Készült: 2024.09.20.06:35:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

240. ülésnap (2009.11.09.), 211. felszólalás
Felszólaló Dr. Pósán László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:07


Felszólalások:  Előző  211  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. PÓSÁN LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Szeretném arra felhívni a figyelmet, hogy az érettségivel kapcsolatosan azt az elemet nem lehet kiiktatni a napi valóságból, miszerint ma egy iskola abban érdekelt, akármilyen szintű érettségiről is beszélünk, hogy minden nála érettségiző tanuló a lehető legjobb, papíron legalábbis lehető legjobb eredménnyel hagyja el az iskolát, mert akkor jó statisztikát tud produkálni mind a kimenetnél, mind pedig úgymond az egyetemi bekerüléseknél. (Arató Gergely elhagyja az üléstermet.)

De ebből egyáltalán nem következik semmi. Nem következik az, hogy a jó érdemjegy mögött ténylegesen komoly tudás is van. Mert azok az iskolák, amelyek komolyan megkérdezik a diákot, hogy mit is tudnak, és szükségképpen ezt a komolyságot az érdemjegyekben is kifejezik, nos, azok az érdemjegyek kevésbé lesznek tetszetősek, és a statisztikában kevésbé lesznek mutatósak, és ebből következően pedig, mivel ez egyben felvételi is, bizony a sikeresség százalékban kifejezve kevésbé lesz tetszetős.

Tehát én még egyszer arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy ha a rendszer úgy van felépítve, hogy a kibocsátó intézmény által megkövetelt és elvárt záróvizsga-eredmény legyen a mérvadó... (Közbeszólás.) Államtitkár híján is elmondom, természetesen. Gondolom, majd elolvassa a jegyzőkönyvet. (Babák Mihály: Nem biztos! - Göndör István: Nem ő az előterjesztő!) Tehát az iskolák számára ez a fajta önérdek... - merthogy a finanszírozás szempontjából ez egy kulcskérdés, hogy mennyi diákjuk lesz a következő évben, az azt követő évben. A szülők számára fel lehet mutatni, hogy kérem, a mi iskolánk nagyon jó, nálunk 100 gyerekből 103-an is jelesre érettségiznek, és a 103-ból 110 fog bekerülni az egyetemre.

Tehát nyilvánvalóan látszik, hogy a fiskális finanszírozási érdek és a tényleges tartalmi dolgok között olyan komoly feszültség van, amit mindenképpen fel kell oldani, mert így nem lesz hosszú távon tartható.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  211  Következő    Ülésnap adatai