a korábban kialakított koncepciótól.

A bizottság a szakmai oldalát vizsgálva megállapította, hogy azok a félelmek, amelyek elsősorban a műemléki fürdők néhány fürdőjének a jelen törvényjavaslat mellékletéből történő kivételét jelentették volna, és ezáltal az állami tulajdonból történő kikerülését tették volna lehetővé, ezek a kezdeményezések elhaltak, eredetiben megmaradt, tehát mind a 14 műemléki fürdő ma Magyarországon tartós állami tulajdonban van, és abban is marad a törvényjavaslat szelleme szerint a következő időszakban.

Azt viszont elfogadjuk, amivel az általános indoklási része is foglalkozott ennek a javaslatnak, miszerint a későbbiekben, amennyiben egyes fürdők esetében az esetleges befektetői oldal igényeinek megfelelően adott projektek esetén a jelenlegi szabályozástól eltérő szabályozásra volna szükség, akkor ezt egy újabb tárgyalási körrel módosíthatónak tartjuk. A parlamenti frakciók minden képviselője a bizottságban egyöntetűen foglalt állást abban a tekintetben, hogy a turisztikai hasznosításokat, ugyanúgy a kastélyok, kúriák, várak esetében, mint a műemléki fürdők esetében, a törvényjavaslat jelenlegi irányvonala jól szolgálja.

Fölvetődött néhány kérdés, amelynek tisztázása majd nyilván a részletes vitában történhet meg; elsősorban olyan védett objektumok esetén, amelyek látogatottságát, hasznosíthatóságát hátrányosan érinti a jelenlegi szabályozás. Egyfelől a régészek és a műemléki szakma - amely értékel egy-egy örökség körébe tartozó romot, amely lehet földsánc vagy éppen bármi más, ami idegenforgalmi hasznosítású lehet -, illetve maga az idegenforgalmi szakma, amely ennek hasznosíthatóságából szeretne az adott település és a környezet számára hasznot szerezni; ebben az esetben nem feltétlenül cseng egybe a két terület gondolkodása. Azt gondoljuk, hogy a módosító indítványokkal lehet ezt a kétfajta szemléletet tovább közelíteni egymáshoz, és végül elérni azt, hogy mindkét terület számára a lehető legoptimálisabb, a műemléki értékek védelmét biztosító szabályozás és hasznosíthatóság szülessen.

Tehát a parlament idegenforgalmi bizottsága egyhangú döntésével általános vitára alkalmasnak tartotta a jelenlegi törvényjavaslatot.

Köszönöm a figyelmet. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai