Készült: 2024.04.30.01:20:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

255. ülésnap (2005.10.17.), 363. felszólalás
Felszólaló Tállai András (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  363  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÁLLAI ANDRÁS (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Szeretném előre jelezni - összesen, ha jól látom, öt módosító javaslat van -, hogy én a 4. számúhoz, a Pettkó András képviselő által benyújtott módosító javaslathoz szeretnék kapcsolódni, mert ez a módosító javaslat legalább felhívja arra a figyelmet, hogy más is szeretne ilyen kedvezményeket kapni, más szakmában dolgozó emberek is szeretnének ilyen kedvezményt kapni, amit most Gyurcsány Ferenc kormányfőtől kapnak a kultúrában, a művészetben dolgozók és a médiában dolgozók - legalábbis látszólag kapnak ilyen kedvezményt.

Azért nem adtunk be módosító javaslatot a törvényjavaslathoz a Fidesz-frakció részéről, mert egyszerűen nem látjuk esélyét annak, hogy ezt a törvényjavaslatot bármely módosító javaslattal is igazságossá lehetne tenni. Egyszerűen ez a javaslat nem szól másról, mint hogy az államnak legyen kevesebb járuléka, de a kormánynak legyen több kedvezményezettje. Semmi másról a világon nem szól. Ez igazságtalan, nem lehet tudni, hogy milyen elvek alapján választotta ki a kedvezményezetteknek a körét, nem lehet tudni, hogy milyen elvek alapján határozta meg a törvényjavaslatban lévő járulékot, a személyi jövedelemadó-járulékot, a társadalombiztosítási járulékok mértékét.

Egészen bizonyos, hogy ha az Európai Unióhoz érkezik majd esetleg panasz a törvénnyel kapcsolatban, ugyanúgy fejfájást fog majd okozni a kormánynak, de egész biztos, hogy nem ennek a kormánynak, mert akkorra már - pontosan az ilyen törvényjavaslatok miatt - valószínűleg ez a kormány már nemigen lesz a helyén. (Derültség az MSZP soraiban.) Tehát ez már a következő kormánynak okoz majd gondot.

Ez a törvény elvtelen a tekintetben is, hogy a kedvezmény mértékét sem úgy használja, állapítja meg a törvényben, hogy az legalább emberséges legyen. Tudniillik az egész jövedelem után fizetni kell a járulékot, az itt meghatározott 20 százalékot, illetve 15 százalékot, ugyanakkor pedig, mondjuk, a nyugdíjbiztosításnál csak a jövedelmeknek, a bevételnek az 50 százaléka fog majd számítani. Tehát még azzal is kiszúrnak, akinek kedvezni akarnak, komolyan mondom, mert akkora felháborodás van belőle, hogy nem igaz!

Van egy réteg, amelyik természetesen jól fog ezzel járni, de az lehetőleg ne legyen nyugdíjközelben, mert akkor már biztosan nem éri meg. És egyébként is, úgy gondolom, ez a réteg, ha valaki azt szeretné, hogy a nyugdíja magas legyen, akkor olyan szerződést köt a megbízójával, tudniillik a nyugdíjjárulékra vonatkozó dolgokat vagy a társadalombiztosítási járulékot az adott kifizető fizeti ki, tehát neki kell átvállalni, illetve ő fizeti be a megszerzett jövedelemből levont járulékmértékeket is.

Tehát semmi másról nincsen itt szó, mint arról, hogy valószínűleg a kormányfő az egyik médiaszereplése alkalmával vagy több médiaszereplése alkalmával megígérte annak a körnek, hogy majd valamiféle kedvezményt ide hozzon. De hogy ez ilyen rosszra, igazságtalanra sikeredjen, arra senki nem számíthatott, olyannyira, hogy egyesek szerint ez fölveti az alkotmányossági kérdéseket is. Biztos vagyok benne, hogy lesznek olyanok, akik meg fogják kérdezni az Alkotmánybíróságot, hogy megállja-e a helyét az, hogy egyes szakmákban dolgozókat kiemelünk, és nem is az adózás szempontjából, hanem a járulék és a szolgáltatás meghatározása szempontjából teljesen más alapokra helyezzük, mint az általános szabályok.

Összességében: ugyanaz lesz, mint az evával. Az evánál is nagy az ujjongás, nagy a siker, amikor meg megnézzük, hogy mennyi az áfabevétel, akkor érdekes módon évente 100, 150 vagy 200 milliárddal kevesebb, mint amit a kormány betervezett.

 

(23.30)

 

Ugyanez lesz ezzel a törvényjavaslattal is. El lehet mondani, hogy megint van egy olyan körünk, amelyik szeret bennünket; az pedig, hogy az országban a költségvetéssel mi történik, az már sem a Medgyessy-kormányt nem érdekelte, sem a jelenlegi, Gyurcsány-kormányt már régóta nem érdekli. Úgyhogy azért is nem nyújtottunk be módosító javaslatot, mert hangsúlyozom még egyszer, ez a törvényjavaslat úgy rossz, ahogy itt van előttünk, és ha egy kis lelkiismeret-furdalása vagy lelkiismerete lenne a kormánypárti képviselőknek, akkor egészen bizonyos, hogy nem szavaznák meg a törvényjavaslatot, és azzal mindenki jobban járna.

Viszlát, uraim! (Derültség az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  363  Következő    Ülésnap adatai